Menu

Pompy ciepła Mitsubishi Heavy Industries - recenzja

Mitsubishi Heavy Industries to odłam japońskiej marki dedykowanej przemysłowi. Od niedawna dostarcza również pompy ciepła dla gospodarstw domowych.

Japonia

employees >81 000 pracowników

clock Od 1870

Interesuje Cię montaż pompy ciepła? Mitsubishi Heavy Industries to marka, która zainteresuje najbardziej wymagających. Sprawdź naszą recenzję!

Mitsubishi Heavy – historia marki 

Mitsubishi Heavy Industries wchodzi w skład grupy spółek działających pod marką Mitsubishi – są one od siebie zależne biznesowo i kapitałowo. Nie sposób więc opisywać historię pomp ciepła Mitsubishi bez odwołania się do wartości kreowanych przez ten japoński konglomerat.

Firma Mitsubishi została założona w 1870 przez japońskiego finansistę Yatro Iwasakiego. Na pierwszym etapie, działalność firmy obejmowała żeglugę morską z wykorzystaniem trzech statków o napędzie parowym. Przedsiębiorstwo początkowo funkcjonowało pod nazwą „Tsukomo”, jednak w 1874 roku wraz z relokacją siedziby do Tokio, firma zyskała nowe imię – Mitsubishi.

Wraz z rozwojem firmy, japoński koncern rozszerzał swoją działalność na inne sektory rynku m.in. usługi bankowe, budowa samolotów czy produkcja części zamiennych do samochodów.

Najbardziej dynamiczny rozwój firmy miał jednak miejsce w latach 50. i 60., kiedy to koncern skupił swoją działalność na produkowaniu samochodów – w tym czasie panował rozkwit branży motoryzacyjnej.

Mitsubishi Heavy Industries to „odłam” marki nadrzędnej, który ma swoje korzenie w sektorach inżynierii, sprzętu elektrycznego, elektroniku i przemysłu lotniczego. W jej ramach japoński koncern produkuje również pompy ciepła (głównie przemysłowe, lecz w ostatnich latach “przekłada” swoje doświadczenie na produkowanie wydajnych pomp ciepła do domów jednorodzinnych), którym przyjrzymy się w dzisiejszym artykule.

Nasza ocena pomp ciepła Mitsubishi Heavy Industries

Co nam się podoba

  • Znana i wiarygodna marka
  • „Japońska niezawodność”
  • Bardzo wysoka wydajność grzania wody CWU w okresie letnim
  • Oferta również dla zastosowań przemysłowych
  • Autoryzowani przedstawiciele na terenie Polski
  • Jeden z nielicznych producentów sprężarek do pomp ciepła - nawet inne marki decydują się na ich montaż w swoich urządzeniach

Co nam się nie podoba

  • Wąska oferta
  • Stosowanie mocno wypieranego przez inne marki czynnika 410A
  • Właściciele tych pomp skarżą się na ich głośną pracę

Nie da się ukryć, że pompy ciepła Mitsubishi Heavy Industries to specyficzna grupa tych urządzeń w branży. Mają swoją unikalną zaletę w postaci wymagających zastosowań – przemysłowych, lecz również możliwość łączenia w kaskady, dzięki świetnie zaprojektowanym sterownikom. Sprawdzą się one zatem nie tylko w przemyśle, lecz również w przypadku budynków wielokondygnacyjnych.

Pompy ciepła Mitsubishi mogą pracować nawet w temperaturze -28°C, jednak trzeba pamiętać, że takie temperatury występują raczej rzadko i przez dość krótki czas. Wydajna praca przy silnych mrozach może jednak zainteresować właścicieli obiektów budowlanych np. w terenach górskich, gdzie takie temperatury mogą pojawiać się częściej. Natomiast górna granica pracy pompy ciepła to +43°C, co jest wyróżniającym się wynikiem na rynku.

Jeżeli szukamy pompy ciepła do energooszczędnego lub pasywnego budynku to pompy ciepła Mitsubishi Heavy Industries nie wydają się najlepszym na rynku rozwiązaniem ze względu na dość przeciętną wydajność w przypadku pomp o małej mocy. Jednak mówimy tutaj wyłącznie o bardzo dobrze izolowanych budynkach projektowanych właśnie pod oszczędności.

Wydajność

W kontekście wydajności serię Q-ton opiszemy w dalszej części artykułu – komercyjne zastosowanie to jej unikalna cecha. Pod lupę weźmy natomiast urządzenia z serii Hydrolution – wykorzystywanych jako forma ogrzewania budynków mieszkalnych.

Model z serii All in One z jednostką wewnętrzną HMA100-S i jednostką zewnętrzną FDCW100VNX-A o mocy 10kW według deklaracji producenta gwarantuje SCOP w temperaturze otoczenia 7°C na poziomie 4,28.

Nie jest to niestety wynik piorunujący – raczej poniżej średniej w tej „klasie” pomp ciepła. Jest jedno ale.

Pompy z serii Hydrolution wyróżniają się skuteczną pracą w temperaturze do 43°C. Większość pomp ciepła oferuje pracę w zakresie do 35-40°C. Im większe „możliwości” pracy w wyższych temperaturach, tym wydajniejsze grzanie wody użytkowej w sezonie letnim. Tutaj Mitsubishi Heavy Industries nie ma sobie równych. Tym samym ostateczna roczna efektywność grzewcza jest mocno podbijana.

Opłacalność

Ceny pomp ciepła Mitsubishi Heavy Industries oscylują raczej w okolicach średniej rynkowej, jednak ich jakość wykonania pozwala wpisać je w klasę premium. W kontekście ceny i wydajności mogłoby się wydawać, że nie jest to opłacalny wybór w zestawieniu z tym co oferują inni producenci.

Jednakże największą zaletą pomp ciepła Mitsubishi Heavy Industries, rzec można, jest prawdziwa „japońska” niezawodność. Pompy MHI mają opinie bezawaryjnych i bezproblemowych w użytkowaniu. Dla wielu ludzi ten aspekt ma najważniejsze znaczenie. Decydując się na pompę ciepła MHI możemy być więc raczej pewni, że nie zaskoczą nas nagłe usterki - a wychodzą one najczęściej w wymagających warunkach, gdzie od nich zależą warunki mieszkalne. 

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Koncern Mitsubishi to jedna z niewielu tak znanych i rozpoznawalnych korporacji, która rozpoczęła swoją działalność w XIX wieku. Tak ugruntowana na rynku marka zdecydowanie udowodniła więc swoją wiarygodność przez ponad 150 lat istnienia na rynku.

Wskaźnik altmana (z-score) najprościej mówiąc, określa ryzyko upadłości przedsiębiorstw. Od 2013 roku Mitsubishi Corp utrzymuję się na wartości powyżej 2, co oznacza że jest ona w dobrej kondycji finansowej, a wypłacalność nie jest zagrożona.

Warto wspomnieć, że Mitsubishi Heavy Industries samodzielnie produkuje sprężarki i wiele innych elementów (nie jest to standardem wśród innych producentów), a ich jakość, standard wykonania oraz wydajność sprawia, że chętnie kupuję je i wykorzystują inni potentaci rynku pomp ciepła m.in. NIBE - a trzeba pamiętać, że ta marka jest znacznie droższa. 

Gwarancja

Producent oferuje ponadprzeciętną dla branży standardową gwarancję 5-letnią. Dla przykładu Vaillant wciąż oferuje gwarancję 2-letnią - a jest to przecież marka premium.

Na plus zasługuje jednak fakt, że w Polsce jest wielu autoryzowanych przedstawicieli oraz oficjalny dystrybutor MHI - znana i ceniona firma Elektrotechnika SA. Nie musimy zatem obawiać się, że w przypadku jakiejkolwiek awarii lub usterki (a te przypominamy – nie zdarzają się często) będziemy miesiącami oczekiwać na odpowiedź.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Serie i rodzaje pomp ciepła marki Mitsubishi

Pompy ciepła Hydrolution

W pierwszej kolejności dokładnie opiszemy wspominane już pompy ciepła Hydrolution – oraz ich serie. Urządzenia z tej grupy charakteryzują się wysoką wydajnością w wysokich temperaturach, cichą pracą ok. 35dB, jak również możliwością ogrzania wody do temperatury +58°C bez stosowania dodatkowej grzałki.

