Menu

Pompa ciepła Blaupunkt – recenzja, opinie

Blaupunkt to marka słynąca z solidnych odbiorników radiowych – czy pompy ciepła sygnowane logiem niebieskiej kropki są godne uwagi? Sprawdzamy!

Niemcy

employees 8,700 (2007) pracowników

clock Od 1924

Blaupunkt to marka słynąca z solidnych odbiorników radiowych – ale czy pompy ciepła sygnowane logiem niebieskiej kropki są godne uwagi? Sprawdzamy!

Jeżeli interesują Cię pompy ciepła, Blaupunkt to marka, która mogła przy okazji przeszukiwania internetu mocno rzucić Ci się w oczy. W dzisiejszej recenzji bierzemy ją pod lupę.

Na samym początku uchylimy nieco rąbka tajemnicy o historii tego niemieckiego producenta. Jeżeli chodzi natomiast o pompy ciepła – przyjrzymy się wydajności, warunkom gwarancyjnym, określimy opłacalność oraz wybierzemy najlepszy model pompy ciepła Blaupunkt. Zapraszamy!

Historia marki Blaupunkt

Bieg historii firmy Blaupunkt rozpoczął się w niemieckim Berlinie w 1924 roku. Początkowo nosiła ona nazwę Ideal i zajmowała się produkcją elektroniki.

Nazwa Blaupunkt, czyli jak można łatwo się domyśleć – niebieski punkt, pochodzi natomiast… od niebieskiej kropki umieszczanej w formie pieczęci na słuchawkach, które były dobrze przetestowane pod kątem jakości.

Ówcześni klienci bardzo szybko zaczęli wypytywać właśnie o produkty z tym oznaczeniem. Stąd symbol ten stał się znakiem rozpoznawalnym firmy i podjęto decyzję o zmianie nazwy w 1938 roku. Jednak warto zaznaczyć, że 5 lat przed tym, przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Robert Bosch AG.

Firma od początku lat 30. zajmowała się głównie produkcją samochodowych odbiorników radiowych, a w późniejszym czasie również urządzeń AGD, RTV i multimedialnego sprzętu samochodowego dla takich marek jak Audi, Volkswagen, Porshe czy BMW. W 2015 roku firma otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Brand of the century – German brand standards”.

Nasza ocena pomp ciepła Blaupunkt

Co nam się podoba?

  • Dobra wydajność
  • Pompy ciepła z czynnikiem R32 w ofercie
  • Atrakcyjny design

Co nam się nie podoba?

  • Marka zbankrutowała w 2015 roku
  • Wąska oferta

Blaupunkt posiada w swojej ofercie wyłącznie powietrzne pompy ciepła. Jeżeli poszukujesz gruntowej – niestety nie znajdziesz jej w tym miejscu. Oferta nie jest zbyt szeroka, jak również mało tutaj jednostek dostosowanych do mocno energooszczędnych budynków.

Na plus zasługuje design tych urządzeń. Marka stawia na elegancką czerń i to nam się podoba. Szczególnie gdy nasz budynek również zaprojektowany jest w nowoczesnym stylu.

Trzeba też wspomnieć o innej ważnej kwestii. W niektórych pompach ciepła zastosowano sprężarkę rotacyjną Panasonic, a w innych sprężarkę twin-rotatory (podwójną rotacyjną) od Mitsubishi. Drugi wariant uchodzi za zdecydowanie trwalszy – zarówno ze względu na rodzaj sprężarki, jak i producenta.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Blaupunkt znajduje się na solidnym poziomie. Wszystkie jednostki posiadają klasy energetyczne A+++ dla wody na wylocie o temperaturze +35°C i A++ dla wody na wylocie o temperaturze +55°C. Większość jednostek posiada zasilanie inwerterowe, co jest bardzo dużym plusem pod względem ostatecznych oszczędności.

Opłacalność

Rozstrzał cen pomp ciepła Blaupunkt jest dość spory w zależności od jednostek. Jednak monobloki z nowszej serii o mocy 9 kW z czynnikiem R32 kupimy już za około 20.000 zł, co trzeba uznać za dobrą cenę. Biorąc pod uwagę ceny jednostek Blaupunkt, ich wydajność i warunki gwarancyjne (zaraz o nich napiszemy) można z czystym sumieniem powiedzieć, że są one godne polecenia – jeśli szukamy pompy ciepła z niskiej lub średniej półki.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Wiarygodność Blaupunkt musimy jednak rozpocząć od wskazania mocnej skazy na wizerunku marki. Otóż w 2015 firma ogłosiła bankructwo, które zakończyło się w 2016 roku. Obecnie firma jest własnością GIP Development SARL of Luxembourg, która zajmuje się zarządzaniem brandami.

I tutaj tworzy się pewna komplikacja, przez którą rozpatrywanie wiarygodności pod kątem historii na rynku nie do końca ma sens. Blaupunkt to jedyny brand będący pod skrzydłem luksemburskiej spółki, w ramach której różni producenci mogą wykupić licencję na wykorzystywanie brandu.

Co prawda produkty prawdopodobnie wciąż muszą spotkać się z wymaganiami właściciela marki, jednak trzeba to przyznać – Blaupunkt to obecnie jedynie logo, którym można za odpowiednią opłatą okleić swój produkt.

Gwarancja

W kwestii gwarancji trzeba sobie wyjaśnić pewną rzecz. Otóż pompy ciepła tej marki posiadają podstawową gwarancję 5-letnią, jednak jeżeli są wykonywane przez firmę Hymon (wyłącznego dystrybutora) to gwarancja obejmuje także całość montażu.

Niesamowita propozycja, jednakże nie jesteśmy pewni, czy wobec tego terminy nie są odległe. Dla niektórych osób lepiej będzie się zdecydować na lokalną firmę montażową.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Serie i modele pomp ciepła Blaupunkt

Poniżej przedstawiamy wszystkie serie pomp ciepła, które oferuje Blaupunkt. Tak jak wspomnieliśmy powyżej – mamy do czynienia z pompami ciepła split i monoblok.

Seria Split-ów

Pompy ciepła typu split występują pod logiem Blaupunkt tylko w trzech odmianach: 10 kW, 17kW i 19kW. Wszystkie wersje posiadają sprężarkę typu twin rotary z regulacją mocy, jak również pracują na czynniku R410A.

Poniżej tabela z zakresami mocy każdej jednostki i wskaźnikiem wydajności COP:

Jednostka Zakres mocy [kW] COP – wskaźnik wydajności (A7/W35)
BLP17P3V15 7,774 / 16,9 4,48
BLP19P3V15 8,694 / 18,9 4,39
BLP10P3V15 4,509 / 9,08 4,45

Wydajności dla podanych warunków wydają się być na dobrym poziomie, jeżeli chodzi o splity.

Monobloki z czynnikiem R410A

Zacznijmy od starszej serii monobloków sygnowanych logiem marki Blaupunkt.

W ramach serii monoblok z czynnikiem R410A mamy do wyboru cztery jednostki. Wszystkie posiadają sprężarkę inwerterową.

Poniżej prezentujemy je w tabeli i pokazujemy wydajność grzewczą przy +7°C temperaturze otoczenia i +35°C temperaturze wody na wylocie.

Jednostka Zakres mocy [kW] COP – wskaźnik wydajności (A7/W35)
BLP10P3V1M 4,416 / 9,6 4,45
BLP13P3V1M 5,75 / 12,5 4,52
BLP17P3V1M 7,636 / 16,6 4,52
BLP19P3V1M 8,556 / 18,6 4,42

Monobloki z czynnikiem R32

Pora na nową generację monobloków już z bardziej ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32 i sprężarką inwerterową Twin Rotatory od Mitsubishi – za ten podzespół zawsze plus. A jako, że jest to wersja nowsza to możemy oczekiwać lepszej wydajności – tak właśnie jest, co prezentuje poniższa tabela:

Jednostka Moc przy A7/W35 [kW] – zakres mocy nie został podany COP – wskaźnik wydajności (A7/W35)
BLP06P1V1MR32 6 kW 4,93
BLP09P1V1MR32 9 kW 4,92
BLP12P1V1MR32 12 kW 4,80
BLP16P1V1MR32 16 kW 4,88
BLP19P1V1MR32 19 kW 4,61

Jakie są najlepsze pompy ciepła Blaupunkt?

Przyszła pora na konkretną jednostkę, która w naszej ocenie jest najbardziej godna uwagi.

Pompa ciepła Blaupunkt monoblok 9 kW

Zdecydowaliśmy się na wybór tej pompy ciepła, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych wariantów mocy. Producent zadbał o to, aby wskaźnik wydajności przy temperaturze wody na wylocie +35°C (czyli mniej więcej charakterystyk dla ogrzewania podłogowego) znajdował się jak najbliżej 5 – wynik 4,93 jest solidny, choć nie spektakularny. Na uwagę zasługuje również cena, która znajduje się w okolicach 20.000 zł!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow