Menu
Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Dylemat, który potrafi spędzić sen z powiek – dlatego dzisiejszy poradnik jest swojego rodzaju debatą!
Właściciele budynków, którzy decydują się na pompę ciepła w swoim budynku bardzo często stają przed ciężkim wyborem – gruntowa czy powietrzna?
W dzisiejszym poradnikiem przedstawimy zalety i wady zarówno pompy ciepła gruntowej, jak i powietrznej, aby udzielić Ci jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi. Serdecznie zapraszamy do przeczytania poradnika!
Naszą analizę rozpoczniemy od pomp ciepła, które pozyskują energię z gruntu. Pomimo, że tylko mała część wszystkich montowanych urządzeń grzewczych OZE są pompami gruntowymi, to taki stan rzeczy zdecydowanie nie wynika z ich mało atrakcyjnych cech.
W 2022 cena tradycyjnych paliw wzrosła nawet 4-krotnie w stosunku do poprzedniego roku. Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką, zapewnia wysokie oszczędności, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną.
Oblicz oszczędnościTrzeba po prostu na samym początku zaznaczyć – gruntowe pompy ciepła jako urządzenia kosztują mniej więcej tyle samo co powietrzne pompy, jednak musimy liczyć się ze znacznie większym kosztem montażu, który również stawia dodatkowe wymagania.
Gruntowe pompy ciepła pozyskują energię gruntu za pomocą specjalnych kolektorów, które umieszczane wewnątrz na dwa sposoby:
Pionowo - tak umieszczone kolektory wymagają wykonania odwiertów (najczęściej dwóch/trzech) na głębokość sięgającą nawet 100 metrów. Można więc słusznie przypuszczać, że to ich wykonanie stanowi dużą część inwestycji – jeden odwiert kosztuje nawet 15.000 złotych.
Poziomo - rozwiązanie, do którego wykonania wymagane jest niezagospodarowanie działki i jej dość spora powierzchnia. Kolektory umieszcza się na głębokości 1.5 metra, dlatego prace ziemne są zdecydowanie mniej skomplikowane – można je wykonać nawet samemu, korzystając z koparki ogrodowej. Kolektory poziome są więc tańszym sposobem na pozyskiwanie energii cieplnej z gruntu.
W takim razie, co otrzymujemy w zamian za większy początkowy koszt? Pompę ciepła, której wydajność jest na bardzo stabilnym poziomie przez cały rok (w przeciwieństwie do powietrznych pomp) ze względu na stałą temperaturę gruntu już na głębokości 1.5 metra – niezależnie od pory roku i warunków pogodowych.
Gruntowa pompa ciepła zasilana fotowoltaiką to natomiast układ, który zapewnia najwyższy zwrot w długoletnim terminie – szczególnie jeżeli tendencja wzrostowa cen energii na rynku zostanie utrzymana.
Nie możesz wybrać pomiędzy gruntową, a powietrzną pompą? Pomożemy Ci!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Czas na pompy ciepła, które pozyskują energię cieplną z powietrza. Jeżeli zobaczymy przy budynku urządzenie przypominające klimatyzator, lecz większe, z wentylatorem – mamy do czynienia właśnie z powietrzną pompą ciepła.
Największą zaletą powietrznej pompy ciepła jest oczywiście niski koszt montażu. Szczególnie w przypadku pomp ciepła typu monoblok, już po 2-3 dniach urządzenie może być gotowe do użytku. Splity wymagają nieco trochę więcej czasu na montaż (ze względu na podłączanie układu chłodzenia), jednak instalatorzy wciąż mogą poradzić sobie we wspomnianym terminie.
Na przewagę powietrznej pompy ciepła przemawia również fakt, że urządzenia te mogą wykazywać nawet lepszą wydajność od gruntowych w temperaturach powyżej 7°C. Ciężko zaprzeczyć, że klimat w naszym kraju, jak i na całym świecie robi się coraz gorętszy, dlatego w perspektywie lat może okazać się, że powietrzne pompy ciepła praktycznie dorównają sezonową wydajnością [link] gruntowym!
Z powietrzną pompą nie musisz niszczyć swojego pięknego trawnika. Czasem nawet nie ma innej możliwości niż ten rodzaj urządzenia, gdyż może okazać się, że działka jest po prostu za mała na wykonanie odwiertów lub geologiczne warunki nie są sprzyjające.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Przy rozważaniu zakupu gruntowej lub powietrznej pompy ciepła nie sposób nie wziąć pod uwagę dofinansowań.
Praktycznie w przypadku każdego programu możemy pozyskać finanse na zakup obydwu rodzajów pompy ciepła, jednak „Moje Ciepło” daje:
Jeżeli więc decyzja o zakupie tej pierwszej została podjęta – zdecydowanie skorzystaj z tego programu! Dowiedz się więcej na jego temat, klikając TUTAJ.
Podobnie jest w przypadku programu Czyste Powietrze, które dotyczy wymiany starego źródła ogrzewania na nowe – przy pompach ciepła typu powietrze-woda dotacja wynosi nawet 27.000 zł, natomiast gruntowych aż 40.500 zł.
Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników – o niektórych już rozpisaliśmy się powyżej. Ważne są także możliwości finansowe oraz oczekiwania właścicieli budynków, którzy zdecydowali się na nowe źródło ogrzewania.
Pamiętaj jednak, że największe oszczędności uzyskasz, nie wybierając konkretny rodzaj pompy ciepła (choć ma to oczywiście spory wpływ), lecz przy dociepleniu budynku – po wykonaniu termoizolacji może okazać się, że koszty spadły nawet dwukrotnie!
Jeżeli mieszkasz w zimniejszej strefie klimatycznej Polski np. na Suwalszczyźnie lub w pobliżu Tatr i masz taka możliwość – gruntowa pompa ciepła to świetna inwestycja na długie lata.
Poniżej pozwoliliśmy sobie na małe podsumowanie, dzięki któremu obrazowo przedstawimy wszystkie wymienione przed chwilą wady i zalety gruntowych oraz powietrznych pomp ciepła.
Jeżeli jednak chcesz uzyskać pomoc specjalistów w tym zakresie – wypełnij poniższy formularz!
Nie możesz wybrać pomiędzy gruntową, a powietrzną pompą? Pomożemy Ci!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.