Menu

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca w 2023 roku? Wyliczamy i sprawdzamy!

Wielu właścicieli budynków zastanawia się nad montażem pompy ciepła w 2023 roku. Czy jest to opłacalne bez fotowoltaiki? Sprawdzamy!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 04/05/2023

Czas lektury: 7 min

Pompa ciepła bez fotowoltaiki to często spotykane rozwiązanie w polskich budynkach. Czy montaż tak „okrojonego” układu się opłaca?

Dowiesz się tego z poniższego artykułu! Doradzimy Ci również, jaką taryfę wybrać przy pompie ciepła bez fotowoltaiki. Zapraszamy!

Jak działa połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką?

W celu odpowiedzi na pytanie – czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca – warto rozpocząć od omówienia zasady działania tego urządzenia grzewczego.

Otóż w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł ciepła, pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Wynika to z faktu, że energia nie jest wytwarzania w procesie spalania danego paliwa, lecz „transportowana” z zewnętrznego źródła (powietrze, grunt) do budynku – do przeprowadzenia tego procesu wymagana jest właśnie energia elektryczna.

Jednakże trzeba pamiętać, że z 1 kW energii elektrycznej zasilającej pompę, można pozyskać nawet 5 kW energii grzewczej. Właśnie dlatego pompy ciepła są obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem pod kątem oszczędności.

Być może już zdajesz sobie sprawę, do czego zmierzamy – energia zasilająca pompę ciepła może pochodzić z fotowoltaiki, która pozyskuje z kolei energię elektryczną ze słońca. Tak więc z fotowoltaiką, pompa ciepła zagwarantuje największe oszczędności.

Jednak nie oznacza to, że pompa ciepła bez fotowoltaiki nie jest opłacalna. Trzeba bowiem pamiętać, że wysokość inwestycji bez systemu fotowoltaicznego jest znacznie niższa, a czekające nas zmiany w sposobie rozliczania prądu (sprzedaż prądu z fotowoltaiki po godzinowych cenach giełdowych) wprowadzą nieco niepewności do tego tematu i prawdopodobnie mniejszą opłacalność samodzielnie działającej fotowoltaiki z prostego powodu.

Oznacza to bowiem, że wytworzony i niewykorzystany na miejscu prąd będziemy sprzedawać po niższej cenie – a najwięcej energii z fotowoltaiki wytwarza się… kiedy pompa ciepła zużywa mało prądu przez wysokie temperatury – czyli latem.

Oznacza to tyle, że połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła będzie wciąż opłacalnym układem, a inwestycja i tak zwróci się już po około 7-10 latach. Jednak w porównaniu z rozliczeniem sprzedaży energii po uśrednionych miesięcznych cenach – opłacalność fotowoltaiki w układzie z pompą ciepła z pewnością nieco spadnie.

Właśnie dlatego pompa ciepła bez fotowoltaiki nadal będzie opłacalna!

Pomożemy Ci wybrać najoszczędniejsze rozwiązanie!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Jaka taryfa przy pomp ciepła bez fotowoltaiki?

Poniżej opiszemy możliwe taryfy przy pompach ciepła bez fotowoltaiki, jak również przedstawimy Ci charakterystykę każdej z nich – pod kątem wspomnianego urządzenia grzewczego.

Taryfa G11 przy pompie ciepła bez fotowoltaiki

Przy pompie ciepła bez fotowoltaiki najczęściej stosowaną taryfą jest G11 – czyli taryfa jednostrefowa, w przypadku której stawka jest ujednolicona we wszystkie dni i o każdej porze dnia. Plusem takiego rozwiązania jest prosty mechanizm rozliczenia i brak konieczności stosowania jakichkolwiek metod planowania zużycia energii np. pranie w określonych godzinach itp. Jednak taka taryfa nie tworzy możliwości optymalizacji kosztów za zużycie prądu.

Taryfa G12 i G12w przy pompie ciepła bez fotowoltaiki

Taryfy G12 i G12w są dwustrefowe, co oznacza, że w ich przypadku występuje strefa szczytowa (cena za zużyty prąd jest wyższa) i pozaszczytowa (cena za zużyty prąd jest niższa).

G12 to taryfa, w której strefa pozaszczytowa to godziny pomiędzy 13:00 a 15:00 (nie u wszystkich sprzedawców!) i 22:00 do 6:00. Z kolei w taryfie G12w strefa pozaszczytowa obejmuje godziny nocne (22:00 – 6:00) i obejmuje cały weekend, święta i dni ustawowo wolne od pracy. 

Taryfa G13 przy pompie ciepła bez fotowoltaiki

Z kolei taryfa G13 rozliczenie opiera się na trzech strefach, w których dodatkowo uwzględniono dwie pory roku: lato (od 1 kwietnia do 30 września) i zimę (od 1 października do 31 marca). U większości sprzedawców prezentuje się to następująco:

  • Strefa wysokich cen: latem od 19:00 do 22:00, zimą od 16:00 do 21:00
  • Strefa średnich cen: latem od 07:00 do 13:00, zimą od 07:00 do 13:00
  • Strefa niskich cen: latem od 13:00 do 19:00 i od 22:00 do 7:00, zimą od 13:00 do 16:00 i od 21:00 do 7:00

Wnioski

Wybór taryfy jest ściśle powiązany z ustawieniem krzywej grzewczej. Taryfy wielostrefowe są w ostatecznym rachunku znacznie oszczędniejsze, jeżeli mamy w domu wdrożone systemy akumulacji ciepła np. bufory ciepła. Cały system można zatem ustawić tak, aby w godzinach pozaszczytowych pompa ciepła „zbierała” ciepło do bufora.

Opłaca się to szczególnie przy taryfie G13, kiedy to strefa niskich cen obowiązuje w godzinach, kiedy temperatura jest sprzyjająca do wydajnego działania pompy ciepła. Korzyść to więc nie tylko niższe stawki za zasilanej tego urządzenia grzewczego, lecz również wyższa wydajność samej pompy.

Najbardziej klasyczne gospodarstwa domowe, czyli takie, które zużywają ok. 60% energii elektrycznej w ciągu godzin szczytowych, a pompa ciepła zasila instalację ogrzewania podłogowego, gdzie z reguły nie występują duże bufory ciepła. W takim przypadku właściciele gospodarstwa nie odczują dużych różnic pomiędzy taryfą jednostrefową G11, a innymi taryfami.

Opłacalność taryf wielostrefowych zaczyna być widoczna właśnie przy zużywaniu 60% energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych. Jeżeli więc posiadamy bufor ciepła, a dodatkowo chcemy wprowadzać nawyki zużywania większej ilości prądu w godzinach pozastrefowych – taryfy G12 i G12w są lepszym rozwiązaniem.

Natomiast taryfa G13 jest najbardziej skomplikowana, jednak zapewnia największe możliwości obniżenia rachunków dla pomp ciepła działających bez fotowoltaiki. Wymagana jest jednak duża skrupulatność, bufor i odpowiednio zaprogramowana krzywa grzewcza.

Podsumowując więc – G11 to taryfa dla osób, które nie chcą skupiać się nad optymalizacją kosztów ogrzewania lub/i nie posiadają bufora ciepła do pompy ciepła, natomiast G12, G12w i G13 to propozycja dla gospodarstw, gdzie występuje sporych rozmiarów bufor ciepła a ustawienie krzywej grzewczej pompy ciepła pod taryfę jest uzasadnione ekonomicznie.

Na wybór odpowiedniej taryfy ma wpływ mnóstwo czynników i warto przeanalizować je ze specjalistami, aby uzyskać najkorzystniejsze rezultaty. Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia tematu!

Jakie rachunki za prąd przy pompie ciepła bez fotowoltaiki?

Rozjaśniliśmy już zatem, że kwestia dokładnych wyliczeń rachunków za pompę ciepła bez fotowoltaiki jest indywidualna. Nie pozostawimy Was jednak bez żadnych danych. Dlatego wyliczymy rachunki za prąd przy zainstalowanej pompie ciepła przez cały rok przy pewnych założeniach.

Dom 150m2, instalator montuje pompę ciepła o mocy 8 kW, która według wskazań producenta w polskim klimacie zużyje około 5000 kWh rocznie. Średnie gospodarstwo domowe mieszkające w takim domu zużywa około 2200 kWh. Łączne zużycie prądu będzie wynosić więc mniej więcej 7200 kWh.

Pamiętajmy o wprowadzonym limicie na ceny prądu do 2000 kWh – do tej wartości stawka wyniesie około 0.70 gr brutto. Powyżej będzie to mniej więcej 0.95 gr brutto.

Oznacza to, że w takim budynku roczne rachunki za prąd będą wynosić 6340 zł brutto – podkreślamy, że w tej cenie zawierają się opłaty za ogrzewanie przez cały rok. Trzeba także pamiętać o wszelkich dodatkowych opłatach, które powinny wynieść około 1500 zł. Dodatkowo w 2023 roku można wnieść o dodatek elektryczny – poniżej 5MWh zużycia prądu rocznie wynosi on 1000 zł, a powyżej 1500 zł!

Pomożemy Ci wybrać najoszczędniejsze rozwiązanie!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow