Menu
Keller to polska marka działająca w grupie SBS – największej hurtowni instalacyjnej, grzewczej i sanitarnej w Polsce. Czy warto zakupić ich pompę? Podpowiadamy!
Polska
kilkaset pracowników pracowników
Od 2004
Pompy ciepła Keller pochodzą z naszego rodzimego rynku, lecz mało, kto wie o ich istnieniu. Czy są godne uwagi? Sprawdzamy
Kellar to marka wchodząca w skład polskiej grupy SBS, która produkuje przede wszystkim pompy ciepła i zbiorniki na cwu.
Tak jak już wspomnieliśmy – Keller to polska marka własna (nie mylić z międzynarodowym przedsiębiorstwem zajmującym się gruntami), która wchodzi w skład grupy SBS – największej hurtowni instalacyjnej, grzewczej i sanitarnej w Polsce pod względem obrotu.
Firma została założona w 1998 roku w celu zrzeszenia największych 20 marek związanych z tą branżą na terenie centralnej Polski. Obecnie grupa SBS jest partnerem 88 hurtowni i posiada 180 punktów handlowych.
Keller to „marka dla profesjonalistów” – tak jak ocenia ją grupa. Oferuje asortyment z takiego zakresu jak: grzejniki i akcesoria, ogrzewanie podłogowe, kotły c.o., rekuperacje, sterowniki, systemy kominowe, systemy uzdatniania wody, urządzenia pomiarowe i oczywiście opisywane w tej recenzji pompy ciepła, jak również zasobniki na ciepłą wodę użytkową.
Co nam się podoba?
Co nam się nie podoba?
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Oferta pomp ciepła Keller nie należy do zbyt rozbudowanych. Na próżno szukać u tej marki pomp ciepła typu split – mamy do czynienia wyłącznie z monoblokami.
Bez wątpienia warto również zwrócić uwagę na atrakcyjny design tych pomp – Kellar zadbał o to, aby wyglądały one elegancko. Wygląd to zdecydowanie zaleta tych urządzeń.
Keller w całości przeszedł również na czynnik R290 – za to również dajemy dużego plusa. Takie rozwiązania widzimy coraz częściej u innych marek, jednak tutaj mówimy o całkowitym wyparciu czynnika R32 i R410A.
W pompach ciepła Keller wykorzystuje się sprężarki inwerterowe typu scroll – czyli najlepsze z możliwych. Plus za to.
Wydajność pomp ciepła Keller znajduje się na bardzo solidnym poziomie – głównie ze względu na zastosowanie sprężarek typu scroll, która zasilana jest inwerterowo (co oznacza, że jej moc może być regulowana). Keller oferuje jedynie dwie jednostki zewnętrzne (które opiszemy szerzej w dalszej części recenzji), jednak to ta o większej mocy osiąga lepsze rezultaty w warunkach +7 temperatura otoczenia i +35 temp. wody na wylocie.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Pompy ciepła Keller pomimo braku rozbudowanej renomy marki, wpisują się w klasę premium. Czynnik R290, inwerterowa sprężarka typu scroll i niesamowity design – sprawiają, że mamy do czynienia z wysoką półką. I ma to swoje odzwierciedlenie w cenie.
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościKeller pochodzi z Polski, co z pewnością działa na plus pod kątem wiarygodności tej marki – jeżeli montujemy ją na terenie naszego kraju. Nie powinniśmy mieć więc problemów z reklamacją, kiedy wystąpi awaria w wyniku wady fabrycznej.
Trzeba też przypomnieć fakt, że marka należy do grupy SBS, która ma bardzo ugruntowaną pozycję na polskim rynku – o czym już wspomnieliśmy wyżej. Z drugiej strony nieco na niekorzyść pod kątem wiarygodności wpływa wąska oferta – producent być może nie zdążył nabrać doświadczenia w pompach ciepła?
Gwarancja to zdecydowanie słaba strona marki Keller – kupując pompę ciepła, otrzymujemy wyłącznie podstawowe 24 miesiące ochrony. Obowiązkiem, aby ją zachować, jest dokonanie jednorazowego przeglądu gwarancyjnego przed upływem pierwszego roku eksploatacji, który jest zgodny z aktualnie obowiązującym cennikiem. I tutaj niestety Keller się więc nie popisał.
W przypadku pomp ciepłą Keller mamy do czynienia z trzema „pakietami”. Warto zaznaczyć, że w każdym z nich występują dokładnie te same dwie jednostki zewnętrzne, oznaczone jako: 10K lub 15K. Pierwsza z nich posiada zakres mocy od 3,38 do 9,86 kW, natomiast druga 5,35-14,7 kW – przypominamy, że są to pompy ciepła z modulowaną mocą!
Po krótce opisujemy pakiety, które oferuje Keller!
Zestaw składający się z jednostki zewnętrznej i sterownika to raczej propozycja dla osób, które wymieniają stare źródło ciepła na nowe – przy czym pozostał im stary zbiornik CWU, do którego można podłączyć tę pompę ciepła.
Hydrobox to z kolei pakiet, w którym poza jednostką zewnętrzną i sterownikiem otrzymujemy moduł hydrauliczny, który posiada w sobie naczynie przeponowe i inny osprzęt, oszczędzając przy tym wiele miejsca.
Ostatni pakiet nazwany Hydrotower to kompletny system z jednostką zewnętrzną i modułem hydraulicznym połączonym z zasobnikiem wody CWU o pojemności 200 litrów z wężownicą. Rozwiązanie dla osób, które szukają kompleksowego rozwiązania do grzania wody w instalacjach co i cwu.
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.