Menu
290 lat na rynku – czy doświadczenie przekłada się jakość pomp ciepła oferowanych przez Buderus? Sprawdzamy w dzisiejszej recenzji!
Niemcy
kilka tysięcy pracowników
Od 1731
Szukasz nowego źródła ciepła do swojego domu i zainteresowały Cię pompy ciepła marki Buderus? Koniecznie zapoznaj się z naszą recenzją, w której omówimy te urządzenia grzewcze!
Jak zawsze – weźmiemy pod lupę wydajność, opłacalność, wiarygodność i gwarancję. Zwrócimy uwagę na design, wymienimy serie i modele, jak również wybierzemy konkretne modele, które zasługują na rozpatrzenie. Zapraszamy!
Historia przedsiębiorstwa Buderus sięga roku… 1731. To wtedy zostało ono założone przez niejakiego Johanna Wilhelma Buderusa I w regionie Myśliborza (dzisiejsze lubuskie), czyli dzisiejsze województwo lubuskie. Firma powstała w wyniku wydzierżawienia huty żelaza, która znajdowała się w Laubach – te z kolei znajdują się na obecnych terenach Hesji Górnej.
Po śmierci założyciela firmę przejęła jego żona, a następnie synowie, którzy dynamicznie rozwijali w tamtym czasie przedsiębiorstwo. Firma w 1835 roku była właścicielem aż pięciu hut żelaza. Z kolei produkty, które wytwarzała w tamtym czasie to przede wszystkim : piece, żelazka, kuchenki czy garnki. Pod koniec XVII wieku firma Buderus otworzyła odlewnię z żeliwiakiem, dzięki czemu możliwe było wytwarzanie odlewów cienkościennych. W tym samym czasie firma zaczęła produkować nowoczesne piece pokojowe, które były opalane węglem lub antracytem. W 1896 roku firma Buderus zmieniła natomiast swoją siedzibę – do dzisiaj znajduje się ona w Wetzlar.
Dwa lata później Buderus zabezpiecza patent na swój kocioł grzewczy, natomiast 11 lat później powstaje zakład dedykowany technice grzewczej.
Na początku XIX wieku firma zaczyna produkować kotły o wyższej mocy, jak również płaskie grzejniki z płyty stalowej. Kolejne lata to II wojna światowa, która nie oszczędziła również przedsiębiorstwa Buderus. Powrót do pełnej sprawności produkcyjnej nastąpił jednak bardzo szybko, bo już w 1953 roku firma rozpoczyna produkcję kotłów grzewczych centralnego ogrzewania.
Kolejne dekady to ciągły rozwój przedsiębiorstwa Buderus. Pojawia się oddzielna jednostka zajmująca się wyłącznie techniką grzewczą – ma ona największy udział w sprzedaży firmy. W 1994 roku powstaje oficjalne przedstawicielstwo na terenie Polski, a mianowicie spółka Buderus Technika Grzewcza Sp. z o.o. Trzecie Drugie tysiąclecie to jeszcze dynamiczniejszy rozwój techniki grzewczej z ramienia Buderus w duchu ekologicznych rozwiązań.
Co nam się podoba
Co nam się nie podoba
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Pompy ciepła Buderus mają w sobie kilka unikalnych cech. Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na design, gdyż to właśnie on najbardziej rzuca się w oczy – flagowe modele to idealne połączenie solidnego i eleganckiego charakteru. Za to zdecydowanie pochwalamy Buderusa, bo wizualnie pompy ciepła tego producenta prezentują się znakomicie.
Niestety wciąż pozostaje przy czynniku R410A, co po prostu nie przystoi producentowi takiej klasy i jest po prostu zaskakujące, jak na markę premium. Z tego powodu, pomimo kreowania się na wysoką półkę – uważamy, że Buderus nie znajduje na niej swojego miejsca. Drugim powodem jest wydajność, która także nie jest oszałamiająca (mówimy o powietrznych pompach ciepła).
Moc pomp ciepła Buderus jest na solidnym poziomie, jednak niestety nie znajduje się w czołówce producentów tego typu urządzeń. Szczególnie jeżeli mówimy o powietrznych pompach ciepłapompach ciepła powietrze – brak jakiegokolwiek urządzenia z klasą energetyczną A+++ z wodą na wylocie +55°C nieco zabiera „uroku” tym świetnie prezentującym się jednostkom. Marki takie jak Vaillant potrafią to osiągnąć. Inaczej jest natomiast w przypadku gruntowych pomp ciepła – odnosimy wrażenie, że tutaj producent postarał się nieco bardziej.
Pomimo świetnego designu, wiarygodnej marki i solidnej wydajności – niestety musimy przyznać, że zakup pompy ciepła Buderus nie do końca jest opłacalny zestawiając tę markę z innymi producentami.
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościDla przykładu. Zestaw Logatherm WLW196i AR z zasobnikiem 190 litrów o mocy 14 kW kosztuje około… 85.000 zł. Podobna konfiguracja u innych producentów może być nawet połowę tańsza.
Nie da się ukryć, że wiarygodność jest zdecydowanie atutem firmy Buderus. Firma obchodziła niedawno 290 lat istnienia i stażem na rynku po prostu deklasuje konkurencję. Buderus niemal od samego początku swojej historii zajmuje się techniką grzewczą, co także jest czymś godnym uwagi. Takie doświadczenie musi mieć więc wpływ na standard oferowanych pomp ciepła.
Buderus oferuje standardowe w porównaniu do konkurencji warunki gwarancyjne. Gwarancja Podstawowa trwa tylko dwa lata. Wymagane jest przeprowadzenie Pierwszego Uruchomienia przez Autoryzowany Serwis – koszt wykonanie tej czynności w całości spoczywa na użytkowniku, jeżeli pompa ciepła nie została zakupiona przez Autoryzowanego Partnera Handlowego. W przypadku spełnienia tego warunku, użytkownik pokrywa jedynie koszt prac instalacyjnych.
Bieg gwarancji rozpoczyna się od momentu Pierwszego Uruchomienia, lecz nie później niż 30 miesięcy od momentu zakupu pompy, czyli dość krótko.
Buderus oferuje jednak również 5-letnią Gwarancję Dodatkową, która wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Pompa ciepła tym razem musi zostać zakupiona u Autoryzowanego Partnera Handlowego. Natomiast 3 miesiące przed upłynięciem Gwarancji Podstawowej, jak również w trzecim i czwartym roku, wymagane jest wykonanie płatnego przeglądu urządzenia.
Dużym minusem jest również w naszej ocenie słowo „niezwłocznie”, kiedy dochodzimy do podpunktu dotyczącego czasu, w którym gwarant zobowiązuje się do naprawy usterek wynikających z wad fabrycznych pompy ciepła. Inni producenci podają konkretną ilość dni, a tutaj mamy pewną… niejasność?
Gwarantem natomiast jest przedsiębiorstwo Robert Bosch Sp. z o.o., o którym wspomnieliśmy wcześniej.
Buderus oferuje zarówno powietrzne pompy ciepła, gruntowe, jak również dedykowane podgrzewaniu wody użytkowej. Opiszemy je w pierwszej kolejności zwracając również uwagę na fakt, że Buderus produkuje także większe pompy dla obiektów komercyjnych.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Tutaj natomiast następuje podział na monobloki i splity. Pierwsze z nich występują pod oznaczeniem WLW196i, natomiast drugie pod odznaczeniem WPLS. Trzeba przyznać, że widać tutaj wyraźnie, że Buderus zdecydował się na uczynienie flagowców z monobloków – ekskluzywny design zdecydowanie odróżnia się od prostych białych splitów Buderusa.
Seria monobloków Buderus pod odznaczeniem WLW196i IR występujące w eleganckim kolorze czarnym to urządzenia składające się z dwóch modułów umieszczonych wewnątrz budynku. Pompa ciepła pozyskuje energię z powietrza za pomocą specjalnych kanałów i przekazuje ją do modułu grzewczego z wbudowanym zasobnikiem cwu lub bez niego – w zależności od zestawu, który wybraliśmy.
Z kolei WLW196i o oznaczeniu AR składają się z jednostki umieszczonej na zewnątrzzewnętrz budynku. Występuje ona w orzechowej wersji kolorystycznej, która naprawdę się wyróżnia. Uważamy, że unikalny design tej pompy może się podobać.
Obie „podserie” składają się z jednostek o mocach 6 kW, 8 Kw, 11 kW i 14 kW. Jednostki z oznaczeniem AR są nieco wyższe, lecz węższe. Wydajność pomp ciepła z umiejscowieniem zewnętrznym jest nieco wyższa i wynosi powyżej 5,0 przy temperaturze zewnętrznej +7 i wodzie na wylocie +35. W przypadku serii IR niestety nie zobaczymy piątki z przodu.
Na uwagę zasługuje również bardzo cicha praca jednostek – 39d(Ba) w przypadku jednostki 6 kW w odległości 1 metra. Wynik naprawdę dobry.
Przyszła pora na nieco bardziej klasyczną serię, czyli Logatherm WPLS.2. Widać na pierwszy rzut oka, że jest to kompletnie inna półka niż opisana wcześniej seria WLW196i. Występuje ona w czterech wersjach: 6 kW, 8 kW, 11 kW, 13 kW. Mowa oczywiście o maksymalnej mocy znamionowej, gdyż jest ona modulowana – plus za to.
Niestety pod kątem hałasu już nie jest tak dobrze – wartości w okolicach 58d(Ba) w całym typoszeregu są nieco powyżej standardowych na rynku, szczególnie dla splitów. Warto też wspomnieć, że tylko jednostki o mocy 8 i 11 kW oznaczone są klasą energetyczną A+++ przy +35°C temperatury wody na wylocie. Na dodatek jednostka 6 kW przy temp. wody na wylocie +55°C posiada klasę energetyczną A+ - powiemy szczerze, że nie przystoi to producentowi z takiej półki.
W przypadku pomp ciepła marki Buderus, które pozyskują energię grzewczą z gruntu, mamy podobną sytuację, jak w przypadku powietrznych. Bliźniaczo oznaczona seria WSW196i2 i WSW186 to eleganckie flagowce, które występują w zestawach z zasobnikiem 180-litrowym lub bez niego – wtedy w oznaczeniu znajduje się jeszcze T180. Wyposażeniem dodatkowym jest możliwość chłodzenia za pomocą pomp z tej serii.
Tylko pierwsza jednostka o mocy 6 kW nie posiada najwyższej klasy energetycznej A+++ - co jest nieco dziwne, gdyż z reguły pompy ciepła o mniejszych mocach wykazują większą wydajność.
Buderus posiada jeszcze w swojej ofercie pompy ciepła dedykowane podgrzewaniu wody CWU. Te z kolei aż tak nie wyróżniają się designem – są raczej klasyczne. Występują w trzech wariantach 200, 250 i 270 litrów. Wariant z 250-litrowym zbiornikiem występuje natomiast w dwóch jednostkach. Pompy ciepła pracują na czynniku R134a, a ich wydajność pozwala na osiągnięcie klasy energetycznej A+ - która w przypadku urządzeń grzewczych dedykowanych cwu jest dobra.
Omówiliśmy ofertę Buderusa w kwestii pomp ciepła. Pora na konkretne modele, którymi w naszej ocenie warto się zainteresować.
Zdecydowaliśmy się wybrać tę pompę ze względu na jej „klasyczny” charakter. Buderus to urządzenia grzewcze raczej do nowo wybudowanych budynków – płaci się przede wszystkim za design. Pompa to zapewnia wydajność na poziomie 4,93 przy +7°C temperaturze otoczenia i +35°C na wylocie, co jest atrakcyjnym wynikiem dla budynków o dość wysokim standardzie energetycznym.
Czyli gruntowa pompa ciepła o niesamowitym SCOPIE sięgającym 5,55 przy temperaturze wody na wylocie +35 w klimacie umiarkowanym. To zdecydowanie dobry wybór dla właścicieli dużych budynków, którzy chcą zainwestować większe pieniądze w długotrwały wzrost. Pompy gruntowe to bowiem urządzenia zapewniające stabilną wydajność niezależnie od temperatury zewnętrznej – pozyskują bowiem energię z gruntu, który już na głębokości 1.5 metra utrzymuje stałą temperaturę.
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.