Menu

Pompa ciepła Bosch – recenzja

Bosch to marka z ponad 100-letnim doświadczeniem. Czy przekłada się ono na jakość pomp ciepła? Sprawdzimy to w tej recenzji!

Niemcy

employees >402 600 pracowników

clock Od 1886

Coraz więcej ludzi decyduje się na ekologiczne pozyskiwanie energii grzewczej, za pomocą rozwiązania, jakim jest pompa ciepła. Bosch to znana marka, która produkuje takie urządzenia.

Czy warto zdecydować się na pompy ciepła Bosch? Poznaj naszą opinię w poniższej recenzji – weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki, jakie warto brać pod uwagę, wybierając to urządzenie grzewcze.

Historia pomp ciepła Bosch

Historia marki Bosch rozpoczęła się 1886 roku, a można powiedzieć, że nawet kilka lat wcześniej – kiedy to Robert Bosch uczył się na praktykach i pracował w czeladnictwie. To we wspomnianym roku postanowił on zyskać niezależność i założyć własny warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki, który mieścił się w niemieckim Stuttgarcie. Firma była rozwijana w duchu innowacyjności i zaangażowaniu społecznym.

Warsztat prowadził na samym początku działalność usługową – Bosch wykonywał na zlecenie prace mechaniczne i elektryczne np. elektrycznych dzwonków. Pewnego dnia powierzono mu zadanie wykonania aparatury zapłonowej do silnika w oparciu o konkretny wzór. Robert Bosch wpadł na pomysły, które pozwoliły mu usprawnić działanie tego systemu, a następnie rozpocząć produkcję iskrowych aparatów zapłonowych na większą skalę, co nastąpiło w 1897 roku. Bosch był w tamtym czasie jedynym dostawcą tak niezawodnego aparatu zapłonowego. Natomiast w 1902 roku inżynier pracujący w firmie, Gottlob Honold, zaprojektował wysokonapięciowy układ ze świecą zapłonową, co przełożyło się na pozycję wiodącego dostawcy produktów dla motoryzacji.

Na przełomie XIX i XX wieku Bosch rozpoczął silną globalizację marki. Pierwszy punkt sprzedaży poza granicami Niemiec został otwarty w Londynie. Następne lata to dynamiczna ekspansja na kolejne europejskie kraje, a później na cały świat.

Firma bardzo dynamicznie się rozwijała, generując miliony dolarów do wybuchu pierwszej wojny światowej. W wyniku deglobalizacji rynku, Bosch zaczął wykorzystywać swoje technologie w produkcji militarnej m.in. przy produkcji zapalników do granatów. Korporacja w wyniku wojny straciła aż 453 pracowników.

Warto zatrzymać się na chwilę w 1918 roku, kiedy to zostało zaprojektowane znane do dzisiaj logo marki Bosch – przez opisanego wcześniej innowatora Gottloba Honolda. Sygnet (znak graficzny w logo) przyjął postać kotwy w okręgu.

Bosch wrócił na rynek po wojnie z nowymi innowacjami m.in. wycieraczki do samochodów, jak również z zaprojektowanym oświetleniem do motocykli oraz rowerów, a następnie stworzył zapłon zasilany akumulatorem.  W 1921 r. marka uruchomiła natomiast sieć serwisów samochodowych „Bosch Car Service” – do 1930 powstało… ponad 2700 warsztatów w 70 krajach. Na tym etapie zatrudniała natomiast już 70 000 osób.
Po zerwaniu Układu Warszawskiego, firma Bosch rozszerzyła swoją działalność na kraje Bloku Wschodniego. Następnie Bosch zaprojektował i wprowadził na rynek elektroniczny program stabilizacji ESP®. W drugim tysiącleciu Bosch skupił się na technologiach solarnych, jak również technologii grzewczej – przejmując firmę Buderus AG w roku 2003.

Nasza ocena pomp ciepła Bosch

Co nam się podoba

  • Nowoczesny design
  • Wiarygodna marka
  • Bogata oferta pomp ciepła
  • Bardzo wysoka wydajność
  • Bardzo cicha praca
  • WiFi w standardzie

Co nam się nie podoba

  • Bardzo wysoka cena
  • Brak pomp z czynnikiem R32

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Ceny pomp ciepła Bosch sprawiają, że powinniśmy ją uznać za markę nieco poniżej poziomu premium – co może nieco zaskoczyć wielu fanów motoryzacji. Ich jakość jest także na podobnym poziomie, więc możemy mówić o dobrym stosunku jakości do ceny.

Pompy ciepła Bosch mają opinię niezawodnych. Na dodatek oddział w Polsce jest obecny od 1992 roku i zatrudnia około 7 700 pracowników w naszym kraju.

Pomimo ogromnego doświadczenia na rynku, firma dopiero od niedawna zajmuje się ciepłownictwem. Pompy ciepła są jednak dość specyficzną grupą urządzeń z tego sektora, gdyż po pierwsze są „napakowane” elektroniką, a po drugie przekazują ciepło, a nie je wytwarzają. Z tego powodu uważamy, że ogromny staż w elektronice, przekłada się uzyskanie wysokich standardów oferowanych pomp ciepła.

Pompy ciepła Bosch są niezwykle wydajne i wyglądają nowocześnie (ostatnie modele). Niestety żadna z jednostek nie pracuje na czynniku chłodniczym R32, który jest znacznie bardziej ekologiczny od R410a – występującego w prawie każdej pompie ciepła Bosch.

Warto również wspomnieć o bardzo dobrych osłonach dźwiękoszczelnych pomp, co pozwoliło na obniżenie mocy akustycznej podczas pracy urządzenia.

Wydajność

Producent narzucił sobie wysoką poprzeczkę – klasy energetyczne prezentowane są dla temperatury na wylocie +55°C w sezonie grzewczym, co przekłada się na klasy A++ lub A+ dla jednostek. Choć występuje jedna jednostka, która posiada w takich warunkach klasę A+++. Opiszemy ten konkretny model w dalszej części recenzji.

Jesteśmy nieco zdziwieni, że Bosch nie podszedł do tego, jak inni producenci – którzy w poszukiwaniu najlepszych „oznaczeń” celem uzyskania lepszego efektu reklamowego, stawiają raczej na prezentację klas w warunkach temp. wody +35°C, czyli charakterystycznej dla ogrzewania podłogowego.

Jeżeli ktoś zatem rzeczywiście zajrzy do wskaźników wydajności, to szybko zauważy wiele liczb powyżej 5,0 – co świadczy o tym, że producent z łatwością przebija tą „psychologiczną” granicę przy temperaturze wody +35°C.

Opłacalność

Marka „prawie premium”, to również ceny na dość wysokim pułapie. Bosch co prawda nie jest najdroższy na rynku, jednak ceny jednostki zewnętrznej wraz z jednostką wewnętrzną na poziomie 32 500 zł – to dużo więcej niż np. Budżetowy Panasonic. Można więc powiedzieć o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny, dla którego istnieją pewne alternatywny. Jednakże duże znaczenie ma tutaj też wiarygodność marki i niezawodność.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Bosch to firma o bardzo ugruntowanej pozycji na rynku. Wskaźnik Altmana, który w skrócie opisuje kondycję finansową firmy, od 10 lat mieści się w przedziale od 6,2 do 16,37, co jest wynikiem absolutnie fenomenalnym. Korporacje ze wskaźnikiem powyżej 3,0 uznawane są za odpowiednio zabezpieczone finansowo. Można więc przypuszczać, że jest to wynikiem obecności w kilku sektorach rynku, w których marka jest doceniana za jakość.

Gwarancja

Bosch oferuje gwarancję na poziomie lekko ponadprzeciętnym, jednak jest w niej coś unikalnego. Standardowa gwarancja wynosi 24 miesiące, co jest po prostu prawnym minimum. Istnieje jednak możliwość przedłużenia gwarancji na kolejne 3 lata – nie jest to jednak odpłatne, wystarczy spełnić warunki podstawowej gwarancji, do których należą m.in. prawidłowy montaż, wykonanie pierwszego uruchomienia przez Autoryzowany Serwis, zgłaszanie usterek w ciągu 48 godzin od ich wystąpienia czy też oczywiście posiadanie dowodu zakupu urządzenia.

Ograniczeniem są jednak urządzenia grzewcze o mocy powyżej 20 kW, na które nie udzielana jest dodatkowa gwarancja – w przypadku pomp ciepła do użytku prywatnego raczej nie znajdziemy takich jednostek.

Wymogami do spełnienia warunków rozszerzonej gwarancji są:

  • zakup urządzenia u autoryzowanego partnera
  • wykonanie odpłatnego przeglądu w ciągu 3 ostatnich miesięcy obowiązywania Gwarancji Podstawowej
  • podpisanie Umowy Gwarancji Dodatkowej

Można więc przyjąć, że w większości przypadków będzie zależało nam na dopełnieniu obowiązków przedłużenia gwarancji, a jedynym dodatkowym kosztem będzie w tym przypadku odpłatny przegląd.

Serie i modele pomp ciepła Bosch

Bosch w swojej ofercie posiada powietrzne pompy ciepła, gruntowe i dedykowane do ogrzewania wody użytkowej. Opiszemy je więc według tego podziału.

Powietrzne pompy ciepła

Czyli pompy ciepła, które pozyskują energię grzewczą z powietrza. Bosch oferuje pompy ciepła typu:

  • monoblok – w których cały układ przekazywania ciepła na wodę znajduje się w jednostce zewnętrznej.
  • split – pomiędzy jednostką wewnętrzna, a jednostką zewnętrzną płynie czynnik chłodniczy.

Pompa ciepła Bosch Compress 7000i AW

Seria monoblok-ów w najnowszym wydaniu. Warto wspomnieć, że jednostki dostępne są w wersji z białym lub szklanym frontem. Designer w przypadku tej pompy naprawdę wykonał dobrą robotę. Jednostka wewnętrzna występuje w 4 różnych wersjach:

  • WB – możliwość  podłączenia do istniejącego urządzenia grzewczego
  • AWE – z grzałką elektryczną
  • AWM – zintegrowany zbiornik o pojemności 190l, czyli klasyczny All-in-one)
  • AWMS – zintegrowany zbiornik o pojemności 184l i możliwość połączenia jednostki z instalacją solarną do podgrzewania c.w.u.

Systemy z tej serii nie wymagają zbiornika buforowego, gdyż praca pompy jest odpowiednio regulowana przez inteligentny system HPC410. Warto też wspomnieć, że dzięki niemu możliwe jest sterowanie rekuperatorem z serii Vent 4000 CC z poziomu jednego urządzenia. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Jednostki wewnętrzne serii Compress 7000i AW to 4 urządzenia o mocy: 5 kW, 7 kW, 9 kW, 10 kW. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych danych technicznych dotyczących każdej z jednostek.

CS7000iAW 7 ORE/ORB CS7000iAW 9 ORE/ORB CS7000iAW 13 ORE/ORB CS7000iAW 17 ORE/ORB
Moc grzewcza przy temp. wody +35°C/ temp. otocz +2°C 6,3 kW 9,0 kW 11,8 kW 14,4 kW
SCOP dla klimatu umiarkowanego temp. wody +35°C 5,15 4,94 4,54 4,85
Poziom mocy akustycznej jednostki zewnętrznej 47 dB(A) 148 dB(A) 53 dB(A) 53 dB(A)

Pompa ciepła Bosch Compress 3000 AWS

Z kolei seria pomp ciepła Bosch Compress 3000 AWS to rozwiązanie typu split, więc nieco tańsze i oferujące niższą wydajność grzewczą. Warto jednak pamiętać, że sam montaż może być droższy ze względu na konieczność napełniania układu czynnikiem chłodniczym – w przypadku monoblok-ów wykonuje się to fabrycznie.

W przypadku tych serii mamy do czynienia również z podziałem na 4 różne jednostki wewnętrzne, a konkretnie:

  • AWES – z grzałką elektryczną
  • AWBS – możliwość  podłączenia do istniejącego systemu grzewczego
  • AWMS – zintegrowany zbiornik o pojemności 190l, czyli klasyczny All-in-one
  • AWMS – zintegrowany zbiornik o pojemności 184l i możliwość połączenia jednostki z instalacją solarną do podgrzewania c.w.u.

Poniżej prezentujemy najważniejsze dane dotyczące pomp ciepła Bosch z tej serii:

Compress 3000 AWS 6 Compress 3000 AWS 8 Compress 3000 AWS 11 Compress 3000 AWS 13
Moc grzewcza przy temp. wody +35°C/ temp. otocz +2°C 8,4 kW 9,2 kW 13,1 kW 14,2 kW
SCOP dla klimatu umiarkowanego temp. wody +35°C 4,25 4,77 4,65 4,27
Poziom mocy akustycznej jednostki zewnętrznej 65 dB(A) 65 dB(A) 67 dB(A) 67 dB(A)

Cena tych pomp jest oczywiście znacznie niższa niż modeli typu monoblok. Warto też zauważyć, że design jednostek zewnętrznych się różni – Compress 3000 AWS mają bowiem bardziej archaiczny wygląd.

Pompa ciepła Bosch Compress 5000 AW

Ostatnią z serii powietrznych pomp ciepła Bosch jest Compress 5000 AW – urządzeń o dużej mocy grzewczej 17 kW, 22 kW, 38 kW. Mogą one współpracować ze sobą w układzie kaskadowym, co pozwala na uzyskanie jeszcze więcej energii grzewczej, nawet do 150 kW.

Samodzielna jednostka zewnętrzna jest przeznaczona raczej tylko dla dużych domów jednorodzinnych lub tych ze słabą izolacją termiczną. Natomiast w przypadku domów wielorodzinnych i obiektów komercyjnych (działalność gospodarcza) można zastosować wspomniany układ kaskadowy, który pozyskuje ciepło do jednego systemu za pomocą kilku jednostek zewnętrznych.

Jednostki z tej serii mogą zasilać budynek w wodę o temperaturze do +65°C. Co ciekawe zastosowano w nich czynniki chłodnicze – R407C i R417A, które są dość rzadko spotykane.

Pompy ciepła Bosch – nasze wybory

Poniżej prezentujemy nasze wybory - modele pomp ciepła marki Bosch, które w naszej ocenie, warto wziąć pod uwagę:

Bosch Compress 7800i 12 kW

Gruntowa pompa ciepła Compress 7800i LW z jednostką CS78100i LW 12 o mocy 12 kW posiada SCOP dla klimatu umiarkowanego i temperatury na wylocie +35°C – 5,55. Jest to wynik absolutnie fenomenalny, nawet jak na wyższe standardy gruntowych pomp ciepła. Klasy energetyczne A+++ przy +35°C i +55°C w klimacie umiarkowanym mówią same za siebie. Na dodatek warto wspomnieć o wbudowanej pompie obiegowej, co nie jest standardem u wszystkich producentów pomp ciepła.

Bosch CS7000iAW 7 ORE 7 kW

Czyli jednostka o mocy 7 kW ze wspomnianej wcześniej serii monobloków. Stanowi raczej propozycję dla domów energooszczędnych, jednakże SCOP o wartości 5,15 dla temp. na wylocie +35°C robi wrażenie. Plusem tej jednostki jest także bardzo niski poziom mocy akustycznej, czyli 47db(A).

Pompy ciepła Bosch – opinie

Poniżej prezentujemy znalezione przez nas opinie na temat pomp ciepła Bosch. (Stan na Q2 2022):

Nie daj się zwieść niższej cenie. Światowej sławy niemiecka inżynieria Boscha jest zauważalna. Jakość materiałów zadowoli nawet najostrzejszego krytyka – w zasadzie już się udało, zadowoliła nas.

-Opinia instalatora z Magic Touch Mechanical

Zamontowaliśmy ich ponad 150. Sprawiają one bardzo mało problemów.

-Opinia instalatora z heatinghelp.com

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.