Menu

Ranking pomp ciepła 2024/2023

Zastanawiasz się nad wyborem pompy ciepła? Przygotowany przez nas ranking może okazać się niezwykle pomocny!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 17/01/2024

Czas lektury: 10 min

Nasz ranking pomp ciepła pomoże Ci dokonać wyboru właściwego urządzenia grzewczego, które jest zgodne z Twoimi potrzebami i możliwościami finansowymi.

Ranking producentów pomp ciepła

Jesteśmy niezależnym portalem, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby ranking był absolutnie obiektywny.

Producent Wynik Gwarancja Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Jak przygotowaliśmy ten ranking?

W naszej ostatecznej ocenie danego producenta bierzemy pod uwagę kilka różnych czynników, do których należą:

 • Wydajność – czyli jak efektywne jest ogrzewanie domu przez zastosowanie danej pompy ciepła. Przede wszystkim rozpatrujemy współczynnik SCOP lub COP, które opisują stosunek mocy pobieranej z sieci elektrycznej do mocy grzewczej przekazanej do budynku. Na tej podstawie dane modele otrzymują klasy efektywności m.in. A+++, A, B itp. W naszej ocenie uwzględniamy również, czy tylko flagowy model danego producenta posiada wysoką klasę efektywności energetycznej czy również inne jednostki.
 • Opłacalność – określany przez stosunek ceny do generowanej mocy grzewczej pompy ciepła. Pozwala więc określić, czy pompa rzeczywiście zapewni nam pokaźne oszczędności.
 • Wiarygodność – rozpatrzenie wiarygodności marki pozwala określić czy uchodzi ona za niezawodną. Oceniamy przede wszystkim doświadczenia danej marki w branży ogrzewnictwa – bez wątpienia wpływa to na niezawodność jednostek. Sprawdzamy także ogólnodostępne wskaźniki finansowe danego przedsiębiorstwa m.in. wskaźnik Altmana, który określa ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstwa.  
 • Gwarancja – bardzo istotny czynnik wpływający na ostateczną ocenę danego producenta pomp ciepła. Nie da się zaprzeczyć, że właściwe warunki gwarancji dają „spokojny sen”. Większość producentów oferuje gwarancję 3 lub 5-cio letnią, natomiast niektóre marki zapewniają dodatkowo możliwość przedłużenia gwarancji o kolejne lata. Pod uwagę bierzemy również przejrzystość warunków gwarancyjnych, a także zdolność marki do wywiązywania się z jej postanowień.

Co jeszcze bierzemy pod uwagę w naszym rankingu pomp ciepła?

Niezależny ranking pomp ciepła wraz z obszernymi recenzjami pomp ciepła zawiera w sobie wiele innych informacji, które mogą interesować osoby zdecydowane na zakup tego urządzenia grzewczego. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

Design pompy ciepła

Nie da się zaprzeczyć, że dla wielu ludzi ma on bardzo duże znaczenie. Szczególnie w przypadku budynków zaprojektowanych w nowoczesnym stylu, chcemy z jednej strony, aby pompa ciepła prezentowała się atrakcyjnie pod kątem wizualnym. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że za dobry design trzeba niestety zapłacić więcej.

Którzy producenci pomp ciepła w naszej ocenie oferują najwyższe walory wizualne tych urządzeń? Na podium znajdą się kolejno:

 1. Vaillant
 2. Buderus
 3. NIBE

Nie ukrywajmy, że design to jedynie „przyjemny dodatek” do pompy ciepła i z reguły nie wzmacnia jej cech technicznych. Wysokie walory wizualne to zdecydowanie domena pomp klasy premium.

Jeżeli jednak przedkładamy opłacalność nad design to polecamy kierować się w stronę azjatyckich producentów np. Mitsubishi, LG, czy Haier.

Certyfikacja KeyMark

KeyMark jest formą certyfikacji, która potwierdza, że pompy ciepła są zgodne z europejskimi normami, a konkretnie – Europejskich Standardów Jakości. KeyMark stanowi „wyższy” poziom certyfikacji niż oznaczenie CE z minimalnymi wymaganiami. Proces jest wieloetapowy i obejmuje szczegółową inspekcję fabryczną wraz z dogłębnym testowaniem produktów. Producenci, którzy zdecydowali się na uzyskanie certyfikatu KeyMark są w naszej ocenie znacznie bardziej wiarygodni – co ciekawe, niektóre marki Premium nie podjęły się tego kroku w przeciwieństwie do innych budżetowych producentów pomp ciepła.

