Menu

Pompa ciepła Haier – recenzja, opinie

Pompy ciepła Haier budzą zainteresowanie głównie ze względu na cenę. Hit czy kit? Sprawdzamy to w poniższej recenzji!

Chiny

employees 100 000+ pracowników

clock Od 1920

Haier to chiński producent, który niedawno wprowadził do swojej oferty pompy ciepła. Osoby szukające oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, kusi przede wszystkim ich niska cena.

W poniższej recenzji sprawdzimy, czy pompy ciepła Haier są godne uwagi. Rozpatrzymy wydajność, opłacalność, wiarygodność, jak również warunki gwarancji. Zapraszamy!

Historia marki Haier

Haier Group to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego siedziba główna znajduje się w Qingdao – mieście we wschodnich Chinach. Firma w 2013 roku miała największy udział w sprzedaży na rynku AGD na całym świecie, czyli aż 11,6%. Z kolei w 2019 roku firma znalazła się na 448 miejscu na liście 500 przedsiębiorstw z największym przychodem na świecie, a wynosił on 27,7 miliardów dolarów.

Wróćmy jednak do początków.

Firma została oficjalnie założona w 1984 roku, choć zakład ten ma swoje korzenie w fabryce 1920 roku, która produkowała lodówki na rynek chiński. W 1949 roku zakład ten stał się przedsiębiorstwem państwowym.

Na samym początku firma miała ogromne problemy z utrzymaniem płynności finansowej i była mocno zadłużona. Do misji jej uratowania został przydzielony Zhang Ruimin – który miał doświadczenie w zarządzaniu państwowymi firmami. Co ciekawe jest on dyrektorem generalnym do dnia dzisiejszego. Nazwa Hairer została nadana przedsiębiorstwu dopiero w 1991 roku.

Firma na początku lat 90. ubiegłego wieku rozpoczęła bardzo dynamiczną ekspansję na rynki międzynarodowe, stając się jednym z topowych producentów nowoczesnych sprzętów AGD. W Polsce oddział Haier został uruchomiony w 2012 roku wraz z siecią serwisową.

Firma oferuje przede wszystkim urządzenia takie jak: chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki, zamrażarki, pralki, suszarki, pralko-suszarki. Od pewnego czasu oferuje również opisywane w tej recenzji pompy ciepła.

Nasza ocena pomp ciepła Haier

Co nam się podoba

  • Obłędnie niska cena
  • Przyzwoita wydajność (szczególnie splitów)
  • Renomowana marka
  • Pompy ciepła do grzania cwu
  • Przyzwoite warunki gwarancji (5 lat w standardzie

Co nam się nie podoba

  • Brak zbiorników na ciepłą wodę użytkową w ofercie
  • Dość wąska oferta

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pomimo swojej bogatej historii i świetnych wyników finansowych – marka nie jest aż tak popularna w Polsce, jak np. w Wielkiej Brytanii.

Mimo to uważamy, że zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę z prostego powodu. Pompy ciepła marki Haier są, można rzec, absurdalnie tanie. Nie ma niestety ich jeszcze na rynku tyle, aby stwierdzić czy stoi za tym wysoka awaryjność, jak również jak wygląda ich trwałość.

Pompy ciepła Haier są wydajne (o czym napiszemy za chwilę). Ich design nie powala na kolana, tak samo jak „szerokość” oferty.

Minusem jest też fakt, że w ofercie tego chińskiego producenta nie znajdziemy niestety dedykowanych zbiorników na ciepłą wodę użytkową. Nie zakupimy więc all-in-one sygnowanych logiem marki Haier, a nawet nie podłączymy splita do klasycznego zbiornika cwu tego producenta – po prostu nie ma w ich ofercie. Można jednak oczywiście użyć naczynia innej marki.

Z drugiej strony, warto zaznaczyć, że pompy ciepła Haier są bardzo ciche, pomimo swojej klasy, na co zwraca uwagę wielu klientów, którzy użytkują je przez długi czas. Mówimy jednak o splitach.

Zapoznając się z ofertą Haier, można odnieść wrażenie, że producent odwrócił “zasady gry”. To monobloki są budżetowe, a splity… flagowe.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Haier jest naprawdę na wysokim poziomie – przede wszystkim w przypadku pomp ciepła split. Nie są to wyniki zbliżone do najwydajniejszych pomp ciepła na rynku, jednak trzeba pamiętać, że mogą być nawet 2 razy tańsze. W wielu jednostkach zobaczymy klasy energetyczne o oznaczeniach A+++, co jest zdecydowanie dobrym znakiem.

Opłacalność

Tak jak wspomnieliśmy – pompy ciepła Haier są obłędnie tanie. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często odbija się to na jakości wykonania pomp – tutaj jednak w grę wchodzi wiarygodność producenta, którą opisujemy poniżej. Haier dopiero od niedawna produkuje pompy ciepła, dlatego mamy jedynie nadzieję, że nie przekłada się to na konieczność częstych wizyt serwisantów. Najtańsze modele pomp ciepła Haier kosztują… 10 000 zł.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Wiarygodność firmy Haier „z lotu ptaka” jest na przyzwoitym poziomie. Firma ma dość długą historię i jest rozpoznawalna na rynku. Niestety wciąż mało opinii dotyczących awaryjności pomp ciepła od tego producenta. Trzeba jednak przyznać, że recenzje sprzętu AGD są bardzo pozytywne – mamy więc nadzieję, że Haier dołożył wszelkich starań, aby zbierać takie opinie w przypadku oferowanych pomp ciepła.

Wskaźnik Altmana (z-score) służący do określenia ryzyka upadłości przedsiębiorstwa wynosi 2.98 (13-letnia mediana). Jest to wynik przyzwoity, jednak niczym się nie wyróżnia na tle konkurencji. Nie powinniśmy mieć jednak żadnych obaw, że dojdzie do nagłego bankructwa firmy Haier.

Gwarancja

Producent oferuje korzystną gwarancję standardową o długości 5 lat – w porównaniu z innymi producentami, wynik powyżej średniej. Haier daje sobie natomiast 14 dni roboczych na usunięcie awarii powstałej z winy producenta – tutaj również plus za brak haczyków.

Gwarancja obowiązuje od momentu pierwszego uruchomienia, które musi zostać wykonane przez autoryzowanego przez firmę Haier instalatora z uprawnieniami Gwaranta. Trzeba też pamiętać, że Gwarantem nie jest producent, lecz firma, która wykonywała jako ostatnia naprawy gwarancyjne.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Serie i modele pomp ciepła Haier

Podział pomp ciepła wyprodukowanych przez markę Haier jest dość klasyczny – w ofercie są modele typu monoblok i split. Uwagę może zwrócić jednak seria przeznaczona wyłącznie do podgrzewania wody CWU. Przypominamy również, że Haier nie posiada niestety w swojej ofercie zbiorników na ciepłą wodę użytkową, a szkoda…

Pompa ciepła SUPER AQUA MONOBLOK R32

Na pierwszy ogień kładziemy pompy ciepła monoblokowe, w których układ chłodniczy zamknięty jest w całości w jednostce zewnętrznej – do budynku trafia już podgrzana woda.

W serii znajdują się cztery jednostki do wyboru – 5 kW, 7,5 kW, 11 kW i 16 kW. We wszystkich z nich zastosowano czynnik chłodniczy R32, który wypiera obecnie odchodzący z użytku czynnik R410A.

Tylko pierwsza jednostka posiada klasę energetyczną A+++ przy temp. na wylocie +35°C, co jest trochę niemiłym zaskoczeniem. Cały czas pamiętajmy jednak o bardzo niskich cenach tych pomp, szczególnie zważając na fakt, że są mówimy o monoblokach.

Czynnik chłodniczy

Klasa energetyczna przy +35°C na wylocie

Klasa energetyczna przy +55°C na wylocie

Jednostka 5 kW

R32

A+++

A++

Jednostka 7.5 kW

R32

A++

A+

Jednostka 11 kW

R32

A++

A++

Jednostka 16 kW

R32

A++

A+

Producent deklaruje, że grzanie odbywa się do temp. -20°C, natomiast ciepłej wody użytkowej do -25°C. Pierwsza wartość jest dość niska w porównaniu z konkurencyjną ofertą.

Z kolei moc akustyczna pomp ciepła Haier z serii monobloków mieści się w przedziale do 61db(A) do 67(dbA). Dość głośna praca nawet jak na monobloki jednak nie można oczekiwać „cudów” od pompy ciepła klasy budżetowej.

Pompa ciepła SUPER AQUA SPLIT R32

Nie bez powodu pompy ciepła typu split marki Haier mogą budzić duże zainteresowanie. Osiągają one bardzo dobre wydajności, które przekładają się na klasy energetyczne A+++ (+35°C na wylocie) i A++ (+55°C na wylocie) w całym typoszeregu, a zaliczają się do nich jednostki o mocach: 4 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW.

Pompy zostały wyposażone w funkcję dezynfekcji zbiornika, która polega na okresowym podgrzaniu wody do temperatury +75°C, co przekłada się na zabicie 100% bakterii Legionella, których obecność w zbiornikach cwu nie jest niczym niestandardowym. W trakcie trwania dezynfekcji, użytkownicy otrzymują informację na sterowniku o trwającym właśnie procesie. Stosowanie tej funkcji zależy od woli posiadacza pompy, można również ją zaprogramować na konkretny czas.

SPLIT-y od Haier posiadają również funkcję Smart Grid, która pozwala na łatwiejsze podłączenie innych źródeł ciepła do jednego systemu np. pieca gazowego, tworząc system hybrydowy. Tutaj także duży plus dla producenta.

Pompa ciepła AQUA CWU (R134A)

Haier w swojej ofercie zdecydował się zamieścić również pompy ciepła dedykowane wyłącznie podgrzewaniu wody użytkowej. Takie rozwiązanie jest korzystne, gdy np. niedawno zdecydowaliśmy się na montaż kotła gazowego i nie chcemy go wymieniać, a z drugiej strony dalej pragniemy optymalizować koszty ogrzewania.

Pompa ciepła AQUA CWU występuje tylko w jednym wariancie – 240 litrów.

Ciekawy jest natomiast fakt, że pompa ta wykorzystuje czynnik R134A, który jest znany raczej z klimatyzacji samochodowych. Nie jest to oczywiście jedyny model na rynku z takim czynnikiem chłodniczym, jednak trzeba pamiętać o jego wadach – o czym napisaliśmy w artykule o czynnikach chłodniczych stosowanych w pompach ciepła. 

Pompy ciepła Haier - nasze wybory

Nadszedł czas na konkretne modele od producenta Haier, które w naszej ocenie są najlepszymi wyborami.

Pompa ciepła SUPER AQUA 8 kW SPLIT

Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na wybór jednostek HU102WAMNA/AW082SNCHA jest bardzo duży przeskok w wydajności pomiędzy mniejszą jednostką 6kW - na korzyść tej większej. Jest to dość unikalne, bowiem z reguły pompy o mniejszej mocy są wydajniejsze. Oczywiście nie możemy zapominać też o cenie tych pomp, co musimy powtarzać przy praktycznie każdym czynniku wpływającym na ostateczną ocenę tej marki.

Tak więc - pompa ciepła Haier 8 kW typu split, to naprawdę dobry wybór dla domów o dość dobrym standardzie energetycznym - szczególnie jeżeli nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na ten system grzewczy.

Pompy ciepła Haier – opinie

“Uwielbiam mojego Haiera. Miałem pompę ciepła Trane w moim starym domu i było głośno. Haier jest znacznie cichszy. Buduję drugi dom i będę instalować kolejną pompę tej marki.” www.furnacecompare.com

“Zależy czego oczekujesz od tej pompy. Dla jednych jest wystarczająca, drudzy będą narzekać.” forum.info-ogrzewanie.pl

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.