Menu

Pompa ciepła Mitsubishi Electric Ecodan – recenzja, opinie

Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan są dość popularne w naszym kraju – czy warto się zdecydować na urządzenie grzewcze tej marki? Sprawdzamy w dzisiejszej recenzji!

Japonia

employees >81 000 pracowników

clock Od 1870

Mitsubishi to marka znana raczej z branży motoryzacyjnej, jednak oferuje również pompy ciepła, które naszym zdaniem są godne uwagi – z poniższej recenzji dowiesz się dlaczego!

Zweryfikujemy wydajność, opłacalność, warunki gwarancyjne, jak również wiarygodność tej marki. Na koniec przedstawimy konkretne modele i nasz wybór najlepszej pompy ciepła Mitsubishi Ecodan. Zapraszamy!

Historia marki Mitsubishi Electric

Marka Mitsubishi Electric wchodzi w skład grupy Mitsubishi, którą większość z nas kojarzy z motoryzacją. Co ciekawe, istnieje druga spółka „spod skrzydła” Mitsubishi, która również produkuje pompy ciepła, a mianowicie Heavy Industries – mieliśmy przyjemność ją recenzować.

Nie sposób więc nie wspomnieć o korzeniach całej grupy, które sięgają aż 1870 roku. Początkowe przedsiębiorstwo zostało założone przez japońskiego finansistę Yatro Iwasakiego i zajmowało się żeglugą morską z wykorzystaniem statków o napędzie parowym. W ówczesnym czasie firma nazywała się „Tsukomo” – jednak po relokacji do Tokio cztery lata później, przedsiębiorstwo zmieniło nazwę właśnie na Mitsubishi.

Nasza ocena pomp ciepła Mitsubishi Ecodan

Co nam się podoba?

  • Atrakcyjne warunki gwarancyjne
  • Szeroka oferta
  • Duży wybór jednostek wewnętrznych zintegrowanych ze zbiornikami CWU
  • Autorskie podzespoły i technologie (Flash Injection)
  • Wiarygodna marka

Co nam się nie podoba?

  • Brak monobloków w ofercie
  • Wydajność nie jest spektakularna jak na tę półkę cenową

Markę Mitsubishi Electric Ecodan można określić jako „czarnego konia” branży. Pierwsze co rzuca się w oczy to dość bogata oferta – mamy do wyboru wiele jednostek, typów pomp ciepła i rozwiązań.

W przypadku serii Ecodan, na przekór japońskiemu duchowi, Mitsubishi naprawdę postarał się pod kątem designu – flagowa jednostka wygrała nagrodę Red Dot Award 2018, która uważana jest za najbardziej prestiżową w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Mitsubishi wykorzystuje swoje autorskie podzespoły i rozwiązania technologiczne. Warto wiedzieć, że swoje sprężarki dostarcza również innym producentom pomp ciepła, co mówi samo za siebie. Przedsiębiorstwo lubi innowacje i chętnie wprowadza je do swoich pomp ciepła m.in. technologię Flash Gas Injection, dzięki której możliwe jest zachowanie wysokich parametrów wydajności przy niskich temperaturach, poprzez elektroniczne wspomaganie wtryskiwania czynnika do sprężarki.

Wydajność co prawda nie powala na kolana, jednak jest wciąż na solidnym i akceptowalnym poziomie – nie oszukujmy się, Mitsubishi wygrywa gwarancją, niezawodnością i dobrymi parametrami w trudnych warunkach otoczenia.

Wydajność

Tak jak wspomnieliśmy – wydajność pomp ciepła Mitsubishi Ecodan jest na dobrym poziomie, jednak nie jest to absolutna topka wśród innych producentów. Niestety nie znajdziemy tutaj żadnej pompy ciepła, która przy temperaturze wody na wylocie +55°C posiada klasę A+++.

Opłacalność

Decydując się na zakup pompy ciepła Mitsubishi Ecodan, cena będzie z pewnością grała dla nas dużą rolę. Musimy przyznać, że jest ona dość wysoka i wpisuje się w najwyższą półkę. Z jednej strony mamy bardzo atrakcyjny design, dobrze przygotowaną aplikację do obsługi pompy, jak również autorskie technologie i dobrą gwarancję – lecz wydajność trochę pozostawia do życzenia, jak na tę cenę. Z drugiej strony mamy jednak większą pewność, że pompy są wykonane dobrze i na autorskich komponentach.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Wiarygodność marki Mitsubishi Electric jest na bardzo wysokim poziomie ze względu na renomę całej grupy. Mitsubishi to grupa o ugruntowanej pozycji w wielu sektorach rynku, dlatego nagły upadek jednej z marek powiązanych z innymi finansowo raczej nie wchodzi w grę. Nie da się zaprzeczyć, że ponad 150 lat istnienia na rynku w bardzo trudnych gospodarczo czasach – są niejako potwierdzeniem, że marka jest w stanie bez problemu przetrwać współczesne kryzysy ekonomiczne.

Warto również odnieść się do finansowego wskaźnika altmana (z-score), który określa, jakie jest ryzyko upadłości i niewypłacalności danego przedsiębiorstwa. W przypadku grupy Mitsubishi wartość tego wskaźnika znajduje się nieprzerwanie powyżej 2 od 2013 roku – co oznacza, że firma jest w dobrej kondycji finansowej.

Gwarancja

Standardowa gwarancja na pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan wynosi 5 lat. Warto wspomnieć, że gwarantem nie jest producent, lecz autoryzowany przez niego sprzedawca – również pod kątem samego montażu, gdyż sprzedawca musi (lub współpracująca z nim firma) posiadać status Autoryzowanej Firmy Instalacyjnej nabyty przez udział w szkoleniu wydanym przez Mitsubishi Electric Europe B. V.

Gwarancja na urządzenie obowiązuje od Pierwszego Uruchomienia, które musi nastąpić nie później niż 3 miesiące od daty sprzedaży pompy ciepła. Trzeba też wiedzieć, że w celu zachowania gwarancji wymagane jest wykonywanie dwa razy w roku odpłatnych przeglądów (według cennika Autoryzowanej Firmy Instalacyjnej i wykonywanej przez nią). Dość duże wymaganie – inni producenci z reguły oczekują jedynie corocznego przeglądu.

Serie i modele pomp ciepła Mitsubishi Electric Ecodan

Przyszła pora na tradycyjne dla naszych recenzji opisanie każdej serii pomp ciepła Mitsubishi Electric Ecodan z osobna.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pompy ciepła powietrze/woda Ecodan

Pompy ciepła powietrze/woda Ecodan występują jedynie w wersji split, która dzieli się na dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną. Moduł wewnętrzny może z kolei występować w wersji z wbudowanym zasobnikiem CWU (300, 200 lub 170 litrowym) lub bez niego.

Pompy ciepła powietrze/woda Ecodan dzielą się na dwie serie: Eco Inverter oraz Zubadan Inverter.

Mitsubishi Ecodan Eco Inverter

Czyli seria pomp ciepła typu split od Mitsubishi Electric, które przeznaczone są dla domów o niskim zużyciu energii cieplnej – sprawdzi się więc raczej przy nowym budownictwie zaprojektowanych w wysokim standardzie energetycznym.

Jednostki zewnętrzne tej serii mają kolejno moc nominalną (W35): 4,7 kW, 6,1 kW, 6,6 kW, 7,8 kW. Niemal wszystkie konfiguracje posiadają klasy energetyczne A+++ (na wylocie +35°C) i A++ dla wody na wylocie +55°C – jest to zatem standard dla pomp ciepła od średniej półki.

Wszystkie pompy ciepła z tej serii są zasilane ekologicznym czynnikiem R32, jak również zastosowano w nich autorską technologię Flash Injection, która zapewnia korzyści w postaci: szybszego odszraniania i szybszego startu agregatu, jak również zwiększenia mocy grzewczej w niskich temperaturach.

Mitsubishi Ecodan Zubadan Inverter

Z kolei serią lepiej przystosowaną do bardziej wymagających warunków jest Zubadan Inverter. Dzięki zastosowaniu dochładzacza HIC i sprężarki z technologią Flash Injection, przepływ czynnika jest stabilny nawet przy mocno ujemnych temperaturach zewnętrznych. Producent deklaruje, że pompy z tej serii są w stanie pracować z pełną mocą nawet przy -15°C, co jest fenomenalnym wynikiem.

Tutaj również zobaczymy klasy energetyczne A+++ dla W35 i A++ dla W55, jednak wydajność jest nieco niższa niż Ecodan Eco Inverter. Jednakże w przypadku starszego budownictwa, trudniejszych warunków pracy (np. lokalizacja na Suwałkach) ta seria powinna sprawdzić się lepiej ze względu na skuteczniejszą pracę w niższych temperaturach i przy wyższych temperaturach zasilania.

Seria obejmuje jednostki o mocach grzewczych (W35): 6 kW, 8 kW i 10 kW w wersjach zasilanych jednofazowo oraz 10 kW, 12 kW, 14 kW i 25 kW (zasilana czynnikiem R410A) w wersjach zasilanych trójfazowo.

Gruntowe pompy ciepła Ecodan Geodan

Oferta gruntowych pomp ciepła Ecodan Geodan sprowadza się do jednej jednostki inwerterowej, której moc grzewcza może mieścić się w bardzo szerokim przedziale od 2,5 do 10 kW. SCOP (sezonowa wydajność grzewcza) w klimacie umiarkowanym wynosi aż 5,27, co daje temu urządzeniu najwyższą klasę energetyczną A+++.

Jednostka pracuje na czynniku chłodniczym R32 i występuje wraz ze zintegrowanym zbiornikiem na CWU o pojemności 170 litrów. Jesteśmy nieco zawiedzeni brakiem większych zasobników.

Dzięki zastosowaniu trójwarstwowej obudowy z filcami pochłaniającymi dźwięki pompa ciepłą emituje 42db(A) przy temperaturze gruntu 0°C i 35°C temperatury wody na wylocie. Cicha praca zasługuje na plus z naszej strony.

Ecodan QUHZ na… CO2

Bardzo ciekawą i unikalną propozycją Mitsubishi jest pompa ciepła, w której czynnikiem jest CO2 (R744). Główną zaletą tego czynnika jest wysoka efektywność pod kątem przygotowania wody w CWU. Występuje jedynie jedna jednostka tego rodzaju pompy ciepła, która osiąga moc grzewczą do 4 kW – natomiast zasobnik ma 200 litrów.

Najlepsze pompy ciepła Mitsubishi Ecodan – nasze wybory

Pora na konkretne modele!

Pompa ciepła Mitsubishi Ecodan Eco Inverter 4,7 kW

Idealna pompa ciepła do zastosowania w nowoczesnym budownictwie zaprojektowanym pod kątem oszczędności energetycznej. W zestawie z jednostką wewnętrzną ze zintegrowanym zbiornikiem 200L osiąga niezwykle wysoką wydajność zarówno w trybie grzania oraz chłodzenia. Takie rozwiązanie tworzy kompletny system, który sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na CWU, warto dokupić do niej wspomniane przed chwilą urządzenie QUHZ.

Pompa ciepła Mitsubishi Ecodan Zubadan Inverter 10 Kw

Pompa ciepła, która tak jak wspomnieliśmy przy omawianiu serii Zubadan, sprawdzi się przy bardziej wymagających warunkach. Jest to klasyczny SPLIT, którego polecamy w zestawie z jednostką wewnętrzną zintegrowaną ze zbiornikiem CWU.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.