Menu

Pompa ciepła Atlantic – recenzje, opinie

Szukasz wydajnego źródła ogrzewania, które pozwoli Ci na duże oszczędności? Pompy ciepła Atlantic mogą być odpowiedzią! Sprawdź naszą recenzję tej marki.

Francja

employees 4000+ pracowników

clock Od 1968

Pompy ciepła Atlantic – nie są bardzo popularne w Polsce, jednak skrywają w sobie ciekawe atuty. Czy warto zdecydować się na urządzenia grzewcze od tego producenta?

Sprawdzimy wydajność, warunki gwarancyjne, wiarygodność i ostateczną opłacalność zakupu i montażu pomp ciepła Atlantic. Zaczniemy jednak od historii samej marki. Zapraszamy!

Historia marki Atlantic

Atlantic a konkretnie Groupe Atlantic to firma z francuskimi korzeniami – przedsiębiorstwo zostało otworzone w 1968 roku w La-Roche-sur-Yon, czyli dość małym mieście w zachodniej Francji. Założycielami są Paul Radat i Pierre Lamoure. Firma od samego początku związana była z branżą HVAC, choć nie da się ukryć, że dużo w jej historii przejęć innych marek – bowiem już 5 lat po założeniu, przejęła producenta kotłów Guillot, a później bardzo szybko producentów sprzętu termoelektrycznego Sauter i Thermor, jak również producenta podgrzewaczy wody Pacific w 1989 roku.

Firma nie poprzestała i rozpoczęła dynamiczną ekspansję zagraniczną – szczególnie na rynki wschodzące m.in. Indie, Gruzja, Turcja. Wszystko to rozpoczęło się od przejęcia szwajcarskiej firmy Ygnis w 2000 roku, która również oferuje podgrzewacze wody, później Franco Belge, Magnum czy Hamwrothy

Dzisiaj firma jest obecna niemal na całym globie. W 2022 roku pojawiło się polskie przedstawicielstwo firmy, które nazywa się Groupe Atlantic Polska.

Nasza ocena pomp ciepła Atlantic

Co nam się podoba?

  • Wiarygodność i doświadczenie marki
  • Dobre warunki gwarancyjne
  • Dobre komponenty – niezawodność
  • Polski oddział
  • W asortymencie inne elementy instalacji grzewczej

Co nam się nie podoba?

  • Dość przeciętne wydajności
  • Dość wysokie ceny jednostek

Firma jest obecna na rynku HVAC od ponad 40 lat – trzeba pochwalić ją więc za doświadczenie. Dodatkowo posiada patent na współosiowy wymiennik ciepła, co jest plusem dla firmy. Posiada w swojej ofercie wiele zróżnicowanych jednostek – pracujących na czynniku R32 lub R410A. Więcej na temat serii i modeli napiszemy w dalszej części recenzji.

Niestety jesteśmy nieco zawiedzeni wydajnością, jednak producent ratuje się dobrymi warunkami gwarancyjnymi i wiarygodnością. Jeżeli chodzi natomiast o design to w naszej opinii nie wyróżnia się on niczym szczególnym. A szkoda, bo takie ceny (Atlantic to wysoka półka) powinny przekładać się na zadbanie o ten aspekt!

Podoba nam się także fakt, że producent posiada naprawdę bogatą ofertę rozwiązań HVAC. Otóż poza pompami ciepła w ofercie znajdują się również: systemy sterowania, grzejniki elektryczne, ogrzewacze wody, zasobniki c.w.u., bufory czy nawet suszarki łazienkowe. Podoba nam się kompleksowe podejście do tematu!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Wydajność

>

Wydajność pomp ciepła Atlantic niestety nie powala na kolana. Musimy zwrócić uwagę, że wskaźniki wydajności przy określonych warunkach, na podstawie których porównujemy ze sobą producentów pokazują jasno – mamy do czynienia z dość przeciętnymi wynikami. Tutaj francuski producent się naprawdę nie popisał.

Gwarancja

Standardowa gwarancja na pompy ciepła Atlantic wynosi 5 lat. Jest to atrakcyjna długość ochrony gwarancyjnej porównując ją z ofertą innych producentów. Cóż więcej można powiedzieć – gwarancja to atut producenta Atlantic.

Wiarygodność

Wiarygodność marki Atlantic jest na wysokim poziomie. Firma, która od ponad 40 lat jest obecna w branży HVAC i nie wykracza ten asortyment zdecydowanie budzi zaufanie w naszych oczach. Na dodatek polskie przedstawicielstwo – wszelkie roszczenia gwarancyjne powinny być więc rozpatrywane szybko i sprawnie, w naszym ojczystym języku, co nie zawsze jest standardem.

Opłacalność

Niestety musimy przyznać, że zakup pompy ciepła Atlantic nie należy do najbardziej opłacalnych wyborów. Dość przeciętne wydajności w zestawieniu z ceną sięgającą grubo ponad 40 tysięcy – to nie idealny stosunek jakości do ceny. Choć trzeba wziąć pod uwagę 5-letnią bezpłatną gwarancję, to wciąż cena nie jest według nas konkurencyjna.

Jakie są modele i serie pomp ciepła Atlantic?

Pomimo, że marka być może nie jest jeszcze aż tak rozpoznawalna na terenie naszego kraju to posiada naprawdę szeroką ofertę pomp ciepła. Znajdziemy w niej klasyczne pompy ciepła split, monobloki – ze zintegrowanym zbiornikiem CWU. Pompy o nieco większych mocach (do 17 kW), jak również podgrzewacze ciepłej wody użytkowej – czyli pompy ciepła do cwu.

Pompa ciepła Atlantic Extensa AI R32

Rozpocznijmy od pierwszej serii, która jest skierowana do właścicieli klasycznych budynków jednorodzinnych. W jednostkach z serii Extensa AI zastosowano czynnik chłodniczy R32, który jest znacznie bardziej ekologiczny od wypieranego już R410A.

Pompy ciepła to klasyczne jednostki typu split, w których występuje jednostka zewnętrzna i jednostka wewnętrzna. Warto wspomnieć o dość niskim poziomie emitowanego hałasu – poniżej 50dB dla całej serii.

Poniżej prezentujemy wszystkie jednostki z wyróżnieniem mocy i wydajności COP:

Moc jednostki COP (A7/35*)
5 kW 4,74
6 kW 4,65
8 kW 4,43
10 kW 4,5

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Pompa ciepła Extensa AI Duo R32

W ramach tej serii, mamy podserię, w której znajduje się dodatkowa jednostka 3 kW. Najważniejszą cechą serii Extensa AI Duo R32 jest jednak zintegrowany z jednostką wewnętrzną zbiornik ciepłej wody użytkowej o pojemności 190L – szkoda, że nie mamy opcji wyboru innego wariantu. Wydajności tych pomp są niestety nieco niższe:

Moc jednostki COP (A7/35*)
3 kW 4,46
5 kW 4,45
6 kW 4,46
8 kW 4,50
10 kW 4,53

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Seria Excelia AI Tri

Inna seria pomp ciepła oferowanych przez Atlantic to Excelia – pracująca na czynniku R410A. Wydajności tej serii nie należą do najlepszych, a  moce jednostek zaczynają się od 11 kW. Tutaj mamy natomiast do czynienia z pompami ciepła typu monoblok.  

Dostępne warianty mocy jednostek wraz ze wskaźnikami wydajności umieszczamy w tabelce poniżej:

Moc jednostki COP (A7/35*)
11 kW 4,46
14 kW 4,45
16 kW 4,46

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Seria Excelia AI Tri HP

Kolejna seria, a raczej kolejna „podseria” to Excelia AI Tri HP – czym jest ostatnie dwuliterowe oznaczenie? Otóż mówi ono o tym, że mamy do czynienia z większymi mocami, a konkretnie jednostkami 15 kW i 17 kW. I analogiczna tabelka poniżej:

Moc jednostki COP (A7/35*)
15 kW 4,46
17 kW 4,45

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Seria Excelia AI Tri Duo

W ramach serii AI Tri ponownie wyróżniamy również podserię Duo, w którym znajdziemy także jednostkę wewnętrzną zintegrowaną ze zbiornikiem o pojemności 190L. Moce i wydajności prezentują się dokładnie tak samo jak w przypadku podstawowej serii bez zintegrowanego zbiornika z jednostką wewnętrzną:

Moc jednostki COP (A7/35*)
11 kW 4,46
14 kW 4,45
16 kW 4,46

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Seria Excelia AI Tri Duo HP

I kolejna podseria… podserii. Mowa tutaj o rozwiązaniu ze zintegrowanym zasobnikiem CWU 190 litrowym, tym razem z jednostkami o mocach 15 i 17 kW. Co ciekawe – tutaj wydajności się różnią.

Moc jednostki COP (A7/35*)
15 kW 4,33
17 kW 4,15

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Loria AI Duo

Oddzielna seria to natomiast Loria AI Duo. Jest to najlepiej „wyposażona” seria z wszystkich wymienionych, jednak dostępne moce to 6 kW, 8 kW, 10 kW – są to więc pompy ciepła do standardowych zastosowań. Tutaj mamy do czynienia z nieco lepszą wydajnością w najmniejszej jednostce. W serii Loria zastosowano sprężarkę typu scroll – spiralną. Wydajności poniżej:

Moc jednostki COP (A7/35*)
6 kW 4,81
8 kW 4,52
10 kW 4,53

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Calypso

Ostatnia seria z oferty Atlantic to pompy ciepła do podgrzewania wody cwu. Mamy więc do czynienia z jedną jednostką, która po prostu pobiera ciepło z powietrza z najbliższego otoczenia do ogrzania wody użytkowej. Do wyboru mamy dwa modele – o pojemności 100 litrów i 150 litrów. Wydajności wyglądają następująco. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku pomp ciepła do cwu, są one znacznie niższe i jest to naturalne.

Pojemność jednostki COP
100 L 2,66
150 L 3,05

* temperatura otoczenia +7℃, temperatura wody na wylocie +35℃

Najlepsza pompa ciepła Atlantic – nasz wybór

Extensa AI Duo R32 8 kW

Czyli jednostka, która sprawdzi się w większości domów jednorodzinnych o standardowej termoizolacji. Wydajność sięgająca 4,50 (A7/W35) nie powala, jednak na tle innych mniejszych jednostek z serii, które powinny być z reguły bardziej wydajne – wypada to dobrze. Tak więc jest to wybór warty rozważenia, jeżeli szukamy niezawodnej pompy ciepła z dobrymi warunkami gwarancyjnymi.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.