Każdą pompę ciepła Mitsubishi Hydrolution można zintegrować ze sterownikiem w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Posiada on więcej czujników, sterownik pokojowy z wyświetlaczem i moduł pozwalający na sterowanie systemem solarnym, jeżeli został on zainstalowany w ramach współpracy z pompą ciepła.

Sterowniki współpracują z aplikacją internetową myUpway, która daje możliwości w zakresie zdalnego wprowadzania korekt nastaw przez Instalatora – nie ma konieczności odbywania wizyty serwisowej, co stanowi na pewno duże udogodnienie. Należy też wspomnieć, że jednostki Hydrolution w standardzie posiadają moduł WiFi - u innych producentów musimy za to z reguły zapłacić dodatkowo.

Pompy ciepła MHI Hydrolution dzielą się następnie na trzy rodzaje:

  • Seria All-In-One

Czyli wszystko-w-jednym - co oznacza, że w jednostce wewnętrzne znajdują się wszystkie elementy osprzętu w ramach jednego urządzenia. Modele z serii All-In-One to pompy ciepła ze zbiornikiem CWU o pojemności 180 litrów i 10-cio litrowym naczyniem zbiorczym. Seria All-In-One gwarantuje wyższe wydajności niż poniżej opisana seria Flexible. Cena tego rozwiązania jest jednak wyższa. Trzeba też pamiętać, że seria All-In-One jest łatwiejsza w montażu.

Seria All-In-One występuje w kombinacjach o mocy 6 kW, 8 kW lub 10 kW. Tylko pierwsza kombinacja pozwala na uzyskanie wydajności, która przekłada się na klasę wydajności A+++ - przy założeniu temperatury +35°C na wylocie.

Zestaw (jednostka wewnętrzna/jednostka zewnętrzna) HMA60-S/FDCW60VNX-A HMA100-S/FDCW71VNX-A HMA100-S/FDCW100VNX-A
Moc grzewcza 6 kW 8 kW 10 kW
COP (klimat umiarkowany) 5,32 4,09 4,28
Klasa efektywności ogrzewania pomieszczeń (W55/W35) A++/A+++ A+/A+ A++/A++
Zakres temperatur otoczenia bez pracy dodatkowej grzałki -20°C/+43°C -20°C/+43°C -20°C/+43°C
  • Seria Flexible

Pompy ciepła MHI z serii Flexible to również rozwiązanie typu split, jednak w ich przypadku wszystkie wymienione poniżej elementy instalacji są oddzielne, czyli:

  • zbiornik (300 lub 500 litrów)
  • sterownik
  • zawór trójdrożny
  • pompa obiegowa
  • wymiennik ciepła

W ich przypadku mamy nieco więcej możliwości konfiguracji – dostępne są bowiem pompy o mocy od 6 do 16kW. Seria jest zdecydowanie tańsza niż All-In-One i oferuje nieco gorszą wydajność, jednak w przypadku awarii, wymiana poszczególnych elementów jest znacznie prostsza i mniej czasochłonna niż w przypadku rozwiązań All-in-One. 

Warto też wiedzieć, że pompy Mitsubishi Flexible występują wyłącznie w wariancie 1-fazowym.

Zestaw (splitbox/jednostka zewnętrzna) HSB60-W/FDCW60VNX-W HSB60-W/FDCW60VNX-A HSB100-W/FDCW71VNX-A HSB100-W/FDCW100VNX-A HSB140-W/FDCW140VNX-A
Moc grzewcza 6 kW 6 kW 8 kW 10 kW 16 kW
COP (klimat umiarkowany) 5,16 5,14 4,09 4,28 4,2
Klasa efektywności ogrzewania pomieszczeń (W55/W35) A++/A+++ A++/A+++ A+/A+ A++/A++ A++/A++
Zakres temperatur otoczenia bez pracy dodatkowej grzałki -20°C/+43°C -20°C/+43°C -20°C/+43°C -20°C/+43°C -20°C/+43°C
  • Seria Q-ton

Seria znana jest przede wszystkim z zastosowań komercyjnych – pompy o mocy do 30kW mogą pracować w zespole nawet 16 jednostek tworzących jeden potężny system zaopatrujący obiekty o dużym zapotrzebowaniu na energię grzewczą.

Seria Q-ton przeznaczona jest do użytku komercyjnego, a co za tym idzie wysokich wymagań w zakresie dostarczania dużych ilości wody o temperaturze od 60 do 90 stopni przy temperaturze nawet -25°C na zewnątrz, bez dodatkowej grzałki. Z kolei górna granica pracy pompy ciepła to również wspomniane wcześniej 43 stopnie.

W kontekście pomp ciepła Mitsubishi Heavy Industries z serii Q-ton warto wspomnieć również, jakie są możliwości w „produkcji” wody grzewczej. Poniżej wspomnimy również o przykładowych zastosowaniach pomp ciepła Mitsubishi Heavy Industries Q-ton:

  • 3000 litrów dziennie – ośrodki wypoczynkowe/kluby fitness/baseny
  • 5000 litrów dziennie – domy studenckie/domy opieki/szpitale
  • 10 000 litrów dziennie – hotele/pensjonaty/spółdzielnie domków jednorodzinnych
  • 15 000 litrów dziennie – apartamentowce/zakłady przemysłowe (woda technologiczna)

Producent wskazuje jednak możliwości kończące się na… 100 000 litrach dziennie.

Seria Q-ton jest więc świetną alternatywą produkcji wody grzewczej dla kotłów i podgrzewaczy – według deklaracji producenta emitują 76% mniej śladu węglowego, a roczne koszty eksploatacji wynoszą średnio 46% mniej względem kotła gazowego.

Bez wątpienia dla przedsiębiorstw produkcyjnych i przemysłowych, taka inwestycja ma więc ogromne długofalowe korzyści. Szczególnie biorąc pod uwagę niestabilność na rynku surowców.

Najlepsze pompy ciepła Mitsubishi Heavy Industries – nasze wybory

MHI All-In-One FDCW71VNX-A/HMA100-S 6kW

To jedna z dwóch pomp ciepła (druga to MHI Flexible z jednostką FDCW60VNX-W) Mitsubishi Heavy Industries z serii Hydrolution, która w warunkach temperatury otoczenia +7°C i temperaturze wody na wylocie +35°C posiadają klasę efektywności A+++. Jest to jednak propozycja dla domów, których zapotrzebowanie energetyczne nie znajduje się na wysokim poziomie, lecz nie musi być to oczywiście dom pasywny. Pompa sprawdzi się w dobrze izolowanych termicznie budynkach, gdzie mieszkają maksymalnie 3-4 osoby.

MHI Flexible FDCW1000VNX-A /HSB100 10 kW

Pompa ciepła posiada przyzwoitą wydajność na poziomie 4,28 przy +7°C (temp. otoczenia) i +35°C na wylocie. Co ciekawe jest to wydajność wyższa niż dla pompy 8kW z jednostką zewnętrzną FDCW71VNX-A. Z reguły im mniejsza moc pompy tym COP jest wyższe, tutaj jednak tak nie jest. To zatem bardzo ciekawa propozycja dla budynków mieszkalnych o dość dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Niezawodność, połączona z przyzwoitą wydajnością i relatywnie niską ceną, czynią tę kombinację atrakcyjną i wartą rozważenia.

Czym kierować się przy zakupie pompy ciepła Mitsubishi Heavy?

Nie da się zaprzeczyć, że wybór pompy ciepła nigdy nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Jednocześnie jest to poważna inwestycja, dlatego każdy właściciel nieruchomości chce posiadać optymalne urządzenie grzewcze.

Przy wyborze konkretnej pompy ciepła Mitsubishi Heavy Industries powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. klimat i średnie temperatury roczne charakterystyczne dla danego regionu, standard termoizolacji budynku, jego powierzchnię, ilość kondygnacji i wiele innych czynników.

Bez wątpienia trzeba zdać się na wiedzę doświadczonego montera, którego z łatwością znajdziesz w naszej Bazie Firm. 

Instalatorzy współpracujący z Mitsubishi Heavy

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.