Menu

Pompa ciepła Rotenso – recenzja, opinia

Rotenso to marka, która ma swoje korzenie w kraju kwitnącej wiśni – Japonii. Czy warto zainteresować się jej pompami ciepła? Sprawdzimy to!

Chiny

employees 1000+ pracowników

clock Od 1987

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła Rotenso, lecz wolisz najpierw poznać opinie na temat tej marki? Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy ten poradnik!

Przyjrzymy się wydajności, opłacalności, warunkom gwarancji, a także wiarygodności Rotenso. Najpierw przybliżymy jednak historię tej marki, co również ma znaczenie pod kątem naszej recenzji!

Historia marki Rotenso

Rotenso to japońska marka, która jest silnie powiązana z… Polską, ale o tym za chwilę. Bieg jej historii rozpoczął się w 1987 roku. Firma została założona przez Daisuke Emoto i od samego początku działalności przedsiębiorstwo było związane z branżą HVAC (ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja). Na samym początku drugiego tysiąclecia Rotenso przeniósł swoje fabryki do miasta Kanton, które znajduje się w południowo-wschodniej części Chin.

Co ciekawe na tym etapie Rotenso dystrybuowało swoje produkty tylko na chiński rynek. Dopiero później nastąpiła coraz bardziej dynamiczna ekspansja na rynki zagraniczne. W 2014 roku firma weszła na europejski rynek, a co ciekawe – w 2016 roku otworzyła swoją siedzibę w Rudzie Śląskiej na terenie Polski!

Nasza ocena pomp ciepła Rotenso

Co nam się podoba?

 • Szeroka oferta
 • Własne zbiorniki CWU i bufory ciepła
 • Dobra wydajność
 • Atrakcyjna cena
 • Atrakcyjne warunki gwarancji

Co nam się nie podoba?

 • Bardzo ograniczone funkcje aplikacji

To co pierwsze rzuciło się nam w oczy to bardzo szeroka oferta pomp ciepła Rotenso. Zawsze doceniamy producentów, którzy dostarczają na rynek nie tylko pompy ciepła typu monoblok, split, lecz również zbiorniki CWU, a nawet bufory do pompy ciepła.

W ofercie Rotenso znajdują się także flagowe systemy RVF tej marki.

Niestety marka Rotenso nie popisała się, jeżeli chodzi o aplikację. W styczniu 2023 roku aplikacja… jest w stanie pokazywać tylko bieżące statystyki zużycia. Uważamy, że jest to poważna skaza na wiarygodności i czujemy się nieco zniesmaczeni – kto nie chce dowiedzieć się, ile zużyła jego pompa przez ostatni rok w wygodny sposób. Mamy nadzieję, że zostanie to bardzo szybko naprawione!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Rotenso jest na solidnym poziomie. Zawsze, gdy COP dla warunków A7/W35 (temp. otoczenia +7 i na wylocie +35) znajduje się powyżej poziomu 5,0 – uznajemy ten wynik za ponadprzeciętny. I tak właśnie jest w wielu jednostkach grzewczych Rotenso.

Opłacalność

Jeżeli natomiast chodzi opłacalność – tutaj także wygląda to dobrze. Za jednostkę typu split o mocy 10 kW przyjdzie nam zapłacić około 25 000 zł. Cena nie jest wygórowana, a marka naprawdę solidna. Do tego silne przedstawicielstwo w Polsce i dobre warunki gwarancyjne, o których przeczytasz poniżej. Pompy ciepła Rotenso są opłacalne!

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Ponad 35 letnia obecność na rynku i historia od samego początku związana z branżą HVAC – czyni markę wiarygodną. Co prawda nie możemy tutaj porównywać jej do np. marki Stiebel Eltron, której historia liczy sobie prawie 300 lat, jednak wciąż plusujemy jednowektorowe podejście producentów pomp ciepła.

Gwarancja

Gwarancja ze strony Rotenso to bardzo solidna propozycja. 5 lat podstawowej, nieodpłatnej gwarancji zasługuję na taką, a nie inna ocenę. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby gwarancja rzeczywiście obowiązywała, czyli:

 • Instalacja pompy musi zostać dokonana przez autoryzowanego instalatora, a pierwsze uruchomienie przez autoryzowany serwis marki Rotenso. Warto wiedzieć, że pierwsze uruchomienie jest nieodpłatne w przeciwieństwie do wielu producentów.
 • Musimy jednak pamiętać, że konieczności wykonywania odpłatnych, corocznych przeglądów.

Serie i jednostki pomp ciepła Rotenso

Pora na omówienie konkretnych serii i jednostek pomp ciepła Rotenso.

Pompy ciepła Rotenso Aquami Seria Split i All-in-One

Zacznijmy od serii splitów, czyli modeli, w których występuje jednostka zewnętrzna połączona z jednostką wewnętrzną przewodami z czynnikiem chłodniczym. Występuje ona w wariantach mocy: 4 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW, 12 kW, 14 kW, 16 kW. Poniżej prezentujemy tabelę z wskaźnikiem COP (wydajności) każdej z nich dla warunków +7°C temperatury zewnętrznej i +35°C temperatury na wylocie.

Jednostka wewnętrzna COP (A7/W35)
4 kW 5,2
6 kW 5,0
8 kW 5,2
10 kW 5,0
12 kW 4,95
14 kW 4,7
16 kW 4,5

Seria Split All-in-one to natomiast te same jednostki zewnętrzne, jednak jednostka wewnętrzna jest zintegrowana w jednej obudowie ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową o pojemności aż 316 litrów. Takie rozwiązanie zapewnia dużą oszczędność miejsca i jest po prostu wygodne.

Pompy ciepła Rotenso Aquami Monoblock

Następna seria to natomiast monobloki – w skrócie, występuje z reguły tylko jednostka zewnętrzna bezpośrednio podłączona do instalacji centralnego ogrzewania i zbiornika na ciepłą wodę użytkową. Tutaj również mamy do czynienia z jednostkami o mocy 4 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW, 12 kW, 14 kW, 16 kW. Poniżej również prezentujemy tabelkę z wydajnością COP dla warunków A7/W35.

Jednostka wewnętrzna COP (A7/W35)
4 kW 5,1
6 kW 4,95
8 kW 5,15
10 kW 4,95
12 kW 4,95
14 kW 4,6
16 kW 4,5

Pompy ciepła Rotenso Aquami Big Mono

Producent wyróżnił również mini-serię pomp ciepła typu monoblok o większych mocach. Mowa tutaj o jednostkach 22 kW i 30 kW. Oczywiście występują one tylko w wariancie z dwoma wentylatorami. Ze względu na zwiększoną moc mogą się one sprawdzić w przypadku dużych siedzib firm, warsztatów czy lokali usługowych.

Jednostka wewnętrzna COP (A7/W35)
22 kW 4,4
30 kW 3,91

Pompy ciepła Rotenso Aquami Multi

Producent wyróżnił także serię Aquami Multi, która stanowi system łączący pompę ciepła powietrze/woda z pompą ciepła powietrze/powietrze. Oznacza to, że do klasycznej pompy ciepła można po prostu podłączyć różne rodzaje klimatyzatorów - ścienne, kasetonowe czy kanałowe. Taki system zapewnia stabilność grzewczą dla budynków o dużej powierzchni, jak również lepszą optymalizację chłodzenia w okresie letnim.

Zbiorniki CWU i zbiorniki buforowe

Warto też wspomnieć, że Rotenso posiada w swojej ofercie ciekawą ofertę zbiorników CWU, zbiornikow buforowych i… zbiorników CWU połączonych ze zbiornikiem buforowym. Zawsze doceniamy producentów pomp ciepła, którzy posiadają w swojej ofercie takie rozwiązania. Poniżej opisujemy każde z tych serii:

 • Aquami Thermos Inox – zbiornik na ciepłą wodę użytkową występujący w trzech wariantach: 200, 300, 400 i 500 litrów. Każdy z modeli jest wyposażony w grzałkę elektryczną o mocy 3 kW. Co ciekawe zbiornik ten posiada aż 12-letnią gwarancję z zastrzeżeniem, że na grzałkę i zawór bezpieczeństwa mamy jedynie 2 lata gwarancji.
 • Aquami Thermos Dual Inox – seria tożsama z powyższą, jednak każda jednostka została wyposażona w drugą wężownicę do podłączenia dodatkowego źródła ciepła np. kolektorów słonecznych). Zasady gwarancji są również takie same.
 • Aquami Thermos Twin Inox – seria ta zawiera w sobie modele ze zbiornikiem CWU (200 lub 300 litrów) ze zintegrowanym zbiornikiem buforowym (90 litrów). Gwarancja również 12-letnia.
 • Aquami Thermos Store – seria zbiorników buforowych o pojemności 50 litrów i 100 litrów.
Aquami Thermos Store Plus – z kolei ta seria to zbiorniki buforowe o pojemności 250 litrów z 5-letnią gwarancją.

Najlepsza pompa ciepła Rotenso – nasz wybór

Na sam koniec wybieramy najlepszą naszym zdaniem pompę ciepła Rotenso!

Pompy ciepła Rotenso Aquami Split 8 kW

Powód jest prosty - wydajność na poziomie 5,20, która jest nawet wyższa niż jednostki 6 kW (5,10). Idealna pompa do klasycznego domu o klasycznym zaoptrzebowaniu energetycznym. Dla wygody warto zdecydować się na zintegrowany zbiornik CWU od Rotenso w ramach jednej jednostki wewnętrznej All-in-one!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.