Menu

Serwis pomp ciepła – co warto wiedzieć?

Pomimo, że pompy ciepła są bezobsługowymi urządzeniami grzewczymi, to ich regularny serwis pozwala na zachowanie sprawności przez długie lata.

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 23/07/2023

Czas lektury: 5 min

W tym artykule wyjaśniamy czym jest serwis pomp ciepła, ile kosztuje, jak często go się wykonuje oraz na czym polega autodiagnostyka. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem!

Czym jest serwis pompy ciepła?

Serwis pompy ciepła to regularny proces konserwacji tego urządzenia wykonywany przez firmę autoryzowaną przez producenta (dlaczego musimy o tym pamiętać – napiszemy w dalszej części poradnika). Takie czynności nie są jedynie „przykrym” obowiązkiem, lecz bezpośrednio zapewniają szereg korzyści, do których należą:

  • Utrzymanie wydajności pompy ciepła – regularna konserwacja pompy ciepła pozwala na utrzymanie wydajności na wysokim poziomie i zużywanie przez nią mniejszej ilości energii.
  • Przedłużenie żywotności pompy ciepła – regularny serwis pomp ciepła przekłada się na wydłużenie żywotności pompy ciepła i dłuższym zachowaniu jej parametrów początkowych.
  • Zapobieganie kosztownym naprawom – serwis pomaga wykryć niewielkie problemy z pompą ciepła, które w innym wypadku mogłyby się przerodzić w poważne i kosztowne awarie.
  • Bezpieczeństwo użytkowania pompy ciepła – regularny serwis pozwala na wykrycie niebezpiecznych usterek związanych np. z wyciekiem czynnika chłodniczego.

Czy serwis pompy ciepła jest obowiązkowy?

Krótka odpowiedź brzmi – nie, nikt bezpośrednio nie zmusza Cię do wykonywania przeglądów pomp ciepła. Jednakże jeżeli nie będziesz ich przeprowadzać, stracisz gwarancję producenta. Nie da się więc zaprzeczyć, że pod tym względem przeglądy pomp ciepła rzeczywiście muszą się odbywać.

Jeżeli jednak wciąż uważasz, że gwarancja nie jest Ci potrzebna i szkoda Ci pieniędzy na wykonywanie przeglądu – musisz wiedzieć, że są to tylko pozorne oszczędności ze względu na późniejsze obniżenie wydajności czy żywotności pompy ciepła. Co więcej, postępujesz nieodpowiedzialnie ze względu na wspomniane bezpieczeństwo użytkowania pompy.

Ile kosztuje serwis pomp ciepła?

W 2023 roku koszt przeglądu pompy ciepła wynosi od 500 – 700 zł. Trzeba jednak pamiętać, że serwisanci najczęściej doliczają również koszty dojazdu. Pamiętaj też, że ostateczna cena serwisu pomp ciepła może różnić się w zależności od regionu kraju.

Mowa tutaj oczywiście o pompach ciepła powietrznych – powietrze/woda i powietrze/powietrze, które opierają swoje działanie na jednej jednostce zewnętrznej. Koszty serwisu zwiększają się, gdy mówimy o systemach multi split – gdzie pracuje kilka a nawet kilkanaście jednostek zewnętrznych.

Tym samym w skali przewidywanej żywotności pompy ciepła (ok. 15 lat), wydatki związane z serwisem wyniosą od 9000 zł do 12000 zł.

Jak często serwis pomp ciepła?

Serwis pompy ciepła wykonuje się zazwyczaj raz na rok. Po raz kolejny podkreślamy, że dotyczy to przeglądów, które pozwalają z reguły na zachowania gwarancji producenta.

Trzeba jednak pamiętać, że pompy ciepła pracujące w trudniejszych warunkach np. w budynkach pośród bujnej natury, a tym samym warunkach dużego zapylenia lub zakurzenia – mogą wymagać częstszych przeglądów.

Jak wygląda serwis pomp ciepła?

Serwis pompy ciepła przebiega w różnorodny sposób w zależności od rodzaju systemu grzewczego. Jednakże zawsze obejmuje on takie czynności jak:

  • Kontrola dolnego i górnego źródła pompy ciepła
  • Kontrola szczelności obiegu chłodniczego
  • Sprawdzenie czy parametry pracy pompy ciepła są ustawione w optymalny sposób

Natomiast pompy ciepła powietrze/woda wymagają jeszcze dodatkowych czynności, do których należy kontrola jednostki zewnętrznej. Serwisant powinien sprawdzić stan parownika, wentylatora, odpływu kondensatu, a nawet tak drobne kwestie jak zużycie gum amortyzujących.

Po zakończeniu przeglądu, osoba odpowiedzialna za jego przeprowadzenie, powinna wprowadzić odpowiedni wpis do karty gwarancyjnej. Z reguły sporządzany jest również protokół przeglądu, na którym powinny znaleźć się dane autoryzowanej firmy serwisowej.

Kilka słów o autodiagnostyce i zdalnej kontroli pomp ciepła

Wielu producentów pomp ciepła decyduje się na zastosowanie narzędzia pozwalającego na zdalne monitorowanie parametrów pracy przez firmę serwisującą. Tym samym możliwe jest wykrycie usterek na wczesnym etapie – zanim jeszcze dojdzie do poważniejszych uszkodzeń, które obniżą wydajność pompy ciepła, co przekłada się na „wyczyszczenie” naszych portfeli. Takie rozwiązanie wprowadził m.in. Panasonic czy NIBE.

Podsumowanie

Temat serwisu pompy ciepła jest niezwykle istotny i pozwala na wieloletnią, prawidłową eksploatację tego urządzenia. Przeglądy techniczne są obowiązkowe, jeżeli chcemy zachować gwarancję producenta – a nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której właścicielowi domu na tym nie zależy. Pompy ciepła to urządzenia pełniące kluczową rolę dla funkcjonowania gospodarstwa domowego czy innego budynku w okresie zimowym. Awarie wynikające z niedbałości o pompę ciepła w tym czasie, są niezwykle problematyczne i z pewnością chcemy ich uniknąć. Właśnie dlatego nie zapominaj o regularnych przeglądach!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo