Menu

Koszt i moc pompy ciepła do domu 150m2

Jesteś właścicielem domu o powierzchni 150m2 i zastanawiasz się, jaką pompę ciepła wybrać? Jesteś w dobrym miejscu!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 07/02/2023

Czas lektury: 5 min

Jesteś właścicielem domu o powierzchni 150m2 i zastanawiasz się, jaką pompę ciepła wybrać? Jesteś w dobrym miejscu!

Pompa ciepła to urządzenie, które zapewnia bardzo duże oszczędności, jak również wysoki komfort, a w połączeniu z fotowoltaiką – niezależność. Posiadasz dom o powierzchni 150m2 i zdecydowałeś lub zdecydowałaś się na zakup tego urządzenia? Pomożemy wybrać Ci właściwą pompę ciepła!

Wytłumaczymy Ci, co wziąć pod uwagę w kwestii kosztów, a także opiszemy czynniki wpływające na dobór odpowiedniej mocy pod kątem powierzchni domu. Serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego poradnika!

Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła do domu 150m2?

Nie ma niestety możliwości dopasowania mocy pompy ciepła posiłkując się wyłącznie informacją o powierzchni domu.Choć czasem nawet takim sposobem wyliczania mocy trafimy w najbardziej optymalną.

W grę wchodzi bowiem wiele innych czynników, które wyjaśnimy w tym poradniku. Z tego powodu ostatecznie powinniśmy zlecać to zadanie doświadczonym specjalistom.

Możesz skorzystać również z przygotowanego przez nas kalkulatora, który szacunkowo określi docelową moc pompy ciepła.

Co wpływa na moc pompy ciepła do domu 150m2?

Z reguły starsze budynki wymagają więcej energii na ogrzanie z powodu mostków cieplnych i po prostu innych technik budownictwa stosowanych w ówczesnym czasie. Znaczenie mają także inne czynniki np. strefa klimatyczna czy odbiorniki ciepła. Poniżej najważniejsze z nich:

Warunki klimatyczne

Mało kto zdaje sobie sprawę, że klimat w Polsce jest dość mocno zróżnicowany. Występuje u nas aż pięć różnych stref klimatycznych, które wyróżniają się inną temperaturą średnioroczną. Sprawdź, w której się znajdujesz:

Poniżej natomiast tabela, która pokazuje średnioroczne temperaturę dla każdej strefy.

Strefa klimatyczna Średnioroczna temperatura zewnętrzna [°C]
I 7,7
II 7,9
III 7,6
IV 6,9
V 5,6

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Zauważ więc, że porównując strefę drugą i piątą – przy „bliźniaczych” budynkach może być wymagana pompa ciepła o mocy nawet 10-20% wyższej!

Odbiorniki ciepła

Bardzo istotną kwestią jest także temperatura na wylocie – grzejniki starego typu wymagają bowiem temperatury do około 55°C, z kolei przy dobrze zaprojektowanym ogrzewaniu podłogowym może wynosić ona nawet 32°C.

Wyższa temperatura docelowa to zatem konieczność stosowania pompy o większej mocy niż w analogicznym budynku, gdzie nie znajduje się ogrzewanie podłogowe.

Poziom termoizolacji budynku

Następna kwestia to ocieplenie budynku. Warto wiedzieć, że nic nie zapewni Ci takich oszczędności na ogrzewaniu niż dobra termoizolacja budynku. Co prawda na rynku występują pompy ciepła wysokotemperaturowe, jednakże ich zastosowanie jest uzasadnione tylko w nielicznych przypadkach.

Bardzo źle ocieplony dom może zużywać nawet 15 razy więcej energii grzewczej niż dom pasywny – który spełnia najwyższe możliwe normy energetyczne.

Wniosek nasuwa się więc sam – warto zainwestować w ocieplanie budynku, tym bardziej że istnieją formy wsparcia finansowego takich inwestycji. Inaczej musimy wybierać pompę ciepła o wyższej mocy

Poniżej przydatna tabela, która pokazuje zużycie energii grzewczej w zależności od danego typu budynku:

Liczba osób w gospodarstwie i sposób eksploatowania budynku

Nie sposób również pominąć znaczenia liczby osób na stałe zamieszkujących w domu o powierzchni 150m2. Trzeba bowiem pamiętać, że im więcej domowników – tym większe koszty związane z podgrzewaniem wody użytkowej.

Liczba osób ma także wpływ na ogrzewanie samego budynku, gdyż przy większych gospodarstwach rzadko kiedy nie ma nikogo w domu – krzywa ogrzewania jest więc zawieszona na wysokim pułapie cały czas.

Koszt pompy ciepła do domu 150m2

Płynnie przejdźmy więc do kosztów związanych z zakupem i montażem pompy ciepła do domu o powierzchni 150m2. Koszt pompy ciepła z montażem powinien mieścić się w przedziale od 30.000 zł do 50.000 zł. Gruntowe to z kolei koszt nawet dwukrotnie wyższy.

Trzeba wiedzieć, że tutaj mamy nieco więcej swobody, gdyż na własną rękę możemy się „doedukować” w zakresie pomp ciepła i wybrać konkretny rodzaj lub markę – znając ich plusy i minusy. Ewentualnie sprawdź ranking producentów pomp ciepła.

Co wpływa na koszt pompy ciepłą do domu 120m2?

Na koszt pompy ciepła wpływa przede wszystkim jej moc, marka i rodzaj. Trzeba także uwzględnić koszty montażu, które mogą różnić się w zależności od województwa. Poniżej prezentujemy istotne czynniki wskazujące na ostateczny koszt pompy ciepła!

Rodzaj pompy ciepła

Trzeba wiedzieć, że pompy ciepła dzielą się na różne rodzaje. Gruntowe pompy ciepła są znacznie droższe ze względu na konieczność wykonania odwiertów – każdy z nich kosztuje nawet 20.000 zł.

Co prawda, gruntowa pompa ciepła zapewnia stabilną wydajność przez cały rok niezależnie od temperatury otoczenia (w przypadku powietrznych tak nie jest), co wpływa na jeszcze większe oszczędności – jednak taka inwestycja zwraca się znacznie dłużej.

Dodatkowe wyposażenie

Systemy grzewcze z pompami ciepła mogą posiadać dodatkowe funkcje/wyposażenie. Dla przykładu – u wielu producentów łączność WiFi jest płatna, tak samo jak zaawansowane funkcje sterownika.

Jeżeli chodzi natomiast ponownie o cwu – przy dużych gospodarstwach konieczne jest także zakupienie większego zbiornika, co również jest dodatkowym kosztem.

Dofinansowanie

Na ostateczną cenę pompy ciepła do domu o powierzchni 150m2 mają wpływ również dofinansowania – większość właścicieli decyduję się na tę formę wsparcia. Powód jest prosty – dlaczegoby nie? Dopłata ze strony różnego rodzaju programów sprawia, że zwrot z inwestycji następuje znacznie szybciej.

Podsumowanie

Poszukując idealnej pompy ciepła do swojego domu 150m2 trzeba oprzeć się na zdrowym rozsądku i dobrze przemyśleć sprawę przy jednoczesnym wsparciu ze strony doświadczonych specjalistów. Najlepiej, gdy Twoja rola sprawdzi się do wyboru marki pompy i poszukiwaniu odpowiedniej firmy instalatorskiej. Wypełnij poniższy formularz, jeśli chcesz, abyśmy Ci pomogli!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow