Menu

Defrost pompy ciepła – co to jest, ile trwa, jak często?

Zastanawiasz się, dlaczego pompa ciepła co jakiś czas zaczyna pracować… w inny sposób? Prawdopodobnie odbywa się właśnie defrost pompy ciepła, który opisujemy w tym poradniku!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 06/08/2023

Czas lektury: 5 min

Aby pompy ciepła mogły spełniać swoją funkcję, muszą być do takich warunków odpowiednio przygotowane. Defrost pompy ciepła to niezwykle ciekawe zagadnienie, które warto poznać – aby przede wszystkim nie zdziwić się, gdy nagle z pompy ciepła… leci para.

Sprawdź nasz poradnik na temat defrostu pompy ciepła. Omówimy dlaczego pompa ciepła wykonuje ten proces, czym jest odszranianie pompy ciepła, ile trwa, jak często i czy mogą występować problemy z tym procesem. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego pompa ciepła się odszrania?

Zanim rozpoczniemy omawianie tematu defrostu, warto zrobić pewne wprowadzenie, dzięki któremu ładniej będzie przyswoić Ci kolejne informacje na ten temat.

Skąd bierze się zdolność pompy ciepła do ogrzewania domu, kiedy za oknem panują ujemne temperatury? Otóż kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest substancja zwana freonem – kluczową właściwością tego czynnika chłodniczego jest fakt, że parowanie w jego przypadku następuje w niskich temperaturach, już od -30 stopni Celsjusza!

Tym samym powietrze, które przepływa przez wentylator jednostki zewnętrznej pompy ciepła trafia na podzespół zwany parownikiem, w którym właśnie następuje parowanie freonu. I jest w stanie to robić właśnie w ujemnych temperaturach. Jednakże powietrze zawiera w sobie również parę wodną, która wykrapla się w określonych warunkach.

Wykroplenie, nazywane także kondensacją, to proces, w którym para wodna zawarta w powietrzu przechodzi ze stanu gazowego do stanu ciekłego. Zachodzi to, gdy powietrze zawierające parę wodną styka się z powierzchnią o temperaturze niższej od jego temperatury punktu rosy - temperatury, przy której nasycenie pary wodnej w powietrzu osiąga 100%.

Kiedy powietrze zostaje ochłodzone poniżej swojego punktu rosy, nie jest w stanie utrzymać całego swojego nasycenia parą wodną, co prowadzi do jej wykroplenia. To zjawisko jest łatwo obserwowalne na przykład na zewnętrznej powierzchni szklanki zimnej lemoniady w ciepły dzień - powietrze wokół szklanki zostaje ochłodzone poniżej punktu rosy, powodując skraplanie się pary wodnej na zewnątrz naczynia.

Co to jest defrost pompy ciepła?

W ujemnych temperaturach woda ta bardzo szybko zamarza tworząc właśnie przyjemny dla oka (lecz nie dla pracy pompy ciepła) szron. Wentylator dmuchając powietrze na parownik przez cały czas powoduje nawarstwianie się szronu – który po pewnym czasie spowoduje zablokowanie przepływu powietrza a tym samym „blokuje” cały proces.

I w tym momencie następuje defrost (odszranianie) pompy ciepła. Polega on na skierowaniu na parownik gorącego gazu ze sprężarki, po czym następuje topnienie szronu – najczęściej woda ta trafia na tacę ociekową. Skąd pompa ciepła bierze energię na przeprowadzenie defrostu? Sposoby są dwa – albo następuje chwilowe odwrócenie procesu grzania (z grzejników wyciągane jest ciepło na parownik) lub odpowiada za ten proces grzałka elektryczna w pompie ciepła.

Ile trwa defrost pompy ciepła?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż zależy to od konkretnego modelu pompy ciepła, jak również temperatury otoczenia czy temperatury na wylocie. Z reguły defrost pompy ciepła trwa jednak od 2 do 5 minut, a w wyjątkowych sytuacjach nawet 20 minut – przy podłogówce i słabym przepływie.

Jak często defrost pompy ciepła?

Tutaj ponownie, nie da się jednoznacznie określić, jak często występuje defrost pompy ciepła – zależy to od danego modelu pompy ciepła, jak również w warunkach, w których pracuje. Możemy jednak zauważyć z doświadczenia, że prawidłowy defrost w ujemnych temperaturach powinien odbywać się mniej więcej raz na dwie godziny. Im wyższe temperatury tym rzadziej odbywający się defrost – jednakże ma tutaj wpływ również wilgotność powietrza, im wyższa tym konieczność częstszych defrostów.

Z reguły więc defrost następuje w temperaturach od -5 do +5 stopni Celsjusza? Dlaczego poniżej tej wartości odbywa się rzadziej? Ponieważ wilgotność powietrza jest wtedy znacznie niższa!

Zbyt częsty defrost pompy ciepła

Zanim przejdziemy do omawiania przyczyn zbyt częstego załączania się  procesu odmrażania pompy ciepła – nie przypuszczaj tego zbyt pochopnie. Wspomnieliśmy o tym przed chwilą, jednak musimy ponownie podkreślić, że defrosty są raz częstsze, raz rzadsze.

Jeżeli pompa ciepła nie dogrzewa Twojego budynku, również nie powinniśmy szukać problemu w defroście, lecz… w źle dobranej mocy pompy ciepła. Jednakże zbyt niska moc pompy ciepła może być… powodem zbyt częstych defrostów. Dlaczego tak jest? Otóż jednostka musi pracować wtedy „z pełną mocą”, a tym samym nie ma mowy o najmniejszej nawet warstwie szronu – przypominamy, że w dobrze działającym defrost’cie, szron musi się nieco nawarstwić.

Co jest objawem problemów z defrostem? Załączanie się tego procesu powyżej +5 stopni Celsjusza powinno obudzić nasze obawy. To wtedy powinniśmy zgłosić się do instalatora/produceta, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow