Menu

Pompa ciepła Viessmann – recenzja

Szukasz pomp ciepła o świetnym stosunku jakości do ceny? Viessmann to niemiecka marka, która posiada uznanie wielu Polaków.

Niemcy

employees >9 600 pracowników

clock Od 1917

Pompy ciepła Viessmann cieszą się dobrą opinią na rynku, jednak czy rzeczywiście są warte swojej ceny?

W poniższej recenzji weźmiemy pod uwagę wiele czynników, które mają wpływ na kompletną i rzetelną ocenę tej niemieckiej marki. Zapraszamy!

Viessmann – historia marki

Historia marki Viessmann rozpoczęła się na początku XX wieku, a konkretnie w roku 1917, kiedy to urodzony w niemieckich Kulmbach Johann Viessmann założył w mieście Hof nad Saalą własny warsztat. Warto wspomnieć, że od dziecka uwielbiał on wszystko, co było związane z techniką – następnie J. Viessmann rozpoczął naukę jako ślusarz-kowal i czeladnik, po czym zatrudnił się w tamtejszych fabrykach. Doświadczenie nabyte drogą praktyki połączone z talentem i pasją Johanna Viessmanna sprawiły, że do jego warsztatu od początku zgłaszało się mnóstwo klientów z najróżniejszymi zleceniami. Fachowiec z Kulmbach zajmował się budowaniem maszyn rolniczych czy nawet automobile.

Historia z ciepłownictwem Johanna rozpoczęła się natomiast dość niespodziewanie. Otóż pewnego dnia, około roku 1930, dostał po prostu zlecenie na wykonanie kotła do szklarni – zlecający tą pracę ogrodnik chciał, aby jego rośliny nie zamarzały przy pierwszych nagłych zmianach temperatury. Johann poradził sobie ze zleceniem, a klient był zachwycony z efektu. Na zadowoleniu ogrodnika jednak się nie zakończyło, gdyż wieść o efektywnym kotle ogrzewającym tak szybko, rozeszła się po okolicy.

Początkowo firma zatrudniała jedynie 35 osób. Do czasu, gdy firmę dwa lata po zakończeniu II Wojny Światowej przejął syn Hans Viessmann. Rok później założył on własne przedsiębiorstwo „Hans Viessmann, Stahl- und Maschinenbau KG” kontynuując tradycję produkcji stalowych kotłów grzewczych zapoczątkowaną przez swojego ojca. Firma rozwinęła się w bardzo dynamicznym tempie, zatrudniając pod koniec lat 60. aż 1700 pracowników.

To Hans Viessmann odpowiadał za rozwój energooszczędnych kotłów w związku z kryzysem naftowym mającym miejsce w latach 70. Wtedy też rozpoczęła się ekspansja firmy na rynki międzynarodowe i rozwój technologii systemów solarnych, a dwa lata później powstała pierwsza pompa ciepła z ramienia tego przedsiębiorstwa.

Na samym początku lat 90. wedle tradycji rodzinnej firma została przekazana kolejnemu synowi – Martinowi Viessmanowi. Warto jednak wspomnieć, że pracował już on firmie ojca od 12 lat jako dyrektor handlowy. To M. Viessmann w odpowiedzi na przemiany rynkowe, wprowadził do oferty producenta kotły kondensacyjne. Do obecnych czasów firma Viessmann stawia na rozwój, ekologię i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie „inteligentnej” technologii i cyfryzacji.

Nasza ocena pomp ciepła Viessmann

Co nam się podoba

  • Bardzo szeroka oferta (również do zastosowań przemysłowych)
  • Intuicyjny system wyszukiwania instalatorów i serwisantów
  • Bardzo dobry stosunek jakości do ceny
  • Dobra obsługa serwisowa
  • Niektóre pompy Viessmann opierają swoje działanie na bardziej ekologicznym czynniku R32, a nawet R290

Co nam się nie podoba

  • Jedyna opcja gwarancyjna to 5 lat
  • Dużo formalności przy uzyskiwaniu i utrzymaniu gwarancji

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Wydajność

Wydajność pomp ciepła oferowanych przez markę Viessman jest na solidnym poziomie.

Dla przykładu. Pompa ciepła Viessman Vitocal 200-A o mocy 8,5kW posiada współczynnik efektywności na poziomie 4,7 przy temperaturze 7°C powietrza i 35°C wody na wylocie wody, czyli nieco mniej niż pompa ciepła Daikin Altherma 3 M o mocy 9Kw – 4,82. Cena pompy ciepła Viessmann jest jednak mniejsza o około 15%.

W kontekście rozpatrywania wydajności trzeba wspomnieć także o szerokiej ofercie tego niemieckiego producenta, która obejmuje również pompy ciepła o potężnych mocach – czyli raczej do użytku przemysłowego.

Niewiele marek na rynku oferuje takie rozwiązania, obok Viessmanna można wymienić m.in. Mitsubishi Heavy Industries. W tej recenzji skupiamy się jednak na pompach ciepła montowanych raczej w budynkach mieszkalnych.

Opłacalność

Biorąc pod uwagę takie czynniki jak wydajność, niezawodność, dobra obsługa serwisowa i oczywiście cena – pompy ciepła Viessmann wydają się być świetnym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że w żadnym z tych „obszarów” Viessmann nie jest liderem.

Można więc powiedzieć, że Viessmann to solidny wybór o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny. Pod względem samej ceny można uplasować tego producenta pomiędzy Panasoniciem (niższa cena) a Daikinem (wyższa cena).

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Warto wspomnieć, że do tej pory jest to prywatne przedsiębiorstwo. Z tego powodu niestety nie możemy tutaj omówić wskaźnika Altmana – Z-score, jak w przypadku innych producentów.

Na wiarygodność firmy przemawia fakt, że posiada ona ponad 100-letnią rodzinną tradycję i zunifikowaną wizję od początku istnienia. Z kolei fakt, że jest to prywatne przedsiębiorstwo, przemawia w naszej opinii za zachowanymi wartościami, które była przekazywane przez pokolenia.

To fascynujące, że jednoosobowy warsztat w małym niemieckim miasteczku rozrósł się do gigantycznego przedsiębiorstwa zatrudniającego 12 300 pracowników (większość w Europie – to też godny uwagi fakt).

Co ciekawe, fabryki i oddziały Viessman znajdują się również na terenie Polski – w naszym kraju zatrudniają 750 pracowników w fabrykach i oddziałach znajdujących się m.in. w Legnicy, Wrocławiu i Piasecznie.

Zdecydowanie wiarygodność jest więc najmocniejszą stroną marki Viessmann wedle naszej opinii. Produkcja na rodzimym rynku to rzadko spotykany atut tak wielkich producentów pomp ciepła. Firma posiada dedykowaną polską stronę, gdzie znajdziemy wszelkie niezbędne informacje, a baza certyfikowanych instalatorów/serwisantów jest niezwykle długa.

Warto wspomnieć, że w roku 2020 firma osiągnęła przychód na poziomie 2 800 000 000 euro – 6% wyższy niż w roku poprzednim.

Gwarancja

W przypadku gwarancji Viessmann wypada dość blado na tle konkurencji. Producent oferuje wyłącznie 5-letnią gwarancję bez możliwości rozszerzenia. Małym plusem może być fakt, że gwarancja może być uruchomiona nawet do 65 miesięcy po zakupie – jednak nikt raczej nie kupuje pompy ciepła, aby przez ponad 5 lat jej nie używać.

Wymaganiem do otrzymania gwarancji jest posiadanie elektronicznej karty gwarancyjnej, jak również zarejestrowanie urządzenia na oficjalnej stronie serwisu marki Viessmann. W ramach jej trwania wymagane jest także dokonywanie odpłatnych konserwacji urządzenia przez autoryzowanych partnerów serwisowych.

Plusem jest również to, że w Polsce bardzo wiele firm posiada status Partnera Serwisowego, jak również Uprawnienia Instalatora Viessman. Na dodatek marka udostępnia bardzo wygodną wyszukiwarkę takich firm.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Serie i rodzaje pomp ciepła Viessmann

Wspomnieliśmy już, że niemiecki producent ma bardzo szeroką ofertę pomp ciepła, co stanowi jego atut. Poniżej opisujemy każdą z serii.

Pompy ciepła powietrze-woda Monoblok – Vitocal A

Czyli pompy ciepła Viessmann w wersji monoblok. Wyróżniamy kilka serii Vitocala, a ostatnie z nich to 150-A, 151-A, 250-A , 252-A – określane przez producenta jako pompy nowej generacji. Wynika to przede wszystkim z zastosowania najbardziej ekologicznego czynnika roboczego, jakim jest R290 (propan). Pompy ciepła nowej generacji zostały „wypuszczone” na rynek w pierwszym kwartale 2022 roku i zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.

Można przyjąć, że za wyborem wcześniejszych generacji pomp ciepła typu monoblok marki Viessmann może przemawiać jedynie cena.

Pompy ciepła powietrze-woda Split – Vitocal S

Pompy ciepła typu Split Viessmann to zrównoważony wybór dla domów jednorodzinnych. Tutaj ponownie – niższa liczba w oznaczeniu serii to nowocześniejsze pompy. Jedynie pompa ciepła Vitocal 100-S opiera swoją pracę na czynniku R32, reszta na wypieranym powoli z rynku R410A.

Nowe serie Vitocal S mogą posiadać dodatkowo wbudowaną przepływową nagrzewnicę elektryczną, jak również funkcję active cooling pozwalającą na chłodzenie pomieszczeń.

Pompy ciepła gruntowe – Vitocal G

Viessmann posiada w swojej ofercie również pompy ciepła dedykowane pobieraniu energii cieplnej z gruntu tzw. solanka/woda. Niestety, wszystkie modele z serii Vitcal G wciąż pracują na czynniku R410A.

Producent deklaruje bardzo wysoką sprawność pomp ciepła z tej serii – która jest też charakterystyczna dla urządzeń pozyskujących energię z gruntu. Współczynniki SCOP powyżej 5 to norma – dlatego wszystkie modele posiadają klasę energetyczną na minimalnym poziomie A++.

Pompy ciepła o dużej mocy grzewczej

Viessmann projektuje również pompy ciepła, które mogą pracować w systemie kaskadowym (połączenie kilku jednostek w jedną instalację grzewczą).

Pompy ciepła Vitocal z serii 300 G Pro generują moc od 82,8 do 222 kW (solanka/woda) lub 112,1 do 290kW (woda/woda), natomiast w kaskadzie osiągają niesamowity wynik – kolejno 1110 kW i 1450kW.

Nowa seria 350 G Pro zapewnia jeszcze większe moce, jednak producent nie udostępnił informacji na ich temat.

Producent zajmuje się także projektowaniem unikalnych systemów grzewczych wykorzystujących pompy ciepła – łączna moc może sięgać nawet 2 MW! Viessmann deklaruje, że instalacje te mogą współpracować ze sobą, pobierając ciepło jednocześnie z powietrza, gruntu i wód.

Najlepsze pompy ciepła Viessmann – nasze wybory

Vitocal 150-A z czynnikiem R290

Na pierwszym miejscu nie mogła znaleźć się inna pompa niż Viessmann Vitocal 150-A, która została już wychwalona przez nas podczas opisywania serii „Monobloków” od tego niemieckiego producenta.

Unikalność tego urządzenia polega na tym, że pomimo swojego nowoczesnego charakteru wciąż pozwala na zasilanie grzejników starego typu – o temperaturze czynnika +70°C.

Nowy układ hydrauliczny z zamontowanym czujnikiem przepływu objętościowego i tzw. obejściem gwarantuje lepszą optymalizację przepływu wody znajdującej się w obiegu. Z kolei zintegrowany zbiornik buforowy odpowiada za odszranianie parownika.

Wymiary 150-A w porównaniu z poprzednią generacją, czyli 300A są znacznie mniejsze – jednostka zewnętrzna zajmuje o wiele mniej miejsca. Wymiary vitocal 150-A to w milimetrach 360x450x920, natomiast 300-A 1100x1100x1980.

Mimo wszystko wciąż ma jedną wadę – jest dość głośna. Deklarowane 59dB wypada słabo na tle branży, gdzie średnia utrzymuje się na poziomie 50-55dB.

Vitocal 300-G

Pomimo, że gruntowa pompa ciepła Viessmann Vitocal 300-G wciąż pracuje na czynniku R410A to ze względu na SCOP sięgający od 4,8 do 5,3 przez cały rok – przemawia za zastanowieniem się nad tym wyborem, jeżeli dysponujemy odpowiednim terenem pod umieszczenie kolektorów.

W warunkach temperatury na “wylocie” 35°C  wszystkie pompy z tej serii (5,8 kW; 7,5 kW; 10,4 kW; 13,0 kW; 17,4 kW) posiadają najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++.

Na dodatek cena tych pomp jest niezwykle atrakcyjna biorąc pod uwagę renomę marki i osiągane rezultaty.

Pompy ciepła Viessmann – opinie

Na sam koniec kilka opinii z różnych zagranicznych serwisów (Stan na: Q2 2022 r.)

Produkty Viessmann należą do najlepszych na rynku we wszystkich obszarach ogrzewania. Wsparcie serwisowe firmy jest zgodne z oczekiwaniami marki premium.

-Tooltalk.com

Znakomita inżynieria, najlepsze sterowanie i fantastyczne wsparcie to właśnie to, co stawia Viessmann ponad konkurencją.

-Tooltalk.com

Instalatorzy współpracujący z Viessmann

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.