Menu

Pompa ciepła Galmet - recenzja

Czy polskie pompy ciepła Galmet są godne uwagi? Odpowiemy na to pytanie w poniższej recenzji!

Polska

employees >700 pracowników

clock Od 1982

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła Galmet? Koniecznie sprawdź naszą recenzję tego producenta urządzeń grzewczych. Zapraszamy!

Historia marki Galmet

Galmet to marka pochodząca z Polski. Z pewnością warto na samym początku podkreślić ten fakt.

Dzieje marki Galmet, w przeciwieństwie do wielu innych producentów pomp ciepła, rozpoczęły się dość późno – czyli w roku 1982, kiedy to Stanisław Galara założył zakład rzemieślniczy w swoim garażu. To w tym miejscu samodzielnie rozpoczął produkcję grzejników centralnego ogrzewania, bojlerów i ogrzewaczy wody.

Firma bardzo szybko się rozwinęła i przybrała formę spółki z siedzibą w małym mieście Głubczyce przy ulicy Raciborskiej. W odpowiedzi na zwiększoną sprzedaż rozwinęła swój park maszynowy, aby sprostać zapotrzebowaniu.

W 2001 roku firma uruchomiła w pełni zautomatyzowaną linię do malowania proszkowego zewnętrznych powierzchni ogrzewaczy, natomiast w 2007 roku Galmet zaczął produkować pierwsze kotły centralnego ogrzewania – w niedługim czasie stając się liderem na rynku.

Natomiast rok 2008 można rzec, był dla firmy Galmet przełomowy. Otóż powstało wtedy zaawansowane laboratorium i centrum badawczo-rozwojowe. Tego roku nastąpił również start produkcji pomp ciepła marki Galmet.

W 2012 roku firma Galmet przeszła rebranding, stare logo zostało zastąpione. Tzw. sygnet (czyli rysunek graficzny w logo) został utworzony z wizerunku pewnego drapieżnego ptaka w czerwonym trójkącie, co ma zaprezentować doskonałość techniki grzewczej. W tym samym roku została wprowadzona do oferty pierwsza powietrzna pompa ciepła marki Galmet.

W 2013 roku nastąpiło otwarcie nowej, ogromnej hali produkcyjnej wraz z parkiem maszynowym przeznaczonym do produkcji kolektorów słonecznych. W 2014 roku powstaje sklep internetowy marki Galmet, a w 2015 roku otwarcie nowoczesnego salonu prezentującego systemy grzewcze tego producenta.

W 2016 firma Galmet zatrudnia 700 osób i eksportuje mniej więcej 20% wytworzonych przez siebie towarów. Natomiast Maxima została pierwszą pompą gruntową wyprodukowaną przez Polską markę, która otrzymała oznaczenie jakości EHPA-Q.

Nasza ocena pomp ciepła Innova

Co nam się podoba

  • Polska marka
  • Przyzwoita wydajność
  • Różnorodność oferty
  • Pompy ciepła dedykowane podgrzewaniu CWU - najtańsza kosztuje 6000 zł
  • Atrakcyjny i unikalny design

Co nam się nie podoba

  • Krótka obecność na rynku - relatywnie do innych producentów
  • Bardzo skomplikowane warunki gwarancji

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Można powiedzieć, że pompy ciepła Galmet to po prostu idealny przedstawiciel średniej półki. Producent zapewnia solidnie wykonane urządzenia o przyzwoitej wydajności. Wielu ludzi przekona oczywiście fakt, że jest to firma polska, która jednocześnie jest producentem-serwisantem-gwarantem dostarczanych urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła marki Galmet wyróżniają się bardzo unikalnym designem – szczególnie jeżeli spojrzymy na gruntowe pompy i powietrzne, które są dedykowane do podgrzewania wody użytkowej. Można to również powiedzieć o powietrznych pompach ciepła, choć najnowsza odsłona (seria Prima) wydaje się w naszej ocenie stracić na walorach wizualnych względem swoich poprzedników.

Galmet produkuje również systemy solarne oraz zbiorniki CWU. Tym samym rozwiązanie z zasilaniem pompy przez fotowoltaikę w ramach jednego producenta jest zawsze czymś godnym uwagi.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Galmet jest na wysokim poziomie, choć nie jest to poziom premium. COP na poziomie 4,2-4,3, przy temperaturze +2°C na zewnątrz i 35°C na wylocie, to wynik standardowy, biorąc pod uwagę oczywiście powietrzne pompy ciepła.

Galmet stosuje w swoich pompach sprężarki rotacyjne lub podwójne sprężarki rotacyjne, które są raczej nieco gorszym rozwiązaniem niż tzw. scrolle – choć niektóre modele Galmet ją posiadają. Na plus zasługuje jednak możliwość inwerterowego sterowania pompą, a tym samym dobranie mocy do panujących warunków. Niestety Galmet nie produkuje sprężarek samodzielnie, lecz sprowadza je z innych rynków.

Opłacalność

Pompy ciepła Galmet mają atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Już za około 20 000 – 25 000 zł możemy bowiem kupić pompę, która posiada klasę efektywności A+++ w temperaturze +7°C stopni otoczenia i 35°C na wylocie. Na dodatek z ekologicznym czynnikiem R32 i niskim poziomem głośności. Firmy instalacyjne są dobrze zapoznane z tym produktem, a tym samym nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem instalatora.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Pomimo oczywistej sympatii do rodzimych marek musimy pozostać obiektywni. Trzeba przyznać, że jej krótka historia sprawia, że wiarygodność producenta Galmet wypada dość blado z konkurencyjnymi firmami. Z drugiej strony polskie pochodzenie producenta to oczywiście „bliskość” marki względem konsumenta – tym samym w przypadku jakichkolwiek roszczeń, nie będziemy raczej czekali tygodniami na odpowiedź.

Gwarancja

Producent oferuje bardzo standardową 2-letnią gwarancję. Na dodatek naprawdę można pogubić się w „siatkach uprawnień do danej czynności”, które są przecież najważniejsze pod kątem jej zachowania. Montaż w przypadku różnych pomp może być wykonany zarówno przez dowolnego, certyfikowanego, jak i licencjonowanego instalatora – w zależności od… konkretnego modelu pompy.

Galmet oferuje także możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji. I tutaj znowu… dla każdej pompy trzeba sprawdzać oddzielnie możliwości i koszty z tym związane. Gwarancję można przedłużyć maksymalnie do 5 lat.

Jakie są serie i modele pomp ciepła Galmet

Pora na konkretne serie, które marka Galmet posiada w swojej ofercie.

Powietrzne pompy ciepła

Urządzenia grzewcze pozyskujące energię cieplną z powietrza to w przypadku Galmeta dwa rodzaje: pompy do CO i CWU oraz urządzenia do samego CWU. 

Powietrzne pompy ciepła do CO i CWU

Te z kolei dzielą się na dwie serie z różnymi wariantami mocy.

Powietrzne pompy ciepła do co i c.w.u.

Powietrzne pompy ciepła do c.w.u.

  • Airmax GT 2 generacji
  • Prima GT R32
  • Basic
  • Spectra
  • Small

Airmax GT 2 generacji

Airmax 2 generacji to seria pomp ciepła o mocy od 6 do 30 kW ze sprężarkami typu scroll i elektronicznym zaworem rozprężnym. Pompy z tej serii wykazują COP przy +2°C temperatury otoczenia i +35°C na wylocie na poziomie od 3,3 do 3,6 – powiedzmy sobie szczerze, nie jest to fenomenalny wynik. Seria Bosch Airmax GT to modele pracujące dalej na mało ekologicznym czynniki R410A. Damy jednak plusa za elegancki design i niską cenę.

Prima GT R32

Prima GT R32 to nowsza odsłona powietrznych pomp ciepła, która posiada wiele jednostek o mocach – 4 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW, 14 kW i 16 kW. Wszystkie modele posiadają klasę efektywności A+++ w klimacie umiarkowanym – czyli takim, w którym znajduje się Polska. COP na poziomie od 5,10 do 4,50 (w zależności od mocy) to wynik bardzo dobry, lecz nie „elitarny”. Seria pomp ciepła Bosch Prima posiada tryb pracy cichej, czyli generującej ciśnienie akustyczne 35 dB w odległości 3 metrów w przypadku modelu 4 kW. Pompy z tej serii pracują bez dodatkowej grzałki nawet w temperaturze -25°C, co jest dobrym wynikiem.

Powietrzne pompy ciepła do CWU

Galmet oferuje również urządzenia przeznaczone wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. W ramach tego rodzaju urządzeń grzewczych rozróżniamy serie:

Basic

Nowość w ofercie Galmeta. Pompa ciepła pracująca na niepalnym czynniku R513a z ciekawymi funkcjami np. Antylegionella, która okresowo podgrzewa wodę do temperatury, w której giną bakterię Lagionella.

Najciekawszy jest jednak fakt, że modele z tej serii montowane są wewnątrz budynku za pomocą przyłączy hydraulicznych i kanałów doprowadzających powietrze z zewnątrz. Jest to dosyć niecodzienne rozwiązanie.

Pompy ciepła z tej serii występują w trzech wariantach: Basic 200, Basic 270 jednowężowych i Basic 270 dwuwężowych. Liczba określa po prostu pojemność zasobnika w litrach. Basic 200 posiada wyższą wydajność podgrzewania wody użytkowej – 3,6.

Spectra

Spectra to starsza seria, której unikalną cechą jest możliwość ekspresowego podgrzania wody użytkowej, dzięki funkcji Party. Natomiast z serią Basic łączy ją również funkcja Antylegionella. Pompa ciepła Spectra występuje w jednym wariancie z 200 litrowym zasobnikiem i wydajnością grzania na poziomie 3,5 przy +20°C na zewnątrz i +55°C na wylocie.

Small

Galmet oferuje również miniaturową pompę ciepła przeznaczoną do istniejących instalacji c.w.u. Niestety nie oferuje ona tak dobrej wydajności, jak poprzednio wymienione serie. Wciąż jednak jest to rozwiązanie godne uwagi ze względu na cenę sięgającą… 6 tysięcy złotych.

Pompy ciepła gruntowe do CO i CWU - Maxima

Gruntowe pompy ciepła to coś, w czym Galmet się mocno specjalizuje. W ich przypadku mamy do wyboru znacznie większe moce jednostek sięgające nawet 42 kW (od 7 kW). Większość z nich posiada klasę energetyczną dla funkcji grzania A+++ (z wyjątkiem jednostek o mocy 7 kW, które mają „wysoką” klasę A++).

Galmet oferuje także gruntową pompę ciepła All in one z „wbudowanym” zbiornikiem o pojemności nominalnej 170 litrów o mocach 7 kW, 10 kW lub 12 kW. Wybór, który z pewnością pozwoli oszczędzić dużo miejsca.

Pompy ciepła Galmet – nasze wybory

Przyszła pora na konkretny. Prezentujemy nasze wybory pomp ciepła Galmet, które są godne uwagi.

Prima 8GT

Za tym wyborem przemawia oczywiście wydajność przekraczająca 5,15 przy temperaturze otoczenia +7°C i +35°C na wylocie. Tym samym to idealne rozwiązanie w klimacie umiarkowanym oraz przy ogrzewaniu podłogowym. Ekologiczny czynnik R32 i szybki montaż ze względu na konstrukcję typu monoblok – to zdecydowanie zalety flagowca marki Galmet.

Maxima Compact GT 12kW

Nowoczesna pompa gruntowa z jednostką o mocy 12 kW to zdecydowanie nasz kolejny wybór. Maksymalna temperatura wody grzewczej na poziomie +60°C, zintegrowany zbiornik i SCOP na poziomie 3,5 w klimacie umiarkowanym przy temperaturze wylotu 55°C stopni Celsjusza, to bardzo korzystne cechy urządzenia. Na przyspieszone grzanie wody użytkowej ma wpływ wężownica spiralna o powierzchni aż 3,6 m2.

Pompy ciepła Galmet – opinie

Poniżej prezentujemy opinie znalezione w innych serwisach na temat pomp ciepła Galmet (Stan na Q2 2022):

„Genialne urządzenie. Przede wszystkim ma zaskakująco małe wymiary - monter upchnął ją pod schodami, gdzie żadna pompa ze zbiornikiem by się nie zmieściła!”

O pompie do c.w.u.,Ceneo.pl

„Prosta budowa, prosty sterownik więc myślę, że w razie awarii nie będzie problemów z naprawą. Na dzisiaj sprężarka i inne elementy dostępne od ręki w sieci.

Bardzo dobry kontakt z firmą.” Forum.muratordom.pl

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.