Menu

Grzejniki do pompy ciepła – jak wybrać i co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o grzejnikach do pompy ciepła? Udzielimy odpowiedzi na to pytanie w poniższym poradniku!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 07/11/2023

Czas lektury: 6 min

Pompa ciepła to urządzenie niskotemperaturowe – co oznacza, że najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym. Czy posiadanie grzejników eliminuje zatem montaż tego urządzenia grzewczego? Niekoniecznie.

W poniższym poradniku przyjrzymy się zagadnieniu grzejników do pompy ciepła – jak je wybrać czy koniecznie musimy wybierać stare grzejniki, ile kosztują grzejniki do pompy ciepła i wiele więcej. Zapraszamy!

Grzejniki do pompy ciepła – kilka słów wstępu

Tak jak wspomnieliśmy już we wstępie – pompy ciepła mają największą wydajność, gdy zasilają instalację wodą o temperaturze od 30 do 35°C. Właśnie takiej wody wymaga ogrzewanie podłogowe, które bez wątpienia najlepiej współgra z pompą ciepła.

Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z tego oszczędnego i ekologicznego źródła ogrzewania – wręcz przeciwnie! Pompy ciepła to bowiem najoszczędniejsze źródło ogrzewania nawet przy grzejnikach żeliwnych – jednakże warto wtedy wybrać urządzenie grzewcze przystosowane właśnie do wyższych temperatur zasilania.

Warto też wiedzieć, że nawet jeżeli chcesz zainwestować w montaż ogrzewania podłogowego w istniejącym i wykończonym domu – nie zawsze jest to po prostu opłacalne w dłuższym horyzoncie czasowym. Zrywanie i montowanie podłogi na nowo to naprawdę duża inwestycja, a są na rynku rozwiązania grzejnikowe, które świetnie współpracują z niskotemperaturową pompą ciepła.

Czy przy pompie ciepła trzeba wymieniać grzejniki?

Jeżeli natomiast posiadamy w domu już grzejniki żeliwne, to warto zastanowić się nad montażem grzejników niskotemperaturowych – oczywiście, jeżeli masz ku temu możliwości techniczne, ale w większości przypadków tak powinno być.

Pompy ciepła wysokotemperaturowe powinny być ostatecznością – co prawda, one prawdopodobnie również zapewnią Ci oszczędności w porównaniu np. z ogrzewaniem gazowym, lecz przy nowoczesnych grzejnikach niskotemperaturowych opłacalność wypada po prostu lepiej w dłuższym terminie. Powtarzamy – pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które są najwydajniejsze w dostarczaniu wody o temperaturze 30-35°C. Nie przeskoczysz tego.

Grzejniki niskotemperaturowe

A skoro jesteśmy przy grzejnikach niskotemperaturowych, to warto je dokładnie opisać. To specjalny tym grzejników, które zostały zaprojektowane właśnie pod niższe temperatury zasilania. Trzeba jednak wiedzieć, że grzejniki niskotemperaturowe są większe, jeżeli chodzi o powierzchnię – dlatego stawiają pewne wyzwania konstrukcyjne.

Jeżeli pod oknem nie masz wystarczającej przestrzeni, można rozważyć montaż grzejnika niskotemperaturowego o małej wysokości, lecz większej długości – i tutaj ponownie, o ile ściana, na której jest okno i ma być umieszczony grzejnik, jest odpowiednio długa.

Grzejniki niskotemperaturowe to te, w których zastosowano materiały o większej przewodności cieplnej, czyli aluminium lub stal.

Pomożemy Ci wybrać właściwe grzejniki do pompy ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Grzejniki konwektorowe

Pod intrygująco brzmiącą nazwą grzejników konwektorowych kryje się zjawisko konwekcji naturalnej lub wymuszonej – czyli przekazywania ciepła do górnych części pomieszczenia, co zmusza zimne powietrze do zstępowania i przepływania przez grzejnik, gdzie jest ponownie ogrzewane. Rozwiązanie jest tanie i skuteczne, jednakże jak już się na nie decydujemy – pamiętajmy, aby postawić na niskotemperaturowy grzejnik konwektorowy, o ile projekt przewiduje taką możliwość.

Grzejniki do pompy ciepła z wentylatorem

Grzejniki do pompy ciepła z wentylatorem to dodatkowe korzyści. Otóż dzięki takim grzejnikom ciepło rozprowadzane jest do pomieszczenia szybciej, co zwiększa komfort termiczny. Tym samym grzejniki z wentylatorem w krótkim czasie dostosowują docelową temperaturę. We współpracy z rewersyjną pompą ciepła mogą także chłodzić w okresach podwyższonych temperatur.

Grzejniki z funkcją chłodzenia

Grzejniki z funkcją chłodzenia to inaczej klimakonwektory. Warto wspomnieć, że dzielą się one na dwa rodzaje – przypodłogowe i podsufitowe. Kolejną cechą klimakonwektorów jest fakt, że zapewniają one dodatkowo filtrację powietrza, co przekłada się nie tylko na szybkie osiąganie temperatury docelowej (w dodatku najczęściej na wygodnym panelu), lecz również tworzenie bardziej przyjaznego i zdrowego środowiska wewnątrz budynku.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Kolejnym ciekawym typem grzejników z wymuszoną konwekcją są te umieszczone w podłodze – bardzo ciekawe rozwiązanie w przypadku nowoczesnych, przeszkolnych od podstawy pomieszczeń.

Pozwalają one na równomierną dystrybucję ciepła wewnątrz budynku i szybkie dostosowanie temperatury do zmieniających się warunków przy takich rozwiązaniach architektonicznych. Na plus takiego rozwiązania zasługuje zdecydowania oszczędność przestrzeni i nowoczesny design, który wpasowuje się w ducha elegancji i minimalizmu.

Warto też wiedzieć, że grzejniki kanałowe stosowane są bardzo często w obiektach produkcyjnych, lokalach usługowych, w siedzibach firm itp. ze względu na charakterystykę tych obiektów – czyli duża powierzchnia o specyficznych rozwiązaniach konstrukcyjnych, w których ogrzewanie podłogowe nie wchodzi w grę, a tradycyjne grzejniki naścienne nie są efektywne. 

Cena grzejników do pompy ciepła

Ceny grzejników do pompy ciepła różnią się od siebie w zależności od ich rodzaju. Opisaliśmy najpopularniejsze rozwiązania, a teraz przedstawimy jaka jest średnia cena danej „jednostki”:

Cena – średnia półka Cena – półka premium
Grzejnik niskotemperaturowy ścienny bez wentylatora 700 zł 1300 zl
Grzejnik niskotemperaturowy ścienny z wentylatorem 800 zł 1400 zł
Klimakonwektor 1100 zł 1600 zł
Grzejnik kanałowy z konwekcją wymuszoną 500 zł 900 zł

Najlepsze grzejniki do pompy ciepła

Najlepsze grzejniki do pompy ciepła to zatem grzejniki niskotemperaturowe i klimakonwektory. Po raz kolejny - wynika to z przystosowania pompy ciepła właśnie do niższych temperatur na wylocie.

Producenci grzejników do pompy ciepła

Przyszła pora na wymienienie konkretnych producentów grzejników do pompy ciepła, którzy są w naszej ocenie godni uwagi.

Regulus products

Regulus

Polska firma, która produkuje wodne grzejniki miedziano-aluminiowe, grzejniki z funkcją chłodzenia, grzejniki kanałowe i wiele innych. Istnieje na polskim rynku od 2000 roku, więc może pochwalić się ponad 20-letnim doświadczeniem. Warto wspomnieć, że gwarancja na ich grzejniki sięga nawet 25 lat!

Daikin products

Daikin

Warto wspomnieć, że Daikin oferuje nie tylko pompy ciepła (które są z resztą na pierwszym miejscu w naszym rankingu pomp ciepła), lecz również klimakonwektory – spójność tych dwóch systemów od jednego producenta to gwarancja wysokiej wydajności i niezawodności. Daikin oferuje klimakonwektory:

  • przypodłogowe
  • naścienne
  • kasetonowe
  • podstropowe
  • multisplit
Purmo products

Purmo

Innym godnym polecenia producentem grzejników do pompy ciepła jest finlandzka marka Purmo, która dostarcza na rynek ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki niskotemperaturowe – głównie z funkcją chłodzenia. To firma z ponad 70-letnią obecnością na globalnym rynku – ma aż 21 siedzib w 12 krajach na świecie, a eksportuje swoje produkty na aż 50 rynków!

Podsumowanie

Grzejniki do pompy ciepła to obszerny temat i wymaga rozważenia ze strony profesjonalistów. Jeżeli zatem chcesz, aby to oni przygotowali dla Ciebie indywidualną poradę - wypełnij poniższy formularz!

Pomożemy Ci wybrać właściwe grzejniki do pompy ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow