Menu

Pompa ciepła wysokotemperaturowa - czym jest i jak wybrać?

Czy warto zdecydować się na wysokotemperaturową pompę ciepła? Odpowiadamy w dzisiejszym poradniku!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 17/01/2024

Czas lektury: 8 min

Wysokotemperaturowa pompa ciepła to ciekawe rozwiązanie na rynku OZE, dzięki któremu możliwa jest wymiana starego źródła ogrzewania na wydajniejsze bez konieczności wymiany grzejników.

Czym są pompy ciepła o „wysokotemperaturowych właściwościach”? Kiedy się je stosuje, ile kosztują i jacy producenci produkują takie urządzenia grzewcze? Wszystko to weźmiemy pod lupę w dzisiejszym artykule!

Czym jest i jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Jak sama nazwa wskazuje, wysokotemperaturowa pompa ciepła to urządzenie, którego założeniem jest dostarczanie do budynku wody o wyższej temperaturze – sięgającej nawet +75°C.

Warto jednak wiedzieć, że grzejniki wysokotemperaturowe starego typu nierozłącznie kojarzą się z ogrzewaniem paliwem stałym np. węglem, w których sensowniejsze było uzyskanie wysokiej temperatury na wylocie w celu zmniejszenia częstotliwości dokładania węgla. 

Z tego powodu określa się je pompami do grzejników, które w przeszłości były wykonywane głównie z żeliwa. Dzisiaj spotykamy się raczej z nowocześniejszymi grzejnikami stalowymi czy aluminiowymi.

Niezależnie od materiału wykonania – wszystkie te grzejniki charakteryzują się wyższą temperaturą zasilania w przeciwieństwie np. ogrzewania podłogowego lub grzejników niskotemperaturowych, do których dostarczana jest woda o nawet dwukrotnie niższej temperaturze.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła nie jest urządzeniem, które różni się zasadą działania od „klasycznych” pomp ciepła. Producenci projektując takie układy skupiają się przede wszystkim na tym, aby zoptymalizować wydajność grzewczą pompy właśnie pod wyższe temperatury.

Kiedy sprawdzi się pompa ciepła wysokotemperaturowa?

Większość starych budynków nie jest więc wyposażona w niskotemperaturowe odbiorniki ciepła. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się więc, czy nie lepiej będzie najpierw wykonać instalację ogrzewania podłogowego lub wymienić grzejniki na niskotemperaturowe (stalowe płytowe, aluminiowe członowe), a później zakupić pompę ciepła.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Otóż w przypadku wykonania instalacji podłogowej w już wykończonym domu, trzeba liczyć się nie tylko z dużymi kosztami w takim przypadku, lecz również problematycznymi pracami remontowo-budowlanymi. Koszt wykonania takiej instalacji wraz ze zdjęciem i ponownym założeniem podłogi, może sięgać 300 zł za metr (materiały z robocizną) – montaż ogrzewania podłogowego dla większej wydajności, może więc nie mieć uzasadnienia ekonomicznego.

Z kolei grzejniki niskotemperaturowe charakteryzują się większą powierzchnią grzewczą, a tym samym trzeba przemyśleć ich ułożenie i rozstawienie. W starych domach mogą wyglądać przez to nieco nieestetycznie, jednak “coś za coś”.

Przypominamy jednak, że wciąż warto dążyć do zwiększania izolacji termicznej budynku nawet przy zachowaniu instalacji co starego typu. Niemal zawsze jest to opłacalne, gdyż relatywnie niskim kosztem możemy znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na dodatek w ramach niektórych dotacji możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego na jednoczesne wykonanie termoizolacji i wymianę starego nieekologicznego źródła ogrzewania.

Jaka moc i wydajność wysokotemperaturowej pompy ciepła wysokotemperaturowej?

Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła ma jeszcze większe znaczenie przy wysokotemperaturowych instalacjach grzewczych. W przypadku nowych budynków zaprojektowanych pod kątem wymagających standardów energetycznych sprawa jest dość prosta – margines błędu niedoszacowania lub przewymiarowania pompy jest niski. Przy budynkach, gdzie występują stare, wysokotemperaturowe odbiorniki ciepła, najczęściej spotykamy się również ze słabszą izolacją termiczną, co trzeba wziąć pod uwagę.

Moce wysokotemperaturowych pomp ciepła są z tego powodu statystycznie wyższe niż klasycznych pomp przeznaczonych dla energooszczędnych budynków. Wynika to właśnie bezpośrednio z wyższego zapotrzebowania energetycznego obiektów wyposażonych w stary typ ogrzewania. Mówimy więc najczęściej o mocach od 12 kW, 14 kW, 16 kW, a nawet ponad 20 kW.

Wydajność grzewcza, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pomp ciepła wysokotemperaturowych jest niższa od klasycznych. Wynika to oczywiście z wyższej temperatury wody na wylocie. Średnio mówimy o wartościach około 20%-30% niższych.

Ile kosztuje wysokotemperaturowa pompa ciepła wysokotemperaturowa?

Niestety w przypadku wysokotemperaturowych pomp ciepła musimy liczyć się z większym kosztem urządzenia – głównie ze względu na wyższą moc. W zależności od marki kosztują one od 30.000 zł do nawet 50.000 zł brutto – a w przypadku gruntowych pomp dodatkowo nawet 30.000 zł w związku z koniecznością wykonania kosztownych odwiertów.

Trzeba jednak pamiętać, że w domach z instalacjami wysokotemperaturowymi rachunki za ogrzewanie stają się coraz wyższe, dlatego taka inwestycja może zwrócić się jeszcze szybciej, jeżeli tendencja zostanie utrzymana.

Producenci wysokotemperaturowych pomp ciepła wysokotemperaturowych

Nie wszyscy producenci pomp ciepła oferują urządzenia dedykowane ogrzewaniu wodą na wylocie powyżej +60°C. Warto jednak wiedzieć, że nawet klasyczne pompy ciepła są jednak w stanie osiągnąć taką temperaturę. Najpopularniejsze jednostki wysokotemperaturowe (oficjalne określane przez producentów) są dostarczane na rynek przez takie marki jak: Hitachi, Galmet, Daikin. Poniżej opisujemy konkretne modele tych pomp!

Jakie są najlepsze wysokotemperaturowe pompy ciepła - ranking wysokotemperaturowe?

W naszych wyborach zdecydowaliśmy się na umieszczenie modeli z różnych półek – premium, średniej i budżetowej. Pamiętaj jednak, że wybór konkretnego modelu musi być oparty na dokładnym przeanalizowaniu zapotrzebowania energetycznego przez gospodarstwo.

Hitachi Yutaki S80

Można opisać ją jako wysokotemperaturową pompę ciepła z krwi i kości. System pozwala na podgrzanie wody na wylocie nawet do +80°C, co tak naprawdę ma prawdopodobnie odzwierciedlenie w oznaczeniu S80 – przynajmniej tak przypuszczamy.

Bardzo ciekawa propozycja od japońskiego producenta Hitachi ze średniej półki. Tę pompę umieszczamy na pierwszym miejscu ze względu na innowację – technologię Smart Cascade. W pompie zastosowane dwa obiegi z odmiennymi czynnikami chłodniczymi, R410A i R134a.

Pompa ciepła występuje w wariantach z sześcioma jednostkami zewnętrznymi: RWH-4.0VNFE, RWH-5.0VNFE, RWH-6.0VNFE, RWH-4.0NFE, RWH-5.0NFE i RWH-6.0NFE.

Maksymalna moc nominalna wynosi kolejno w typoszeregu: 11kW, 14kW i 16kW. Jednostki występują w wariantach z zasilaniem jednofazowym lub trójfazowym.

Warto wspomnieć, że SCOP na poziomie 3.63 w klimacie umiarkowanym dla pomp ciepła Yutaki S80 11kW przy wodzie na wylocie +55°C jest bardzo dobrym wynikiem. Taka pompa sprawdzi się w dość małym domu i średnim zapotrzebowaniu energetycznym budynku – ocenę tego należy jednak pozostawić specjalistom ze względu na indywidualny charakter każdego budynku.

Daikin Altherma 3 H HT

Kolejne urządzenie na naszej liście to pompa ciepła Altherma 3 H HT od renomowanego, niemieckiego producenta Daikin. Zdecydowanie znajduje się na półce premium – ze względu na świetną wydajność i niezawodność. Daikin otrzymał również prestiżową nagrodę reddot design award w 2019 roku za oferowane wzornictwo.

W przeciwieństwie do Yutaki S80, Altherma 3 H HT posiada jeden obieg chłodniczy, w którym płynie ekologiczny czynnik R32. Dowiedz się więcej na temat czynników chłodniczych stosowanych w pompach ciepła. W typoszeregu znajduje się sześć jednostek, a wszystkie generują SCOP na poziomie 3.58 w analogicznych warunkach, jakie przytoczyliśmy przy omawianiu Yutaki S80.

Warto jednak wspomnieć, że hałas w przypadku pompy ciepła Altherma 3 H HT jest znacznie niższy i wynosi zaledwie 44dBA w zestawieniu z 57-58dBa w Yutaki S80.

Galmet Airmax2 16 – 30 GT

Galmet Airmax2 16 – 30 GT to polski akcent na naszej liście wysokotemperaturowych pomp ciepła. Seria występuje w 4 jednostkach o mocy kolejno: 16 kW, 21 kW, 26 kW, 30 kW. Niestety nie możemy w przypadku tej serii mówić o wysokich wydajnościach – 3,1 w porównaniu z poprzednio wymionionymi SCOP-ami na poziomie 3,6 wypada gorzej. Trzeba jednak przyznać, że pod kątem ceny prezentuje się natomiast najlepiej, co jest poniekąd logiczne. Galmet Airmax2 16 – 30 GT to mimo wszystko wciąż średnia półka.

LG Therma V

Kolejna pompa ciepła na naszej liście to Therma V od renomowanego koreańskiego producenta LG – znajduje się ona zdecydowanie na budżetowej półce. Warto jednak zaznaczyć, że LG samodzielnie produkuje sprężarki do swoich pomp ciepła, co jest bardzo dobrą cechą, a unikalną w przypadku pomp ciepła klasy budżetowej. LG Therma V jest w stanie podgrzać wodę do nawet +80°C i również zastosowano w niej dwa obiegi czynnika chłodniczego

Podsumowanie

Poradnik dementuje mit, który mówi o tym, że pompa ciepła nadaje się wyłącznie do energooszczędnych budynków. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia grzewcze są oczywiście mniej wydajne niż klasyczne pompy ciepła – właśnie ze względu na wyższą temperaturę wody dostarczanej do budynku. Warto również mieć w świadomości, że wysokotemperaturowe pompy ciepła należy bardzo dobrze dopasować pod kątem mocy do budynku. O ile domy wybudowane w wysokim standardzie budowlanym mają przewidywane zapotrzebowanie na energię, to niestety nie możemy tego powiedzieć o budownictwie starego typu.

Zasadność montażu wysokotemperaturowej pompy ciepła należy poddać analizie – czasami bardziej opłaca się bowiem dokonać wymiany grzejników lub w nielicznych przypadkach założyć instalację podłogową np. gdy i tak planowaliśmy remont podłogi. 

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow