Menu

Klimakonwektor do pompy ciepła – co to, jak działa i czy warto?

Zastanawiasz się nad montażem dobrego odbiornika ciepła wytworzonego przez pompę ciepła? Klimakonwektor to bardzo ciekawe rozwiązanie. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego poradnika!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 16/01/2024

Czas lektury: 6 min

Klimakonwektory do pompy ciepła to coraz popularniejsze urządzenia zastępujące grzejniki lub klimatyzację, których montaż w domu zapewnia wymierne korzyści. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się temu rozwiązaniu.

Opiszemy zasadę działania, budowę, rodzaje, koszty i producentów klimakonwektorów do pomp ciepła. Zachęcamy więc do wzbogacenia swojej wiedzy za sprawą tego artykułu!

Czym jest i jak działa klimakonwektor do pompy ciepła?

Klimakonwektor to urządzenie, które łączy w sobie funkcje grzejnika i poniekąd klimatyzacji. Może działać samodzielnie lub w zaawansowanych układach również z pompą ciepła (jako grzejnik) co sprawia, że ogrzewanie domu staje się jeszcze bardziej wygodne – co opiszemy w dalszej części artykułu.

Podstawowa różnica w zestawieniu z klimatyzacją polega na tym, że klimakonwektor do pompy ciepła wykorzystuje wodę z instalacji co lub obiegu wody lodowej i jest umieszczony tylko wewnątrz budynku, gdzie klimatyzacja to jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna.

Wniosek nasuwa się więc prosty: klimatyzator jest mocno uzależniony od temperatury zewnętrznej, szczególnie w kwestii grzania. Klimakonwektor opiera się natomiast na innym źródle ciepła np. pompie gruntowej, w przypadku których temperatura otoczenia nie ma dużego znaczenia.

Warto w tym miejscu zaznaczyć od razu, że w przeciwieństwie do klasycznych klimatyzatorów, czynnik chłodniczy w klimakonwektorze to woda – może występować z domieszką glikolu.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Trzeba wiedzieć, że klimakonwektor stawia pewne wymagania pod kątem całej instalacji. Najważniejszym z nich jest przekrój rur z czynnikiem, który powinien wynosić z reguły powyżej 18mm. Jeżeli instalacja będzie wykonana na mniejszej średnicy – może okazać się, że klimakonwektor ma znacznie mniejszą rzeczywistą moc.

Zalety i wady klimakonwektorów do pompy ciepła

Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość aktywnego chłodzenia powietrza np. w okresie letnim w przeciwieństwie do grzejników niskotemperaturowych.

Tutaj jednak mała uwaga – pompa ciepła, która ma współpracować z klimakonwektorem również musi posiadać funkcję odwróconego obiegu (zamiana funkcji skraplacza z parownikiem). Jeżeli takie rozwiązanie nie zostało zaprojektowanie fabrycznie, pozostaje nam dokupienie specjalnego modułu i sterownika, który uwzględnia „odwrócone” temperatury obiegu.

Pamiętaj, że montaż klimakonwektorów nie ma sensu, jeżeli chcemy ograniczyć się wyłącznie do grzania powietrza w domu. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie grzejnik niskotemperaturowy.

Trzeba też wiedzieć, że konieczne będzie wykonanie systemu odprowadzania skroplin – tak samo jak w klasycznej klimatyzacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest specjalna taca ociekowa na skropliny, którą umieszcza się bezpośrednio pod urządzeniem i co jakiś czas należy usuwać z niej wilgoć. Można również wykorzystać pompę skroplin odprowadzającą wodę np. do gruntu, jednak trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z zakupem i serwisem tego podzespołu. Rzadko jest to opłacalne rozwiązanie.

Jako, że w klimakonwektorach do pompy ciepła zastosowano wentylator, a tym samym w grę wchodzi aktywne, a nie bierne chłodzenie/grzanie – ich przewagą nawet względem ogrzewania podłogowego jest szybszy czas uzyskania temperatury docelowej w pomieszczeniu i niższa temperatura grzejników, a im niższa temperatura grzania, tym wyższa sprawność pompy ciepła.

Wadą klimakonwektora jest natomiast hałas. Uspokajamy jednak – producenci dbają o to, aby był on możliwie jak najmniej uciążliwy. Wciąż jednak trzeba unikać montowania go bezpośrednio przy łóżku w sypialni, a szczególnie w pobliżu miejsca, w którym kładziemy głowę. Hałas to główny czynnik rozdzielający klimakonwektory dobrej klasy od tych z niższej półki cenowej.

Rodzaje klimakonwektorów

Pomimo, że klimakonwektory kojarzą się przede wszystkim z małymi „grzejnikami” ściennymi, to trzeba wiedzieć, że występują ich inne odmiany.

Poszukując idealnych klimakonwektorów do swojego domu lub firmy, warto więc poznać każde z poniższych typów.

Klimakonwektor ścienny do pompy ciepła

Zacznijmy  od klasycznego klimakonwektora ściennego. Tak jak wspomnieliśmy już wielokrotnie – swoją budową przypominają grzejniki, lecz są znacznie mniejsze od nich, co dla wielu osób jest dużą zaletą. Można umieścić je zarówno pod oknem, jak i pod sufitem.

Klimakonwektor sufitowy do pompy ciepła

Klimakonwektory sufitowe (inaczej kasetonowe) kojarzą się najczęściej z przestrzeniami biurowymi. Ich wygląd różni się znacznie od ściennych klimakonwektorów – są one bowiem przeznaczone do zabudowy sufitowej. Są one najbardziej „nieinwazyjne” dla przestrzeni i komfortowego użytkowania pomieszczenia.

Klimakonwektor podłogowy do pompy ciepła

Spotykamy się również z klimakonwektorami, które montuje się w podłogach. Do umieszczenia urządzenia wymagane jest wykonanie wgłębienia w podłodze o głębokości do 140mm, w którym umieszcza się specjalną obudowę z kratką – najczęściej zlicowaną z podłogą.

Klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne

Następny podział dotyczy sposobu, w jaki następuje wymiana powietrza w celu ogrzania pomieszczenia lub schłodzenia go. Występują bowiem klimakonwektory wentylatorowe, które jak sama nazwa wskazuje – posiadają wentylator, lub indukcyjne. Wspomnieliśmy już o tym nieco wcześniej.

Zasada działania klimakonwektorów indukcyjnych polega na dostarczeniu powietrza do pomieszczenia poprzez ejekcję w ilości wymaganej – następnie jest ono wstępnie przygotowywane w centrali klimatyzacyjnej, które następnie miesza się z powietrzem wtórnym w baterii lamelowej, gdzie może być chłodzone lub ogrzewane. Indukcyjny klimakonwektor umieszcza się bezpośrednio na wlocie kanałów dolotowych. Jednakże mówimy o tym jako o ciekawostce - nie współpracują one z pompami ciepła.

Klimakonwektory 2-rurowe i 4-rurowe

Rozróżniamy jeszcze klimakonwektory ze względu na budowę. Jest to dość ważne, ponieważ 2-rurowe klimakonwektory mogą TYLKO grzać lub TYLKO chłodzić, natomiast w 4-rurowych – jednocześnie może chłodzić i grzać ze względu na podłączenie do dwóch niezależnych obiegów np. pompy ciepła i agregatu wody lodowej.

Ile kosztuje klimakonwektor?

Klimakonwektor kosztuje od 1.500 zł do nawet 6.000 zł. Różnice w cenach wynikają przede wszystkim z marki urządzenia, jak również mocy i zastosowanej technologii. Znaczenie ma także dodatkowy osprzęt, który kupujemy wraz z klimakonwektorem, który jest związany np. z automatyzacją.

Pamiętajmy także, że klimakonwektor należy zamontować, co z reguły jest zadaniem dla specjalistów – tutaj stawki są bardzo zróżnicowane, gdyż z reguły wchodzi to w skład kompleksowej usługi montażu kompletnego systemu.

Jakiego producenta klimakonwektor kupić?

Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują godne uwagi klimakonwektory. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Daikin
  • Vailant
  • Panasonic
  • Verano
  • Hewalex
  • Kaisai

Można więc zauważyć, że producenci klimakonwektorów pokrywają się z rozwiązaniem jest kupowanie tych dwóch urządzeń właśnie od jednej marki.

Podsumowanie

Klimakonwektor to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w gotowych budynkach, gdzie właściciel decyduje się na większą inwestycję niż zakup pompy ciepła, czyli również wymianę odbiorników ciepła – a montaż ogrzewania podłogowego jest ekonomicznie nieuzasadniony. Na dodatek klimakonwektory mają dwie kluczowe przewagi – szybsze nagrzewanie/chłodzenie pomieszczenia i możliwość chłodzenia aktywnego. Wadą jest natomiast hałas, który dla mocno wyczulonych akustycznie ludzi, może być „czerwoną flagą”.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow