Menu

Dofinansowanie do pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Dofinansowanie do pompy ciepła 2022 – wszystkie niezbędne informacje i lista dotacji

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 06/02/2023

Czas lektury: 11 min

Początkowa inwestycja w pompę ciepła może wydawać się „zaporowa”. Dofinansowanie do pompy ciepła w ogromnym stopniu rozwiązuje jednak ten problem.

W poniższym artykule przedstawimy kompletny poradnik dotyczący możliwości uzyskania dotacji na pompę ciepła.

Dlaczego warto skorzystać z dotacji na pompę ciepła?

Liczba zainstalowanych pomp ciepła wzrasta w bardzo dynamicznym tempie, nie wspominając już o świadomości społeczeństwa na temat ich istnienia. W 2021 roku zostało zamontowanych dwukrotnie więcej pomp niż w 2020 r. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwy dynamiczny wzrost instalacji z pompami ciepła jest dopiero przed nami. 

Coraz więcej osób zdaje sobie bowiem sprawę z korzyści zapewnianych przez inwestycję w takie rozwiązanie, a należą do nich przede wszystkim oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i względy ekologiczne - pompy ciepła nie emitują szkodliwych związków do środowiska. 

Inwestycja w pompę ciepła zwraca się nawet po 5-9 latach, a z dofinansowaniem można ten czas  zdecydowanie skrócić. Nie można też zapomnieć o szalejących cenach energii m.in. za gaz, dzięki czemu montaż pompy ciepła pozyskującej energię grzewczą z odnawialnego źródła, jest jeszcze bardziej opłacalny.

Właśnie te czynniki stanowią główny powód, dla którego powstaje wiele programów dofinansowujących zakup i montaż pompy ciepła – zarówno na poziomie ogólnopolskim, wojewódzkim, a nawet gminnym i miejskim.

Nie można też zapominać o obowiązku wymiany starych kotłów na paliwo stałe tzw. kopciuchów w związku z Uchwałą antysmogową. Termin na dopełnienie tego nakazu upłynął z dniem 1 stycznia 2022 r. lub 2024 roku (w zależności od województwa). Niestety wciąż wielu właścicieli nieruchomości nie ma świadomości tego nakazu.

Pomożemy Ci z uzyskaniem dotacji!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Jak pozyskać dofinansowanie do pompy ciepła? 

Wspomnieliśmy już, że to ekologiczny charakter pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, odpowiada za przeznaczenie znacznych środków przez różne kraje i wspólnoty na dotacje w tym zakresie.

Każdy program ma swoje własne wymagania i kwoty wsparcia. Szeroka rozpiętość tych form finansowania pozwala uzyskać dofinansowanie wielu grupom docelowym, czyli osobom fizycznym, rolnikom czy przedsiębiorcom.

W przypadku programów ogólnopolskich wzory wszelkich formularzy są dostępne online na stronach danego programu, co znacznie ułatwia sprawę i skraca czas potrzebny na złożenie wniosku. W przypadku form wsparcia lokalnego należy skontaktować się z oddziałem nadzorującym dany projekt. Warto jednak wiedzieć, że firma montująca pompę ciepła z reguły pomoże nam w wypełnieniu wniosków, dlatego najczęściej nie musimy się martwić o błędne wypełnienie formularzy.

Kolejną dobrą wiadomością są ostatnie zmiany w przepisach, które spowodowały, że czas rozpatrywania wniosków uległ znacznemu skróceniu np. w przypadku programu Czyste Powietrze z 90 do 30 dni. 

Lista dotacji ogólnopolskich wraz z wymaganiami 

Sytuacja w zakresie dofinansowań na pompy ciepła zmienia się bardzo dynamicznie i co najważniejsze – w większości przypadków na korzyść właściciela.

Na dodatek istnieje możliwość łączenia ze sobą pewnych programów, co przekłada się na jeszcze większe kwoty wsparcia – takie możliwości są dostępne jednak z reguły dla najbardziej potrzebujących gospodarstw.

Trzeba też pamiętać, że w 2022 roku kończą się wsparcia w zakresie inwestycji w kotły na paliwo stałe. Tym samym można przewidywać, że jeszcze więcej uwagi, a tym samym środków, zostanie przyznane na odnawialne źródła w najbliższych latach. Poniżej przedstawiamy listę dotacji na pompy ciepła:

Nazwa programu Kwoty dofinansowania Dla kogo?
Czyste Powietrze maks. 32 000 zł na samą pompę, 37 000 zł z instalacją fotowoltaiczną właściciele domów lub lokali z wydzieloną księgą wieczystą (osoby fizyczne)
Moje Ciepło maks. 7 000 zł na pompę ciepła powietrzną, na gruntową 21 000 zł właściciele nowo wybudowanych budynków (osoby fizyczne)
Stop Smog maks. 53 000 zł osoby fizyczne, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu
Agroenergia 15 000 zł dla instalacji od 10 do 30 kW, 25 000 zł dla instalacji od 30 kW do 50 kW. Dodatkowe 10 000 zł na instalacje hybrydowe rolnicy
Energia Plus dotacja na 50% wartości inwestycji, pożyczka nawet do 85% przedsiębiorstwa
Ulga Termomodernizacyjna maks. 53 000 zł w formie odliczenia od podatku osoby fizyczne opodatkowani na zasadach ogólnych, liniowo i ryczałtem

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Zacznij oszczędzać na energii!

W 2022 cena tradycyjnych paliw wzrosła nawet 4-krotnie w stosunku do poprzedniego roku. Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką, zapewnia wysokie oszczędności, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną.

Oblicz oszczędności

Czyste powietrze

Program Czyste Powietrze jest jednym z najbardziej popularnych sposobów uzyskania dofinansowania na pompę ciepła, lecz nie tylko. 

Wsparcie finansowe można przeznaczyć bowiem także na mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie domów i wymianę okien/drzwi (wraz z robocizną), instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Warto wspomnieć, że wsparcie finansowe otrzymywane w ramach programu „Czyste Powietrze”, można uzyskać zarówno na projekty nierozpoczęte, w trakcie realizacji, jak i zakończone – w przypadku tych ostatnich, koszty nie mogą zostać poniesione wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Z dofinansowania na pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali w budynku mieszkalnym z osobną księgą wieczystą.

Program Czyste Powietrze obejmuje dwa poziomy wsparcia finansowego, a mianowicie:

 • podstawowe – łączny dochód właścicieli nieruchomości nie może przekraczać 100 000 zł w skali roku
 • rozszerzone – w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych dochód właściciela nie może przekraczać 2 189 zł, natomiast 1 564 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, roczny przychód nie może przekraczać 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, które jest określone przez rozporządzenie Rady Ministrów z grudnia roku poprzedzającego złożenie wniosku  – można wtedy ubiegać się o rozszerzone dofinansowanie.

Warto wspomnieć, że od 25 stycznia 2022 roku można uzyskać nawet 90% wsparcia na wymianę źródeł ciepła starego typu, jak również termomodernizację budynku. Wymogiem jest miesięczny dochód na osobę nieprzekraczający:

 • 900 zł dla gospodarstwa wieloosobowego
 • 1 260 zł dla gospodarstwa jednoosobowego

Maksymalna kwota dotacji może sięgać więc nawet 69 000 zł. Wnioski w ramach programu są przyjmowane do dnia 30 czerwca 2027 roku.

Moje Ciepło

Długo wyczekiwany program „Moje ciepło” zostanie uruchomiony na przełomie marca i kwietnia 2022 r.

Jego nazwa nie jest przypadkowa – wielu osobom może kojarzyć się z programem „Mój prąd”, który nigdy nie został rozszerzony o dotacje na zakup i montaż pompy ciepła. Program „Moje ciepło” ma charakteryzować się więc podobnym założeniem – „szybkie” dofinansowanie na pompy ciepła przeznaczone dla domów o podwyższonym standardzie energetycznym.

Program jest przygotowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a jego celem jest sfinansowanie minimum 57 000 pomp ciepła w Polsce.

Wiemy już więc, że program „Moje ciepło” będzie skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków w trakcie budowy lub już wybudowanych - zawiadomienie o zakończeniu budowy lub pozwolenie na użytkowanie nie może być jednak wydane wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. 

Wsparcie finansowe w ramach programu „Moje Ciepło” będzie wynosić maksymalnie 30%.

Trzeba jednak zaznaczyć, że maksymalna wartość dofinansowania to:

 • 7 000 zł na powietrzne pompy ciepła
 • 21 000 zł na gruntowe pompy ciepła

Zanosi się również na możliwość uzyskania 45% dofinansowania dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny. Informacja ta nie jest jednak jeszcze potwierdzona.

Stop Smog

Głównym założeniem programu „Stop Smog” nadzorowanego przez Ministra Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW i Banku Gospodarstwa Krajowego jest wsparcie finansowe dla właścicieli nieruchomości, których nie stać na wymianę starego pieca i ocieplenie domu. Z kolei ostateczny cel programu „Stop Smog” to ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska, co wynika z korzystania ze źródeł o wysokim stopniu emisyjności.

Pozwala on na uzyskanie nawet 70% finansowania inwestycji – maksymalnie w kwocie 53.000 zł. Program przewiduje podpisywanie umów do końca 2024 roku, a wydatkowanie do 2028 roku.

Środki przewidziane w ramach dofinansowania „Stop Smog” można przeznaczyć na:

 • wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne;
 •  wymianę całej instalacji grzewczej;
 • termomodernizacja budynku;
 • utylizacja przestarzałego źródła ciepła;
 • przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
 • modernizację systemu wentylacyjnego;

Program jest realizowany do 2024 roku.

Agroenergia

Kolejny program na naszej liście to „Agroenergia” – skierowany do rolników. Oferuje on dotacje i niskoprocentowe pożyczki na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, w tym zakup i montaż pompy ciepła, mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynów energii.

Warto jednak zaznaczyć, że moc instalacji powinna mieścić się w przedziale od 10kW do 50kW (w tym artykule nie uwzględniamy jednak środków z II części programu na biogazownie i elektrownie wodne). W przypadku instalacji hybrydowych łączna moc systemu może przekraczać 50kW, jednak moc poszczególnych jednostek np. pompa ciepła, fotowoltaika tej wartości przekraczać nie może.

Wartość dofinansowania jest uzależniona właśnie od tej mocy:

 • do 20% dla instalacji od 10 do 30kW – nie więcej niż 15 tysięcy złotych;
 • do 13% dla instalacji od 30 do 50kW – nie więcej niż 25 tysięcy złotych;

W przypadku inwestycji w instalację hybrydową można otrzymać dodatkowe 10.000 zł.

Nabór zgłoszeń trwa do 30 września 2025 roku. Warto jednak pamiętać, że środki w ramach programu mogą zostać wyczerpane przed tym terminem.

Energia Plus

Program Energia Plus nadzorowany przez Narodowy Fundusz Ochrony i Gospodarki Wodnej jest skierowany do przedsiębiorców. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania podmiotów gospodarczych na środowisko, jak również poprawa jakości powietrza przez wsparcie inwestycji w tym zakresie.

Z tego programu polecamy szczególnie skorzystać firmom z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa), dla których koszt energii elektrycznej ma kluczowe znaczenie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

W ramach programu można uzyskać:

 • dofinansowanie do 50% kosztów inwestycji w technologię OZE;
 • pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych mieszczących się w zakresie od 500 000 zł do nawet 3,9 milionów złotych;

Nabór wniosków trwa do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania puli środków.

Ulga termomodernizacyjna

Warto wspomnieć w tym miejscu o uldze termomodernizacyjnej, która również pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego w związku z zakupem i montażem pompy ciepła. Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków z wyodrębnioną księgą wieczystą, którzy są opodatkowani:

 • podatkiem liniowym;
 • według skali podatkowej;
 • ryczałtem

Ulga termomodernizacyjna pozwala na „odpisanie” poniesionych kosztów kwalifikowanych do programu od podstawy opodatkowania. Maksymalne odliczenie przysługuje jednemu właścicielowi lub współwłaścicielowi wynosi 53 000 zł.

Lokalne programy dofinansowania na pompy ciepła

Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze wiele programów na poziomie wojewódzkim, gminnym, a nawet miejskim, o których nie wspomnieliśmy powyżej.

Lokalne programy dotujące pompy ciepła pojawiły się w wyniku przyjętych ustaw antysmogowych. Dotyczą zatem przede wszystkim wymiany pieców na niskoemisyjne lub bez emisyjne źródła pozyskiwania energii.

Sytuacja w zakresie dofinansowań na zakup i montaż pomp ciepła zmienia się bardzo dynamicznie. Z tego powodu najlepiej śledzić na bieżąco możliwości uzyskania wsparcia finansowego w tym zakresie w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, urzędach Miast, gmin i starostw powiatowych.

Przykładowe regionalne programy, w ramach których możesz uzyskać dotację na pompę ciepła:

Nazwa programu Region Wysokość wsparcia
Kawka PLUS Wrocław Do 12 000 zł
Wymiana kopciucha Warszawa Do 50 000 zł
Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023 Dąbrowa Górnicza Do 5 000 zł

W celu wyszukania konkretnych programów warto skorzystać z ogólnodostępnego narzędzia, jakim jest EkoDotacja.

Podsumowanie

Dynamika zmian w sektorze energetycznym dopiero nabiera prawdziwego rozpędu. Konieczność ograniczenia zmian klimatycznych to nie jedyny powód, dla którego cywilizacja kieruje się ku odnawialnym źródłom energii. Wpływ ma na to niepewność na rynku surowców w tym gazu. Ma to swoje odzwierciedlenie w przeznaczaniu ogromnych środków przez Państwa i wspólnoty na dofinansowania w zakresie odnawialnych źródeł energii. 

Obecnie praktycznie każdy może skorzystać z różnych form wsparcia w zakresie dofinansowania do pompy ciepła. Podjęcie takiej decyzji niesie za sobą same korzyści - wraz z pompą ciepła otrzymujemy oszczędne, ekologiczne i nowoczesne źródło energii grzewczej w naszym domu.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja pompy ciepła w Twojej okolicy!

Mój kod pocztowy to:

location

a za ogrzewanie płacę:

zł/rocznie

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow