Menu

Hybrydowa pompa ciepła – czym jest, cena, producenci

Hybrydowe systemy grzewcze i hybrydowe pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Z poniższego poradnika dowiesz się więcej na ich temat. Zapraszamy!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 17/01/2024

Czas lektury: 5 min

Posiadasz w domu kocioł gazowy, jednak chcesz zamontować pompę ciepła? Czy wiesz, że te dwa systemy grzewcze można ze sobą połączyć, a nawet zintegrować w ramach jednej obudowy? Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest ogrzewanie hybrydowe?

Ogrzewanie hybrydowe jest rozwiązaniem stosowanym od dawna w różnego rodzaju budynkach. Co prawda w tym artykule skupimy się na układach z pompami ciepła, lecz warto wiedzieć, że w tych systemach mogą występować różne źródła ogrzewania.

Najprościej rzecz ujmując – hybrydowy układ grzewczy wykorzystuje przynajmniej dwa różne źródła ciepła lub urządzenia grzewcze.

Najczęściej spotykanym obecnie połączeniem jest wariant pompy ciepła z kotłem gazowym, jak również pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. W niektórych układach stosuje się nawet trzy źródła ciepła – np. wspomniane kolektory, pompę ciepła i kocioł gazowy kondensacyjny.

W układach z ogrzewaniem hybrydowym z reguły umieszcza się zbiornik buforowy z wodą, w której magazynowana jest energia cieplna dostarczana z różnych źródeł.

Przy ogrzewaniu hybrydowym należy zastosować automatykę, dzięki której możliwe jest sterowanie źródłami ciepła w zależności od pogody, ustawionej temperatury czy nawet kosztów wytworzenia ciepła w danym urządzeniu. Najbardziej zaawansowane systemy uwzględniają przy tym nawet instalację fotowoltaiczną.

Zalety ogrzewania hybrydowego

Największą korzyścią ze stosowania hybrydowego systemu grzewczego z pompą ciepła jest optymalne wykorzystanie danego źródła energii w sprzyjających dla niego warunkach. Co to oznacza?

Dla przykładu – zastosowanie kolektorów słonecznych pozwala na niezwykle tanie podgrzanie wody użytkowej (CWU) w okresie letnim, kiedy to kolektory najlepiej spełniają swoją funkcję. W tradycyjnych systemach, za ogrzewanie wody użytkowej będzie odpowiadać klasyczne źródło ciepła np. pompa ciepła, czy kocioł, co nie jest optymalnym rozwiązaniem przy mocno dodatnich temperaturach w zestawieniu z kolektorami, które zużywają jedynie nawet… 2 kW energii elektrycznej dziennie do zasilania pompy obiegowej.

Kolejną zaletą z zastosowania hybrydowego ogrzewania jest większe bezpieczeństwo energetyczne gospodarstwa lub budynku – w przypadku awarii jednego ze źródeł ciepła, funkcję grzewczą może przejąć drugie źródło. Tym samym w takich sytuacjach praktycznie nie występuje ryzyko zaburzenia ciągłości dostarczania ciepła – chyba że usterka dotyczy nie źródła ciepła, lecz samej instalacji np. centralnego ogrzewania.

Hybrydowe pompy ciepła

Warto wspomnieć o pewnej bardzo istotnej kwestii – czy istnieje różnica pomiędzy hybrydowym ogrzewaniem a hybrydową pompą ciepła? Otóż tak.

Dla przykładu – zestaw Vitocaldens 222-f od Viessmanna to rozwiązanie, w którym jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu SPLIT jest zintegrowana z kotłem gazowym. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle nowatorskie rozwiązanie.

Jednakże każdą pompę ciepła można umieścić w instalacji hybrydowej poprzez zastosowanie automatyki zarządzającej jej pracą. Tym samym możemy „dołączyć” nową pompę ciepła do starej instalacji z kotłem kondensacyjnym.

Cena hybrydowej pompy ciepła

Nie da się zaprzeczyć, że ceny hybrydowych pomp ciepła są nieco wyższe niż klasycznych pomp ciepła – ze względu na zintegrowanie kotła kondensacyjnego. Za dobrej klasy urządzenie zapłacimy więc około 50 000 zł. Budżetowa półka to koszt rzędu 30 000 zł.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Kto produkuje hybrydowe pompy ciepła?

Przejdźmy zatem do konkretnych producentów i modeli hybrydowych pomp ciepła.

Daikin – Altherma R

Japoński producent Daikin (swoją drogą zajmuje obecnie 1. miejsce w naszym rankingu pomp ciepła) wprowadził do swojej ofertę zestaw Altherma R hybrid. Sama pompa ciepła wchodząca w jej skład to klasyczny split – jednak jednostka wewnętrzna jest zintegrowana z kondensacyjnym kotłem gazowym, co daje dużą oszczędność miejsca. Seria ta posiada również funkcję chłodzenia pomieszczeń, czyli działania w podobny sposób jak klimatyzacja latem.

Sprawdź naszą recenzję pomp ciepła Daikin.

Zapytaj o hybrydowe ogrzewanie marki Daikin

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Viessmann – Vitocaldens 222-F

Kolejnym producentem, który podjął decyzję o wprowadzeniu do swojej oferty hybrydowej pompy ciepła to Viessmann. Warto wspomnieć, że w jednej obudowie (jednostka wewnątrz budynku) znajduje się nie tylko jednostka wewnętrzna pompy, kocioł kondensacyjny, lecz również zintegrowany zbiornik o pojemności 130 litrów – dość mały, jednak rozwiązanie bardzo wygodne dla gospodarstw z niskim zapotrzebowaniem na cwu. Tutaj również istnieje opcja chłodzenia pomieszczeń latem.

Sprawdź naszą recenzję pomp ciepła Viessmann.

Immergas – seria Magis Combo I Victrix Hybrid

Szeroką ofertę hybrydowych pomp ciepła ma również producent z naszego rodzimego rynku – Immergas. Co ciekawe marka oferuję zarówno systemy typu split i monoblok [LINK – monoblok czy split].

Zacznijmy od splitów, czyli serii Magis Combo.

Do wyboru mamy 4 różne systemy o mocach pompy ciepła:

  • 6 kW (kocioł gazowy: 27 kW na potrzeby CWU, 24 kW na potrzeby CO);
  • 9 kW (kocioł gazowy: 27 kW na potrzeby CWU, 24 kW na potrzeby CO);
  • 12 kW (kocioł gazowy: 32 kW dla CWU i CO);
  • 14 kW (kocioł gazowy: 32 kW dla CWU i CO).

W przypadku hybrydowych pomp ciepła typu monoblok mamy do czynienia z poniższymi mocami z mocą: 4 kW (kocioł gazowy: 28 kW na potrzeby CWU, 24 kW na potrzeby CO).

Pomożemy Ci z hybrydowym ogrzewaniem

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow