Menu
Hewalex to marka z polskimi korzeniami, która pojawiła się na rynku ponad 30 lat temu. Czy warto zainteresować się jej pompami ciepła? Sprawdzamy!
Polska
>200 pracowników
Od 1990
Zastanawiasz się czy pompy ciepła Hawalex to dobry wybór? Sprawdzamy tego polskiego producenta, aby dać Ci obiektywną recenzję. Zapraszamy!
Na naszą ostateczną ocenę będą mieć wpływ takie czynniki jak: wydajność, opłacalność, wiarygodność i warunki gwarancyjne. Zaczniemy jednak od historii samej marki.
Hewalex to polski producent, który wszedł w rynek Odnawialnych Źródeł Energii na długo przed jego rozpowszechnieniem w świadomości społeczeństwa. Od samego początku marka zakładała, że niebawem nastąpi “transformacja energetyczna” i w niedalekiej przyszłości pozyskiwanie energii stanie się bardziej wydajne, a jednocześnie ekologiczne.
Jak pewnie łatwo zauważyć – prognoza była imponująco trafna.
Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, firma skupiła się na raczkującej w Polsce produkcji kolektorów słonecznych, które były przeznaczone dla powszechnego użytku. Jako że w naszym kraju nie było w tamtym czasie odpowiedniego rynku zbytu, firma Hewalex początkowo zajmowała się głównie eksportem swoich produktów na rynki zagraniczne, a w szczególności do Austrii.
W 1999 roku Hewalex otworzył nową siedzibę, która od tamtego czasu do dzisiejszego dnia znajduje się w Bestwanicach koło Czechowic-Dziedzic. Taki krok pozwolił nie tylko na zwiększenie produkcji, lecz prowadzenie działalności w zakresie badań i innowacji – co pozwoliło na wprowadzanie na rynek paneli nowego typu. Od tamtego momentu Hewalex prowadził również intensywne szkolenia dla instalatorów, inżynierów, a nawet młodzieży.
W 2007 roku Hewalex wdrożył technologię zgrzewania ultradźwiękowego przy wytwarzaniu miedzianych absorberów. To wtedy też pierwsze polskie kolektory słoneczne otrzymały renomowany certyfikat Solar Keymark po badaniach wykonanych przez Instytut SPF w Szwajcarii.
2010 rok to dalszy rozwój kompleksu firmy znajdującego się w Bestawnicach. Znajdują się tam obecnie cztery budynki, w których odbywają się nie tylko procesy produkcyjne, lecz również obecne są działy marketingu, IT, finansów, szkoleń, sprzedaży i dział badawczo-rozwojowy. Niewątpliwie ma to wpływ na koordynację działań wewnętrznych firmy, a tym samym „kondycję” producenta.
Firma Hewalex w 2011 roku wprowadziła na polski rynek technologię spawania laserowego – tym razem wykorzystywanych przy produkcji absorberów aluminiowo-miedzianych. Tego roku firma rozpoczęła pracę nad pierwszymi kolektorami solarnymi, w których stosuje się absorbery w pełni wykonane z aluminium. 2013 rok to z kolei zwiększenie automatyzacji procesów produkcji obudów ogniw fotowoltaicznych.
Natomiast w 2014 roku firma Hewalex uruchomiła chłodzącą instalację solarną w mieście Karlstad na środkowym zachodzie Szwecji. Ma ona moc 40kW i była ona wynikiem projektu SunCool w ramach działalności badawczo-rozwojowej.
Kolejne lata to dalszy rozwój – również pod kątem pomp ciepła typu powietrze-woda, które Hewalex włączył do swojej oferty.
Firma zatrudnia obecnie 200 osób.
Co nam się podoba
Co nam się nie podoba
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Trzeba przyznać – Hewalex to solidny producent.
Nie powinien nas zawieść pod praktycznie każdym względem – jakości wykonania, wydajności, warunków gwarancyjnych czy niezawodności. Na dodatek polscy serwisanci bardzo dobrze znają ten produkt. W przypadku Hewalexa możemy liczyć także na szeroką ofertę różnych rodzajów pomp ciepła.
Na uwagę zasługuje również bardzo ciekawa i unikalna propozycja od producenta Hewalex w kwestii designu – otóż w ramach zakupu pompy można wybrać kolor obudowy spośród palety 1625 odcieni, tym samym dopasowując ją do własnych preferencji lub elewacji.
Można powiedzieć, że wydajność pomp ciepła Hewalex jest na adekwatnym do ceny poziomie. Trzeba bowiem pamiętać, że walka wśród producentów o większą wydajność pomp ciepła (często nawet o kilka setnych po przecinku), nie zawsze jest „warta świeczki” po stronie konsumenta. Pompy ciepła czołowych marek z jednej strony gwarantują nieco wyższą efektywność grzewczą (5-10%) – jednak czy jest to warte niemalże dwukrotnie większej ceny? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie, biorąc pod uwagę nasze preferencje i to czego oczekujemy od pompy ciepła.
Hewalex wprowadził na rynek pompy ciepła, które posiadają wiele cech urządzeń klasy premium, jednak ich cena oscyluje w okolicach średniej półki. Wydaje się więc, że oferta jest bardzo atrakcyjna i takie jest też nasze zdanie na ten temat. Cena monobloku z dwoma jednostkami (zewnętrzną i wewnętrzną) o mocy 8kW wynosi około 28 000 zł, kiedy to taki sam zestaw u innych producentów może sięgać nawet 35 000 do 40 000 zł.
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościTemat wiarygodności firmy Hewalex jest nieco skomplikowany. Z jednej strony mamy 30 lat doświadczenia marki w branży Odnawialnych Źródeł Energii, za co dajemy bardzo dużego plusa. Natomiast z drugiej – producent zatrudnia jedynie 200 osób i większość procesów produkcyjnych zachodzi w ramach jednego kompleksu.
Jeżeli chodzi o fotowoltaikę – w Polsce Hewalex zajął pierwsze miejsce pod kątem sprzedaży paneli słonecznych. Na dodatek nie są to puste słowa, lecz wynikają z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, która zajmuje się monitorowaniem polskiego rynku fotowoltaicznego. Te z kolei następnie przekazywane są do Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej (ESTIF).
Warunki gwarancji dla pomp ciepła z oferty Hewalex różnią się w zależności od rodzaju pompy, jednak ogólnie mówiąc, są bardzo atrakcyjne. W przypadku urządzeń z serii PCCO (opiszemy ją poniżej) obowiązuje wydłużona 5-letnia gwarancja – pod warunkiem, że została ona podłączona do systemu EKONTROL, który odpowiada za zdalną kontrolę i serwis. W przypadku, gdy taka czynność nie została przeprowadzona, producent udziela standardowej 2-letniej gwarancji na urządzenie.
Warto też wspomnieć, że wydłużona gwarancja dotyczy wyłącznie samego modułu – nie obejmuje obudowy PC i jej elementów, które nie są powiązane z wydajnością pompy. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do wielu producentów, którzy oferują gwarancję od momentu uruchomienia – Hewalex za termin początkowy uznaje zakup pompy. Mała, choć niewielka rysa na warunkach gwarancji, biorąc pod uwagę długi okres bezpłatnej gwarancji (a tle konkurencji), nie powinna się rzucać aż tak w oczy.
Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do większości producentów Hewalex nie wymaga wykonania montażu przez autoryzowanego partnera, co z jednej strony jest plusem – jednak z drugiej nie jesteśmy „zmuszeni” do sprawdzenia wiarygodności instalatora. Możemy Ci jednak w tym pomóc – skorzystaj z naszej wyszukiwarki instalatorów w naszej okolicy.
Z drugiej strony mamy pompy ciepła do wody użytkowej, które objęte są standardową gwarancją 4-letnią lub o rok dłuższą, do czego wymaganiem jest zarejestrowanie i zaakceptowanie listy kontrolnej. Dotyczy to jednak wyłącznie pomp ciepła z serii 200eK i 300eK. Na mocniejsze pompy do wody użytkowej, czyli o nominalnej mocy grzewczej 3kW, w standardzie udzielana jest z kolei gwarancja 3-letnia. Natomiast w przypadku pomp ciepła do basenów, czyli z serii PCWB i PCWBi, gwarancja wynosi 4 lata, a na obudowę PC i elementy – wyłącznie gwarancja 2-letnia.
Warunki mogą wydawać się więc nieco skomplikowane, jednak mają w sobie dużo korzyści. Trzeba przyznać, że z pewnością jest to mocna strona Hewalex. Można się jedynie przyczepić do braku możliwości odpłatnego wydłużenia gwarancji o kolejne lata.
Niezwykle istotne jest również to, że w ramach gwarancji przeglądy urządzenia są bezpłatne.
Pompy ciepła tej marki z powodzeniem sprawdzą się w układach hybrydowych – współpracując z konwencjonalnymi źródłami energii cieplnej.
W ofercie pomp ciepła do c.o. od producenta Hewalex mamy do wyboru wersję monoblok (PCCO) i SPLIT (PCOP). Przejdźmy zatem do pierwszej z nich, czyli:
Monobloki z serii PCCO występują w pięciu wariantach mocy grzewczej: 6 kW, 8,5 kW, 10 kW, 12,90 kW i 17,50 kW. Wszystkie z nich opierają swoje działanie na podwójnej sprężarce rotacyjnej tzw. twin rotatory inwerter.
Wszystkie jednostki w typoszeregu PCCO MONO posiadają klasę energetyczną A+++ dla temperatury wody na wylocie +35 °C .SCOP w klimacie umiarkowanym mieści się natomiast w przedziale od 4,32 do 4,69.
Wynik dość przyzwoity, choć nie jest to ewenement. Warto też wspomnieć, że wszystkie pompy ciepła z tej serii pracują na czynniku R32, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż wypierane już czynniki R410A.
Splity z serii PCCO wykonane są w podobnej technologii – podobieństwo jest również widoczne na pierwszy rzut oka. Ciężko tak naprawdę odróżnić z zewnątrz, z jakim typem urządzenia mamy do czynienia. PCCO SPLIT występuje w trzech wariantach mocy – 6 kW, 10 kW i 12,60 kW. Tak jak w przypadku monobloków – również pracuje na czynniku roboczym R32, którego ciśnienie jest podnoszone także za pomocą sprężarki twin rotatory inwerter.
W ofercie Hewalex znajdziemy również pompy ciepła, które są dedykowane podgrzewaniu wody użytkowej. Pompy te posiadają klasy energetyczne na poziomie A i A+, które są przyzwoite jak na urządzenia tego typu. Trzeba bowiem pamiętać, że pompy ciepła do c.w.u. posiadają z natury nieco niższe klasy energetyczne niż tradycyjne pompy do c.o.
Hewalex oferuje pompy ciepła do ogrzewania wody użytkowej ze zbiornikiem 300 litrowym (300eK) lub 200-litrowym (200eK). Z kolei dostępne moce to 1,80 kW lub 2,50 kW. Natomiast w przypadku jednostek bez zbiornika wody użytkowej tylko 3,0 kW – w wersji z podstawowym sterownikiem (EKO) i rozszerzonym (G426).
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Warto wspomnieć, że Hewalex ma w swojej ofercie również pompy ciepła dla obiektów przemysłowych o mocy 22,6 kW, 43 kW i 86 kW. Są to potężne monobloki, z czego tylko najmniejsza posiada dwie sprężarki rotacyjne, inne zaś opierają swoje działanie na sprężarce typu scroll. Szkoda tylko, że żadna jednostka dla użytku prywatnego nie została wyposażona w taki podzespół.
Pompy z tej serii pracują wyłącznie na potrójnej fazie i napięciu 400V, czyli popularnej sile.
Doceniamy za rozszerzenie oferty o przemysł, jednakże wydaje się, że Hewalex potocznie mówiąc „nie zaszalał”, gdyż nawet przy pompie o mocy 22,6 kW powinniśmy raczej widzieć oznaczenie minimalnie A++ przy +35 °C na wylocie. Tutaj mamy jedynie A+.
Hewalex produkuje także pompy ciepła zaprojektowane pod ogrzewanie wody basenowej – za co dajemy plusa. Nawet zagraniczne, renomowane marki nie zdecydowały się na ten krok, a w przypadku Hewalexa mówimy o naprawdę pokaźnej ofercie.
Basenowe pompy ciepła marki Hewalex dzielą się na dwa typy – ze sprężarką tradycyjną 1-stopniową, jak również sprężarką inwerterową, której moc grzewcza może być z łatwością regulowana.
Producent deklaruje, że najmocniejsze pompy ciepła z tej serii mogą pracować w basenach o powierzchni nawet 115 m2.
Przejdźmy do konkretnego faworyta, jeżeli chodzi o modele Hewalex – czyli pompę ciepła, którą z czystym sumieniem polecamy, by rozważyć przy zakupie.
Powód, dla którego umieściliśmy tę pompę ciepła w naszych wyborach, jest prosty. Monoblok PCCO o mocy 12,90 kW posiada klasę energetyczną A+++ zarówno dla wody na wylocie +35°C i +55°C. Jest w stanie wydajnie pozyskiwać ciepło z powietrza w temperaturze nawet -25°C. Innowacyjny moduł zabezpieczający PZ HX z kolei chroni przed zamarznięciem obiegu w wyniku przerwy w dostarczaniu prądu.
Mimo, że jest to dość mocna pompa, a z reguły w nowoczesnym budownictwie stosuje się pompy 10 kW – to jest to raczej propozycja do bardzo dużych budynków np. 200 m2.
Użytkuję Hewalexa od 2019 roku, kolega od 2016. Pompa robi swoją robotę. Nic się nie dzieje. W ubiegłym roku popracowali nad oprogramowaniem, były 2 czy 3 aktualizacje. Grzałem tylko 2 sezony ale widzę, że na nowym firmware w ostatnią zimę za co i cwu zapłaciłem tyle samo co w poprzednim sezonie, chociaż zima była większa, temperaturę podniosłem o 0,5 stopnia, prąd podrożał i jest jedna osoba więcej w domu./p>
-Forum.muratordom.pl
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.