Menu
Wybór właściwej pompy ciepła to gwarancja, że urządzenie rzeczywiście spełni swoją funkcję i zapewni oszczędności!
Przed zakupem pompy ciepła należy określić jej parametry – nie należy to jednak do najłatwiejszych zadań. Jak dobrać pompę ciepła to zatem bardzo ważne pytanie!
Poniżej opisujemy czynniki wpływające na dobór konkretnej mocy tego urządzenia grzewczego. Zapraszamy!
Pompa ciepła to urządzenie, które budzi coraz większe zainteresowanie – i jest tak nie bez powodu. Zapewnia bowiem wysokie oszczędności w związku z pozyskiwaniem ogólnodostępnego ciepła z powietrza lub gruntu.
Trzeba jednak wiedzieć, że niewłaściwy dobór sprzętu może przysporzyć ogromnych problemów, na dodatek jest to od samego początku spora inwestycja. Warto więc pamiętać, że skrupulatność, fachowość i kierowanie się zdrowym rozsądkiem – to najważniejsze wartości przy poszukiwaniu swojej idealnej pompy ciepła.
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościDlaczego jest to takie ważne?
Wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na pompę ciepła o mniejszej mocy, gdyż w ich założeniach będą zużywać mniej energii elektrycznej, a tym samym koszty będą niższe.
Pomimo, że wydaje się to logiczne, to niestety stanowi błędne założenie.
Wybór pompy ciepła o mocy poniżej wartości, którą rzeczywiście powinna posiadać, to częstsze załączanie się grzałki elektrycznej, a tym samym „przełączenia się” pompy ciepła na tryb grzania elektrycznego, które jest znacznie droższe.
Czy można więc przesadzić również w drugą stronę? Przewymiarowanie pompy ciepła, czyli jej zbyt duża moc, wiąże się również z błędnym założeniem, które brzmi – duża pompa ciepła da zapas mocy, kiedy to zwiększy się zapotrzebowanie elektryczne.
I jak prawdopodobnie się spodziewacie, tutaj również założenie jest błędne.
Otóż pompa o zbyt dużej mocy wyłącza się i włącza znacznie częściej – nie pozostaje jej nic innego, gdy woda na wylocie osiągnie docelową temperaturę, nawet jeśli w układzie znajduje się zbiornik buforowy. To również niepotrzebne straty energii, a na dodatek nadmierne ilości rozruchów (szczególnie w pompach bez funkcji tzw. soft-startu) znacznie skracają żywotność sprężarki.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Omówiliśmy już kwestię mocy pompy ciepła – kolejna istotna kwestia to producenci tych urządzeń grzewczych. Można by pisać o nich godzinami, dlatego polecamy Ci po prostu zapoznać się z przygotowanym przez nas niezależnym rankingiem pomp ciepła!
Przyszła pora na konkrety. Mamy nadzieję, że jesteście już świadomi, jak istotne jest dobranie właściwej mocy pompy ciepła. Poniżej zatem opiszemy więc wszystkie najważniejsze aspekty tego procesu. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo wszystko najlepiej zdać się na doświadczenie swojego instalatora – skorzystaj z poniższej wyszukiwarki zaufanych monterów w Twojej okolicy!
Najpopularniejszą najprostszą metodą określania mocy pompy ciepła jest odwołanie się do metrażu budynku. Niestety nadal wielu właścicieli gospodarstw, a nawet monterów, przykłada zbyt dużą wagę do tego czynnika. Oczywiście w przypadku klasycznych budynków, wykonanych w dobrym standardzie energetycznym i bez odbiegających od norm kształtów – takie podejście może okazać się trafione.
Wystarczy jednak, że w domu obecne są duże szklane okna lub mamy do czynienia ze specyficzną kubaturą np. pomieszczeniem obejmującym dwa piętra – możemy mocno „przestrzelić” z naszą oceną.
Jeżeli jednak mówimy o klasycznych przypadkach i gospodarstwach 4-osobowych, możemy założyć następujące moce pompy ciepła – pamiętaj jednak, że odwoływanie się wyłącznie do tych wartości może być ryzykowne:
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Kolejna bardzo istotna kwestia przy określaniu docelowej mocy ciepła to poziom termoizolacji budynku. Warto tutaj zaznaczyć, że instalatorzy zalecają wykonanie docieplania obiektu jeszcze przed założeniem pompy ciepła, co pozwala dobrać pompę ciepła o mniejszej mocy.
Nie zawsze jest to jednak opłacalne, szczególnie gdy termoizolacja już znajduje się na dobrym poziomie, a jeszcze większe docieplenie wymagałoby dużych kosztów inwestycyjnych, które nie będą uzasadnione ekonomicznie. W takim przypadku lepiej dobrać pompę ciepła o większej mocy.
Innym czynnikiem, który wpływa na dobór pompy ciepła o odpowiedniej mocy jest ilość osób w gospodarstwie domowym – jednak jeżeli mówimy głównie o grzaniu centralnej wody użytkowej.
Co prawda mniejsza liczba osób w gospodarstwie np. dwie, to możliwość wyłączenia ogrzewania np. w godzinach pracy, aczkolwiek przy gospodarstwach cztero czy pięcioosobowych, z reguły zawsze będzie ktoś w domu, dlatego różnice pod kątem tego czynnika będą minimalne.
Innym aspektem dobierania właściwej mocy pompy ciepła jest sposób, w jaki domownicy korzystają z instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Co właściwie mamy na myśli?
Otóż każdy z nas ma swoje preferencje, co do temperatury, jak również zużywanej ilości wody podczas prysznica lub kąpieli. Wystarczy spojrzeć na cenę gorącej wody, która dostarczana jest często do budynków wielomieszkaniowych z ciepłowni – jest ona wyższa nawet 4-krotnie od wody zimnej.
Nie da się więc zaprzeczyć, że częste prysznice czy kąpiele (szczególnie w przypadku wieloosobowych gospodarstw) w bardzo wysokiej temperaturze np. 45°C to zdecydowanie większe wymagania względem urządzenia grzewczego, jakim jest pompa ciepła.
Nie inaczej jest w przypadku centralnego ogrzewania. Tutaj dochodzi jednak inna bardzo istotna kwestia, a mianowicie – co jest odbiornikiem ciepła.
Tradycyjne grzejniki wymagają nieco wyższej temperatury wody zasilającej niż ogrzewanie płaszczyznowe np. podłogowe, co również może wpływać na wybór pompy ciepła o wyższej lub niższej mocy grzewczej.
Jak można zauważyć po przeczytaniu tego poradnika, dobór właściwej pompy ciepła to dość skomplikowane zadanie. Z tego powodu zalecamy do skorzystania z usług fachowych instalatorów, którzy pomogą dopasować odpowiednią pompę ciepła. Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora, który zasugeruje Ci konkretne urządzenie grzewcze!
Pomożemy Ci dobrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.