Menu

Klimakonwektor do pompy ciepła – co to, jak działa i czy warto?

Zastanawiasz się nad montażem dobrego odbiornika ciepła wytworzonego przez pompę ciepła? Klimakonwektor to bardzo ciekawe rozwiązanie. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego poradnika!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 22/11/2022

Czas lektury: 6 min

Klimakonwektory do pompy ciepła to coraz popularniejsze urządzenia zastępujące grzejniki lub klimatyzację, których montaż w domu zapewnia wymierne korzyści. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się temu rozwiązaniu.

Opiszemy zasadę działania, budowę, rodzaje, koszty i producentów klimakonwektorów do pomp ciepła. Zachęcamy więc do wzbogacenia swojej wiedzy za sprawą tego artykułu!

Czym jest i jak działa klimakonwektor do pompy ciepła?

Klimakonwektor to urządzenie, które łączy w sobie funkcje grzejnika i poniekąd klimatyzacji. Może działać samodzielnie lub w zaawansowanych układach również z pompą ciepła (jako grzejnik) co sprawia, że ogrzewanie domu staje się jeszcze bardziej wygodne – co opiszemy w dalszej części artykułu.

Podstawowa różnica w zestawieniu z klimatyzacją polega na tym, że klimakonwektor do pompy ciepła wykorzystuje wodę z instalacji co lub obiegu wody lodowej i jest umieszczony tylko wewnątrz budynku, gdzie klimatyzacja to jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna.

Wniosek nasuwa się więc prosty: klimatyzator jest mocno uzależniony od temperatury zewnętrznej, szczególnie w kwestii grzania. Klimakonwektor opiera się natomiast na innym źródle ciepła np. pompie gruntowej, w przypadku których temperatura otoczenia nie ma dużego znaczenia.

Warto w tym miejscu zaznaczyć od razu, że w przeciwieństwie do klasycznych klimatyzatorów, czynnik chłodniczy w klimakonwektorze to woda – może występować z domieszką glikolu.

Trzeba wiedzieć, że klimakonwektor stawia pewne wymagania pod kątem całej instalacji. Najważniejszym z nich jest przekrój rur z czynnikiem, który powinien wynosić z reguły powyżej 18mm. Jeżeli instalacja będzie wykonana na mniejszej średnicy – może okazać się, że klimakonwektor ma znacznie mniejszą rzeczywistą moc.

Zalety i wady klimakonwektorów do pompy ciepła

Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość aktywnego chłodzenia powietrza np. w okresie letnim w przeciwieństwie do grzejników niskotemperaturowych.

Tutaj jednak mała uwaga – pompa ciepła, która ma współpracować z klimakonwektorem również musi posiadać funkcję odwróconego obiegu (zamiana funkcji skraplacza z parownikiem). Jeżeli takie rozwiązanie nie zostało zaprojektowanie fabrycznie, pozostaje nam dokupienie specjalnego modułu i sterownika, który uwzględnia „odwrócone” temperatury obiegu.

Pamiętaj, że montaż klimakonwektorów nie ma sensu, jeżeli chcemy ograniczyć się wyłącznie do grzania powietrza w domu. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie grzejnik niskotemperaturowy.

Trzeba też wiedzieć, że konieczne będzie wykonanie systemu odprowadzania skroplin – tak samo jak w klasycznej klimatyzacji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest specjalna taca ociekowa na skropliny, którą umieszcza się bezpośrednio pod urządzeniem i co jakiś czas należy usuwać z niej wilgoć. Można również wykorzystać pompę skroplin odprowadzającą wodę np. do gruntu, jednak trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z zakupem i serwisem tego podzespołu. Rzadko jest to opłacalne rozwiązanie.

Jako, że w klimakonwektorach do pompy ciepła zastosowano wentylator, a tym samym w grę wchodzi aktywne, a nie bierne chłodzenie/grzanie – ich przewagą nawet względem ogrzewania podłogowego jest szybszy czas uzyskania temperatury docelowej w pomieszczeniu i niższa temperatura grzejników, a im niższa temperatura grzania, tym wyższa sprawność pompy ciepła.

Wadą klimakonwektora jest natomiast hałas. Uspokajamy jednak – producenci dbają o to, aby był on możliwie jak najmniej uciążliwy. Wciąż jednak trzeba unikać montowania go bezpośrednio przy łóżku w sypialni, a szczególnie w pobliżu miejsca, w którym kładziemy głowę. Hałas to główny czynnik rozdzielający klimakonwektory dobrej klasy od tych z niższej półki cenowej.

Rodzaje klimakonwektorów

Pomimo, że klimakonwektory kojarzą się przede wszystkim z małymi „grzejnikami” ściennymi, to trzeba wiedzieć, że występują ich inne odmiany.

Poszukując idealnych klimakonwektorów do swojego domu lub firmy, warto więc poznać każde z poniższych typów.

Klimakonwektor ścienny do pompy ciepła

Zacznijmy  od klasycznego klimakonwektora ściennego. Tak jak wspomnieliśmy już wielokrotnie – swoją budową przypominają grzejniki, lecz są znacznie mniejsze od nich, co dla wielu osób jest dużą zaletą. Można umieścić je zarówno pod oknem, jak i pod sufitem.

Klimakonwektor sufitowy do pompy ciepła

Klimakonwektory sufitowe (inaczej kasetonowe) kojarzą się najczęściej z przestrzeniami biurowymi. Ich wygląd różni się znacznie od ściennych klimakonwektorów – są one bowiem przeznaczone do zabudowy sufitowej. Są one najbardziej „nieinwazyjne” dla przestrzeni i komfortowego użytkowania pomieszczenia.

Klimakonwektor podłogowy do pompy ciepła

Spotykamy się również z klimakonwektorami, które montuje się w podłogach. Do umieszczenia urządzenia wymagane jest wykonanie wgłębienia w podłodze o głębokości do 140mm, w którym umieszcza się specjalną obudowę z kratką – najczęściej zlicowaną z podłogą.

Klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne

Następny podział dotyczy sposobu, w jaki następuje wymiana powietrza w celu ogrzania pomieszczenia lub schłodzenia go. Występują bowiem klimakonwektory wentylatorowe, które jak sama nazwa wskazuje – posiadają wentylator, lub indukcyjne. Wspomnieliśmy już o tym nieco wcześniej.

Zasada działania klimakonwektorów indukcyjnych polega na dostarczeniu powietrza do pomieszczenia poprzez ejekcję w ilości wymaganej – następnie jest ono wstępnie przygotowywane w centrali klimatyzacyjnej, które następnie miesza się z powietrzem wtórnym w baterii lamelowej, gdzie może być chłodzone lub ogrzewane. Indukcyjny klimakonwektor umieszcza się bezpośrednio na wlocie kanałów dolotowych. Jednakże mówimy o tym jako o ciekawostce - nie współpracują one z pompami ciepła.

Klimakonwektory 2-rurowe i 4-rurowe

Rozróżniamy jeszcze klimakonwektory ze względu na budowę. Jest to dość ważne, ponieważ 2-rurowe klimakonwektory mogą TYLKO grzać lub TYLKO chłodzić, natomiast w 4-rurowych – jednocześnie może chłodzić i grzać ze względu na podłączenie do dwóch niezależnych obiegów np. pompy ciepła i agregatu wody lodowej.

Ile kosztuje klimakonwektor?

Klimakonwektor kosztuje od 1.500 zł do nawet 6.000 zł. Różnice w cenach wynikają przede wszystkim z marki urządzenia, jak również mocy i zastosowanej technologii. Znaczenie ma także dodatkowy osprzęt, który kupujemy wraz z klimakonwektorem, który jest związany np. z automatyzacją.

Pamiętajmy także, że klimakonwektor należy zamontować, co z reguły jest zadaniem dla specjalistów – tutaj stawki są bardzo zróżnicowane, gdyż z reguły wchodzi to w skład kompleksowej usługi montażu kompletnego systemu.

Jakiego producenta klimakonwektor kupić?

Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują godne uwagi klimakonwektory. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Daikin
  • Vailant
  • Panasonic
  • Verano
  • Hewalex
  • Kaisai

Można więc zauważyć, że producenci klimakonwektorów pokrywają się z rozwiązaniem jest kupowanie tych dwóch urządzeń właśnie od jednej marki.

Podsumowanie

Klimakonwektor to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w gotowych budynkach, gdzie właściciel decyduje się na większą inwestycję niż zakup pompy ciepła, czyli również wymianę odbiorników ciepła – a montaż ogrzewania podłogowego jest ekonomicznie nieuzasadniony. Na dodatek klimakonwektory mają dwie kluczowe przewagi – szybsze nagrzewanie/chłodzenie pomieszczenia i możliwość chłodzenia aktywnego. Wadą jest natomiast hałas, który dla mocno wyczulonych akustycznie ludzi, może być „czerwoną flagą”.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow