Menu

Mój Prąd 5.0 – dofinansowanie na instalacje OZE w 2023 roku!

Poznaj możliwości, jakie daje w 2023 nowa odsłona programu Mój Prąd 5.0!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 17/01/2024

Czas lektury: 6 min

Opiszemy czym jest program Mój Prąd 5.0, kto może stać się jego beneficjentem, jakie są kryteria dofinansowania, wysokość dotacji, koszty skwalifikowane oraz wiele innych. Zapraszamy serdecznie!

Zakończenie programu Mój Prąd 5.0

Uwaga! Nabór wniosków do programu Mój Prąd zakończył się w dniu 14 grudnia 2023 roku. Artykuł ma więc charakter informacyjny - NFOŚWiG podało jednak, że pracuje nad szóstą odsłoną programu Mój Prąd, a charakter dotacji nie powinien ulec zmianie.

Czym jest program Mój Prąd 5.0?

Najważniejszym założeniem programu Mój Prąd jest zachęcenie jak największej liczby gospodarstw domowych do produkcji i korzystania z energii elektrycznej pochodzących odnawialnych źródeł, czyli w tym przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Tym samym już w czwartej odsłonie programu, do listy kosztów kwalifikowanych wprowadzono magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energia – jednakże w 5.0 edycji można uzyskać dofinansowanie z tego programu również na pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Program Mój Prąd został uruchomiony w 2019 roku, natomiast piąta odsłona ma być już ostatnią w historii tego programu. Zainteresowanie dotacją było ogromne, o czym świadczy wykorzystanie budżetu programu Mój Prąd 5.0… w miesiąc po jego uruchomieniu. Z tego powodu Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu o kolejne 400 mln złotych!

Nabór wniosków trwa do końca 2023 roku lub do wyczerpania puli środków – biorąc pod uwagę zainteresowanie programem jest wysoce prawdopodobnie, że pieniądze skończą się znacznie szybciej. Warto się więc spieszyć!

Mój Prąd 5.0 – dla kogo? Kryteria dofinansowania

Beneficjentami programu Mój Prąd 5.0 są trzy rodzaje inwestorów:

  • Właściciele budynków i instalacji fotowoltaicznych rozliczający się na nowych zasadach (net-billing), które jeszcze nie korzystamy z programu Mój Prąd.
  • Właściciele budynków i instalacji fotowoltaicznych rozliczający się na starych zasadach (net-metering), którzy nie jeszcze nie skorzystali z programu Mój Prąd. Warunkiem jest przejście na nowy system rozliczania (net-billing).
  • Właściciele budynków i instalacji fotowoltaicznych, którzy skorzystali już z programu Mój Prąd. Wymogiem są jednak: przyłączenie systemu fotowoltaicznego po 1 lutym 2020 roku, przeszły na net-billing, zakup urządzenia zwiększającego autokonsumpcję (patrz koszty kwalifikowane).

Pamiętaj, że Mój Prąd przeznaczony jest tylko dla odbiorców prywatnych – firmy niestety więc „obejdą się ze smakiem”.

Program Mój Prąd 2023 to propozycja wyłącznie dla istniejących instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że najpierw realizujemy inwestycję, kończymy ją, po czym otrzymujemy należne nam środki.

Wymaganiem w kwestii montażu jest oczywiście instalacja wykonana przez firmę z uprawnieniami SEP – jest to jednak z reguły standard rynkowy, choć warto sprawdzić, z kim współpracujemy.

Jeżeli zatem chcesz mieć pewność – wypełnij poniższy formularz, a wybierzemy dla Ciebie zweryfikowanych specjalistów.

Możesz dokupić pompę ciepła w ramach dotacji Mój Prąd. Dowiedz się więcej!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Kto nie skorzysta z dotacji Mój Prąd?

Nie otrzymasz dofinansowania na rozbudowę fotowoltaiki, jeżeli już wcześniej otrzymałeś lub otrzymałaś dotację z programu Mój Prąd. Nie przystąpisz także do niego, jeżeli już jako rolnik skorzystałeś lub skorzystałaś z ulgi inwestycyjnej.

Mój Prąd nie jest również przeznaczony dla systemów fotowoltaicznych zainstalowanych na pokrytych azbestem dachach.

Zapomnij także o środkach z programu Mój Prąd, jeżeli instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na Twoim dachu lub gruncie została sfinansowana w formie leasingu – formalnie nie jesteś bowiem jej właścicielem!

Wysokość dofinansowania z programu Mój Prąd

Maksymalna wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0 wynosi aż 58 000 zł – maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych. Ostateczne kwoty wsparcia finansowanego zależą jednak od tego, co robimy w ramach inwestycji. Przewidziane bowiem zostały kwoty maksymalne dla poszczególnych kosztów kwalifikowanych. Poniżej tabelka, która przedstawia maksymalne kwoty na poszczególne pozycje w ramach kosztów kwalifikowanych:

Dofinansowanie do: Dofinansowanie (do 50% kosztów i nie więcej niż):
Fotowoltaika 6 000 zł (jeśli inwestujesz wyłącznie w PV)
7 000 zł (jeśli inwestujesz w PV i inne urządzenia)
3 000 zł (jeśli rozbudowujesz istniejącą instalację PV i korzystałeś już z dotacji)
Magazyn energii 16 000 zł
Magazyn ciepła 5 000 zł
Pompa ciepła grunt/woda; woda/woda 28 500 zł
Pompa ciepła powietrze/woda 19 400 zł dla pomp klasy A++ (przy zasilaniu 55°C)
12 600 zł dla pomp klasy A+
Pompa ciepła powietrze/powietrze 4 400 zł
Systemy zarządzania energią EMS 3 000 zł
Kolektory słoneczne do c.w.u. 3 500 zł

Jak złożyć wniosek o dotację z programu Mój Prąd?

Pamiętaj, że wniosek o dotację z programu Mój Prąd złożysz jedynie przez Internet – a konkretnie przez Generator Wniosków o Dofinansowanie, który znajduje się na oficjalnej stronie programu.

Co będzie Ci potrzebne do złożenia wniosku?

W celu uzyskania pozytywnego rozpatrzenia wniosku wymagane są poniższe dokumenty:

  • Dokument zaświadczający o przyłączeniu instalacji fotowoltaicznej, które zostało wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD)
  • Dokument zaświadczający rozliczanie się na zasadach net-billingu, które zostało wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD)
  • Protokół odbioru prac wydane przez wykonawcę lub oświadczenie Beneficjenta o samodzielnym montażu elementów systemu, do których instalacji posiada uprawnienia
  • Pełnomocnictwo w przypadku, gdy np. firma instalacyjna składa wniosek w imieniu Beneficjenta.
  • Faktury/paragony wystawione na dane osoby fizycznej na urządzenia, montaż czy transport
  • Etykiety energetyczne potwierdzające wymagane klasy efektywności np. A++ w przypadku pomp ciepła.

Czy program Mój Prąd można łączyć z innymi dotacjami?

Niestety nie istnieje możliwość łączenia dotacji Mój Prąd z innymi programami z publicznych środków np. Czyste Powietrze. Warto więc zastanowić się, która dotacja będzie korzystniejsza w naszym przypadku – jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci!

Wiele osób pyta natomiast o możliwość połączenia dotacji Mój Prąd z ulgą termomodernizacyjną. Otóż możemy odliczyć od rocznego PIT-u jedynie koszty, które ponieśliśmy z naszej kieszeni. Oznacza to więc, że odliczeniu polega wartość inwestycji pomniejszona o kwotę dofinansowania. Warto o tym jednak wiedzieć, ponieważ wciąż jest to duża korzyść do beneficjentów!

Co jeszcze warto wiedzieć o programie Mój Prąd?

Obowiązkiem osób, które skorzystały z dofinansowania Mój Prąd jest umieszczenie tabliczki informacyjnej w miejscu inwestycji, w widocznym miejscu. Ma to oczywiście na celu promowanie inwestycji.

Możesz dokupić pompę ciepła w ramach dotacji Mój Prąd. Dowiedz się więcej!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow