Menu

Montaż pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Montaż pompy ciepła to temat, który budzi wiele dyskusji w branży. Musisz wiedzieć, że jakość jego wykonania jest kluczowa dla prawidłowego działania całej instalacji!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 17/01/2024

Czas lektury: 7 min

Trzeba wiedzieć, że montaż pompy ciepła to zdecydowanie ważne przedsięwzięcie wykonywane w Twoim budynku. Dowiedz się więc z tego artykułu, kilka istotnych kwestii związanych z instalacją tego urządzenia grzewczego!

Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Zacznijmy od bardzo okrojonego wyjaśnienia zasady działania pompy ciepła. Otóż jest to urządzenie grzewcze, które pozyskuje energię z zewnętrznego, odnawialnego źródła (powietrze lub grunt) i przekazuje je do budynku. Stąd wymaga zasilania energią elektryczną – pobierany prąd wyrażony w kW jest jednak niższy od energii grzewczej przekazanej do budynku nawet o 5 razy! Właśnie dlatego pompy ciepła są opłacalne.

Montaż pomp ciepła jest zatem unikalnym zagadnieniem, ponieważ zasada jej instalacji różni się od tradycyjnych źródeł ciepła, czyli kotłów itp. z różnych powodów. Pierwszym z nich jest obecność dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej) przy tzw. splitach – czyli najczęściej stosowanego rodzaju pompy ciepła powietrznej.

Tym samym konieczne będzie wykonanie kanałów w ścianach, które przekazują ciepło uzyskane z powietrza poprzez jednostkę zewnętrzną (urządzenie montowane zazwyczaj metr od budynku) do jednostki wewnętrznej, w której następuje przekazanie ciepła z czynnika chłodniczego na wodę – ta z kolei trafia do instalacji CO i CWU. Wewnątrz wydrążonych kanałów umieszczane są przewody zawierające w sobie wspomniany czynnik chłodniczy (pompy ciepła typu split) lub w przypadku pomp ciepła typu monoblok – wodę gotową do pracy w instalacji CO i CWU.

Warto jednak wiedzieć, że jeszcze przed montażem pompy ciepła należy dobrze się przygotować. Mowa tutaj o dokładnym wyliczeniu zapotrzebowania energetycznego budynku, co pozwoli wybrać właściwą moc pompy ciepła. Jest bowiem wiele negatywnych skutków wyboru nieodpowiedniej mocy pompy ciepła, o czym napisaliśmy w poniższym artykule.

Sprawdź teraz. Artykuł o mocy pomp ciepła.

Montaż pompy ciepła powietrznej

Omówiliśmy już nieco montaż pompy ciepła powietrznej, jednak teraz rozwiniemy temat z podziałem na różne typy pomp ciepła. Zapraszamy!

Pompa ciepła powietrze-woda typu split

A konkretnie wspomnieliśmy o konieczności montażu dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, pomiędzy którymi przepływa czynnik chłodniczy.

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem w przypadku powietrznych pomp ciepła typu split jest zintegrowanie jednostki wewnętrznej ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej – co daje korzyść w postaci oszczędności miejsca, jak również mniejszego „bałaganu” w instalacji. Wciąż jednak można podłączyć jednak istniejący zbiornik CWU z pompą ciepła poprzez zastosowanie właściwej wężownicy.

Pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok

Pompa ciepła typu monoblok jest nieco prostsza w montażu niż pompa ciepła typu split. Cały obieg hydrauliczny jest zamknięty w jednej, hermetycznie zamykanej skrzynce umieszczanej najczęściej na zewnątrz budynku. Stąd przewody z ciepłą wodą są bezpośrednio przyłączone do instalacji CO, jak również zbiornika CWU.

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Najprostsze pompy ciepła do montażu to oczywiście typ powietrze-powietrze, czyli klasyczna „odwrócona” klimatyzacja. Mogą one jednak występować w systemach łączonych z tradycyjną pompą ciepła lub kotłem gazowym np. w większych lub specyficznych, bardziej wymagających energetycznie budynkach. Tego typu system jest bardziej rozbudowany i tym bardziej musi go wykonywać zaufana firma – wypełnij poniższy formularz, a zweryfikowany przez nas instalator skontaktuje się z Tobą!

Pompa ciepła gruntowa

Montaż gruntowych pomp ciepła to natomiast większa inwestycja. Wymagane są bowiem prace ziemne na działce w celu umieszczenia kolektorów pionowych, które stosowane są najczęściej – konieczne jest wykonanie odwiertów w ziemi na głębokość nawet 100 metrów!

Innym, stosowanym rozwiązaniem jest również umieszczenie kolektorów na poziomo, na głębokości około półtora metra. W takim wypadku nie musimy wykonywać kosztownych odwiertów, co znacznie obniża koszt inwestycji. Jednakże musimy do tego dysponować odpowiednio dużą, niezagospodarowaną działką.

Transporterem ciepła z gruntu poprzez pompę ciepła do instalacji wodnej w budynku jest płyn niezamarzający – jest to najczęściej roztwór glikolu lub rzadziej spirytus techniczny, umieszczony w rurach wewnątrz kolektorów.

Występuje więc jedna jednostka wewnętrzna pompy ciepła, do której doprowadzane są kolektory. To w tym urządzeniu ciepło dobierane z gruntu jest przekazywane na czynnik chłodniczy, który z kolei przekazuje energię do instalacji grzewczej czy też zbiornika CWU.

Tylko wiarygodni i zweryfikowani instalatorzy!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pompa ciepła montowana z buforem czy bez?

Bufory ciepła to jedne z najbardziej dyskusyjnych kwestii w branży grzewczej. W nielicznych przypadkach nie spełni on swojej roli – coraz większa liczba instalatorów uważa, że mały zbiornik buforowy powinien być montowany nawet w przypadku ogrzewania podłogowego ze względu na brak konieczności „wyciągania” ciepła z instalacji wodnej na potrzeby procesu odszraniania wymiennika w pompie ciepła.

Sprawdź nasz artykuł. Zbiorniki buforowe do pompy ciepła.

Bufory ciepła z kolei są koniecznością w przypadku domów z instalacją wodną starego typu – czyli wysokotemperaturowych grzejników. Wynika to bezpośrednio z konieczności zapewnienia minimalnego zładu (objętości) wody w całym układzie.

Bufor ciepła jest także montowany w przypadku posiadania więcej niż jednego źródła ciepła w budynku np. kolektorów słonecznych czy kotła gazowego. To w nim kumulowane jest ciepło na potrzeby instalacji CO, a w niektórych modelach buforów ciepła także ciepła woda użytkowa.

Czy samodzielny montaż pompy ciepła to dobry pomysł?

Wielu ludzi zastanawia się nad samodzielnym montażem pompy ciepła – nie zalecamy tego z prostej przyczyny. Po pierwsze do przeprowadzenia jakichkolwiek prac z czynnikiem chłodniczym (a w przypadku pomp ciepła typu split, należy zaaplikować go samodzielnie) trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia – czyli f gazowe.

Po drugie – samodzielny montaż pomp ciepła nie jest zalecany w przypadku większości producentów, gdyż renomowani producenci współpracują z autoryzowanymi instalatorami, którzy zajmują się wszelkimi roszczeniami gwarancyjnymi. Bardzo często producenci pomp ciepła po prostu wymagają, w celu zachowania przedłużonej gwarancji, aby montaż był wykonywany przez firmy, które uzyskały odpowiednie przeszkolenie od producenta.

Właśnie z tego powodu montaż przez profesjonalną firmę ma takie znaczenie. Wypełnij poniższy kalkulator, a skontaktujemy się z Tobą przedstawiając Ci nasze wnioski!

[widget incontent]

Ile kosztuje i ile trwa montaż pompy ciepła?

Tutaj warto rozróżnić cenę montażu na pompy ciepła gruntowe oraz powietrze. Wykonanie kompletnego podłączenia gruntowej pompy ciepła do instalacji kosztuje nawet 50 000 zł w przypadku wykonywania odwiertów pionowych.

Natomiast koszt montażu pomp ciepła powietrze/woda wynosi od 6000 do 10 000 zł (stan na maj 2023 roku). Mowa oczywiście o cenie robocizny.

Temat kosztów związanych z zakupem i użytkowaniem pompy ciepła omówiliśmy w tym artykule.

Dlaczego warto zlecić montaż pompy ciepła fachowej firmie?

Prawidłowy wybór mocy pompy ciepła i dobranie komponentów instalacji o konkretnych parametrach, jak również oczywiście samo prawidłowe przeprowadzenie montażu – wszystko to odpowiada za ostateczny sukces inwestycji w pompę ciepła, co zapewni Ci największe oszczędności i komfort użytkowania.

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktuje się z Tobą zweryfikowana przez nas firma instalacyjna z Twojej okolicy!

Tylko wiarygodni i zweryfikowani instalatorzy!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow