Menu

Pompa ciepła do cwu - jaką wybrać

Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest pompa ciepła do cwu i czy warto ją montować w swoim domu. Zapraszamy!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 06/02/2023

Czas lektury: 8 min

Coraz większe zainteresowanie budzi oszczędne urządzenie grzewcze, jakim jest pompa ciepła do grzania cwu - czyli ciepłej wody użytkowej, z której korzystamy na co dzień w naszych domach.

Warto bowiem wiedzieć, że obok klasycznych i najpopularniejszych pomp ciepła do co i cwu, występują również pompy ciepła dedykowane wyłącznie podgrzewaniu wody użytkowej. Zapraszamy więc do przeczytania poniższego poradnika na ich temat!

Czym jest pompa ciepła do cwu?

Według definicji cwu to ciepła woda użytkowa, która musi spełniać pewne wymogi – stawiane pod kątem wody pitnej.

Jeszcze do niedawna najbardziej powszechnym rozwiązaniem do ogrzewania budynku był kocioł lub piec.

Dzisiaj właściciele budynków poszukujący bardziej ekologicznych i wydajnych rozwiązań w związku z ogrzewaniem wody użytkowej decydują się na powietrzne pompy ciepła lub coraz rzadziej gruntowe. W klasycznych układach tego typu urządzenie zaopatruje budynek w ciepłą wodę jednocześnie w co (centralnym ogrzewaniu) i cwu. Takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze, jeżeli chcemy kompleksowo zadbać o ogrzewanie wody w budynku. Natomiast przy pompie do samego cwu trzeba posiadać w domu oddzielne źródło ciepła.

Czy warto kupować pompę ciepła do samego cwu?

Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które obejmują pompy przeznaczone wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej – i to przede wszystkim latem. Czy takie urządzenia zasługują na uwagę i jakie są ich zalety oraz wady?

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że takie pompy są raczej dostosowane do pracy w warunkach poza sezonem grzewczym. Osiągają bowiem największą wydajność w temperaturach ok. +15-20°C, dzięki czemu mogą zapewniać niesamowitą efektywność grzewczą latem sięgającą nawet 6.

Służą więc najczęściej do wspomagania podgrzewania wody, co ma mieć w ostateczności wpływ na roczne obniżenie kosztów eksploatacji.

Największą zaletą pompy ciepła do cwu jest zdecydowanie ich cena – wynoszą one nawet ok. 4 000 zł, co jest bardzo niską inwestycją początkową. Choć mowa tutaj oczywiście o modelach, które są sygnowane logami raczej budżetowych marek.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w pompach ciepła typu cwu jest pobieranie powietrza… z pomieszczenia, które określane jest jako „powietrze obiegowe”. Tym samym schładza je, co podczas upałów ma oczywiście bardzo duże znaczenie dla każdego domownika – szczególnie jeżeli w domu nie ma klimatyzacji.

Są jednak dwa minusy takiego rozwiązania – jeden mniejszy, drugi większy. Otóż chłodzenie pomieszczenia będzie działać jedynie w przypadku, gdy woda użytkowa znajduje się w procesie podgrzewania. Jeżeli osiągnie ona określoną temperaturę, sprężarka się wyłącza, a tym samym przestaje „wyciągać energię z pomieszczenia”. Można ponownie uruchomić system poprzez wzięcie np. gorącej kąpieli.

Natomiast większym minusem jest oczywiście pobieranie ciepła z pomieszczeń do ogrzewania wody w sezonie grzewczym. W ten sposób ciepło wytworzone przez inne źródło np. kocioł jest zabierane, co po prostu nie ma większego sensu. Dlatego taki układ nadaje się jedynie do ogrzewania wody użytkowej latem lub ewentualnie w okresie przejściowym.

W przypadku, gdy ciepło pobierane jest z zewnątrz ten, problem nie występuje, jednak wtedy nie będziemy oczywiście mieli w domu „pseudo-klimatyzacji”.

Jedynie instalacja solarna w porównaniu z pompą ciepła (jako odnawialne źródło energii) zapewnia niższe koszty eksploatacyjne, ale jest to znacznie droższa inwestycja. Warto jednak wspomnieć, że solary są skutecznie znacznie krócej w ciągu roku (około 3 miesięcy), a na dodatek ich montaż jest bardziej skomplikowany. 

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Pompa ciepła do c.w.u. - z zasobnikiem czy bez?

Na rynku występują pompy ciepła do c.w.u. występujące jako jednostki, do których podłącza się zewnętrzny zasobnik wody użytkowej lub jako modele a’la All-in-one. Warto zaznaczyć, że drugie rozwiązanie wymaga mniejszej ilości prac podłączeniowych.

Wszystko zależy jednak od tego, jakie urządzenia grzewcze znajdują się w naszym domu. Jeżeli masz już zbiornik cwu, oczywistym będzie zakup samej jednostki grzewczej. Natomiast w przypadku, gdy planujemy dopiero zamontować taki układ – warto zastanowić się czy zakup dobrej pompy ciepła do ogrzewania wody w centralnym ogrzewaniu i wody użytkowej nie będzie lepszym rozwiązaniem.

Jaka pojemność zasobnika do pompy ciepła c.w.u.?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na pompę ciepła z zasobnikiem, warto zastanowić się w pierwszej kolejności nad jego pojemnością.

Przyjmuje się, że zbiornik o pojemności ok. 200 litrów sprawdzi się najlepiej w przypadku rodzin maksymalnie 4-osobowych, natomiast rodziny do 6 osób powinny raczej decydować się na większe zbiorniki. Warto wiedzieć, że nieco mniejszy zasobnik można „zniwelować” większą wydajnością grzewczą.

Jaka moc pompy ciepła do c.w.u.?

Jak pewnie można się domyślić, pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do cwu cechują się mniejszą mocą grzewczą aniżeli klasyczne pompy ciepła. Mówimy więc o pompach o tak niskich mocach jak 1 kW, z kolei górna granica to około 3kW - czyli przeznaczonych raczej do użytku prywatnego, pompy ciepła przemysłowe to inna „para kaloszy”.

Pompy ciepła do cwu - nasze wybory

Nie wszyscy producenci oferują pompy ciepła do cwu. Jest jednak sporo marek, które zdecydowały się na włączenie takich urządzeń do swojej oferty. Mowa tutaj m.in. o Galmet, Hewalex, Fujitsu czy Daikin. Poniżej prezentujemy modele, którymi warto się zainteresować

Pompa ciepła do cwu Galmet Small

Miniaturowa pompa ciepła od polskiego producenta Galmet. Niesamowicie nowoczesny design sprawia, że pompa z pewnością budzi pozytywne wrażenia fanów technologii. Urządzenie kosztuje około 6 000 zł brutto. Jest to pompa ciepła typu monoblok, dlatego czynnik napełniany jest fabrycznie – należy tylko podłączyć przewody z wodą od zbiornika.

Warto wspomnieć, że sterownik tej pompy pozwala również na zarządzanie pompą obiegową innych źródeł m.in. kotła c.o. lub kolektora słonecznego. Umożliwia on także ustanowienie harmonogramu pracy – dzięki czemu możemy lepiej zoptymalizować koszty związane z ogrzewaniem cwu np. poprzez wykorzystanie taryfy nocnej.

Pompa ciepła do cwu Hewalex

Kolejny polski producent posiada w swojej ofercie jednostki o mocy od 1,80 do 3 kW, które występują zarówno jako jednostki samodzielne do podłączenia zewnętrznego zbiornika lub ze zbiornikiem zintegrowanym o pojemności 200 lub 300 litrów.

Warto wiedzieć, że modele ze zbiornikiem mają moc wyłącznie 1,8 kW lub 2,5 kW, czyli te z oznaczeniem 200eK lub 300eK. Należałoby wspomnieć, że jednostki te posiadają aż 5 lat bezpłatnej gwarancji w standardzie - co jest bardzo dużym plusem.

Co ciekawe producent oferuje także pompy ciepła dedykowane podgrzewaniu wody w basenach.

Pompa ciepła do cwu Daikin Altherma ECH₂O

Niezwykle wydajna pompa ciepła cwu od renomowanego producenta Daikin osiągająca COP na poziomie 3,6 przy temperaturze otoczenia +15°C, co daje jej wysoką klasę energetyczną A+. Producent w prospekcie przekazuje informację, że pompa może działać nawet w temperaturze -7°C, co oznacza, że w przeciwieństwie do tego, co mówiliśmy wcześniej – może sprawdzić się zimą, jednak nie mamy co liczyć na fenomenalną wydajność.

Pompa ciepła do cwu Daikin Altherma ECH₂O występuje w dwóch wariantach: z dedykowanym zbiornikiem 200-litrowym lub 260-litrowym.

Warto wspomnieć, że pompa może pracować w trybie BOOST – czyli znacznie przyspieszyć podgrzewanie wody, gdy tego potrzebujemy. Na dodatek pracuje ona w systemie „Smart Grid Ready”, który zapewnia zoptymalizowane zasilanie pomp mocą bierną i czynną, tym samym wpływając na bardziej wydajną eksploatację.

Co jeszcze warto wiedzieć o pompach cwu?

Ciekawostką jest fakt, że w prospektach pomp ciepła dedykowanych podgrzewaniu wody użytkowej spotkamy się raczej z normą, która określa wydajność nie w przypadku konkretnej temperatury na wylocie (jak ma to miejsce przy klasycznych pompach ciepła), lecz w przedziale temperatur +10-55°C. Co oznacza to w praktyce?

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Otóż, dzięki takiemu oznaczeniu, właściciel pompy ma świadomość ile będzie kosztować go podgrzanie wody użytkowej z niższej do wyższej temperatury. Jest to jedyna sytuacja, kiedy pompa ciepła pracuje, o czym wspomnieliśmy wcześniej.                                                                                                            

Trzeba też pamiętać, że oznaczenia klasa efektywności pomp ciepła przeznaczonych do cwu jest z reguły niższa niż tradycyjnych pomp ciepła. Wskaźnik SCOP (wydajność w sezonie grzewczym), bo to on odpowiada za klasę energetyczną, jest niższy niż w przypadku klasycznych pomp, ponieważ pompy do cwu są dostosowane do podgrzewania wody latem.

Jeżeli zatem zobaczymy oznaczenie A lub A+ - nie oznacza to, że mamy do czynienia z archaicznym urządzeniem. Tak naprawdę klasa A+ świadczy o wysokiej wydajności pompy ciepła do cwu.

Podsumowanie

Pompa ciepła do cwu to świetne rozwiązanie, ale nie stanowi raczej „fundamentu” dla ogrzewania wody użytkowej w naszym domu. W pewnych okolicznościach może być jednak świetną inwestycją przez ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem latem. 

Wydaje się jednak, że ta technologia raczkuje – w przypadku pomp ciepła do cwu raczej spotykamy się ze sprężarkami rotacyjnymi, a nie spiralnymi. Widać, że rynek takich produktów nie jest na tyle obszerny, aby producenci podejmowali szersze działania w tym obszarze.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow