Menu

Pompa ciepła Samsung – recenzja, opinie

Samsung to marka, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ten południowo-koreański gigant elektroniczny podjął decyzją o produkcji pomp ciepła. Czy warto się nimi zainteresować? Sprawdzamy!

Korea Południowa

employees 260 000 + pracowników

clock Od 1938

Pompy ciepła Samsung to ekologiczne urządzenia grzewcze, które zapewnią Ci duże oszczędności na ogrzewaniu w Twoim domu. Czy oferta ze strony tego południowokoreańskiego producenta jest jednak godna uwagi? Sprawdzimy na łamach dzisiejszej recenzji!

Weźmiemy pod uwagę takie czynniki jak: wydajność, opłacalność, wiarygodność i warunki gwarancyjne. Zaczniemy jednak od historii Samsunga. W dalszej części recenzji przedstawimy również konkretne serie tych urządzeń grzewczych, jak również wybierzemy najlepszą pompę ciepła w naszej opinii z oferty Samsunga. Zapraszamy serdecznie!

Historia marki Samsung

Samsung został założony w 1938 roku przez Lee Byung-chula jako firma… handlująca owocami i suszonymi rybami. Samsung w języku koreańskim oznacza "trzy gwiazdy". Lee w krótkim czasie rozszerzył działalność Samsunga na produkcję i dystrybucję wielu różnych produktów, takich jak cukier i wełna.

W latach 60. Samsung wszedł na rynek elektroniki i zainwestował w badania i rozwój, co pozwoliło mu na stworzenie różnych innowacyjnych produktów. W 1970 roku Samsung stworzył swoje pierwsze urządzenia elektroniczne - czarno-białe telewizory, a w 1972 roku otworzył pierwszą fabrykę telewizorów kolorowych.

Początki Samsunga w branży klimatyzacji sięgają natomiast 1980 roku, kiedy firma wprowadziła na rynek swoje pierwsze klimatyzatory. Ten południowokoreańskich producent był także jednym z pionierów w produkcji pomp ciepła. Firma skupiła się na rozwijaniu tej technologii, widząc w niej dużą przyszłość, ze względu na jej efektywność energetyczną i potencjalne korzyści dla środowiska.

Nasza ocena pomp ciepła Samsung

Co nam się podoba?

  • Atrakcyjne warunki gwarancyjne
  • Wiarygodny producent
  • Certyfikacja KeyMark

Co nam się nie podoba?

  • Łączność WiFi nie jest w standardzie

Pompy ciepła Samsung to solidna propozycja w atrakcyjnym stosunku jakości do ceny. Na plus zasługuje szeroka oferta różnych rodzajów pomp ciepła (split, monobloki), jak również autorskie rozwiązania All-in-one (jednostka wewnętrzna ze zintegrowanym zbiornikiem CWU).

Wydajność nie jest wygórowana, lecz plusem są dobre warunki gwarancyjne. Na uwagę zasługuje też cena. Wszystko to omówimy za chwilę!

Jeżeli natomiast mówimy o designie pomp ciepła Samsung – niestety subiektywnie musimy przyznać, że są to jedne z najmniej atrakcyjnych wizualnie jednostek. Jednakże nie oszukujmy się – nie jest to istotna wada, biorąc pod uwagę inne zalety pomp ciepła Samsung.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Samsung jest na wysokim poziomie, lecz nie jest to zdecydowanie czołówka. Mimo to klasy A+++ (35 stopni Celsjusza na wylocie) i A++ (55 stopni Celsjusza na wylocie) we wszystkich jednostkach dla użytku domowego – jest dobrym znakiem. Chyba, że mówimy o jednostkach z czynnikiem R410A – tutaj spotkamy się z klasami A++ (35 stopni Celsjusza na wylocie) i A+ (55 stopni Celsjusza na wylocie). Ta seria jest więc nieco nieudana pod względem wydajności.

Wiarygodność

Wiarygodność marki to zdecydowanie bardzo duży atut Samsunga. Firma tak rozpoznawalna na świecie, z polskim przedstawicielstwem, prawie stuletnią historią – to raczej wysokie bezpieczeństwo zakupu. Trzeba też wiedzieć, że w niedalekiej przeszłości Samsung zamknął wszystkie swoje fabryki w Chinach, przenosząc produkcję m.in. do Indii. To też pewnego rodzaju plus, ponieważ z „chińskimi” podzespołami bywało różnie.

Gwarancja

Gwarantem na pompy ciepła Samsung jest polskie przedstawicielstwo działające pod firmą Samsung Electronics Polska Sp.  z o.o. Standardowa gwarancja na pompy ciepła tej marki wynosi 3 lata, natomiast na sprężarki aż 5 lat. Jest to dobra propozycja ze strony marki i jeśli wziąć pod uwagę jej wiarygodność, rozmiar, polskie przedstawicielstwo – gwarancja Samsung jest atrakcyjna.

Opłacalność

Pompy ciepła Samsung znajdziemy w atrakcyjnej cenie nawet poniżej 20 000 zł dla mniejszych jednostek w wersji monoblokowej. Jednakże za pompy ciepła SPLIT o mocy 12 kW ze zintegrowanym zbiornikiem CWU możemy zapłacić nawet około 40 000 zł. Pompy ciepła Samsung znajdują się więc na niskiej średniej półce cenowej. Są rozsądnym wyborem biorąc pod uwagę kilka atutów, które opisaliśmy powyżej.

Jakie są serie i modele pomp ciepła Samsung?

Poniżej prezentujemy wszystkie serie pomp ciepła, które oferuje Samsung. Warto jeszcze przed zapoznaniem się z nimi wiedzieć, że każda z serii może zostać podłączona do tzw. ClimateHub – czyli autorskiego rozwiązania All-in-one, w którym otrzymujemy kompletny system, gdzie jednostka wewnętrzna połączona jest ze zbiornikiem CWU o pojemności 200 lub 300 litrów. Możemy też oczywiście połączyć pompy ciepła Samsung ze zbiornikami innych producentów.

EHS Mono

Pompy ciepła Samsung EHS Mono występują w siedmiu wariantach. Wspólną cechą wszystkich jednostek jest umieszczenie w nich czynnika R32 – bardziej ekologicznego niż czynnik R410. Moce dostępnych pomp ciepła EHS Mono wynoszą: 5 kW, 8 kW, 12 kW i 16 kW dla zasilania jednofazowego. Jednakże trzy ostatnie moce występują też w wariantach z zasilaniem trójfazowym.

Jednostka zewnętrzna – moc COP (A7/W35)
5 kW 4,85
8 kW 4,52
12 kW 4,53
8 kW (3-fazowe zasilanie) 4,52
12 kW (3-fazowe zasilanie) 4,53
16 kW (3-fazowe zasilanie) 4,42

EHS Split

Systemy SPLIT z oferty pomp ciepła Samsung również posiadają siedem wariantów mocy, jednakże kwestia zasilania i czynników chłodniczych wygląda nieco inaczej.

Zacznijmy od jednostek zasilanych czynnikiem R32 – mamy do wyboru pompy ciepła o mocy 4 kW, 6 kW i 9 kW w zasilaniu jednofazowym, natomiast jedną 9 kW możemy też zakupić w wersji z zasilaniem trójfazowym.

Kolejne jednostki z listy splitów od Samsunga pracują na czynniku R410A i występują w dwóch wariantach mocy : 12 kW i 16 kW. Obie jednostki mogą być zasilane jednofazowo lub trójfazowo. Mamy więc do wybory 4 pompy ciepła Samsung z serii EHS Split pracujące na czynniku R410A.

Jednostka zewnętrzna – moc COP (A7/W35)
4 kW (R32) 5,20
6 kW (R32) 4,92
9 kW (R32) 4,81
12 kW (R410A) 4,63
12 kW (R410A, zasilanie trójfazowe) 4,63
16 kW 4,26

EHS TDM plus

Innowacyjną propozycją ze strony Samsunga jest serie EHS TDM plus. Jest ona specyficzna z powodu połączenia w jednej jednostce zewnętrznej funkcji pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda. Tym samym pompa ciepła może zarówno po prostu ogrzewać powietrze jako klimatyzator lub podgrzewać wodę w centralnym ogrzewaniu i CWU. Warto też wspomnieć, że pompy ciepła EHS TDM plus mogą działać w odwróconym obiegu – czyli chłodzić podczas upalnych dni.

Systemy EHS TDM Plus można połączyć także kaskadowo z nawet siedmioma jednostkami grzewczymi!

Pamiętaj jednak, że wydajności tych jednostek nie są na najwyższym poziomie, co ukazuje poniższa tabela. Warto też wspomnieć, że pracują one na wycofywanym czynniku R410A.

Jednostka zewnętrzna – moc COP (A7/W35)
4 kW 4,73
6 kW 4,49
9 kW 4,25
9 kW (3-fazowe zasilanie) 4,25

Pompa ciepła Samsung – nasz wybór

Pora na pompy ciepła Samsung, które szczególnie zwróciły naszą uwagę, czyli…

Pompa ciepła Samsung EHS Split 9 kW

Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na wybór tej pompy ciepła jest fakt, że posiada relatywnie dobrą wydajność w stosunku do mocy – na dodatek jest to pompa ciepła, która „pasuje” do większości dobrze ocieplonych domów o standardowej powierzchni i budowie.

Pompa ciepła Samsung EHS Mono 16 kW

Kolejny wariant to dwuwentylatorowa jednostka monoblokowa o mocy aż 16 kW – czyli do nieco specyficznych zastosowań lub naprawdę dużych domów. Na uwagę zasługuje fakt, że montaż monobloków jest znacznie prostszy, pompy ciepła tańsze, a 4,52 przy temperaturze otoczenia +7 i temperaturze na wylocie +35 – to bardzo dobry wynik przy tej mocy!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.