Menu
Bezawaryjne pompy ciepła – czy takie istniają? Jeśli tak, to jak je wybrać? Sprawdzamy w poniższym poradniku!
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które zyskały na popularności w ostatnich latach. Pomimo, że nie jest to nowa technologia, to jej stosowanie budzi wiele wątpliwości pod kątem niezawodności.
Właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się na przygotowanie przewodnika po bezawaryjnych pompach ciepła. Rozjaśnimy jakie elementy ulegają najczęściej uszkodzeniu i dlaczego – poradzimy także, w jaki sposób przedłużyć żywotność pomp ciepła. Na samym końcu natomiast opiszemy producentów, którzy słyną z dostarczania niezawodnych urządzeń grzewczych. Zapraszamy serdecznie!
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które opiera swoje działanie na całkowicie innych zasadach niż tradycyjne kotły – co przekłada się na inny rodzaj usterek w nich występujących.
Otóż pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, lecz nie jest to ogrzewanie elektryczne – warto podkreślić ten fakt. Jego zadanie polega, w dużym skrócie, na pozyskaniu energii cieplnej z otoczenia (najczęściej powietrza) i przekazania go do budynku. Z reguły za pomocą instalacji centralnego ogrzewania, lecz mówimy też o pompach ciepła powietrze/powietrze – czyli „odwróconych” klimatyzatorach, które po prostu ogrzewają bezpośrednio powietrze wewnątrz (lub chłodzą je w trybie chłodzenia).
Pompa ciepła może występować w wersji z jedną jednostką (monobloki) lub z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną (split), wyróżniamy jeszcze systemy typu multisplit, gdzie występuje więcej jednostek.
Zasadniczo jednak cały układ wygląda tak samo pod kątem komponentów – pompy ciepła muszą posiadać sprężarkę i parownik, których zadanie polega na przemianie stanu skupienia czynnika chłodniczego. W tym procesie zachodzi pobieranie i przekazywanie ciepła. Wymagana jest także pompa obiegowa, która wprawia w ruch czynnik, jak również inne elementy np. grzałka elektryczna (która załącza się przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych), przepływomierz i różnego rodzaju czujniki.
Sprawdź artykuł pt. „Jak działa pompa ciepła?”
Dość negatywnie brzmiąca odpowiedź brzmi – wszystko, jednakże nie oznacza to, że wszystko się psuje z natury w pompach ciepła. Jest dokładnie tak samo jak z samochodami – niektóre modele są zbudowane na bardziej niezawodnych komponentach od innych. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat marek i zapoznanie się z naszym rankingiem pomp ciepła!
Ciężko jednak zaprzeczyć, że sprężarka i parownik to elementy układu, które mają tendencję do częstszych uszkodzeń niż inne elementy instalacji. Popsuć się może również pompa obiegowa, wentylator, a także zasilanie – choć nie jest ono bezpośrednio związane z samym urządzeniem. W pompach ciepła może dojść także do wycieku płynu chłodniczego w wyniku uszkodzenia rur lub połączeń, co przekłada się na znaczne obniżenie efektywności grzewczej tego urządzenia.
Najbardziej powszechną przyczyną usterek poszczególnych elementów układu z pompą ciepła jest naturalne zużycie mechaniczne. Nie unikniemy tego szczególnie w przypadku ruchomych części. Jednakże możemy przyczynić się oczywiście do szybszego zużycia pompy ciepła, a raczej nie my, lecz niedoświadczeni instalatorzy, którzy popełnili błędy projektowe i montażowe. Dlatego tak ważne jest aby wybrać zweryfikowanego i zaufanego montera – skorzystaj z poniższego kalkulatora, a właśnie taki fachowiec skontaktuje się z Tobą!
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Jednak to sprężarka ze względu na konieczność zwiększenia ciśnienia, ma najbardziej wymagające zadanie do realizacji. Właśnie dlatego producenci w swoich warunkach gwarancyjnych, dają bardzo często dłuższy czas ochrony właśnie na ten komponent pompy ciepła.
Przyczyną przedwczesnego zużycia sprężarki pompy ciepła jest głównie niewłaściwe dopasowanie mocy tego urządzenia grzewczego do zapotrzebowania – zbyt wysoka moc. Przekłada się to na częstsze uruchamianie się pompy ciepła (w typie on/off), a tym samym skracanie żywotności sprężarki. Z kolei za mała moc pompy ciepła to przedwczesne zużywanie się grzałki elektrycznej, nie wspominając już o większych rachunkach za prąd.
Przyczyną uszkodzeń pompy ciepła jest niestety bardzo często korozja, która może pojawić się w przypadku nieszczelności w układzie, jak również przez zbyt długi zastój w pracy pompy ciepła.
Poważna usterka pompy ciepła monoblokowej może natomiast wynikać natamiast z nieprawidłowego zabezpieczenia przed zamarzaniem wody.
Dowiedz się więcej na temat pompy ciepła monoblok.
Z pompy ciepła monoblok umieszczonej na zewnątrz wychodzi bowiem woda – jeżeli w sezonie grzewczym zabraknie prądu, zamarza ona i może uszkodzić układ. Właśnie dlatego stosuje się różne metody zabezpieczeń np. zawory antyzamrożeniowe ze spadem grawitacyjnym, aby uniknąć awarii.
Domyślamy się, że poprzednia część tego poradnika była dla wielu osób dość negatywnie nacechowana. Awarie pomp ciepła nigdy nie są przyjemnym doświadczeniem, dlatego każdy właściciel takiego urządzenia zdecydowanie chce uniknąć takich zdarzeń. Szczególnie w sezonie grzewczym, niesprawna pompa ciepła to naprawdę duży problem. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki zestaw porad, który pomoże Ci wybrać właściwą i bezawaryjną pompę ciepła, jak również odpowiedniego instalatora – bo to jest równie ważne!
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
A skoro jesteśmy przy omawianiu marek, to wymienimy parę konkretnych producentów, którzy słyną z niezawodności. Nasz ranking omawia bowiem wiele aspektów, tutaj skupimy się właśnie na bezawaryjności.
Ten japoński producent znajduje się na pierwszym miejscu w naszym rankingu pomp ciepła – warto jednak zaznaczyć, że praktycznie w każdej kategorii znajduje się w czołówce, również pod kątem wydajności, opłacalności, designu.
Przeczytaj recenzję pomp ciepła Daikin.
Kolejną godną zaufania marką pod kątem niezawodności jest Mitsubishi. Warto wspomnieć, że samodzielnie produkuje sprężarki spiralne do swoich pomp ciepła, lecz również sprzedaje je innym producentom. Jednakże wydajności nie są w przypadku tej marki na najwyższym poziomie zestawiając ją z innymi markami – ale bazując na opinii użytkowników, naprawdę nie ma z nimi żadnych problemów!
Przeczytaj recenzję pomp ciepła Mitsubishi.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Bezawaryjne pompy ciepła to wyjątkowo szeroki temat i omówiliśmy go z różnych pespektyw w powyższym poradniku. Zapamiętaj, że niezawodność tego urządzenia grzewczego zależy przede wszystkim od prawidłowego montażu. Najpierw wybierz więc właściwego instalatora, a później weryfikuj konkretne marki za pomocą naszych recenzji, do których przeczytania serdecznie Cię zachęcamy.
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.