Menu

Koszt i moc pompy ciepła do domu 200m2

Jesteś posiadaczem domu o powierzchni 200m2 i zastanawiasz się, jaką pompę ciepła wybrać - a konkretnie jaką moc i w jakim budżecie? Podpowiadamy!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 07/02/2023

Czas lektury: 7 min

Wybór pompy ciepła nigdy nie należy do łatwych zadań. Jeżeli jesteś posiadaczem domu o powierzchni 200m2 i zastanawiasz się nad mocą oraz kosztem Twojej przyszłej pompy – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Rozjaśnimy Ci wszystkie kwestie związane z termoizolacją budynku, jak również czynnikami wpływającymi na zasadność stosowania danej pompy ciepła. Zapraszamy serdecznie!

Jak dobrać właściwą moc pompy ciepła do domu 200m2?

Wśród osób niezaznajomionych ze światem pomp ciepła, panuje przekonanie, że wystarczy podać powierzchnię domu, a sprzedawca lub instalator w ułamku chwili zaproponuje nam odpowiednią moc tego urządzenia.

Niestety nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Pomimo że powierzchnia domu ma duży wpływ, to wciąż występują inne czynniki, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. W ten sposób unikniemy poważnych problemów z przewymiarowaniem lub niedoszacowaniem mocy pompy ciepła.

Z doświadczenia można natomiast powiedzieć, że średnie zapotrzebowanie na energię cieplną w domu jednorodzinnym o powierzchni 200m2 wynosi około 50 W/m2, czyli najczęściej odpowiednim wyborem będzie pompa ciepła o mocy 10 kW10kW. W zależności od czynników podanych niżej, moc ta może się wahać o około 2 kW.

Czynniki wpływające na moc pompy ciepła do domu 200m2

Jako że domy o powierzchni użytkowej 200 metrów są naprawdę spore, to warto przejść przez początkowe szacunki bardzo skrupulatnie. Przede wszystkim takie budynki mogą mieć bardzo dużą objętość – nieproporcjonalnie większą niż np. w przypadku domów o powierzchni 200 m2. Jest tak dlatego, że takie budynki mogą mieć wyższe sufity, czy „połączone” piętra.        

Trzeba po prostu zapamiętać, że każdy budynek ma swoją charakterystykę, a ostateczne szacunki wymaganej mocy pompy ciepła muszą uwzględniać wiele różnych aspektów – właśnie dlatego najlepiej jak zajmie się tym specjalista.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Poglądowo możesz skorzystać natomiast z przygotowanego przez nas kalkulatora mocy pompy ciepła!

Poradnik ten dotyczy budynków o łącznej powierzchni użytkowej 200m2, dlatego omijamy aspekt powierzchni.

Strefa klimatyczna

Niewątpliwie pierwszą z najważniejszych rzeczy poza powierzchnią jest strefa klimatyczna. W przypadku Polski, klimat nieco się od siebie różni w zależności od obszaru geograficznego.

Polska podzielona jest na pięć stref klimatycznych, co prezentuje poniższa mapa:

Średnioroczne temperatury dla każdej z nich wynoszą natomiast:

Strefa klimatyczna Średnioroczna temperatura zewnętrzna [°C]
I 7,7
II 7,9
III 7,6
IV 6,9
V 5,6

Zakładając, że porównujemy dokładnie dwa bliźniacze domy o powierzchni 200m2 z zapotrzebowaniem 40 W/m2 - w Bukowinie Tatrzańskiej, zamiast pompy o mocy 6 kW montowanej w Koszalinie - może być potrzebna nawet 10 kW!

Stopień termoizolacji budynku

Budynki mogą być projektowane w różny sposób i z uwzględnieniem różnych materiałów czy systemów.

Zastosowanie rekuperacji znacznie obniża straty ciepła, dlatego w przypadku jej obecności można zastosować pompę ciepła o niższej mocy.

W przypadku starych budynków o powierzchni 200m2 warto w pierwszej kolejności wyeliminować wszelkie „mostki cieplne” w budynku, przez które ucieka ciepło. Najczęstszym winowajcą są nieszczelne okna i drzwi – powinniśmy rozważyć ich wymianę na te, które zostały zaprojektowane pod kątem niwelowania przenikania energii grzewczej.

Z drugiej strony, mamy domy pasywne, które już na etapie projektu są dostosowane pod optymalizację przepływu ciepła np. Poprzez umieszczenie okien w odpowiednim miejscu pod kątem wschodów/zachodów słońca, a tym samym ograniczania jego strat do maksimum. Z taką izolacją nawet budynki o powierzchni 200 m2 mogą być ogrzane przez pompę ciepła o mocy… 4 kW!

Liczba osób w gospodarstwie i ich sposób eksploatowania budynku

Bardzo duży wpływ na wybór odpowiedniej mocy pompy ciepła ma także liczba osób w gospodarstwie domowym – szczególnie pod kątem grzania wody użytkowej. Więcej domowników to proporcjonalnie większe potrzeby względem cwu, a tym samym konieczność zastosowania pompy ciepła o wyższej mocy.

Nie bez znaczenia jest również temperatura wody na wylocie – im wyższa z powodu np. posiadania starego typu odbiorników ciepła, tym również musimy zwrócić się ku większym mocom pompy.

Analogicznie – przy ogrzewaniu podłogowym, które można zasilać temperaturą nawet o wartości 30°C, moc pompy ciepła może być zdecydowanie niższa, czyli o mniej więcej 2-3 kW, niż w przypadku domu z grzejnikami starego typu - przy wykończonych domach zrywanie podłogi tylko po to, aby je założyć nie zawsze ma uzasadnienie ekonomiczne, z reguły lepiej jest postawić np. na grzejniki niskotemperaturowe.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 200m2?

Widełki cenowe pomp ciepła do domu 200m2 wynoszą od 20 000 zł do nawet 50 000 zł za samo urządzenie. Do ceny trzeba doliczyć również montaż, którego cena różni się w zależności od rodzaju pompy ciepła, regionu i wielu innych czynników.

Co wpływa na koszt pompy ciepła do domu 200m2?

Z pompą ciepła jest jak z zakupem samochodu, nawet przy tej samej mocy silnika, ceny mogą różnić się znacząco. Urządzenia grzewcze różnią się od siebie funkcjami, budową, jak również przeznaczone są do różnych instalacji.

Rodzaj pompy ciepła

Na rynku mamy do wyboru mnóstwo różnych systemów grzewczych wykorzystujące ciepło skumulowane w powietrzu lub w gruncie. Właśnie ten wspomniany podział ma tutaj największe znaczenie.

Pompy gruntowe to zdecydowanie droższe rozwiązanie, jednak w przypadku domów o powierzchni 200m2 z jeszcze niezagospodarowanym terenem, jej montaż może mieć bardzo duże uzasadnienie ekonomiczne.

Pamiętaj jednak, że koszty przy takiej inwestycji mogą sięgać nawet 100.000 złotych, jednak w zamian otrzymujemy niesamowitą całoroczną wydajność niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Dowiedz się więcej na temat gruntowych pomp ciepła.

Jeżeli natomiast mówimy o pompach ciepła powietrznych – te dzielą się na monobloki i splity [link monoblok czy split]. Monobloki są z reguły nieco droższe w zakupie, jednak tańsze w montażu – „splity” z kolei dokładnie na odwrót. Uśredniając – powietrzna pompa ciepła do domu 200m2 będzie kosztować od 25.000 zł do około 50.000 zł wraz z montażem.

Marka pompy ciepła

Kolejnym istotnym aspektem jest marka pompy ciepła. To oczywiste, że te z wyższej półki będą kosztować zdecydowanie więcej niż ze średniej czy budżetowej. W zamian otrzymujemy jednak z reguły wyższą wydajność, lepszą obsługę serwisową czy atrakcyjniejszy design, który dla wielu ludzi ma bardzo duże znaczenie. Poniżej poglądowa tabela z podziałem na marki premium, ze średniej półki i budżetowe.

Co kupujemy wraz z pompą ciepła?

Na koszt pompy ciepła wpływa także dodatkowy osprzęt oraz rozwiązania, które kupujemy wraz z pompą ciepła. W większych gospodarstwach domowych może być potrzebny zbiornik na cwu o większej pojemności – co będzie kosztować nas więcej.

Producenci oferują bardzo często rozwiązanie tzw. All-in-one (ang. wszystko w jednym), co oznacza, że dostarczany jest kompletny system z pompą ciepła typu split z jednostką wewnętrzną zintegrowaną ze zbiornikiem. Takie instalacje są oczywiście droższe, ale zapewniają wszystko, czego potrzebujemy do zasilania odbiorników ciepła i podgrzewania wody użytkowej, jak również oszczędzają dużo miejsca.

U wielu producentów komunikacja WiFi jest oferowana jako dodatkowe wyposażenie – tak samo jak dodatkowe funkcje sterownika. Oferta każdej marki różni się od siebie znacząco, dlatego warto czytać i porównywać, co ułatwia Wam portal pompycieplaonline.pl!

Skorzystanie z dofinansowania

Na sam koniec zostawiliśmy praktycznie najważniejszą kwestię związaną z obniżaniem kosztów pompy ciepła do domu 200m2. Otóż praktycznie każdy właściciel nieruchomości może skorzystać z dostępnym form dofinansowania do pomp ciepła – przeczytaj więcej na ten temat!

Podsumowanie

Moc i koszt pompy ciepła do domu 200m2 to temat złożony, co prawdopodobnie udało Ci się zauważyć, czytając ten poradnik. W większości przypadków warto zdać się na opinię ekspertów, którzy dokładnie określą zapotrzebowanie energetyczne budynku, po czym wskażą najlepsze rozwiązanie.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow