Menu

Pompy ciepła Panasonic – jaką wybrać, recenzja, cena

Połączenie wysokiej wydajności z niską ceną. Pompy ciepła idealne? Rozważymy to w naszej recenzji tego japońskiego producenta.

Japonia

employees >27 000 pracowników

clock Od 1918

W związku z szalejącymi cenami za energię, niepewną sytuację na rynku surowców m.in. gazu, coraz więcej ludzi poszukuje niezależnego źródła energii. Być może już teraz interesuje Cię zakup pompy ciepła. Panasonic to marka, na którą warto zwrócić uwagę.

Nie da się zaprzeczyć, że wybór tego typu urządzeń nie należy do najłatwiejszych zadań. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest bogata oferta różnych producentów – dzisiaj skupimy się na tym, co ma nam do zaproponowania japoński koncern Panasonic w kwestii pomp ciepła. Zapraszamy!

Historia marki Panasonic

Ciężko byłoby znaleźć osobę, która przynajmniej jednokrotnie nie słyszała o marce Panasonic - kojarzymy ją z wysokiej jakości elektroniki, lecz oferuje również niezwykle wydajne pompy ciepła. Producent z korzeniami w kraju Kwitnącej Wiśni od ponad 100 lat oferuje szeroki zakres produktów m.in. telewizory, kamery i aparaty, systemy audio, klimatyzatory i opisywane w tym artykule pompy ciepła. Firma została założona przez Konosuke Matsushita w 1918 roku pod nazwą „National”, a na samym początku zajmowała się wyłącznie sprzedażą… lamp rowerowych na baterie. Jego przedsiębiorstwo odnosiło później sukcesy na rynku produkując żelazka elektryczne, jak również odbiorniki radiowe.

Ze względu na zwiększenie sprzedaży i wprowadzanie na rynek coraz bardziej innowacyjnych produktów elektronicznych, Matsushita decydował się raz za razem na tworzenie oddzielnych jednostek organizacyjnych odpowiadających za zarządzanie produkcją danego asortymentu m.in. Technics, Nais, Ramsa, Quasar. Panasonic był jedną z nich.

Dopiero w 2003 roku została podjęta decyzja o unifikacji wszystkich marek pod wspólną nazwą „Panasonic”. Wtedy też powstał znany do dzisiaj slogan „Panasonic ideas for life”.

Swoją pierwszą pompę ciepła Panasonic wypuścił natomiast na rynek sześć dekad temu i od tego czasu umacnia swoją pozycję na tym rynku. Dzisiaj ta japońska marka jest synonimem wydajności i dbałości o środowisko.

Nasza ocena pomp ciepła Panasonic

Co nam się podoba

  • Wysoka wydajność
  • Dużo informacji na temat oferty od producenta
  • Znana marka
  • Atrakcyjne warunki gwarancyjne
  • Nowoczesny design
  • Dość niskie ceny pomp ciepła
  • Obszerna oferta
  • Przechodzenie na ekologiczny czynnik R32

Co nam się nie podoba

  • Wiele komponentów pomp ciepła Panasonic produkowana jest w Chinach, co niestety ma wpływ na ich jakość wykonania i niezawodność

Pompy ciepła Panasonic pomimo wysokiej rozpoznawalności swojej marki są dość tanie w porównaniu ze swoimi konkurentami. Może to być jednak ich wadą, o czym napiszemy za chwilę.

Oferta tego japońskiego producenta jest bardzo obszerna – obejmuje pompy ciepła o mocy od 3kW do 16kW. Z czego najpopularniejsze stanowią modele o mocy 7kW, 9kW, 12kW ewentualnie 16kW. Producent proponuje zarówno pompy jednofazowe, jak i trójfazowe.

Na dużego plusa zasługują również aspekty wizualne, jakimi wyróżnia się niemal każda pompa ciepła Panasonic. Nowoczesny design idealnie komponuje się z nowo budowanymi obiektami budowlanymi.

Pompy ciepła marki Panasonic wyróżniają się cichą pracą oraz stosowaniem ekologicznego czynnika chłodniczego R32. Warto też wspomnieć o możliwości zdalnego sterowania i dostępu do najważniejszych informacji na temat pracy pompy z poziomu komputera, tabletu czy smartfona - jest to jednak obecnie standard na rynku.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Przejdźmy do konkretów

Wydajność

Pompy ciepła Panasonic Aquarea posiadają klasę energetyczną od A+ do A+++ (D). Warto wspomnieć, że w roku 2019 nastąpiło „podniesienie poprzeczki” w kwestii wymogów dotyczących danej klasy.

Pompy ciepła zapewniają przyzwoitą wydajność w warunkach klimatycznych charakterystycznych dla Polski. Dla przykładu - sezonowa wydajność grzewcza (SCOP) pompy ciepła Aquarea T-CAP KIT-WXC09H3E5 przy temperaturze otoczenia +7°C i temperaturze wyjścia 35°C w klimacie umiarkowanym wynosi 4,60. Dla porównania - pompa ciepła Daikin Altherma 3 generacji (jednostki 08S18D6V(G)/ D9W(G) i 08DV) oferuje SCOP w takich samych warunkach na poziomie 4,56. Pompa Daikin jest jednak nawet o 30% droższa.

Pompy ciepła Panasonic wyróżniają się skuteczną pracą w skrajnie niskich temperaturach (nawet przy -28 °C w przypadku modelu T-CAP, co stanowi niesamowity wynik - standard na rynku to praca bez grzałki do -20 °C).

Producent chwali się także uzyskaniem jednego z najwyższych wyników SCOP (klimat umiarkowany) w przypadku pompy o mocy 3kW – 5,06 (model WC03J3E5-SM). Ciężko znaleźć na rynku pompę ciepła innego producenta o porównywalnej wydajności w takich warunkach. Dlatego jeśli jesteś posiadaczem domu pasywnego (bo praktycznie tylko w przypadku takich budynków sprawdzi się ta pompa) to z pewnością zainteresuj się tym modelem.

Opłacalność

Pompy ciepła Panasonic raczej nie wyróżniają się na tle konkurencji najwyższym standardem wykonania - poszczególne komponenty są produkowane w różnych fabrykach (często chińskich, co ma znaczenie dla jakości wykonania, trwałości i bezawaryjności). Z tego powodu to raczej wybór dla osób, dla których najważniejsza jest cena - pompy ciepła Panasonic kosztują średnio mniej niż analogiczne urządzenia konkurencji.

Drugą stroną medalu jest tutaj niezawodność. Niestety w Internecie krąży wiele negatywnych opinii na temat częstych usterek i awarii pomp ciepła Panasonic.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Największy wpływ na uznanie producenta pomp ciepła za wiarygodnego, ma jego zdolność do wywiązywania się ze zobowiązań gwarancyjnych, czyli m.in. skutecznej i sprawnej naprawy usterek.

W przypadku Panasonica bierzemy pod uwagę obecność oddziałów gwarancyjnych w naszym kraju – to bardzo duży plus na korzyść tego producenta. W przypadku awarii sprzętu, na który została udzielona gwarancja, wystarczy skontaktować się za pomocą infolinii.

Istotne pod kątem wiarygodności jest również to, czy producent „przetrwa” na rynku przez cały okres gwarancyjny. W naszej opinii rozpatrzenie tego wymaga powrotu do historii tej marki.

Panasonic prowadził bowiem swoją działalność w trudnych czasach II Wojny Światowej. W jej wyniku firma straciła 32 fabryki i biura, natomiast ilość pracowników spadła z 26 000 do … 4 400. Utrzymanie się tak ogromnej firmy, w tak wymagających warunkach rynkowych powinno skutecznie niszczyć obawy o nagły upadek tej ogromnej korporacji o tak ugruntowanej pozycji na rynku.

Gwarancja

Panasonic udziela standardowo 3 lata gwarancji na każdą pompę ciepła z dodatkowymi 2 latami na sprężarkę. Istnieje też opcja wykupienia dodatkowej wydłużonej gwarancji na 7 lat. Warto jednak wspomnieć, że gwarancja na pompę ciepła od tego producenta przysługuje tylko i wyłącznie przy montażu przez akredytowanych instalatorów.

Trzeba bowiem wiedzieć, że za prawidłową pracę pompy ciepła odpowiada nie tylko sama jakość wykonania urządzenia grzewczego, lecz również jakość montażu i późniejszego serwisu. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy upewnić się, że firma znajduje się na liście monterów dostępnej w tym miejscu [link].

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Jakie są modele i jednostki pomp ciepła Panasonic

Wszystkie pompy ciepła powietrze-woda produkowane przez markę Panasonic posiadają w swojej nazwie człon Aquarea. Urządzenia sygnowane logiem tej japońskiej marki dzielą się następnie na serie ze względu na wydajność, rozmiary czy nawet rodzaj instalacji grzewczej. Poniżej opisujemy wszystkie serie pomp ciepła Aquarea:

Pompy ciepła Aquarea High Performance – seria dedykowana budynkom energooszczędnym i pasywnym. Cechują się wysoką wydajnością, cichą pracą jednostki zewnętrznej i kompaktową budową.

Pompy ciepła Aquarea T-CAP – skrót oznacza Total Capacity. Założeniem tej serii jest utrzymywanie stabilnej wydajności pompy ciepła w skrajnie niskich temperaturach. Jako jedyny producent deklaruje, że urządzenie spełnia swoją funkcję w temperaturze do -28°C – co jest absolutnie fenomenalnym wynikiem w porównaniu ze standardem na poziomie ok. 22°C. Warto jednak wiedzieć, że tak skrajne warunki pogodowe będą występować coraz rzadziej.

Pompy ciepła Aquarea HT – przeznaczona dla obiektów budowlanych wyposażonych w stary typ grzejników wysokotemperaturowych. Umożliwia dostarczanie wody „na wylocie” o temperaturze 65°C przy temperaturze zewnętrznej -15°C.

Warto zaznaczyć, że pompa ciepła Panasonic mogą występować w wariancie monoblok, split i all in one. Więcej na ten temat w tym artykule [link].

Kilka słów o generacji pomp ciepła H i J

4 kwietnia 2019 roku Panasonic wprowadził nową generację pomp ciepła J, która w stosunku do swojego poprzednika H ma zapewniać +5% lepszy współczynnik COP. „Młodsze” urządzenia grzewcze posiadają również efektywniejszy tryb chłodzenia. Na dodatek został unowocześniony design tych pomp.

Istotną różnicą jest również rodzaj czynnika używanego w pompach ciepła Panasonic z generacji J. Otóż zastosowano w nich bardziej ekologiczny czynnik R32, który w porównaniu z wypieranym już czynnikiem R410A charakteryzuje się o 75% mniejszym negatywnym wpływie na warstwę ozonową, jak również niższą „palnością”.

Jednostki jednofazowe i trójfazowe

Panasonic oferuje pompy ciepła z zasilaniem jednofazowym i trójfazowym. Pompy jednofazowe są tańsze i częściej stosowane – jednak zabezpieczenie na „fazie” musi być nieco wyższe niż w przypadku pomp o zasilaniu trójfazowym. Trzeba też pamiętać, że wybór konkretnej pompy podyktowany jest tym, w jaki sposób została zaprojektowana instalacja elektryczna w budynku. Tutaj niezwykle istotne jest zdanie się na wiedzę dobrej firmy monterskiej!

Najlepsze pompy ciepła Panasonic – nasze wybory

Przyszedł czas na konkretne modele. Poniżej prezentujemy nasze wybory najlepszych pomp ciepła marki Panasonic, które w naszej ocenie są optymalnym wyborem, uwzględniając różne czynniki m.in. poziom termoizolacji.

Panasonic Aquarea T-CAP WH-MXC12G9E8

Umieszczenie na pierwszym miejscu pompy ciepła Panasonic z „rodziny” T-CAP z serii MXC to wynik optymalnej konfiguracji i szerokich możliwości tego konkretnego urządzenia. Z powodzeniem można je zastosować w obiektach z grzejnikami niskotemperaturowymi, klimakonwektorami czy ogrzewaniem podłogowym. Panasonic Aquarea T-CAP WH-MXC12G9E8 to pompa typu monoblok, dlatego jest łatwa w montażu i nie wymaga posiadania f-gazowych uprawnień przez firmę (czynnik roboczy jest napełniany fabrycznie). Warto również wspomnieć o cichym trybie nocnym pompy i możliwości obsługi przez smartfona.

Panasonic Aquarea High Performance KIT-WC05C3E5

Kolejną na naszej liście wyborów jest pompa z rodziny High Performance o mocy grzewczej 5,2kW – przeznaczonej do budynków o dobrej izolacji termicznej. Zestaw składa się z dwóch jednostek (pompa typu split). Wydajność grzewcza COP tego modelu przy temperaturze 7°C i docelowej temperaturze wody grzewczej 35°C wynosi 4,63 – co jest niesamowitym wynikiem.  Ta pompa ciepła jest dedykowana domom energooszczędnym lub pasywnym.

Panasonic Aquarea KIT-WHF09F3E5 9kW HT

Model ten sprawdzi się szczególnie w przypadku budynków z grzejnikami wysokotemperaturowymi ze względu na możliwość podniesienia temperatury wody przepływowej nawet do 65°C. Ze względu na brak systemu wentylacji, zaletą pompy Panasonic WHF09F3E5 HT jest zdecydowanie ułatwiony montaż. Do urządzenia można podłączyć zbiornik od dowolnego producenta.

Pompa ciepła wyposażona jest w grzałkę 3kW, daje możliwość sterowania za pomocą smartfona, jak również wyróżnia się estetycznym designem pasującym do różnego stylu wykończenia obiektu budowlanego.

Czym kierować się przy zakupie pompy ciepła Panasonic?

Wybór właściwej pompy ciepła powinien być zawsze poparty wiedzą specjalisty. Właśnie z tego powodu zalecamy wybór profesjonalnej firmy monterskiej (w przypadku Panasonica - akredytowanego), która doradzi odpowiednie urządzenie grzewcze tej marki w oparciu o budżet, termoizolację budynku, schemat instalacji elektrycznej, sposoby ogrzewania domu (np. ogrzewanie podłogowe) jak również region polski – co również ma duże znaczenie.

Instalatorzy współpracujący z Panasonic

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 3 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.