Menu
Wielu ludzi zastanawia się, czy pompa ciepła to rzeczywiście oszczędne rozwiązanie dla ich gospodarstw domowych, siedzib firm czy innych obiektów. Sprawdzamy!
System grzewczy powinien z natury zapewniać nam oszczędności – w 2023 roku najbardziej oszczędne rozwiązanie to jednak te… najbardziej wygodne.
Rozpatrzmy więc opłacalność ogrzewania pompą ciepła. Podejdziemy do tematu z kilku stron – ponieważ nie tylko sama pompa odpowiada za dobry zwrot z inwestycji. Zapraszamy!
Nie da się ukryć, że sposób, w jaki działa pompa ciepła ma istotny wpływ na zrozumienie jej opłacalności – szczególnie w czasach dużych zaburzeń w sektorze energetycznym.
Otóż pompa ciepła zasilana jest za pomocą energii elektrycznej – jednak nie jest ona bezpośrednio przetwarzana na energię cieplną, lecz służy do zasilania mechanizmu, który jest odpowiedzialny za „wyciąganie” jeszcze większej ilości ciepła z gruntu. Z 1kW energii elektrycznej można przy dobrych warunkach pozyskać nawet 5kW energii cieplnej.
Zobacz więcej: Jak działa pompa ciepła?
W konwencjonalnych źródłach ciepła, czyli wszelkie kotły na ekogroszek, gaz itp. – ciepło uzysokuje się po prostu w procesie spalania paliwa.
Co więc to oznacza? Otóż z pompą ciepła nie jesteśmy aż w takim stopniu narażeni na zmiany cen paliw – szczególnie jeżeli jest ona zasilana z instalacji fotowoltaicznej, o czym napiszemy poniżej!
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościJak prawdopodobnie wszyscy już wiemy – w roku 2023 nastąpi zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie cen z 2022 roku, jednak jedynie do 2000 kWh lub 2600/3000 kWh przy spełnieniu pewnych warunków. W przypadku pomp ciepła wprowadza to pewne komplikacje – ponieważ bez fotowoltaiki ten limit zostanie wyczerpany przez samą pompę ciepła nawet w ciągu 2 miesięcy. Dlatego w 2023 szczególnie zachęcamy do rozważenia jednoczesnej instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki!
Szczegółowe porównanie cen ogrzewania znajdziesz w tym miejscu. Warto jednak wiedzieć, że na szczycie opłacalności systemów grzewczych mamy tak naprawdę dwóch konkurentów – kotły gazowe i pompy ciepła.
Posłużmy się więc przykładem z założeniem standardu energetycznego budynku WT 2017 (80 kWh/m2/rok). Budynek o powierzchni 150m2.
Rodzaj ogrzewania | Zużycie energii [kWh] | Łączne koszty wg. przewidywanych stawek w 2023 roku |
Kocioł gazowy kondensacyjny – temp. na wylocie +35 (ogrzewanie podłogowe) | ~14.880 = 14.8 mWh | 2960 zł |
Pompa ciepła – temp. Na wylocie +35 (ogrzewanie podłogowe) | ~4000 = 4 mWh | 2772 zł |
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Różnica bez fotowoltaiki jest więc mało znacząca. Można więc powiedzieć, że opłacalność pompy ciepła jest praktycznie na równi z kotłem kondensacyjnym, biorąc pod uwagę większy koszt początkowej inwestycji pierwszego rozwiązania.
Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki które w perspektywie długoterminowej przełoży się najprawdopodobniej na znaczne zwiększenie opłacalności pompy ciepła.
Otóż już wspomnieliśmy o zasilaniu jej fotowoltaiką. Przypuszczamy, że trend wzrostu cen energii elektrycznej, pomimo zamrożenia cen energii w 2023 roku, będzie się utrzymywał – a przecież system grzewczy to inwestycja na dekady!
Odpowiednio dobrana przez instalatora instalacja fotowoltaiczna wedle zapotrzebowania gospodarstwa – pozwala przede wszystkim na duże uniezależnienie się od cen energii na rynku. Im bardziej dynamiczny wzrost cen energii elektrycznej w przyszłości, tym szybszy zwrot z inwestycji.
Fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła daje nam ten komfort, że nie musimy uporczywie śledzić wykresów cen na giełdach w celu ostatecznej weryfikacji, czy czasem nie opłacało się zakupić innego rozwiązania grzewczego. Na dodatek przy odpowiedniej instalacji obniżymy nie tylko koszty ogrzewania pompą ciepła, lecz również samego zużycia prądu w domu. Należy na to spojrzeć z szerszej perspektywy.
Trzeba też wiedzieć, że na opłacalność zakupu pompy ciepła w 2023 roku mają również wpływ różnego rodzaju dofinansowania – które w ostatnim czasie zostały zwaloryzowane czy zasady finansowania stały się jeszcze korzystniejsze dla beneficjentów np. Czyste Powietrze.
W szczególnych przypadkach inwestycja w wymianę starego źródła ciepła na nowe, ekologiczne wraz z osprzętem, pracami ziemnymi itp. może zostać sfinansowane nawet w 100%. Tutaj również uważamy, że tendencja będzie kierowała się raczej ku technologii OZE niż konwencjonalnych źródeł ciepła – zasadność tego podejścia pokazały ostatnie wydarzenia geopolityczne. Tym samym rządy większości Państw wolą decydować się na odnawialne źródła energii niż źródła ciepła oparte na surowcach, których cena może być naprawdę zmienna.
Pompy ciepła wciąż pozostają na szczycie najbardziej opłacalnych źródeł ciepła w 2023 roku, jednak wydaje się, że rozsądniejsza będzie większa inwestycja w kompletny system z fotowoltaiką, która dodatkowo obniży również rachunki za prąd wykorzystywany „poza” pompą ciepła. Musimy liczyć się jednak z wyższą inwestycją, którą można zniwelować przez odpowiednią dotację lub poprzez kontakt z ekspertami, którzy doradzą wybór najlepszego rozwiązania!
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.