Menu

Pompa ciepła Hitachi – recenzja

Hitachi to japońska marka z ponad 100-letnią tradycją. Czy przekłada się to na jakość ich pomp ciepła? Sprawdźmy to!

Japonia

employees >350 864 pracowników

clock Od 1910

Pompy ciepła Hitachi stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Czy warto się nimi zainteresować? Koniecznie sprawdź naszą poniższą recenzję. Weźmiemy w niej pod uwagę szereg cech tej japońskiej marki m.in. wydajność urządzeń grzewczych, gwarancję i wiarygodność producenta. Zapraszamy!

Historia marki Hitachi

Hitachi należy do grupy producentów, którzy mogą pochwalić się ponad 100-letnią obecnością na rynku. Jej założycielem był inżynier-elektryk Namihei Odaira w japońskiej prefekturze (coś na wzór województwa) Ibaraki.

Pierwszym produktem, jaki wyszedł „spod skrzydła” tego przedsiębiorstwa był silnik indukcyjny o mocy 4kW wykorzystywany do pozyskiwania miedzi – tak naprawdę firma powstała właśnie wewnątrz innego przedsiębiorstwa związanego z wydobywaniem tego surowca. Firma produkowała w późniejszym czasie również różnego rodzaju technologie związane z tłoczeniem powietrza np. pompy, dmuchawy, a nawet pierwszą w Japonii lokomotywę elektryczną.  

W 1918 roku firma przeniosła się do samego serca Japonii – Tokio. To wtedy również Namihei Odaira utworzył znaną do dziś nazwę Hitachi, która stanowi połączenie słów hi (słońce) i tachi (wschód).

Niestety II wojna światowa, dokładnie tak jak wielu innych japońskich „gigantów”, nie oszczędziła firmy Hitachi. Wiele fabryk zostało zniszczonych w wyniku nalotów bombowych wojsk alianckich. Na tym etapie założyciel firmy został usunięty z firmy. Hitachi nadal prowadziła swoją działalność, jednak ponowne problemy z odbudową firmy pojawiły się w roku 1950 roku, kiedy to w przedsiębiorstwie wybuchł strajk robotniczy. Przed upadkiem firmy uchroniły ją kontrakty obronne nawiązane z armią amerykańską.

Wtedy też nastąpiła prawdziwa odbudowa firmy pod wodzą Chikara Kurata – firma ponownie prowadziła ekspansję rynkową. Nowy prezes firmy nawiązał współpracę z General Electric i RCA, co przełożyło się na wymianę technologii pomiędzy tymi przedsiębiorstwami. Następnie w latach 60., Hitachi skupiło się na produkcji sprzętu AGD i rozrywkowego.

W kolejnych latach firma skupiła się na badaniach związanych z komputerami. W 1957 roku Hitachi zaprojektował i stworzył swój pierwszy komputer, a niedługo później – komputer z podłączeniem do sieci internetowej. W związku z koniecznością rywalizacji japońskiej technologii high-tech z amerykańską, powstał rządowy program, który finansował działalność badawczo-rozwojową w tym zakresie. W ten sposób konkurencja w branży high-tech dotyczyła dwóch firm – Hitachi i amerykańskiego IBM.

Firma przeżyła jeszcze trudne chwile w latach 70. XX wieku, kiedy to panował kryzys naftowy, a konkretnie w roku 1974. Hitachi wykazał się elastycznością, odpowiednio optymalizując koszty produkcji, a całe kierownictwo zgodziło się jednym głosem na obniżenie pensji.

Automatyzacja procesów produkcyjnych była rozwijana w odpowiedzi na coraz bardziej wymagający rynek. Hitachi chcąc zapobiegać skutkom wahań walutowych w swojej działalności „rozproszyła” się po całym świecie.

Firma w XXI wieku ulegała dynamicznym przemianom, jak również była restrukturyzowana. W ostatnich latach Hitachi nawiązywało współpracę z innymi japońskimi gigantami, czyli Hondą i Mitsubishi Heavy Industries.

Nasza ocena pomp ciepła Hitachi

Co nam się podoba

  • „Japońska” niezawodność
  • Szeroki wybór pomp „mieszkaniowych” (do 24 kW)
  • Świetna wydajność
  • Jednostki z możliwością podgrzania wody na wylocie do 80°C
  • Gwarancja 3,5-letnia w standardzie
  • Gwarant ma swój oddział na terenie Polski

Co nam się nie podoba

  • Firma często traciła płynność finansową w przeszłości
  • Dość archaiczny design pomp i sterowników

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pompy ciepła Hitachi to świetny stosunek jakości do ceny. Urządzenia grzewcze od tego japońskiego producenta uchodzą za solidnie wykonane i bezawaryjne – a tego można oczekiwać od marki, która wprowadziła na rynek wiele innowacji w sektorze high-tech.

Świetna wydajność to również istotna cecha pomp tego producenta – więcej na ten temat za chwilę. Można by było pokusić się o lepszy design, jednak Japonia od zawsze była skupiona raczej na solidnym wykonaniu i niezawodności aniżeli na „fanaberiach”.

Na uwagę zasługują również jednostki do użytku rezydencjonalnego podgrzewające wodę do temperatury nawet +80°C, co pozwala na skutecznie podgrzewanie wody np. w basenie. Hitachi posiada w ofercie również dość mocne pompy o mocy grzewczej do 24kW, jako nieliczny wśród innych marek na rynku.

Certyfikacja przez laboratoria HP Keymark, to także istotna cecha pomp ciepła tego producenta. Hitachi należy jednak do grupy mniej powszechnie kojarzonych producentów – to poniekąd wynika z małego zorientowania przedsiębiorstwa na marketingu, przez długie lata. A szkoda, bo marka Hitachi posiada, jak już pewnie udało Ci się zauważyć, bogatą historię związaną z innowacjami.

Hitachi to w naszej ocenie marka bardzo unikalna i nieco tajemnicza. Co jednak najważniejsze – godna uwagi, co zgłębimy pod kątem opisanych poniżej cech.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Hitachi jest naprawdę na wysokim poziomie. Mówią o tym klasy energetyczne o oznaczeniu A+++ w bardzo wielu modelach pomp ciepła Hitachi. Z kolei wskaźniki wydajności (COP) powyżej 5,0 w dużej liczbie jednostek to zawsze znak, że mamy do czynienia z bardzo wydajnymi pompami ciepła.

Nie jest tak bez powodu – sprężarki typu scroll, jak również innowacyjne połączenie dwóch obiegów z różnymi czynnikami chłodniczymi (Yutaki S80) dla lepszej optymalizacji przepływu energii grzewczej – to wszystko sprawia, że pompy Hitachi zagwarantują nam wysokie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Opłacalność

Hitachi to marka ze średniej półki oferująca tak naprawdę parametry techniczne na poziomie marki premium. Opłacalność zakupu tej pompy jest więc na bardzo wysokim poziomie. Nawet za monoblokowe jednostki przyjdzie nam zapłacić z reguły nie więcej niż 25.000 zł. Dodając do tego niezawodność, dobry serwis na terenie Polski – oceniamy, że jest to opłacalny zakup.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Wiarygodność marki Hitachi pod kątem obecności przedstawicielstwa w Polsce jest na wysokim poziomie. W branży panują opinie, że nie ma żadnych problemów z kontaktem w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Dostępność części zamiennych jest także na wysokim poziomie, dlatego nie powinniśmy mieć dłuższych komplikacji w przypadku usterki w sezonie grzewczym – z pewnością każdemu posiadaczowi pompy ciepła właśnie na tym zależy.

Minusem dla wiarygodności producenta jest jednak wskaźnik Altmana Z-Score, którego mediana przez ostatnie 13 lat wynosi 2,08 – nie jest to wynik najlepszy z najlepszych, ale raczej nie powinniśmy mówić o ryzyku bankructwa przedsiębiorstwa.

Gwarancja

Standardowa gwarancja Hitachi to 3,5 roku – w porównaniu z innymi producentami wynik przyzwoity, najczęściej jest to bowiem standardowa 2-letnia gwarancja. Warunkiem uzyskania gwarancji jest oczywiście montaż przez certyfikowanego Partnera Hitachi.

Karta gwarancyjna jest ważna wyłącznie w przypadku posiadania dowodu zakupu. Znajduje się w niej również rejestr odpłatnych okresowych przeglądów – w celu zachowania gwarancji wymagane jest przeprowadzenie odpłatnego przeglądu, co 12 miesięcy.

Warto też wspomnieć, że w przypadku uznania reklamacji, gwarant zapewnia, że usterka zostanie wyeliminowana w ciągu 5 dni roboczych.

Serie i modele pomp ciepła Hitachi

Przyszła pora na opisanie konkretnych serii pomp ciepła japońskiej marki Hitachi – a ma ich w swojej ofercie sporo.

Pompy ciepła Hitachi Yutaki M

Oznaczenie M może być bardzo łatwo „odczarowane” – oznacza po prostu, że mamy do czynienia z pompą typu monoblok.

Na 8 jednostek zewnętrznych tylko 2 nie posiadają klasy energetycznej A+++ przy +35°C otoczenia.

Pompy o mniejszej mocy współpracują z jednofazową instalacją o napięciu 230V, natomiast większe – na instalacji trójfazowej o napięciu 400V.

Pompy ciepła Hitachi Yutaki S

Następna seria z oznaczeniem S to analogiczne pompy ciepła typu SPLIT. Warto wspomnieć, że Hitachi przewiduje kilka konfiguracji instalacji takich pomp np. z dwoma obiegami C.O. (tradycyjne grzejniki + ogrzewanie podłogowe) lub bez podgrzewania wody użytkowej.

Wydajność w przypadku takich pomp jest oczywiście nieco niższa niż znacznie droższych monobloków, jednak wciąż wiele modeli posiada klasę A+++. Warto też wspomnieć, że COP powyżej 5 przy +35°C na wylocie i +7°C temperaturze otoczenia, to wynik fenomenalny jak na pompy typu split.

Pompy ciepła Hitachi Yutaki S combi

W ramach serii S warto wyróżnić jeszcze model All-in-one, czyli COMBI – wydaje się, że oznaczenie nawiązuje do branży samochodowej, gdzie samochody o takim nadwoziu są bardziej praktyczne. Pompy ciepła Yutaki S combi to więc wariant ze zintegrowanym z jednostką wewnętrzną zbiornikiem CWU o pojemności 200 lub 260 litrowej – dość duże.

Stosowane w przypadku tej serii jednostki zewnętrzne gwarantują bardzo wysokie COP, również mocno powyżej 4,5 przy +7°C temperaturze otoczenia i +35°C na wylocie.

Pompy ciepła Hitachi Yutaki S80

Niezwykle ciekawą propozycją jest seria Yutaki S80 z pompami o mocy od 11 do 16 kW. Najbardziej unikalną cechą, jak również wyróżniającą ją na tle konkurencji, jest zastosowanie inteligentnego obiegu kaskadowego. Oznacza to, że moc pompy jest automatycznie dostosowana do zapotrzebowania, lecz to nie wszystko. W układzie występują bowiem dwa obiegi z dwoma czynnikami chłodniczymi – R410A i R134a.

Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne podgrzewanie wody przy instalacji podłogowej, jak również klasycznymi grzejnikami – nawet do +80°C. Na dodatek pompy ciepła z tej serii pracują bez dodatkowej grzałki nawet do dolnej granicy temperatury otoczenia -25°C.

Youtaki S80 można połączyć z samodzielną jednostką zewnętrzną, z oddzielnym CWU lub zintegrowaną ze zbiornikiem CWU. Dostępne są jednostki dedykowane zarówno zasilaniu 1-fazowemu, jak i 3-fazowemu.

Pompy ciepła Hitachi Yutampo II

Hitachi oferuje nam jeszcze pompę ciepła Yutampo II dedykowaną podgrzewaniu wyłącznie wody użytkowej. Producent deklaruje, że jest to dobra alternatywa dla tradycyjnych podgrzewaczy c.w.u. – i ma absolutną rację. Występuje w wariantach ze zintegrowanym zbiornikiem wody użytkowej 190 lub 270 litrowym.

Warto wspomnieć o bardzo atrakcyjnej cenie tego rozwiązania – Hitachi Yutampo II kosztuje tylko około 10 000 zł!

Najlepsze pompy ciepła Hitachi – nasze wybory

Pompa ciepła Hitachi Yutaki S80 RAS-4WHVNPE 11kW

Niesamowita pompa marki Hitachi. O serii S80 pisaliśmy już przed chwilą, jednak teraz weźmiemy pod lupę konkretną jednostkę zewnętrzną – RAS-4WHVNPE o mocy 11 kW. Wydajność COP 5,0 przy +7°C na zewn. i +30°C-35°C wody na wylocie to wynik świetny. Warto też zauważyć, że jest to również jednostka bardzo cicha – ciśnienie akustyczne w odległości 1 metra na poziomi 63dB(A) to również fenomenalne osiągnięcie.

Pompa ciepła Hitachi Yutaki M 5HP RASM-5VNE 14kW

Kolejna ciekawa propozycja, którą zdecydowaliśmy się umieścić na naszej liście wyborów. Głównym powodem jest cena, która wynosi około 23 000 zł – stawka jak za monoblok jest świetna. Klasa energetyczna A+++, COP przy +7°C/30-35°C wynoszący 4,71. Jeżeli zatem szukasz dobrej pompy ciepła do domu o dość wysokim zapotrzebowaniu energetycznym – koniecznie rozważ tę propozycję.

Pompy ciepła Hitachi – opinie

Gama powietrznych pomp ciepła Yutaki to kompaktowe jednostki, które mogą pochwalić się jedną z najwyższych sprawności na rynku.

-Boilerguide.co.uk

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.