Menu

Koszt i moc pompy ciepła do domu 100m2

Przy wyborze mocy pompy ciepła do domu o powierzchni 100m2 niezwykle istotne jest zbadać wiele czynników. Być może interesuje Cię również koszt takiej pompy – na wszystko to odpowiemy w poradniku!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 05/03/2023

Czas lektury: 5 min

Domy o powierzchni 100m2 stają się coraz bardziej modne – pomimo niewielkich gabarytów wciąż mogą być bowiem niezwykle funkcjonalne. Szczególnie, gdy mówimy o nowoczesnym budownictwie.

W poniższym poradniku przedstawimy Ci czynniki, które wpływają na koszt i moc grzewczą takiego urządzenia. Zapraszamy!

Jak dobrać właściwą moc pompy ciepła do domu 100m2?

Wciąż powielanym mitem jest, że istnieje możliwość dopasowania mocy pompy ciepła wyłącznie na podstawie jego powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych.

Co prawda w przypadku „standardowego” budynku gospodarstwa domowego, możemy pozwolić sobie na poglądowe założenie, że zapotrzebowanie energetyczne wyniesie od 30 do 50 W/m2 – mnożąc wartości przez siebie, wychodzi, że najczęściej będzie to pompa o mocy od 3 do 5 kW.

Czynników, które wpływają na ostateczne określenia mocy pompy ciepła do domu 100m2, jest jednak więcej i muszą być one zweryfikowane przez osobę odpowiedzialną za montaż tego urządzenia grzewczego.

Poziom docieplenia budynku

Przy oględzinach może okazać się, że dom wymaga termomodernizacji, która jest zawsze polecana przed zakupem pompy ciepła – w ten sposób docelowa moc urządzenia może być bowiem niższa przez ograniczenie zapotrzebowania ciepła przez budynek. Warto zatem zweryfikować wraz z instalatorem, czy takie podejście jest uzasadnione ekonomiczne, lecz z doświadczenia wiemy, że najczęściej jest.

Warto wiedzieć, że termomodernizacji wraz z zakupem i montażem pompy ciepła można dokonać w 2023 roku z programem Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać bardzo solidne dofinansowanie sięgające nawet 100% - w tym na wymianę stolarki okiennej, drzwiowej czy docieplenie przegród budowlanych.

Jeżeli wiesz, jaki standard energetyczny spełnia Twój budynek, możesz bardziej szczegółowo (choć nadal poglądowo) odnieść się do poniższej tabelki:

Warunki klimatyczne

Polski klimat jest nieco zróżnicowany. Nasz kraj podzielony jest na pięć stref klimatycznych, w których średnioroczne temperatury zewnętrzne kształtują się następująco:

A teraz przedstawiamy średnioroczne temperatury dla każdej ze stref:

Strefa klimatyczna Średnioroczna temperatura zewnętrzna [°C]
I 7,7
II 7,9
III 7,6
IV 6,9
V 5,6

Jeżeli zatem porównamy bliźniacze budynki z II i V strefy – może okazać się, że w tej drugiej wymagana jest pompa ciepła o mocy 30% większej.

Preferencje osób korzystających z budynku

Pewien wpływ ma również ilość osób w gospodarstwie domowym (lub korzystających z danego obiektu) oraz sposób, w jaki korzystają z energii grzewczej. Ma to istotne znaczenie szczególnie pod kątem ciepłej wody użytkowej – przy dużym zapotrzebowaniu, instalator może również doradzić system z dodatkową pompą ciepła dedykowaną do ogrzewania właśnie c.w.u. w większych ilościach.

Jeżeli mówimy natomiast o centralnym ogrzewaniu – tutaj też mamy pewien wpływ ilości i sposobów korzystania z budynku. Jeżeli w gospodarstwie wieloosobowym wszyscy pracują od godzin porannych do popołudniowych – można ustawiać inną temperaturę pomieszczeń, o ile nie grozi to nadmiernym wychłodzeniem bryły budynku. Inaczej jest, gdy każdy dla przykładu pracuje zdalnie. Wtedy zapotrzebowanie energetyczne na ciepło wzrasta.

Jaki koszt pompy ciepła do domu 100m2?

Pompa ciepła do domu 100m2 będzie kosztować od 15 000 zł do nawet 40 000 zł. Montaż to natomiast kolejne 5 000 do 10 000 zł. Tutaj również ceny różnią się w zależności od kilku czynników, a pierwszym z nich jest…

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Marka pompy ciepła

Bez wątpienia marka pompy ciepła ma ogromny wpływ na jej koszt. Wyróżniamy trzy kategorie: premium, ze średniej półki i budżetowa. Najdroższa pompa tej samej mocy w porównaniu z chińską marką może kosztować nawet dwukrotnie więcej. Poniżej prezentujemy średnie ceny pomp ciepła dla każdej z podanych półek cenowych:

  • Premium (Daikin, Vaillant) – od 25 000 do 35 000 zł
  • Średnia półka (Viessmann, Hyundai) – od 20 000 do 25 000 zł
  • Marka budżetowa (Haier, Kaisai) – od 10 000 do 20 000 zł

Sprawdź przygotowany przez nas ranking pomp ciepła.

Rodzaj pompy ciepła

Kolejny aspekt to rodzaj pompy ciepła – kliknij ten link, aby bardziej zgłębić temat.

Ujmijmy jednak temat w krótkich słowach. Wyróżniamy m.in. pompy ciepła gruntowe (nawet trzykrotnie droższe od powietrze/woda) – jednak ze względu na rozwój technologii powietrznych pomp ciepła są one montowane coraz rzadziej.

Następnie mamy pompy ciepła powietrzne – dzielą się one na powietrze/woda i powietrze/powietrza (te omijamy, ponieważ są to klimatyzatory niemające nic wspólnego z centralnym ogrzewaniem). Powietrze woda natomiast dzielą się na monobloki i splity. W zależności od producenta cena tych urządzeń może się nieco różnić, jednak montaż jest prostszy i tańszy w przypadku monobloków.

Pod kątem montażu – lokalizacja

Inną kwestią jest także montaż. Firmy z różnych województw wyceniają stawki zgodnie z lokalnym rynkiem.

Podsumowanie

Wybór mocy pompy ciepła do domu 100m2 powinien opierać się zawsze na charakterystyce zapotrzebowania na energię cieplną każdego budynku. Dobrą firmę poznasz po dogłębnym przeanalizowaniu tego aspektu. Jeżeli chodzi natomiast o koszty – mniejsze pompy ciepła kosztują mniej, na dodatek w wielu przypadkach można skorzystać z dofinansowania. Zastanów się również nad montażem pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, co jeszcze bardziej zoptymalizuje nie tylko koszty ogrzewania, lecz również koszty związane ze zużyciem prądu.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow