Menu

Pompa ciepła LG – recenzja

LG to znana, południowokoreańska marka wyspecjalizowana w branży elektronicznej i chemicznej. Czy zasługuje na uznanie pod kątem oferowanych pomp ciepła? Sprawdzamy!

Korea Południowa

employees >222 000 pracowników

clock Od 1947

Czy pompy ciepła LG są rzeczywiście godne uwagi? Poniżej zrecenzujemy tego koreańskiego producenta pod wieloma kątami!

Weźmiemy pod lupę wydajność, opłacalność, wiarygodność marki oraz warunki gwarancyjne. Serdecznie zapraszamy!

Historia marki LG

Mało kto zdaje sobie sprawę, że firma LG nie rozpoczęła wcale swojej historii od techniki grzewczej, elektroniki, a nawet od niczego innego, co związane z energią. Zaczęła się ona bowiem dość nietypowo – od kosmetyków.

Marka LG powstała w roku 1947 jako „Lak Hui Chemical Industrial Corp.” i została założona przez Koo In-hwoi. Pierwszym produktem jaki został wypuszczony na rynek przez tą markę, był „Lucky Cream” (z ang. szczęśliwy krem), czyli pierwszy koreański kosmetyk do makijażu. Nazwa tego produktu była kluczowa dla nazwy „Lak Hui” ponieważ brzmi nieco podobnie – z resztą w 1974 roku jej nazwa została zmieniona na Lucky Co., Ltd.. Powodem takiego stanu rzeczy był ogromny sukces tego kosmetyku i rozbudowanie oferty o nowe „Lucky” produkty np. „Lucky toothpaste”. 

Grupa Lucky pod koniec lat 60. ubiegłego wieku posiadała pod sobą aż 11 podległych marek. W tym czasie zajmowała się już kreowaniem różnych technologii, energetyką, półprzewodnikami, a nawet sektorem ubezpieczeń.

Zastanawiacie się, co tak naprawdę oznacza skrót LG? Otóż kryje się pod nim „Lucky Goldstar”. Drugi człon to po prostu nazwa innej firm, która w tym czasie wiodła prym na rynku produktów elektronicznych i chemicznym w Korei. Goldstar został włączony do grupy Lucky w 1983 roku i to właśnie wtedy powstało „Lucky Goldstar”. Nazwa była jednak za długa i tym samym ustalono, że firma będzie nazywała się LG CI – nową „markę” zaprezentowano tuż po sylwestrze w roku 1995. Wtedy też pojawił się symboliczny znak „Twarzy przyszłości” wykonanej z liter L i G na czerwonym tle. Znak ten przetrwał do dzisiaj! 

Nasza ocena pomp ciepła LG

Co nam się podoba

  • Bardzo niska cena pomp ciepła
  • Powszechne stosowanie ekologicznego czynnika R32
  • Niezawodność
  • Stosowanie spiralnych sprężarek R1

Co nam się nie podoba

  • Marka od niedawna jest związana z ciepłownictwem
  • Głośna praca
  • Dość archaiczny design jednostek zewnętrznych i wewnętrznych
  • Dość słaba wydajność

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Na korzyść pomp ciepła od koreańskiego producenta LG przemawia przede wszystkim cena, która jest jedną z najniższych na rynku (oczywiście nie biorąc pod uwagę marek z brakiem jakiejkolwiek wiarygodności). Mimo, że pompy ciepła LG uchodzą za budżetowe, to ich niezawodność jest na dość wysokim poziomie.

Warto też wiedzieć, że LG samodzielnie produkuje sprężarki spiralne R1, dzięki którym możliwa jest lepsza optymalizacja zużycia energii, jak również „szybsze” dostarczenie ciepła do wnętrza budynku. Jednak, gdy dojdzie do awarii, na części możemy czekać dość długo – takie krążą opinie w Internecie.

Nie można również oczekiwać wiele od designu pomp ciepła LG. W porównaniu z Vaillant to przysłowiowe „niebo, a ziemia”. Wyglądają archaicznie i po prostu dość mało „solidnie” wykonane.

Trzeba jednak dać na plus stosowanie czynnika R32. LG chyba dokładnie rozumie, że jest to jedyny atut oferowanych pomp ciepła, dlatego firma zdecydowała się na umieszczenie tego oznaczenia nawet w nazwach serii. Większość, lecz nie wszyscy znani producenci przechodzą na ten czynnik. Trzeba też wiedzieć, że i tak LG stosuje w niektórych modelach mniej ekologiczny czynnik R410A i co ciekawe – osiągają one większe wskaźniki wydajności.

Wydajność

Niestety. Pompy ciepła LG nie wykazują się w tym aspekcie. Pomimo stosowania spiralnej sprężarki z technologią „przechylania” ruchu, pompa Monoblokowa LG R32 zapewnia COP na poziomie od 4,10 do 4,20 w zależności od jednostki – w warunkach +2°C/+35°C (temperatura otoczenia/temperatura na wylocie). 

Dla układu typu SPLIT byłaby to wartość przyzwoita, jednak dla pompy monoblokowej – naprawdę słaba. Dla przykładu pompa ciepła Vaillant aroTHERM plus o mocy 10kW w takich w warunkach gwarantuje COP nawet sięgający 5,00 – jednak być może nie powinniśmy porównywać budżetowej marki do marki premium.

Opłacalność

Pomimo mocnego skrytykowania pomp ciepła LG za wydajność, trzeba przyznać, że ich ceny mogą naprawdę kusić. Ciężko szukać urządzenia grzewczego w cenie poniżej 20 tysięcy złotych, które jest sens kupować – a tutaj naprawdę możemy się nad tym zastanowić. W tej „klasie” pomp ciepła mamy do wyboru jeszcze urządzenia Panasonic – jednak jedyne co mogłoby zadziałać na korzyść tej marki w zestawieniu z LG to wyższa wydajność i szersza oferta. 

Radzimy jednak wziąć pod uwagę niezawodność – tutaj zdecydowanie wygrywa LG. Można więc uznać, że pompy od tego producenta są tanie, mało wydajne, lecz w miarę niezawodne.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Problem z wiarygodnością firmy LG polega przede wszystkim na braku wieloletniego związania marki z technikami grzewczymi. Marka nie posiadając tradycji w tym sektorze, stawia raczej na budżetowe i sprawdzone przez inne firmy rozwiązania. Na dodatek można odnieść wrażenie, że LG nie skupia się mocno na polskim rynku pod względem serwisów – w wyszukiwarce autoryzowanych serwisantów na próżno szukać instalatorów. Jednakże znajdziesz takich w naszym systemie!

Gwarancja

Koreański producent LG oferuje standardową 5-letnią gwarancję na oferowane przez siebie pompy ciepła Therma V – co jest dobrą ofertą.

Nie daje jednocześnie możliwości wykupienia dodatkowej „ochrony” na kolejne lata. Niestety trzeba w tym miejscu wspomnieć o dość słabej dostępności części zamiennych na naszym rynku, na którą skarżą instalatorzy z zagranicznych portali dyskusyjnych.

Serie i modele pomp ciepła marki LG

Przyszła pora na opisanie konkretnych serii i modeli pomp ciepła LG, choć nieco opisaliśmy je wcześniej. Tak naprawdę w przypadku tego koreańskiego producenta mamy po prostu klasyczny podział pod kątem rodzaju pompy ciepła – SPLIT, MONOBLOK i Hydrosplit. LG oferuje jednostki, które są zasilane jednofazowo lub trójfazowo.

Pompy ciepła Therma V typu Split

Czyli system, w którym jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są odseparowane – pomiędzy nimi płynie czynnik chłodniczy. Efektywność grzewcza mierzona wskaźnikiem SCOP znajduje się na poziomie 4,65 w przypadku pomp z czynnikiem R32 i od 4,34 do 4,52 w przypadku pomp z czynnikiem R410A. Producent nie podaje jednak, dla jakiego klimatu określił SCOP – przypuszczamy więc, że dla umiarkowanego.

Zakres pracy pompy ciepła mieści się w przedziale od -25°C do 35°C. Dolna granica znajduje się na dość atrakcyjnym poziomie, czego nie można powiedzieć o granicy górnej – pompy LG Therma V Split nie gwarantują zatem wydajnego podgrzewania wody użytkowej w okresie letnim.

Pompy ciepła Therma V SPLIT występują w wariancie klasycznego splita (gdzie do jednostki wewnętrznej trzeba podłączyć zewnętrzny zbiornik wody użytkowej) oraz w tzw. All in one, czyli 200 litrowy zbiornik CWU jest zintegrowany z jednostką wewnętrzną. LG określa tę serię jako Therma V R32 IWT.

Jednak wybierając takie rozwiązanie, musimy liczyć się z nieco gorszą wydajnością grzewczą – 4,53 (5 kW), 4,48 (7 kW) i 4,46 (9 kW). Jest to dość intrygujące, ponieważ jednostki zewnętrzne są dokładnie takie same, jak w przypadku klasycznego SPLITA. Mimo zastosowania większej „optymalizacji” w postaci systemu All in one, osiąga ona gorsze rezultaty. Wychodzi więc na to, że zastosowanie droższego, nowocześniejszego i zajmującego miejsca rozwiązania, daje nam gorszą wydajność.

Pompy ciepła Therma V R32 typu Monobloc

Urządzenia z tej serii występują w wariantach mocy grzewczej – 5,5 kW, 7 kW, 9 kW, 12 kW, 14 kW, 16 kW. Trójfazowe zasilanie dostępne jest jedynie dla wariantów 12 kW, 14 kW i 16 kW. Poniżej tabelka z najważniejszymi parametrami pomp ciepła Therma V R32 Monobloc:

HM051M.U43 HM071M.U43 HM091M.U43 HM121M.U33/ HM123M.U33 HM141M.U33/ HM143M.U33 HM161M.U33/ HM163M.U33
Moc grzewcza [kW] 5,5 7 9 12 14 16
SCOP (klimat umiarkowany) 4,65 4,65 4,65 4,65 4,65 4,65
Klasa efektywności grzewczej przy +2°C/+35°C A+++ A+++ A+++ A+++ A+++ A+++

Idealne wskaźniki SCOP co do setnej nie budzą dużego zaufania, ale tak właśnie podaje te wartości producent. Warto też wspomnieć o specjalnym modelu Therma V Monobloc S występującym wyłącznie w wariancie 9 kW o 1-fazowym zasilaniu, jednak opiszemy go dokładniej w naszych wyborach poniżej.

Pompy ciepła Therma V R32 Hydrosplit

Ta seria urządzeń charakteryzuje się umieszczeniem wymiennika ciepła w jednostce zewnętrznej – tym samym pomiędzy nią, a jednostką wewnętrzną płynie woda. Jest to charakterystyczne dla pomp ciepła typu monoblok. Określenie Hydrosplit jest więc nieco mylące, a producent prawdopodobnie wprowadził to „rozdzielenie”, aby stworzyć dodatkową serię dla innych jednostek. Pompy ciepła Hydrosplit wyróżniają się jedynie urządzeniami zewnętrznymi z dwoma wentylatorami. Prawdopodobnie dlatego występują tylko w wariantach 12 kW, 14 kW i 16 kW

Najlepsze pompy ciepła LG – nasze wybory

Pompa ciepła LG Therma V Monobloc S

Nasz wybór trafił na tę pompę, ponieważ jest to praktycznie jedyny model, który wyróżnia się spoza gamy produktowej LG. Marka reklamuje go oznaczeniem „Silent Monobloc”, czyli „cichy monoblok”. Mierzony w odległości 5 metrów (dość daleko) poziom hałasu wynosi 32dB. Jednostka HM091MRS/U33 zapewnia SCOP na nieco wyższym poziomie niż klasyczna seria Monobloc, czyli 4,68.

Pompy ciepła LG – opinie

Poniżej zamieszczamy znalezione przez nas w Internecie opinie na temat pomp ciepła od koreańskiego producenta LG (Stan na Q2 2022).

LG to imponująca marka klasy średniej, która oferuje szeroki wybór bezkanałowych systemów HVAC typu mini-split.

-Furnaceprices.ca

LG uważa, że ​​jest największym sprzedawcą na rynku splitów na świecie, więc nie jest to mały gracz. Jednak zalali rynek i kontynuowali cięcie kosztów/jakości, aby konkurować z Japończykami [Fujitsu].

-Hvac-talk.com

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.