Menu

Pompa ciepła NIBE – nasza recenzja

NIBE jest producentem pomp ciepła ze skandynawskimi korzeniami. Wysoka wydajność w trudnych warunkach to znak rozpoznawalny tej marki. Dowiedz się więcej na jej temat z naszej recenzji!

Szwecja

employees >19 000 pracowników

clock Od 1970

Szukasz wydajnego i oszczędnego urządzenia do swojego domu? Poniżej przedstawiamy recenzję pompy ciepła NIBE. Zapraszamy!

Historia marki NIBE

NIBE Group to globalna organizacja mająca swoje korzenie w Szwecji, a konkretnie w znajdującej się na południu prowincji Smaland. Swoje początki miała w latach 70. Od tego czasu zajmowała się projektowaniem i wprowadzaniem na rynek ekologicznych, a z drugiej strony wydajnych rozwiązań związanych z ogrzewaniem, wentylacją i chłodzeniem.

Firma zdobyła swoją renomę głównie na rynku europejskim, gdzie stała się liderem w sprzedaży urządzeń grzewczych, czyli pomp ciepła i elektrycznych podgrzewaczy wody.

Należy wspomnieć w tym miejscu o udziale polskiej spółki BIAWAR, która od 1970 r. zajmowała się produkcją urządzeń grzewczych. W 2000 roku główny udziałowiec spółki UNP Holdings BV sprzedał udziały właśnie grupie NIBE. Tym samym firma z nową nazwą „NIBE-BIAWAR” Sp. Z o o. stała się głównym przedstawicielem szwedzkiej marki na polskim rynku.

NIBE Industrier AB jest dla koncernu NIBE macierzystą spółką. Obecnie działa w trzech sektorach rynku:

  • NIBE Energy Systems – systemy grzewcze
  • NIBE Element – elementy grzewcze
  • NIBE Stoves – kominki

Warto wspomnieć, że grupa NIBE jest notowana na sztokholmskiej giełdzie NASDAQ OMX w ramach zestawienia dużych spółek, jak również na SIX Swiss Exchange – czyli na giełdzie papierów wartościowych w Szwajcarii.

Firma zatrudnia obecnie ponad 19 000 pracowników, a jej oddziały są rozmieszczone po całym świecie.

Nasza ocena pomp ciepła NIBE

Co nam się podoba

  • W ofercie znajdują się inwerterowe pompy ciepła
  • Świetna wydajność
  • Firma mocno zakorzeniona w polskim rynku
  • Katalog z konkretnymi cenami urządzeń i osprzętu
  • Oferta pomp ciepła o dużych mocach (dla przemysłu)

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Co nam się nie podoba

  • Potrzebujemy naprawdę dobrego specjalisty do optymalnego wyboru pompy

Pompy ciepła NIBE można zaliczyć do klasy premium. Są to urządzenia bardzo dobrze dostosowane do wymagających warunków i nic w tym dziwnego, w końcu pochodzą ze Skandynawii.

Firma posiada bogatą ofertę pomp ciepła o mocach od 2 do 60 kW. W swojej ofercie posiada nie tylko pompy ciepła, lecz produkuje również cały osprzęt związany z zaawansowanym sterowaniem, inwertery, czujniki czy nawet pompy obiegu basenowego. Co więcej, NIBE oferuje także mnóstwo zbiorników wody użytkowej i zbiorników buforowych.

NIBE produkuje głównie modulowane pompy ciepła. Oznacza to, że w układzie znajduje się inwerter regulujący pracę sprężarki – tym samym poza sezonem grzewczym może pracować na znacznie mniejszej mocy i na tzw. minimalnej wydajności grzewczej. Zaletą takich pomp jest mniej inwazyjna procedura startu sprężarki – jest ona bowiem rozpędzania stopniowo w przeciwieństwie do tradycyjnie zasilanych. Pompy tego typu pracują na prądzie stałym, to inwerter odpowiada za sterowanie częstotliwością.

Warto też zaznaczyć, że NIBE stawia na integralność ekologicznych systemów wytwarzania. Oferuje więc panele fotowoltaiczne i rekuperatory własnej produkcji, które można zakupić w jednym zintegrowanym zestawie z pompami ciepła. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że w przypadku jakichkolwiek problemów z pracą tak skomplikowanego systemu, autoryzowani serwisanci mogą o wiele sprawniej poradzić sobie z usterką.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła marki NIBE jest bardzo wysoka – szczególnie w klimacie zimnym. Prawdopodobnie ma to związek ze skandynawskim pochodzeniem tej marki. Nawet pompy starszych generacji wciąż zapewniają solidny wskaźnik SCOP, a szczególnie te o wysokich mocach – dla przykładu pompa F2024-16 (do 16 kW) w klimacie umiarkowanym przy 35°C na wylocie zapewnia SCOP na poziomie 4,48, natomiast F2024-6 (6 kW) na poziomie 4,8.

Sezonowa efektywność grzewcza jest jeszcze bardziej zaskakująca w przypadku pomp nowej generacji – przekraczanie liczby 5,0 nie jest dla NIBE nieosiągalną barierą w przypadku pomp powietrznych. Gruntowe natomiast są po prostu nie do pokonania przez konkurencję na rynku – NIBE S1255 osiąga 5,5 SCOP w klimacie ZIMNYM!

Opłacalność

W kwestii opłacalności największe znaczenie ma stosowanie inwerterów. Z tego powodu wskaźnik SCOP nie do końca w pełni obrazuje oszczędności z korzystania z modulowanych pomp ciepła NIBE – ponieważ optymalizacja pojawia się głównie poza sezonem grzewczym, gdzie pompy funkcjonują na „minimalnej” wydajności kosztem obniżenia poboru energii elektrycznej.

Mimo to opisaliśmy przed chwilą, że wydajność tych pomp jest wciąż na najwyższym poziomie. Więc optymalizacja poza sezonem to bardzo solidny dodatek do opłacalności urządzeń tej marki.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Pomimo, że firma NIBE nie posiada takiego stażu na rynku, jak wielu z jej konkurentów to wciąż można uznać ją za wiarygodną – głównie ze względu na tak szybkie zdobycie przewagi na europejskim rynku. Trzeba tutaj też po raz kolejny podkreślić silną obecność na Polskim rynku – NIBE organizuje nawet świetne wydarzenia na terenie naszego kraju m.in. NIBE Roadshow, czy konkurs „40 lat NIBE”, w którym można wygrać pompę ciepła lub system fotowoltaiczny tej marki.

13-letnia Mediana wskaźnika altmana (Z-SCORE) dla tego producenta określającego ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstwa wynosi 2,60 – oznacza to, że przedsiębiorstwo znajduje się w dość stabilnym miejscu. W ostatnich latach wartość znajduje się jednak na znacznie wyższym poziomie – to prawdopodobnie wynik „zdobycia” europejskiego rynku i samego boomu na energię odnawialną.

Warto też wiedzieć, że gwarantem na terenie naszego kraju jest firma NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. – którą przytoczyliśmy w historii marki. Tym samym wieloletnia obecność tej spółki na rynku polskim, jak również ogólnie jej powstanie w Polsce, można uznać za dobry znak pod kątem wiarygodności.

Gwarancja

NIBE oferuje 3-letnią gwarancję na pompy ciepła od momentu tzw. „pierwszego uruchomienia” i 5-letnią gwarancję na samą sprężarkę. Istnieje także możliwość zakupienia dodatkowych dwóch lat gwarancji – cena wynosi 600 zł dla pomp ciepła o mocy do 20 kW, i 1500 zł netto dla pomp ciepła o mocy powyżej 20 kW.

Standardowa gwarancja jest dość średnia w porównaniu z konkurentami, jednak opcja wydłużenia jej – atrakcyjna.

Trzeba też zaznaczyć, że w przypadku pomp przeznaczonych do produkcji wody użytkowej (NIBE F130, BIAWAR OW-PC) gwarancja trwa 2 lata, a możliwość przedłużenia jej o kolejne 3 lata kosztuje jedynie 400 zł netto.

Zaletą gwarancji zapewnianej przez producenta jest brak konieczności wykonywania corocznych (trzeba jednak wykonać ją dwukrotnie – w trzecim i czwartym roku eksploatacji) odpłatnych przeglądów. Należy jednak „wprowadzić” pompę do systemu informatycznego, który pozwala na podgląd parametrów pracy pompy przez autoryzowanego serwisanta lub instalatora.

Wymaganiem do uzyskania gwarancji jest posiadanie dowodu zakupu, jak również wypełnienie Karty Gwarancyjnej przez uprawnioną osobę.

Serie i rodzaje pomp ciepła marki NIBE

Warto na samym początku zaznaczyć, że pompy ciepła NIBE obok klasycznych podziałów, dzieli się również na serię S i F. Pierwsza z nich to po prostu unowocześnione modele, które posiadają dodatkowe funkcje m.in. możliwość podłączenia do systemu inteligentnego domu czy sterowanie za pomocą asystenta głosowego. Na dodatek praca pompy może być zsynchronizowana nie tylko z obecnie panującymi warunkami, lecz również z prognozą pogody. Przedstawicielem takich systemów są modele S2125, S1255 i S1155 (gruntowe) i VVM S320.

Powietrzne pompy ciepła

NIBE posiada w swojej ofercie zarówno pompy ciepła monoblok, jak i SPLIT, które pozyskują energię grzewczą z powietrza.

Standardowe (NIBE określa je jako grupę „basic”) monoblokowe pompy powietrzne występują z jednostkami zewnętrznymi – F2040-6, F2040-8, F2040-12, F2040-14. Ostatnia cyfra lub cyfry w tym oznaczeniu to maksymalna moc grzewcza w klimacie umiarkowanym z temperaturą na wylocie +35°C.

Z kolei jednostki zewnętrzne F2120 to modele należące do klasy „premium”, które wyróżniają się lepszą sprawnością i niższym poziomem hałasu, jak również wyższa temperaturą na wylocie (nawet do +65°C – czyli także dla grzejników wysokotemperaturowych), które występują w zestawach z VVM S320 R EM.

Do grupy „premium” zalicza się również jeszcze nowocześniejsza pompa NIBE S2125 z udoskonalonym designem i obniżoną głośnością pracy. Opiszemy ją w dalszej części recenzji w dziale „Nasze wybory”.

Wymienione jednostki zewnętrzne mogą współpracować z centralami wewnętrznymi NIBE VVM S320, VVM 225, VVM 310, VVM 320, VVM 500, SHK 200M. Wybór odpowiedniej z nich podyktowany jest mocą danej pompy.

Producent oferuje również zestaw SPLIT, w którym czynnik chłodniczy przepływa pomiędzy jednostką zewnętrzną NIBE AMS a jednostką wewnętrzną NIBE BA-SVM, która posiada zintegrowany zbiornik wody użytkowej – All in One. Jednostka zewnętrzna może występować w wariantach 6 kW, 8 kW, 12 kW, 16 kW.

Wszystkie zestawy można rozszerzyć o ocieplany zbiornik buforowy o pojemności 100 litrów. Warto wspomnieć, że NIBE posiada w swojej ofercie również pompy powietrzne typu monoblok o znacznie wyższych mocach grzewczych – 35kW, które w instalacjach kaskadowych osiągają moc nawet 180kW.

Gruntowe pompy ciepła

Oferta gruntowych pomp ciepła NIBE obejmuje modele: F1226, F1345, F1355, F1145 PC, F1145, F1245 PC, F1245, S1155, S1155 PC, S1255, S1255 i S2125. Niektóre z nich mają zmienną moc grzewczą, niektóre stałą.

Zapoznając się z danymi technicznymi gruntowych pomp ciepła NIBE, nie sposób nie odnieść wrażenia, że ich oferta znacznie wyróżnia się na tle konkurencji – pod względem dostępnych jednostek i zestawów, lecz również pod względem fenomenalnej wydajności.

Nawet w przypadku „starszych” generacji np. F1145 PC bez modulowanej mocy grzewczej, mamy szansę wybrać bardzo wydajną pompę gruntową ze SCOP na poziomie 4,5 – 5,0 w klimacie zimnym.

Wentylacyjne pompy ciepła

Nie będziemy poświęcać zbyt dużo czasu na wentylacyjne pompy ciepła, które w naszej ocenie są wyborem nieodpowiednim, jak na dzisiejsze możliwości. Producent posiada jednak szeroką ofertę wentylacyjnych pomp ciepła NIBE z modelami F750, F730, F470 i F370.

Najlepsze pompy ciepła NIBE – nasze wybory

Pompa ciepła NIBE F2040-8

Nasz wybór podyktowany jest bardzo atrakcyjnym stosunkiem jakości i możliwości do ceny tej pompy. Jako że jednostka współpracuje z inwerterem, to moc grzewcza mieści się w przedziale od 3 do 8 kW w zależności od konfiguracji. Tym samym COP przy temperaturze otoczenia +2°C i 35°C na wylocie wynosi od 3,75 do 5,11 – w tych warunkach posiada więc klasę A+++ uwzględniając regulator. Świetny wynik jak za pompę w tej cenie! Warto też wspomnieć, że producent wskazuje na możliwość osiągnięcia lepszego wyniku poprzez zastosowanie mniejszego bezpiecznika

Urządzenie posiada wbudowaną funkcję chłodzenia pasywnego – które pozwala na wydajne obniżenie temperatury w budynku o kilka stopni bez znacznego zwiększenia zużycia energii.

Pompa ciepła NIBE S2125-8

Najnowocześniejsza pompa ciepła oferowana przez NIBE – z najbardziej ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290. SCOP w klimacie umiarkowanym przy +35°C na wylocie na poziomie 5,00 czyni tę pompę obłędnie wydajną.

Pompa NIBE S2125-8 może ogrzać wodę do temperatury nawet 75 stopni Celsjusza. Jej wydajna praca bez dodatkowej grzałki odbywa się natomiast nawet w temperaturze -25°C. Model ten może zostać podłączony zarówno do instalacji jedno jak i trójfazowej.

Pompa ciepła NIBE F2120-8

Inwerterowo sterowana pompa ciepła F2120-8 przy temperaturze otoczenia +2°C i 35°C na wylocie zapewnia SCOP na poziomie 4,43 – wynik przyzwoity, biorąc pod uwagę mniejszy pobór prądu. Co ciekawe mało różniący się rezultat osiąga przy temperaturze otoczenia 7°C, oczywiście pod kątem SCOP. Wydaje się więc, że jest to bardzo dobry wybór dla naszej strefy klimatycznej – coraz częściej w sezonie grzewczym temperatura otoczenia oscyluje bowiem właśnie od +2°C do +7°C.

Pompy ciepła NIBE – opinie

Poniżej cytujemy znalezione przez nas opinie na temat pomp ciepła NIBE (Stan na: 09.04.2022):

Powietrzne pompy ciepła firmy NIBE należą do najbardziej inteligentnych i wydajnych na rynku, ale mają tę dodatkową zaletę, że są łatwe w instalacji, obsłudze i konserwacji.

-Boilerguide.co.uk

To Rolls Royce marek pomp ciepła. Droższe niż większość produktów importowanych (którego oczekiwana żywotność wynosi zaledwie 5 lat), ale w 100% niezawodne i rozsądne koszty eksploatacji. Trwają 30 lat w surowym skandynawskim klimacie.

-Trustpilot.com

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.