Wskaźnik Altmana

Kolejnym czynnikiem pod kątem wiarygodności, który uwzględniamy w naszym rankingu producentów pomp ciepła jest wskaźnik Altmana. Określa on ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstwa, a tym samym jej upadłości. Zaprojektowany w latach 60. przez nowojorskiego profesora Edwarda Altmana stanowi przydatne narzędzie do określania kondycji finansowej danej firmy.

Innym określeniem wskaźnika Altmana jest tzw. Z-score. Warto wiedzieć, że twórca bazując na swoim giełdowym doświadczeniu, zaprojektował bardzo konkretny wzór w oparciu o kilka zmiennych m.in. aktywów spółki, kapitalizacja, zobowiązania firmy itp. Wynik przedstawiony w formie liczbowej wskazuje na następujące ryzyko upadłości:

 • Powyżej 3,0 – ryzyko niskie
 • 1.81 – 2,99 – ryzyko umiarkowane
 • Poniżej 1,80 – realne ryzyko bankructwa

W naszych recenzjach (o ile jest to możliwe) wskazujemy dokładny wskaźnik Altmana dla poszczególnych producentów.

Historia marek

Historia przedsiębiorstwa produkującego pompy ciepła bez wątpienia ma wpływ na ostateczną ocenę danej marki. Firmy, które od dekad zajmują się techniką grzewczą mają od nas zawsze dużego plusa. Zwrócimy także uwagę na marki, które nie wyróżniają się takim doświadczeniem – chcąc nie chcąc jest to minus, nawet jeżeli producent pompy ciepła jest „przyszłościowy” – co również wskazujemy.

Najlepsze pompy ciepła z półki premium

Celując w pompy ciepła o standardzie premium, wszystkie wymienione powyżej czynniki składające się na ostateczną ocenę, powinny znajdować się na najwyższym poziomie. 

Urządzenia, za które przyjdzie nam zapłacić więcej, powinny więc zapewniać wysoki poziom oszczędności w związku z ich pracą, bezpieczeństwo w sezonie grzewczym w związku z niezawodnością, a gdy wystąpi jakakolwiek awaria – szybką reakcję ze strony autoryzowanego serwisu.

NIBE

Producent, który najsilniej zaznaczył swoją pozycję na polskim rynku. Stoi za tym fakt, że na terenie naszego kraju funkcjonuje konkretny podmiot gospodarczy (NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.), który jest gwarantem prawidłowej eksploatacji pomp ciepła.

Świetna wydajność w najtrudniejszych warunkach, stosowanie nowoczesnych technologii optymalizacji zużycia energii i wysoki wskaźnik Altmana utrzymany na wysokim poziomie przez ostatnie 13 lat – to wszystko czyni z tego producenta, markę premium.

Jeżeli mielibyśmy wskazać konkretny model, na który warto zwracać uwagę to będzie to bez wątpienia S2125-8, który opiera swoje działanie na najbardziej ekologicznym czynniku R290. Jest to bardziej „budżetowa” pompa, choć jedynie w zestawieniu z S2125-8. Pompa ciepła F2120-8 z powodu dobrego dostosowania do klimatu umiarkowanego, w którym znajduje się Polska, stanowi ciekawą propozycję.

Vaillant

Vaillant to kolejna marka, która jest silnie obecna na polskim rynku. Ponad 140 lat związania z techniką grzewczą bez wątpienia przełożyło się na standard wykonania oferowanych przez Vaillant pomp ciepła. Producent pochodzi z Niemiec i zdecydowanie wpisuje się w standard „niemieckiej jakości”. Wysoka wydajność to również istotna cecha tych pomp – inaczej nie mogłyby się znaleźć wśród wyborów premium.

Naszej uwadze nie umknął również niesamowity design pomp ciepła Vaillant. Prezentują się one bardzo nowocześnie i świetnie komponują się z elewacją nowo wybudowanych budynków (co nie oznacza, że nie sprawdzą się w budownictwie w starym stylu). Na plus zasługuje również bardzo intuicyjny system obsługi, za który z resztą Vaillant otrzymał nagrodę w konkursie Red Dot Awards w 2018 roku.

To nie jedyne wyróżnienie w tego typu prestiżowym wydarzeniu. Seria aroTHERM zwyciężyła w konkursie Green Home Awards na „najlepszą pompę ciepła”. Klasa efektywności A+++ dla każdego modelu z tej serii przy temperaturze na na wylocie +35°C zdecydowanie robi wrażenie.

Przykładowe pompy ciepła

Najlepsze pompy ciepła z półki budżetowej

Pora na nieco mniej kosztowne pompy ciepła. Czy oznacza to, że urządzenia od tych producentów nie spełnią swojej funkcji? Absolutnie. Wybraliśmy przede wszystkim marki, które zdecydowały się pójść na kompromis w najmniej istotnych aspektach produkcji pomp m.in. designie.

Mitsubishi Heavy Industries

Pora na znanego japońskiego producenta Mitsubishi, który jako jeden z niewielu produkuje na własną rękę sprężarki do pomp ciepła (wykorzystuje je marka NIBE, wymieniona przed chwilą). MHI to marka, która jest „budżetowa” tylko pod względem ceny. Oferowane przez nią pompy ciepła oferują wydajność na bardzo przyzwoitym poziomie, który zalicza się do marek premium. Na dodatek pompy te wyróżniają się dobrymi parametrami efektywności w podgrzewaniu wody użytkowej w okresie letnim.

Za minus możemy uznać dość archaiczny design, jak również pozostanie przy czynniku R410A – nie są to jednak w naszej ocenie rzeczy kluczowej. Jeżeli więc szukasz wydajnej, niezawodnej (a z tego słynie japońska technologia) to Mitsubishi Heavy Industries z pewnością może Cię zainteresować.

LG

Dla odmiany – absolutnie największą zaletą pomp ciepła od koreańskiego producenta LG jest cena, która rzeczywiście może kusić. Wydajność pomp ciepła sygnowanych logiem tej marki nie jest na najwyższym poziomie, jednak plusem jest niezawodność. LG również produkuje własne sprężarki, co z pewnością zasługuje na uznanie. Pompy ciepła od tego producenta uchodzą za dość niezawodne, jednak dostępność części może pozostawiać wiele do życzenia.

Haier

Absurdalnie tanimi urządzeniami grzewczymi, czyli definitywnie wpisującymi się w klasę budżetową, są pompy ciepła od chińskiego producenta o nazwie Haier. Ceny tych urządzeń grzewczych zaczynają nawet od… 10.000 złotych. Nie możemy oczekiwać fenomenalnej wydajności, choć nie jest też najgorsza z najgorszych. Gwarancja 5-letnia jest również atrakcyjna (choć ma pewną wadę o czym wspomnieliśmy w recenzji tego producenta), tak samo jak wiarygodność – Haier to rozpoznawalna marka w sektorze AGD/RTV.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Jak wybrać właściwą pompę ciepła?

Podczas wyboru pompy ciepła zalecane jest zapoznanie się z różnymi producentami i modelami urządzeń, aby mieć po prostu rozeznanie – zważając na fakt, że zakup pompy ciepła to zawsze poważna inwestycja. Mamy jednak nadzieję, że nasz ranking i recenzje pomp ciepła pomogą Ci w wyborze właściwej marki, która spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Poniżej prezentujemy porównanie cech marek premium i marek budżetowych.

Marki premium Marki budżetowe
 • Wysoka wydajność
 • Stosowanie ekologicznych czynników chłodniczych
 • Szeroki przekrój danych technicznych pomp
 • Przedstawicielstwo lub oddziały marki na terenie Polski
 • 5-letnia gwarancja na sprężarkę
 • Przejrzyste warunki gwarancyjne
 • Wyszukiwarka autoryzowanych monterów i serwisantów
 • Niska wydajność
 • Stosowanie czynników chłodniczych starego typu
 • Brak przedstawicielstwa firmy na terenie Polski
 • Gwarancja 2-letnia bez opcji rozszerzenia
 • „Mgliste” warunki gwarancyjne
 • Brak sensownego marketingu w Polsce

Nie można też zapominać, że za prawidłowe sprawowanie się całej instalacji grzewczej nie odpowiada jedynie sama pompa ciepła, lecz również montaż wykonany w sposób profesjonalny. Z tego powodu większość producentów udziela gwarancji wyłącznie na realizację instalacji grzewczej przez autoryzowane firmy.

Podsumowanie

Rynek oferuje bardzo szeroką gamę produktów o różnych zastosowaniach i „klasie”. Kierowanie się jedynie ceną jest często zgubne, a pozorne oszczędności mogą przekładać się w późniejszym czasie na… brak ogrzewania podczas sezonu grzewczego. Trzeba bowiem pamiętać, że to w takich warunkach najbardziej „wychodzi” standard wykonania urządzenia. Jeżeli jednak poświęcimy design i być może trochę wydajności na rzecz niezawodności – możemy się cieszyć oszczędnym ogrzewaniem przez długie lata!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow