Menu

Pompy ciepła Daikin – recenzja

Daikin to japońska marka od zawsze związana z branżą chłodniczą i grzewczą. Pompy ciepła tego producenta mają silną pozycję na polskim rynku – czy słusznie?

Japonia

employees 12 439 pracowników

clock Od 1924

Zastanawiasz się nad wyborem producenta pompy ciepła? Daikin to dość popularna marka w naszym kraju, dlatego weźmiemy ją pod lupę w dzisiejszej recenzji!

Weźmiemy pod uwagę wiele istotnych kwestii m.in, wydajność, warunki gwarancyjne, wiarygodność czy cenę. Omówimy także wszystkie rodzaje i serie pomp ciepła Daikin. Zapraszamy do lektury!

Historia marki Daikin

Historia marki Daikin rozpoczęła się w 1924 roku w Japonii. Firma założona przez Akirę Yamadę nosiła początkowo nazwę „Osaka Kinzoku Kogyosho Limited Partnership” i w pierwszych latach zajmowała się głównie produkcją rur chłodniczych dla samolotów, urządzeń do ogrzewania parowego czy gaśnic węglowych.

Od samego początku firma współpracowała głównie z japońską armią i marynarką wojenną. Poza wymienionymi wcześniej produktami dostarczała również tuby kasetowe, bezpieczniki i wiele innych produktów.

W 1933 roku w odpowiedzi na zlecenie Japońskiego Ministerstwa Marynarki Wojennej firma Osaka KInzoku Kogyosho Limited Partnership rozpoczęła pracę z wykorzystywaniem gazu flourowęglowego jako czynnika chłodniczego – zbiegało się to z dążeniami przedsiębiorstwa do produkowania chłodziarek dla zwykłych ludzi. Yamada wierzył bowiem, pomimo trwającej wojny z Sowietami, że w niedalekiej przyszłości nadejdzie czas pokoju, a wraz z nim konieczność ułatwiania codziennego życia obywatelom.

W roku 1951 marka Daikin rozpoczęła produkcję kompaktowych klimatyzatorów, a w 1957 roku stworzyła pierwszą sprężarkę rotacyjną pochodzącą z Japonii. Kolejne sukcesy odnosiła poprzez wypuszczenie na rynek klimatyzatorów z pompami ciepła - w roku 1959.

Firma prężnie się rozwijała, a ekspansja rozniosła się na światowe rynki. Jednym z kolejnych sukcesów okazała się technologia zmiennej objętości czynnika chłodniczego VRV, którą rozwijała przez wiele lat. To Daikin odpowiadał również za wprowadzenie na rynek tzw. sprężarek swing. W 2006 roku rozpoczęła się natomiast produkcja pomp ciepła, które do dzisiaj noszą nazwę Daikin Altherma. 

Nasza ocena pomp ciepła Daikin

Co nam się podoba

 • Bardzo atrakcyjny design
 • Szeroka oferta produktowa
 • Kompaktowe rozmiary pomp ciepła
 • Możliwość wydłużenia gwarancji nawet do 10 lat
 • Całkowite przejście na ekologiczny czynnik R-32

Co nam się nie podoba

 • Nieco skomplikowane warunki gwarancyjne
 • Cena mogłaby być niższa – za jakość trzeba jednak zapłacić

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo
Ceny pomp ciepła Daikin nie należą do najniższych, jednak ich stosunek do jakości jest niezwykle atrakcyjny. Urządzenia grzewcze Daikin uchodzą w środowisku za wydajne (czemu przyjrzymy się za chwilę), solidnie wykonane i niezawodne.Daikin to marka sama w sobie. Niemalże 100 lat doświadczenia wyłącznie w technologiach „tłoczenia powietrza” robią swoje. To bez dwóch zdań producent godny zaufania oferujący pompy ciepła o bardzo wysokim standardzie.

Na uwagę zasługuje również design pomp ciepła produkowanych przez japoński koncern Daikin – wyglądają one nowocześnie, tak więc świetnie komponują się w nowym budownictwie. Zdecydowanie wyróżniają się pod tym kątem na tle konkurencji.

Warto zwrócić także uwagę na niemalże całkowite przejście na czynnik R-32, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż do niedawna powszechnie stosowany czynnik R410A.

Wydajność

W ofercie japońskiego koncernu Daikin znajdziemy mnóstwo pomp o klasie efektywności na poziomie A+++. Największy wpływ na osiąganie wysokich wydajności pomp ciepła Daikin ma niewątpliwie zastosowanie unikalnej technologii sterowania inwerterowego.

Mogłoby się wydawać, że nieustanne działanie inwertera przekłada się na zwiększenie zużycia energii, jednak tak nie jest. Otóż w praktyce, włączanie i wyłączanie inwertera w tradycyjnych systemach zużywa nawet 30% więcej energii niż w przypadku redukcji prędkości silnika pompy ciepła.

Opłacalność

Pompy ciepła Daikin to górna półka. Nie da się zaprzeczyć, że jest to raczej propozycja dla osób, dla których cena „nie gra roli”. Za relatywnie wysoką cenę pompy otrzymujemy jednak pewność, że inwestujemy w sprzęt o najwyższych standardach – w każdym aspekcie.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Wskaźnik Altmana dla firmy Daikin Industries Ltd od 10 lat utrzymuje się na średnim poziomie 2,83, co świadczy o bardzo niskim ryzyku niewypłacalności korporacji. Nic w tym dziwnego – firma od samego początku specjalizuje się w jednej technologii i przetrwała niejeden  kryzys finansowy na świecie. 

Gwarancja

Standardowa gwarancja na pompy ciepła Daikin wynosi 5 lat, w przypadku gdy instalacja została wykonana przez certyfikowanego instalatora i uruchomiona przez Autoryzowany Fabryczny Serwis Daikin - długość gwarancji powyżej standardu rynkowego. 

Na dodatek istnieje możliwość rozszerzenia jej nawet na 10 lat, co jest wynikiem z czołówki na rynku.

Warto wiedzieć, że w celu uzyskania 5-letniej gwarancji i wyższej wymagane jest przesłanie klucza aktywacyjnego do portalu Stand By Me w ciągu roku od uruchomienia. Zazwyczaj odpowiada za to instalator. Właściciel pompy ciepła ma rok na rejestrację konta licząc od daty uruchomienia pompy ciepła - jeśli tego nie zrobi, pompa ciepła objęta jest wyłącznie 3-letnią gwarancją na części zamienne.

Warto też pamiętać, że warunkiem utrzymania gwarancji jest realizowanie odpłatnych przeglądów gwarancyjnych w trakcie trwania gwarancji (raz na rok).

Istnieje również możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji, która wiąże się z uiszczeniem opłat zgodnie z poniższą tabelą:

Przedłużenie gwarancji (w latach) 5 + 1 (6 lat) 5 + 2 (7 lat) 5 + 3 (8 lat) 5 + 4 (9 lat) 5 + 5 (10 lat)
Cena (brutto) 1 500 zł 2 800 zł 3 800 zł 4 900 zł 5 900 zł

Daikin posiada szeroką ofertę pomp ciepła o różnych charakterystykach technicznych. Poniżej prezentujemy wszystkie serie od tego producenta.

Serie i rodzaje pomp ciepła marki Daikin

Daikin Altherma 3 GEO

Pompy ciepła Daikin Altherma z serii 3 GEO są przeznaczone do pracy w układzie grunt-woda. Przeznaczone są raczej do budynków po renowacji, jednakże możliwość podgrzania wody do temperatury +65°C sprawia, że urządzenie sprawdzi się w budynkach z tradycyjnymi grzejnikami.

Daikin Altherma 3 GEO to pompa ciepła występująca w wariancie „All in One” – jednostka wewnętrzna jest zintegrowana z zasobnikiem wody użytkowej, co przekłada się na oszczędność miejsca i ułatwioną instalację.

Pompy ciepła Daikin 3 z serii GEO występują w czterech wariantach jednostek wewnętrznych: H06D9W, X06D9W(G), H10D9W i X10D9W(G). Różnią się od siebie mocą grzewczą – od 6 do 10kW. Każda z tych jednostek gwarantuje najwyższą klasę efektywności A+++, co jest bardzo atrakcyjnym wynikiem. We wszystkich wariantach mamy do czynienia ze zbiornikami o pojemności 180 litrów.

Warto wspomnieć, że urządzenie Daikin Altherma 3 GEO otrzymało dwie nagrody za design: Reddot Design Award Winner 2018, iF Design Award 2018.

Pompy ciepła Daikin niskotemperaturowe

Daikin posiada w swojej ofercie pompy ciepła dedykowane ogrzewaniu niskotemperaturowemu. Występują one w dwóch wariantach: split i monoblok.

 • Daikin Altherma 3 R (split)

Seria Daikin Altherma 3 R to tzw. rozwiązanie SPLIT, gdzie występują dwie jednostki – zewnętrzna i wewnętrzna, gdzie wszystkie komponenty są rozdzielone. Wydajność grzewcza w jednostkach stosowanych w tej serii mieści się w przedziale od 4 do 8kW, natomiast SCOP – od 4,48 do 4,56. Wynik jak na pompy typu split bardzo dobry. Wszystkie pompy ciepła Daikin z serii R posiadają klasę efektywności grzania w umiarkowanym klimacie (wylot wody +35°C) A+++. Na uwagę zasługuje jednak wysoka wydajność przy wylocie +55°C, która określona jest przez klasę A++ - wynik świetny.

W rozwiązaniach All in One jednostka przypodłogowa może występować w wariancie ze 180 lub 230 litrowym zbiornikiem. W innych konfiguracjach możliwe jest zintegrowanie pompy Daikin Altherma 3 R (split) ze zbiornikiem o pojemności 300 lub 500 litrów.

 • Daikin Altherma 3 M (monoblok)

Największą zaletą tej pompy jest bez wątpienia kompaktowy rozmiar (1378 mm x 460 mm x 870 mm). Udało się to osiągnąć ze względu na zastosowanie tradycyjnego podwójnego wentylatora o nieco unikalnym kształcie.

Daikin Altherma 3 M występuje również w czterech wersjach z jednostkami o mocach 9kW, 11kW, 12kW i 16kW. Oferują one SCOP w klimacie umiarkowanym (wylot wody +35°C) przy temp. zewnętrznej 7°C na poziomie od 4,69 do 4,82. Jest to naprawdę przyzwoity wynik, szczególnie biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary tych pomp.  

 • Daikin Altherma 3 H MT

Największą zaletą pompy ciepła Daikin Altherma 3 H MT (poza oszałamiającym designem) jest bardzo cicha praca tej serii, co wynika z zastosowania 3-warstwowej izolacji z podkładkami gumowymi.

Pompy ciepła z serii Daikin Altherma 3 H MT zostały wyposażone w sprężarki z podwójnym wtryskiem, dzięki czemu za jej sprawą woda na wylocie może osiągnąć temperaturę nawet 70°C. SCOP tych pomp mieści się w przedziale od 4,51 do 4,71, co po raz kolejny jest przyzwoitym wynikiem.

 • Daikin Altherma 3 R HT

Kolejna seria na naszej liście to system ogrzewania Daikin Altherma 3 R HT określane jako „wysokotemperaturowe”. W przypadku tych modeli mówimy o mocnych pompach ciepła 11kW, 14kW lub 16kW. Ta seria pomp ciepła Daikin dedykowana jest raczej już istniejącym instalacjom ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Świetnie zastępują one tradycyjne kotły.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wydajność pomp z serii Daikin Altherma 3 R HT mogłaby być na wyższym poziomie. Klasy efektywności tych jednostek to A+ i B, a SCOP-y osiągają wartości od 2,70 do 2,88. Są to raczej pompy wychodzące z użycia na rzecz bardziej wydajnych technologii. Zdecydowanie odradzamy w dzisiejszych czasach zakup pompy z tej serii.

Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma R

Bardzo ciekawą serią pomp ciepła tej marki jest Daikin Altherma R – hybrydowe rozwiązanie pozwala na współpracę w układzie z kotłem kondensacyjnym w celu podwyższenia jej efektywności.

Producent deklaruje, że za jej pomocą możliwe jest oszczędzenie nawet 35% więcej energii w porównaniu z gazowym kotłem kondensacyjnym. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Sytuacja na rynku paliw stałych jest nieciekawa. Według naszej opinii lepiej zastanowić się nad pompą ciepła pracującą samodzielnie, aby uniezależnić się od rosnących w ostatnich czasach cen gazu.

Pompy ciepła Daikin – nasze wybory

Po omówieniu wszystkich serii pomp ciepła Daikin pora na konkretne modele. Postaramy się wybrać urządzenia, na które warto zwrócić uwagę w oparciu o różne scenariusze.

Daikin Altherma 3 EHVH08S18E9W + ERGA08EV (8 kW)

Ta pompa ciepła wyróżnia się zastosowaniem bardziej ekologicznego czynnika chłodniczego R32. Dostosowana do zimnych stref klimatycznych (Polska to strefa umiarkowana). Efektywność ogrzewania COP tego urządzenia przy temperaturze otoczenia +7°C i +35°C na wylocie wynosi 5,1 - wynik świetny. Jednostka przypodłogowa ze zintegrowanym zbiornikiem 180 litrów nie zajmuje dużo miejsca (1650x595x625 mm) w porównaniu z innymi tego typu rozwiązaniami. Warto też zwrócić uwagę na sam wygląd - jednostka wewnętrzna wygląda bardzo nowocześnie. 

Z kolei w jednostce zewnętrznej zastosowano uszczelnioną hermetycznie sprężarkę typu “swing” zasilaną silnikiem prądu stałego - producent deklaruje, że takie rozwiązanie gwarantuje 20% niższe zużycie energii niż w przypadku sprężarek zasilanych prądem zmiennym.

Daikin Altherma 3 GEO EGSAH10D9W

Kolejna pompa z ekologicznym czynnikiem R32, za co zawsze dajemy dużego plusa. Zaletą gruntowej pompy ciepła Daikin Altherma 3 jest bardzo cicha praca zintegrowanej jednostki wewnętrznej (27 dB w odległości 1 metra - standard to ok. 35dB), jak również jednostki zewnętrznej (41 dB przy standardzie 50dB). Urządzenie posiada klasę efektywności grzewczej na poziomie A+++ w klimacie umiarkowanym, zarówno dla temperatury na wylocie +55°C i +35°C. 

Daikin Altherma 3 GEO EGSAH10D9W posiada także funkcję “rewersji”, czyli pozwala również na chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim.

Czym kierować się przy zakupie pompy ciepła Daikin?

Wspomnieliśmy już, że oferta pomp ciepła Daikin jest niezwykle szeroka, dlatego niezależnie od tego, jakie wymagania stawia nasze gospodarstwo lub budynek – prawdopodobnie znajdziemy pompę dostosowaną do naszych potrzeb.

Warto jednak wiedzieć, że wybór powinien być skonsultowany ze specjalistą, który na podstawie wielu czynników powinien zaproponować nam optymalne urządzenie grzewcze do gospodarstwa domowego czy też innego obiektu budowlanego.

Pompy ciepła Daikin - opinie

Poniżej prezentujemy opinie na temat pomp ciepła Daikin, które udało nam się znaleźć w Internecie! (Stan na Q2 2022):

Jestem pod wrażeniem i muszę pogratulować firmie Daikin profesjonalizmu, jakości usług i sprawnej reakcji na nasze żądania konserwacji. Inżynier natychmiast odpowiedział na nasze wezwanie i bardzo dokładnie sprawdził cały system i upewnił się, że działa normalnie. wysoce rekomendowane.

-Trustpilot.com

Zatwierdzony przez Daikin instalator pomógł nam wybrać odpowiednią dla nas pompę ciepła. Utrzymywał nas na bieżąco przez cały proces i był w stanie dotrzymać wszystkich uzgodnionych terminów. Teraz w końcu pozbyliśmy się naszego bardzo starego kotła olejowego, który stworzył więcej miejsca w ogrodzie. Poziom komfortu poprawił się tak bardzo, że szczególnie zauważamy to teraz, gdy pogoda się ochłodziła. Świetne rozwiązanie, polecamy wszystkim. Szkoda, że ​​nie zmieniliśmy tego kilka lat wcześniej.

-Trustpilot.com

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.