Menu

Pompa ciepła - cena urządzenia i montażu

Decydując się na wieloletnią inwestycję w rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła, cena ma bez wątpienia bardzo duże znaczenie. Postanowiliśmy więc zgłębić temat kosztów związanych z pompą ciepła w tym artykule!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 21/04/2024

Czas lektury: 9 min

Na rynku znajdziemy wiele modeli pomp ciepła różniących się od siebie m.in. mocą, budową, sposobem działania, jak również renomą marki producenta. Również montaż tego typu urządzeń jest zróżnicowany, dlatego wycena może być inna, biorąc pod uwagę indywidualną charakterystykę każdego projektu. W dzisiejszym artykule dokładnie omówimy wszystkie kwestie związane z ceną pompy ciepła wraz z usługą montażu. Zapraszamy! 

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ostateczny koszt inwestycji w pompę ciepła jest zależny od wielu różnych czynników. Przede wszystkim ważne jest określenie zapotrzebowania energetycznego budynku i na tej podstawie dobranie mocy odpowiedniej pompy. Trzeba wziąć pod uwagę typ pompy ciepła, a konkretnie źródła, z jakiego będzie ona pozyskiwać energię – z gruntu czy powietrza.

Niewątpliwie duże znaczenie ma także renoma producenta danego urządzenia. Z reguły pompy ciepła od znanych marek są znacznie bardziej wydajne, jak również cechują się znacznie cichszą pracą niż „odpowiedniki” mniej zaufanych marek, lecz przy tym więcej kosztują. Co jednak najważniejsze – gwarancja jest z reguły przyznawana na dłuższy okres, a przedstawiciele producentów są obecni na terenie kraju. Cena takich pomp ciepła może być nawet do 30% wyższa.

Nowoczesne domy wykonane z dobrze izolujących materiałów wykazują zapotrzebowanie na energię cieplną od 50-80kW/m2 w ciągu roku. Z kolei w przypadku domów projektowanych pod maksymalną energooszczędność (domy pasywne) wartość ta oscyluje nawet w okolicach 15kW/m2 rocznie. Zakładając, że powierzchnia domu wynosi 150 metrów, to w przypadku pierwszej wartości, wymagana jest pompa o mocy 8W, natomiast przy domach pasywnych – nawet 5kW np. Panasonic AQUAREA HP (J) KIT WC05J3E5SM Split 5kW (cena ok. 16 000 zł).

Poniższa tabela przedstawia przewidywane koszty pompy ciepła wraz z montażem dla domu o powierzchni 170m2 i mocy pompy 9kW.

Pompa ciepła gruntowa Pompa ciepła powietrzna
Klasa standard 35 000 - 50 000 zł 25 000 - 40 000 zł
Klasa premium 40 000 - 60 000 zł 30 000 - 45 000 zł

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Od czego zależą koszty montażu pompy ciepła?

Nie można zapomnieć, że całkowity koszt pompy ciepła obejmuje także usługę montażu. Tutaj największe znaczenie ma sposób pozyskiwania energii (z gruntu czy powietrza), lecz również standard usług danej firmy.

Średnia cena pompy ciepła, która pozyskuję energię grzewczą skumulowaną w gruncie, wynosi już od 20 000 do 70 000 złotych – najczęściej jednak jest to koszt około 50 000 zł. Z kolei cena montażu wraz z kolektorami wynosi od 20 000 do 35 000 zł. Łączna cena pompy ciepła i montażu pompy gruntowej wynosi zatem od 40 000 do 105 000 zł. “Górna” wartość osiągana jest jedynie w przypadku bardzo dużych instalacji z pompami o mocy powyżej 30kW - takie stosuje się jednak niezwykle rzadko.

Z kolei pompy ciepła powietrzne w zależności od rodzaju urządzenia (monoblok lub split) kosztują wraz z montażem od 25 000 do 60 000 zł. Brak konieczności wykonywania prac ziemnych skutkuje niższą ceną montażu - a szczególnie przy pompie typu monoblok, gdzie czynnik roboczy napełniany jest fabrycznie.

Zdecydowanie polecamy korzystanie z usług rzetelnych specjalistów, którzy działają na rynku od wielu lat i mogą pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami – w ten sposób unikniemy komplikacji, przy tak ważnej inwestycji, jaką jest zakup pompy ciepła. Niewłaściwy montaż instalacji może doprowadzić bowiem w najlepszym wypadku jedynie do mniejszych korzyści finansowych, a w najgorszym – do kosztownych w naprawach uszkodzeń.  

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę montażu pompy ciepła:

  • rodzaj pompy (powietrzna czy gruntowa),
  • sposób montażu poszczególnych elementów instalacji 
    • kolektory pionowe czy poziome, 
    • pompa monoblok czy split,
  • liczba prac ziemnych lub budowlanych niezbędnych do montażu instalacji,
  • renoma i doświadczenie firmy montażowej,
  • ewentualna integracja pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Główna zasada jest prosta - gruntowe pompy są droższe przy zakupie i montażu, jednak tańsze w eksploatacji. Z kolei urządzenia pozyskujące energię grzewczą z powietrza – na odwrót. Warto również pamiętać, że w ramach dofinansowania na pompę ciepła możemy uzyskać nawet 20 tysięcy złotych na zakup i montaż tego urządzenia. 

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Cena gruntowej pompy ciepła i wodnej z montażem

Główną zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilna praca nawet podczas silnych mrozów – może zatem pozwolić na całkowite pokrycie zapotrzebowania energetycznego z dolnego źródła przez cały rok. Pompy ciepła gruntowe wykazują największą sprawność, opierając swoje działanie na gruntach nawodnionych i gliniastych – pozwalają one nawet na pozyskanie 3-krotnie większej ilości energii cieplnej niż w przypadku gruntów suchych.

Cena odwiertów pionowych, a poziomych

W przypadku gruntowych pomp ciepła wymagane jest umieszczenie specjalnych kolektorów w gruncie. Dokonuje się tego na dwa sposoby – pionowo lub poziomo. Pierwsza metoda polega na wykonaniu odwiertów o głębokości 80-120 metrów, w których umieszcza się kolektory. Takie rozwiązanie sprawdza się na małych działkach. Cena wykonania jednego odwiertu wynosi ok. 12 000 zł.

Moc pompy 5KW Moc pompy 8KW Moc pompy 10KW Moc pompy 16KW
Z kolektorami pionowymi 45 000 zł 49 000 zł 53 000 zł 65 000 zł

Z kolei kolektory poziome są tańsze (ok. 4 000 zł) ze względu na fakt, że do przygotowania odwiertów o głębokości 1,5 metra wystarczy mała koparka. Kolektory, jak sama ich nazwa wskazuje, umieszczone są poziomo w gruncie na wspomnianym poziomie, gdzie panuje stała temperatura przez cały rok. Wymogiem jest jednak dysponowanie działką o dość dużej powierzchni.

Cena powietrznej pompy ciepła z montażem

Powietrzne pompy ciepła są znacznie tańszym rozwiązaniem i mniej wymagającym w kwestii montażu. Pod kątem ceny istotna jest również moc pompy oraz jej typ – SPLIT czy monoblok (propozycja artykułu). Najwydajniejsze działanie pompy ciepła powietrza odnotowuje się przy temperaturach od 7 do 10 stopni Celsjusza i w tych warunkach wygrywają nawet z pompami gruntowymi.

Pompy ciepła typu monoblok charakteryzują się umieszczeniem wszystkich podzespołów urządzenia grzewczego w jednej „skrzynce”. Z kolei pompy ciepła powietrze-woda SPLIT to system podzielony na dwie jednostki - wewnętrzną i zewnętrzną.

Montaż pompy ciepła typu MONOBLOK kosztuje znacznie mniej – głównie ze względu na brak konieczności posiadania uprawnień F-gazowych przez firmę (czynnik roboczy jest napełniany fabrycznie). Warto jednak pamiętać, że sam koszt urządzenia jest droższy, jednak biorąc pod uwagę niższy koszt montażu i nieco lepszą wydajność – taka inwestycja może być bardziej opłacalna. Łączna inwestycja powinna zamknąć się w przedziale od 30 do 40 tysięcy złotych.

Z kolei w przypadku pomp ciepła powietrznych SPLIT jest dokładnie na odwrót. Wymagane jest napełnianie instalacji czynnikiem grzewczym, jak również więcej prac montażowych w związku z koniecznością umieszczenia w budynku dwóch jednostek. Warto również wspomnieć, że takich pomp nie powinno umieszczać się przy pomieszczeniach, gdzie spędzamy dużo czasu, a szczególnie w sypialni – hałas w związku z pracą pompy ciepła  mógłby być uciążliwy. Koszt inwestycji w przypadku tego rodzaju pompy to około 25-35 tysięcy złotych.

Poniższa tabela przedstawia koszt pompy ciepła z podziałem na moc i rodzaj urządzenia

Moc pompy 5KW Moc pompy 8KW Moc pompy 10KW Moc pompy 16KW
SPLIT 28-35 tys. zł 30-36 tys. zł 33-42 tys. zł 42-55 tys. zł
MONOBLOK 30-37 tys. zł 32-38 tys. zł 35-44 tys. zł 44-60 tys. zł

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła?

W analizowaniu kosztów montażu pompy ciepła warto również rozważyć jeszcze jedno rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w celu zwiększenia oszczędności na rachunkach. Przypominamy, że pompa ciepła wymaga do pracy pewnej ilości prądu do zasilenia podzespołów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ta energia była pozyskiwana za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie zwiększa koszty początkowej inwestycji.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Do zasilenia standardowej pompy ciepła o mocy 8kW wymagane jest około 4800kWh energii elektrycznej rocznie – zakładając, że urządzenie podgrzewa zarówno wodę użytkową w zbiorniku CWU, jak i wodę w centralnym ogrzewaniu CO. Takie zapotrzebowanie zostanie w 100% pokryte przez instalację o mocy 9kWp. Cena samej instalacji fotowoltaicznej wynosi od 35 000 do 45 000 złotych. Przygotowanie całego systemu (pompa ciepła i fotowoltaika wraz z montażem) wynosi około 60 000 zł dla podanego przykładu.

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Porównanie kosztów pieca gazowego z pompą ciepła

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, jak również deweloperów zastanawia się nad wyborem pomiędzy instalacją ogrzewającą budynek za pomocą pieca gazowego lub pompy ciepła. Warto wiedzieć, że dobrze zaprojektowana instalacja z pompą ciepła pozwala na uzyskanie nawet dwukrotnie większych oszczędności niż w przypadku ogrzewania gazowego. Trzeba również pamiętać, że obecnie odnotowujemy bardzo mocne wzrosty cen energii pozyskiwanych z sieci. Jako, że instalacja gazowa nie może być zintegrowana z fotowoltaiką – pompy ciepła w takiej sytuacji zyskują jeszcze bardziej znaczącą przewagę.

Podsumowanie

Pompa ciepła to rozwiązanie, które w długim horyzoncie czasowym (choć nawet już po 6 latach), zwraca się w całości, zapewniając niesamowite oszczędności na ogrzewaniu. Początkowa inwestycja może wydawać się dość duża, jednak warto pamiętać o wielu programach, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na założenie takiej instalacji. Tym samym już po krótkim czasie możemy w pełni korzystać z odnawialnego źródła pozyskiwania ciepła do domu bez emitowania szkodliwych substancji do środowiska.

W kwestii doboru odpowiedniej pompy i osprzętu warto współpracować z rzetelną firmą i wyspecjalizowaną w tego rodzaju urządzeniach. Na rynku niestety pojawia się każdego miesiąca coraz więcej przedsiębiorstw o wątpliwych kompetencjach w tym zakresie. Z tego powodu pomożemy Ci wybrać fachowców, których zawsze dokładnie weryfikujemy. Wypełnij poniższą ankietę, aby oszacować koszt całej instalacji.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow