Menu

Pompa ciepła York – opinie, gwarancja, serie

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła York? Sprawdź, co o niej uważamy! Zapraszamy do zapoznania się z recenzją.

USA

employees 100 000+ pracowników

clock Od 1874

Pompy ciepła York stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Czy warto się zastanowić nad zakupem ekologicznego urządzenia grzewczego od tego producenta? Odpowiadamy w poniższej recenzji.

Weźmiemy pod uwagę wiarygodność marki, wydajność pomp ciepła York, warunki gwarancyjne i wiele innych czynników. Opiszemy także poszczególne serie i wybierzemy naszego faworyta – czyli najlepszej naszym zdaniem jednostki w ofercie tego producenta.

Historia marki York

Marka York jest jednym z wiodących producentów pomp ciepła na świecie. Została założona w 1874 roku przez Jamesa Yorka w mieście York, w stanie Pensylwania – w Stanach Zjednoczonych. Firma zaczęła swoją historię na rynku od produkcji urządzeń chłodniczych, które były powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym. W miarę upływu czasu, York rozszerzył swoją ofertę na inne systemy grzewcze i chłodnicze – w tym pompy ciepła.

W latach 50. XX wieku, York zaczął inwestować w badania i rozwój nowych technologii, co pozwoliło firmie na projektowanie coraz bardziej zaawansowanych i wydajnych pomp ciepła. W latach 60. i 70. XX wieku, York zdobył uznanie na rynku dzięki wysokiej jakości swoich produktów oraz konkurencyjnym cenom.

W 1997 roku, firma York została przejęta przez amerykańskiego giganta, Johnson Controls, co pozwoliło na dalszy rozwój i ekspansję rynkową. W 2005 roku, York wprowadził na rynek swoją linię pomp ciepła o nazwie Affinity, która stała się jednym z najbardziej popularnych i niezawodnych rozwiązań grzewczo-chłodniczych na rynku.

W ostatnich latach, York skupił się na opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak energia geotermalna, słoneczna oraz energia pochodząca z powietrza. Dzięki temu, pompy ciepła York stały się jeszcze bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska.

Nasza ocena pomp ciepła York

Co nam się podoba?

  • Atrakcyjny stosunek jakości do ceny
  • Dobre warunki gwarancyjne
  • Wysoka wydajność

Co nam się nie podoba?

  • Nieco zbyt prosty design

Historia marki historią marki, jednak trzeba wiedzieć skąd tak naprawdę przedsiębiorstwo „bierze” najważniejsze podzespoły do oferowanych przez siebie pomp ciepła. Otóż komponenty te pochodzą od Midea – czyli ogromnego przedsiębiorstwa, które ma „pod sobą” wiele znanych marek na rynku pomp ciepła m.in. Kaisai, Rotenso czy Hewalex.

Pompy ciepła pracują na standardowym już dla pomp ciepła czynniku R32, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż wypierany R410A. I mowa tutaj nawet o jednostkach o większych mocach, czyli powyżej 20 kW. W ich przypadku bardzo często producenci pozostają nadal przy czynniku R410A.

Wracając jednak do ogólnego odbioru przez nas pomp ciepła York. Są to rozsądne, wydajne i klasyczne w swoim charakterze, urządzenia grzewcze. Uważamy, że zakup pompy ciepła York to rozsądny wybór z powodu renomowanej marki i dobrych warunków gwarancyjnych – dowiesz się o nich z dalszej części recenzji.

Jeżeli natomiast chodzi o design pomp ciepła – niczym nie wyróżniający się minimalizm. Charakterystyczne dla niskiej/średniej półki cenowej.

Warto również wspomnieć, że łączność WiFi jest w standardzie – a nie jest tak u wszystkich producentów!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Wydajność

Wydajność pomp ciepła York jest na dobrym poziomie – jednostki z jednocyfrową mocą posiadają COP-y powyżej 5,0, co stanowi dobry wynik. Brak zasilania inwerterowego jest jednak minusem, choć rozwiązanie w takim przypadku to zbiornik buforowy.

Można powiedzieć, że w kwestii wydajności jest po prostu dobrze, lecz nie fenomenalnie – dla przykładu Daikin może dać wyższą wydajność, jednak cena urządzenia grzewczego może być nawet… 2 razy większa. Czy warto? Wymaga to zdecydowanie indywidualnej analizy – dlatego skontaktuj się z nami wypełniając formularz poniżej, a udzielimy Ci eksperckiej porady!

Wiarygodność

Wszystkie marki, które współpracują z Midea, mają w sobie ważną zaletę – wysoką dostępność części. To bowiem jeden z największych dostawców podzespołów do pomp ciepła na całym świecie.

Warto wspomnieć, że pompy ciepła York posiadają certyfikację Keymark, która jest dobrowolnym, lecz wyjątkowo uznawanym europejskim system certyfikacji pomp ciepła. Konsumenci mają zatem pewność, że wszelkie dane techniczne podawane w kartach produktów są zgodne ze stanem rzeczywistym, a samo urządzenie spełnia normy jakości, wydajności i bezpieczeństwa w jednolitym rynku europejskim.

Gwarancja

Standardowa gwarancja na pompy ciepła York wynosi 3 lata. Istnieje jednak możliwość jej odpłatnego przedłużenia do 5 lat. W zestawieniu z ofertą innych producentów – są to korzystne warunki, które weźmiemy pod uwagę opisując kolejny aspekt York-a, czyli opłacalność.

Co ciekawe – instalacja pompy ciepła może być dokonana przez dowolną firmę monterską. Jednakże aby zachować gwarancję, Pierwsze Uruchomienie musi odbyć się przez Autoryzowanego Partnera Gwarancyjnego (APG), który sprawdza jakość wykonania montażu.

W celu zachowania gwarancji wymagane jest odbywanie odpłatnych corocznych przeglądów. Stawki różnią się w zależności od APG.

Opłacalność

Jeżeli natomiast chodzi opłacalność – tutaj także wygląda to dobrze. Za jednostkę typu split o mocy 10 kW przyjdzie nam zapłacić około 25 000 zł. Cena nie jest wygórowana, a marka naprawdę solidna. Do tego silne przedstawicielstwo w Polsce i dobre warunki gwarancyjne, o których przeczytasz poniżej. Pompy ciepła Rotenso są opłacalne!

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Jakie są serie i modele pomp ciepła York?

Producent posiada w swojej ofercie tradycyjny podział pomp ciepła: monobloki, splity i rozwiązania tzw. All-in-one – czyli ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (CWU). Poniżej opisujemy wszystkie serie!

Pompy ciepła York Split

W ofercie marki York znajdziemy siedem urządzeń grzewczych typu split – różniących się od siebie mocą. Warto wspomnieć, że wszystkie modele posiadają wbudowaną grzałkę elektryczną o mocy 3 kW. Poniżej tabela z istotnymi danymi technicznymi.

Jednostka Moc jednostki Wydajność COP (A7/W35)
YKF04ANB 4 kW 5,20
YKF06ANB 6 kW 5,00
YKF08ANB 8 kW 5,20
YKF10ANB 10 kW 5,00
YKF12ANB 12 kW 4,95
YKF14ANB 14 kW 4,70
YKF16ANB 16 kW 4,50

Pompy ciepła York All-in-one

Zestawy All-in-one uwzględniają wspomniane i opisane przed chwilą pompy ciepła split i jednostkę wewnętrzną zintegrowaną z zasobnikiem o pojemności 190 litrów lub 240 litrów – wedle preferencji Klienta.

Pompy ciepła York Monobloki

W ofercie producenta York mamy natomiast aż dziesięć jednostek typu monoblok, które tutaj również różnią się od siebie mocą. Żadna z nich nie posiada natomiast wbudowanej grzałki elektrycznej. Jednostki 16 kW wzwyż są dwuwentylatorowe.

Poniżej analogiczna tabelka z danymi, które uwzględniają moc i wydajność w określonych warunkach.

Jednostka Moc jednostki Wydajność COP (A7/W35)
YKF05CNC 5 kW 5,30
YKF07CNC 7 kW 5,05
YKF09CNC 9 kW 4,70
YKF12CRC 12 kW 4,90
YKF14CRC 14 kW 4,70
YKF16CRC 16 kW 4,50
YKF18CRB 18 kW 4,70
YKF22CRB 22 kW 4,40
YKF26CRB 26 kW 4,40
YKF30CRB 30 kW 3,91

Pompy ciepła York – nasze wybory

Pora na konkretne jednostki, którymi warto w naszej ocenie się zainteresować!

Pompa ciepła York Split 8 kW

Wybieramy tą jednostkę (YKF08ANB) ze względu na świetny COP wynoszący 5,20 w warunkach (A7/W35 – temp. otoczenia +7°C, woda na wylocie +35°C). To świetna wydajność dla mocy grzewczej spełniającej wymagania wielu domów o powierzchni około 150m2.

Pompa ciepła York Monoblok 12 kW

Z kolei ta jednostka (YKF12CRC) będzie oszczędnym rozwiązaniem dla nieco większych lub bardziej wymagających domów przy jednoczesnym montażu tylko jednej jednostki zewnętrznej. Tutaj również wzięliśmy pod uwagę bardzo dobrą wydajność 4,90 (A7/W35), która dla pompy o mocy 12 kW jest wyśmienita!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.