Menu
Basenowa pompa ciepła to dość nowe rozwiązanie na rynku. Czy warto się nim zainteresować? Podpowiadamy w poniższym poradniku!
Basen w domu lub ogrodzie są w Polsce coraz bardziej popularne. Warto jednak zastanowić się nad podgrzewaniem znajdującej się w nimej wody – szczególnie jeżeli chcemy korzystać z basenu przez cały rok lub wieczorami!
W poniższym artykule zgłębimy temat, jakim jest pompa ciepła do basenu. Omówimy działanie takiego urządzenia, koszty związane z jego zakupem i eksploatacją, jak również wskażemy konkretne modele, którym warto poświęcić uwagę. Zapraszamy!
Podgrzewanie wody basenowej nie jest tematem nowym – takie rozwiązanie stosowane jest od dawna. Problem z klasycznymi źródłami ciepła wody basenowej jest jednak prosty. Otóż podgrzewanie elektryczne czy podłączenie basenu do instalacji centralnego ogrzewania stanowi duży koszt.
Dopiero jednak od pewnego czasu na rynku pojawiają się pompy ciepła dedykowane właśnie do tego celu. Zważając na fakt, że średnie temperatury wzrastają z roku na rok, takie rozwiązanie stanowi najbardziej optymalne źródło zaopatrywania basenu w ciepłą wodę.
W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które również stosuje się do ogrzewania wody basenowej, ogrzewanie pompą ciepła jest skuteczniejsze dłużej, jak również jest możliwe przy niższych temperaturach – za jej pomocą możemy więc zapewnić sobie własny basen z ciepłą wodą na swojej posesji, nawet zimą. Warto też wspomnieć, że takie pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane w kompleksach SPA, czy hotelach.
Działanie pompy ciepła nie różni się od sposobu, w jaki klasyczne pompy ciepła dostarczają energię grzewczą do budynku. W jej konstrukcji znajduje się bowiem również skraplacz, parownik, sprężarka i wymiennik ciepła. Pompa ciepła do basenu pozyskuje energię z powietrza (nie spotkaliśmy się z gruntową pompą ciepła do basenu, choć jest to teoretycznie możliwe) i „przekazuje” ją do wody.
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę basenową!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Warto jednak zaznaczyć, że wymiennik ciepła już różni się swoją budową – ze względu na chlor obecny w wodzie basenowej, musi być on wykonany ze stali nierdzewnej lub tytanu.
Warto zaznaczyć, że woda w basenie nie wymaga takich temperatur jak woda w cwu. Otóż za optymalną wartość uważa się temp. 24°C-30°C. Tym samym wydajność pomp ciepła znacznie wyższa niż tradycyjnych urządzeń tego typu do ogrzewania budynku.
Dobór mocy pompy ciepła basenowej może jednak być nieco bardziej skomplikowany ze względu na inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, a należą do nich:
Dobór pompy ciepła do ogrzewania wody basenowej jest więc wymagającym zadaniem i wymaga wykonania szczegółowych obliczeń projektowych. Postanowiliśmy jednak szacunkowo określić moc pompy ciepła uwzględniając jedynie powierzchnię basenu, lecz zakładając, że wykorzystywane jest przykrycie basenowe:
Powierzchnia basenu (m2) | Moc pompy ciepła |
15 | 3-5 |
30 | 5-9 |
40 | 9-14 |
60+ | 14+ |
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Odpowiadając najprościej na to na to pytanie – to zależy. Powierzchnie basenów różnią się od siebie o wiele bardziej niż budynków mieszkalnych. Z tego powodu rozpiętość cenowa pomp ciepła basenowych jest znacznie większa. Pompy ciepła od „mało znanych” producentów i niskiej mocy mogą kosztować nawet 2000 złotych, natomiast te dla basenów o bardzo dużej powierzchni – nawet do 20.000 złotych!
Warto wiedzieć, że koszty ogrzewania wody w basenie mogą być mocno zmienne – przede wszystkim w oparciu o przed chwilą wymienione czynniki. Należy też pamiętać, że na samym początku sezonu należy podgrzewać wodę nieprzerwanie przez minimum 3 dni do nawet tygodnia. Z tego powodu początkowe koszty ogrzewania mogą być wyższe. Samo podgrzanie wody w ciągu 3 dni powinno kosztować nas około 100 zł – zakładając pompę o mocy 7 kW.
Z kolei utrzymanie temperatury wody basenowej w założonym przez nas zakresie temperatury to koszt mniej więcej 9-12 zł dziennie. W przypadku wyjątkowo ciepłych dni koszt ten może być zredukowany nawet o 50%.
Basenowe pompy ciepła zwykle montuje się na zewnątrz budynku, chociaż przy basenach wewnętrznych może też być montowana wewnątrz budynku, chłodząc pomieszczenia. Z reguły umieszcza się ją około 7-10 metrów od basenu, a połączenie z wodą basenową odbywa się za pomocą rurociągów umieszczonych w ziemi. Należy przy tym upewnić się, że ziemia nie jest zbyt wilgotna lub w pobliżu nie znajdują się wody gruntowe.
Producenci pomp ciepła coraz częściej dostrzegają potencjał drzemiący w ogrzewaniu wody basenowej za pomocą tej technologii – właśnie z tego powodu możemy zauważyć coraz więcej urządzeń tego typu. Nie da się zaprzeczyć, że prym wiedzie obecnie marka Hewalex… pochodząca z Polski. Swoją drogą – sprawdź naszą recenzję tego producenta.
Basenowe pompy ciepła produkują również takie marki jak: Baspol, BWT GERMANY, Fairland Electric, Aquark i wiele innych.
Hewalex PCWB
Można powiedzieć, że basenowe pompy ciepła marki Hewalex to znak rozpoznawczy tego producenta. Z tego powodu dołożył on wszelkich starań, aby był to produkt mocno wyróżniający się na tle konkurencji. I tego właśnie możemy się spodziewać. Niesamowity design, dobry serwis i wysokie wydajności jednostek sprawiają, że jest to zdecydowanie wybór godny rozpatrzenia.
Hewalex oferuje mnóstwo jednostek – naprawdę jest w czym wybierać. Basenowe pompy ciepła tego producenta dzielą się na dwa rodzaje pod kątem zastosowanej sprężarki. Jednostki PCWB posiadają tradycyjną sprężarkę 1-stopniową, natomiast PCWB-i – sprężarkę inwerterową, która pozwala na regulację mocy.
Przedział mocy oferowanych przez Hewalexa pomp basenowych wynosi od 4 kW do nawet 24 kW!
Basenowa pompa ciepła to bez wątpienia ciekawe urządzenie, które wraz z rozwojem technologii OZE – staje się coraz bardziej powszechne. Stanowi jedno z najlepszych rozwiązań na ten moment pod kątem ogrzewania wody basenowej, a rywalizować z takimi pompami mogą jedyne kolektory słoneczne – których koszt zakupu jest jednak znacznie wyższy, jak również ich wydajność spada przy niższych temperaturach.
Warto wiedzieć, że nowa technologia stawia zawsze nowe wyzwania. Z tego powodu montaż takiej pompy ciepła powinien być wykonany przez fachowców, którzy dokładnie dobiorą moc urządzenia, jak również wykonają bezpieczną i wydajną instalację. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć zaufaną firmę!
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędności