Menu

Pompa ciepła powietrze/powietrze – cena, zasada działania, zużycie prądu

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 17/01/2024

Czas lektury: 6 min

Pompy ciepła typu powietrze/powietrze to urządzenia bardzo mocno zbliżone do klasycznych klimatyzatorów – muszą posiadać one jednak funkcję grzania.

W dzisiejszym poradniku weźmiemy pod lupę przede wszystkim opłacalność takiej pompy i kiedy znajdzie swoje zastosowanie. Wytłumaczymy także zasadę jej działania, a na samym końcu przedstawimy jednostki godne uwagi!

Zasada działania pompy ciepła powietrze/powietrze

Budowa i zasada działania pompy ciepła powietrze/powietrze jest niemalże taka sama, jak tradycyjnych klimatyzatorów. Różnica polega jedynie na tym, że pierwsze z nich są lepiej zoptymalizowane pod kątem ogrzewania niż chłodzenia.

Pompy ciepła powietrze/powietrze zużywają energię elektryczną, jednak ostatecznie dostarczają nawet cztery razy więcej energii grzewczej do budynku. Skąd się to bierze? Otóż energia elektryczna nie jest bezpośrednio przekształcana na ciepło (jak ma to miejsce w przypadku np. farelek), lecz do zasilania mechanizmów odpowiedzialnych za „wyciąganie” energii cieplnej z zewnątrz budynku i wtłaczania go do wnętrza. Oczywiście w dużym skrócie.

W urządzeniu obecny jest bowiem czynnik roboczy, który stale przechodzi ze stanu gazowego w ciekły (w sprężarce) i z powrotem (w parowniku) – oddając przy tym ciepło pozyskane z otoczenia.

Rodzaje pomp ciepła powietrze-powietrze

Warto wiedzieć, że wyróżniamy różne rodzaje pomp ciepła powietrze/powietrze. Mogą one występować w poniższych wersjach:

  • Monoblok z jednostka zewnętrzną – agregat umieszczany na zewnątrz, z którego wychodzą rury wlotowe do budynku.
  • Monoblok z jednostka wewnętrzna – pompa znajduje się wewnątrz budynku, do której doprowadzone są rury wlotowe z powietrzem.
  • Typu split – klimatyzacja podzielona jest na dwie jednostki pomiędzy którymi płynie czynnik chłodniczy.

Zalety i wady pomp ciepła powietrze-powietrze

Do zalet pomp ciepła powietrze-powietrze należy przede wszystkim ich niska cena i brak dużej ingerencji w budynek oraz brak konieczności wykonywania prac ziemnych. Klimatyzatorów nie trzeba podłączać do żadnej wodnej instalacji w budynku, dzięki czemu w porównaniu z tradycyjnymi pompami ciepła – są znacznie prostsze i jednocześnie tańsze w montażu.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Największą wadą pompy ciepła powietrze-powietrze jest fakt, że… nie ma ona nic wspólnego z instalacją centralnego ogrzewania, czyli grzejnikami czy ogrzewaniem podłogowym. Tym samym problem z utrzymaniem właściwej temperatury w całym budynku może wynikać z tak błahej kwestii jak… zamykanie drzwi od pomieszczenia, gdzie znajduje się to urządzenie. Z tego samego powodu instalator powinien bardzo dobrze przeanalizować umieszczenie takiej pompy/pomp, aby dystrybucja ciepła miała w danym miejscu sens.

Właśnie dlatego stosuje się ją najczęściej w układach hybrydowych lub kaskadowych - z innym źródłem ciepła lub pompą ciepła powietrze/woda, które ogrzewają dom w sezonie grzewczym, natomiast pompa ciepła powietrze/powietrze może działać samodzielnie przy dodatnich temperaturach. 

Trzeba wiedzieć, że decydując się na samodzielną pompę ciepła powietrze-powietrze jako główne źródło ogrzewania budynku, z reguły nie wystarczy jedna jednostka zewnętrzna. W pewnym sensie może to być jednak zaletą – gdy z jakiegoś powodu, jedna z jednostek ulegnie awarii, wciąż posiadamy inne, które w jakimś stopniu zapewnią nam ogrzewanie. Przy klasycznej pompie ciepła, mamy natomiast wtedy poważny problem i musimy czekać na interwencję gwaranta.

Kiedy najlepiej sprawdzi się pompa ciepła powietrze/powietrze?

Wiesz już, że pompa ciepła powietrze/powietrze nie jest żadną innowacja. Jej zastosowanie jest uzasadnione niestety tylko w nielicznych przypadkach. Problemy z dystrybucja ciepłego powietrza sprawiają, że sprawdzą się przy niezwykle małych budynkach np. modnych w ostatnim czasie piętrowych budynkach o powierzchni do 70m2, które można wybudować bez pozwolenia.

Nowoczesne projekty tego typu charakteryzują się często także „przestrzałem” pomiędzy piętrami – w takim wypadku ciepło z jednostki umieszczonej na parterze, może w łatwy sposób docierać na drugie piętro. Jednakże jesteśmy ostrożni z takimi stwierdzeniami, ponieważ każdy budynek ma inną charakterystykę.

Pompa ciepła powietrze/powietrze może również sprawdzić się w ogromnych salonach, które są np. mocno przeszklone, jako sposób na dogrzanie tej przestrzeni.

Dowiedz się, jakie źródło ciepła będzie dla Ciebie odpowiednie!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Cena pompy ciepła powietrze/powietrze

Cena pompy ciepła powietrze/powietrza mieści się w przedziale od 3000 zł do nawet 13 000 zł. Znacznie niższa stawka dotyczy samego montażu – jest to z reguły około 1200 – 1700 zł za jednostkę. Całość inwestycji (cena pompy ciepła powietrze-powietrze z montażem) powinna więc zamknąć się w kwocie 10 000 zł (budżetowa pompa) lub 20 000 zł (pompa klasy premium).

Dofinansowanie na pompę ciepła powietrze/powietrze

Pamiętaj, że w ramach niektórych dotacji możliwe jest uzyskanie wsparcia na zakup pompy ciepła powietrze/powietrze. W przypadku programu Moje Ciepło dotacja wynosi 30% lub 45% całości inwestycji, lecz nie więcej niż 7000 zł na ten rodzaj pompy ciepła. Jest to dofinansowanie przeznaczone dla nowego budownictwa o podwyższonym standardzie energetycznym.

Dla gospodarstw, w których koszty energii stanowią dużą część domowego budżetu, przeznaczona jest natomiast dotacja Czyste Powietrze. W jej ramach można uzyskać nawet 100% finansowania całej inwestycji w pompę ciepła powietrze/powietrze z montażem i nie tylko!

Najlepsze modele pomp ciepła powietrze/powietrze – nasza opinia

Poniżej zaprezentujemy Ci wybrane przez nas pompy ciepła powietrze/powietrze. Zdecydowaliśmy się tradycyjnie na przedstawienie pomp klasy premium i budżetowych.

Pompa ciepła Daikin Emura

Niezwykle designerska seria, która zdecydowanie zachwyca swoimi walorami wizualnymi – jednostki wewnętrzne występują w kolorach matowej bieli, srebnym lub matowej czerni. Warto jednak wspomnieć, że design tutaj nie myli – te klimatyzatory typu split posiadają najwyższe klasy energetyczne A+++ dla trybu ogrzewania i chłodzenia.

Viessman VITOCLIMA

Ciekawe pompy ciepła powietrze-powietrze oferuje również niemiecki producent Viessman – są one dużo tańsze niż te od Daikina. Niestety nawet najnowsze serie posiadają klasy energetyczne A++ (chłodzenia) i jedynie A+ dla grzania.

Podsumowanie

Pompa ciepła powietrze-powietrze to tak naprawdę klimatyzacja. Niestety bardzo rzadko sprawdzi się jako samodzielny system grzewczy do budynku – ma wiele wad, które niestety z reguły przewyższają zalety w ostatecznym rozrachunku. Jeżeli posiadasz klasyczny dom (powyżej 100m2) i w dobrym standardzie grzewczym z instalacją grzejnikową, a tym bardziej ogrzewaniem podłogowym – pompa ciepła powietrze-powietrze zdecydowanie nie będzie rozsądnym wyborem jako samodzielne źródło ciepła.

Dowiedz się, jakie źródło ciepła będzie dla Ciebie odpowiednie!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow