Menu

Pompa ciepła Toshiba – recenzja

Interesuje Cię nowy sposób ogrzewania Twojego gospodarstwa domowego i zainteresowały Cię pompy ciepła Toshiba? Sprawdź naszą recenzję.

Japonia

employees >141 256 pracowników

clock Od 1875

Na początek opiszemy historię tej marki (która wyróżnia się swoją złożonością), przedstawimy naszą ocenę, wytkniemy mocne i słabe strony marki, jak również zaprezentujemy serie i nasz typ na najlepszą pompę ciepła Toshiba. Zapraszamy!

Historia marki Toshiba

Toshiba to marka z ponad 140-letnią historią, która płynęła dwoma nurtami – jedna to firma Tanaka Seizo-sho (założona w 1882 roku) wraz z zależną od niej fabryką założoną przez Hisashige Tanakę w 1875 roku.

Warto jednak jeszcze wspomnieć rok 1873, kiedy to Ministerstwo Inżynierii zleciło założycielowi firmy zaprojektowanie nowoczesnego sprzętu telegraficznego. To właśnie wtedy została wybudowana wspomniana fabryka w Tokio. Przedsiębiorstwo rozrosło się bardzo dynamicznie, stając się w pewnym momencie jednym z największych japońskich producentów ciężkich aparatur elektrycznych. Firma przybrała ostateczną nazwę Shibaura Engineering Works Co.,Ltd. w roku 1904.

Drugim nurtem była natomiast firma Hakunetsu-sha & Co., Ltd. – czyli pierwsza japońska firma zajmująca się produkcją żarówek oświetleniowych, która następnie przeszła na wytwarzanie „produktów konsumenckich”. Przedsiębiorstwo zostało założone przez inżynierów Ichisuke Fujioka i Shoichi Miyoshi.

Zmieniła ona w 1896 roku swoją nazwę na Tokyo Hakunetsu Dontokyuu Seizo Co., Ltd., po czym w 1899 roku na Tokyo Electric Company. Warto wspomnieć, że to właśnie ta firma wynalazła pierwszą na świecie żarówkę elektryczną z podwójną cewką.

Ciemnym okresem w historii firmy było trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Kanto w 1923 roku, w wyniku którego zginęło 100 000 osób – w tym wielu pracowników firmy Tokyo Electric Company. Udało się jednak odbudować przedsiębiorstwo poprzez wiarę i aktywne wkraczanie w nowe obszary działalności m.in. w sprzęt medyczny. Pomimo katastrofy Tokyo Electric Company wyprodukowało pierwsze elektryczne pralki i lodówki na terenie Japonii i nastąpiło to w 1930 roku, a 12 miesięcy później – pierwsze odkurzacze.

Fuzja firm Shibaura Engineering Works Co., Ltd. z Tokyo Electric Company nastąpiła natomiast w roku 1939 w wyniku i tak trwających już bardzo bliskich relacji biznesowych. Podmiot przyjął nazwę Tokyo Shibaura Denki, czyli Tokyo Shibaura Electric Co., Ltd. W czasach wojny podmiot realizował także zamówienia państwowe, jednak trudne czasy nie ominęły przedsiębiorstwa – wiele fabryk zostało zniszczonych.

Po wojnie firma powróciła do mniejszej elektroniki użytkowej, a kolejne dekady były istotnymi zawirowaniami – podmiot był podzielony przez ustawy rządowe, a jednocześnie „zależne” od siebie jednostki gospodarcze dokonywały to kolejnych i licznych innowacji, w coraz to większej liczbie dziedzin.

W 1978 roku firma ustandaryzowała się pod brandem „Toshiba” i ponownie stawiała na działalność badawczo-rozwojową tworząc kolejne rozwiązania m.in. pierwszy na świecie laptop, dynamiczną pamięć RAM, czy nagrywarki HD DVD. W drugim tysiącleciu zaczęła produkować również klimatyzatory i pompy ciepła – tym drugim przyjrzymy się dokładniej w tej recenzji.

Firma zatrudnia obecnie 175 000 pracowników na całym świecie. Co ciekawe w Polsce również działa fabryka telewizorów Toshiba, która znajduje się w Kobierzycach pod Wrocławiem – uruchomiona w 2007 roku.

Nasza ocena pomp ciepła Toshiba

Co nam się podoba

 • Uchodzą za niezawodne
 • Przyzwoita wydajność
 • Szeroka oferta jednostek
 • Moduł komunikacji WiFi w standardzie

Co nam się nie podoba

 • Bardzo utrudniony dostęp do informacji na temat gwarancji
 • Brak jednostek ze sprężarką typu scroll
 • Archaiczny design
 • Brak  monoblokowych pomp ciepła w ofercie

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pompy ciepła Toshiba to połączenie niezawodności, dobrej wydajności, szerokiej oferty i ekologii. Można powiedzieć, że wszystkie te cechy są gwarantowane przez tę japońską markę, ale nie na najwyższym poziomie.

Toshiba to zatem firma, za którą nie przepłacimy, jednak w zamian dostaniemy przyzwoity produkt o solidnych parametrach. Czy wśród innych producentów można znaleźć lepsze pompy za nieco wyższą cenę? Oczywiście.

Jednak Toshiba to marka, która ugruntowała swoją pozycję na „średniej” półce. Jeżeli zatem szukasz pompy ciepła z takiego segmentu – zdecydowanie zachęcamy do rozważenia zakupu urządzenia grzewczego Toshiba.

Marka ma jednak jedną bardzo poważną rysę na zaprezentowanym przez nas krystalicznym wizerunku, ale o tym pod nagłówkiem – gwarancja.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Toshiba jest na wysokim poziomie, szczególnie w przypadku systemów typu SPLIT. Wśród oferty znajdziemy serię z pełnym typoszeregiem, który „posiadają” w całości klasy energetyczne A+++ przy ogrzewaniu niskotemperaturowym. Mowa o serii All-in-one, serii o oznaczeniu S5 Powerful i najnowszych pompach SPLIT z czynnikiem R32.

W swoich jednostkach Toshiba wykorzystuje wyłącznie sprężarki rotacyjne (najczęściej podwójne) własnej produkcji oraz technologię inwerterową. Stosowanie sprężarek typu scroll jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwia markom premium (choć nie tylko one je stosują) osiągnięcie lepszych wyników wydajności. Pompy ciepła z taką sprężarką są jednak znacznie droższe.

Opłacalność

Pompy ciepła Toshiba należą do średniej półki i raczej mają wszystkie cechy, które słusznie przypisują ja do tej grupy. Jak to w przypadku japońskiej inżynierii – nie liczmy na design ani intuicyjny system obsługi instalacji pokroju Vaillanta.

Za opłacalność pomp ciepła marki Toshiba odpowiada ogromne doświadczenie w rozwoju badawczym. Marka kreując tak wiele innowacji, nie może pozwolić sobie na wpadki. Pomimo że Toshiba to średnia półka cenowa oferuje ponadprzeciętną niezawodność – opinie w Internecie świadczą, że nie ma z nimi większych problemów.

Trzeba też dać dużego plusa za jednostki SPLIT R32 – można powiedzieć, że mają one wszystko, co powinny mieć takie pompy. Sprawdzone rozwiązania, wysoka wydajność (SCOP w klimacie umiarkowanym dla zastosowań niskotemperaturowych – nawet 4,63), niezawodność i atrakcyjna cena. Czego chcieć więcej?

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Toshiba jest firmą z ogromną tradycją w inżynierii, wprowadziła na rynek wiele nowoczesnych rozwiązań, a przetrwanie w tak trudnym dla Japonii czasie II wojny światowej jest bez wątpienia czymś godnym uwagi. Marka jest doceniana na rynku za różne produkty elektroniczne m.in. telewizory.

Dziwi więc trochę, że firma według wskaźnika Altmana Z-score (mierzącego ryzyko utraty wypłacalności podmiotu) w 13-letnim okienku posiada medianę na poziomie 1,59 – świadczącej o tym, że firma jest w „szarym obszarze”, czyli może mieć pewnego rodzaju finansowe problemy. W ostatnim czasie udało się jej jednak „odbić” i osiągnąć nieco wyższy wskaźnik Altmana, powyżej 2.

Gwarancja

Jesteśmy bardzo zawiedzeni, że producent nie zadbał o to, aby zaprezentować przejrzyste warunki gwarancji dla potencjalnych polskich klientów. Zdecydowanie musimy odjąć punkty za takie podejście. Nawet w przypadku budżetowych marek, takie dokumenty są z reguły ogólnodostępne i przejrzyste.

Serie i modele pomp ciepła marki Toshiba

Toshiba oferuje, nazwijmy to – klasyczny podział oferty. W propozycjach znajdziemy jednostki typu split, monoblok, jak również jednostki wewnętrzne z przyłączem CWU lub tzw. „All-in-one”.

Pompy ciepła powietrze-woda Toshiba Estia Spit

W ramach tej „grupy” mamy do wyboru jednostki o mocy od 4 kW do 16 kW – czyli również bardzo klasycznie. Nowsze modele pracują na czynniku roboczym R32, natomiast starsze na R410A. Przypominamy, że R32 jest czynnikiem o mniejszej szkodliwości dla środowiska.

Toshiba oferuje także wspomniane rozwiązania All-In-One, w których jednostka wewnętrzna przyjmuje formę „lodówki” ze zintegrowanym zasobnikiem CWU o pojemności 210 litrów – czyli dość duży w porównaniu z pompami wszystko-w-jednym od innych producentów. Moduły All-In-One występują tylko w wersji z czynnikiem roboczym R32.

Warto też wspomnieć, że pompy ciepła Toshiba Estia występują w wersjach z 2-strefowym ogrzewaniem/chłodzeniem, czyli dwoma obiegami wody grzewczej.

Wyróżniamy więc następujące serie:

 • Estia Split R410A
 • Estia Split R32
 • Estia Split R32 All-in-One
 • Estia Split S5
 • Estia Split S5 Powerful

Termodynamiczna pompa ciepła wody użytkowej

W swojej ofercie Toshiba posiada również pompy ciepła dedykowane wyłącznie produkcji gorącej wody użytkowej przez cały rok Model Toshiba DHW-HP gwarantuje współczynnik COP na poziomie 3,69. Pompa posiada 5 trybów pracy: AUTO, ECO, BOOST, SILENT I HOLIDAY.

Producent deklaruje, iż takie rozwiązanie zapewnia 80% oszczędności w stosunku do tradycyjnych elektronicznych podgrzewaczy wody. Dodatkowo można podłączyć ją do instalacji solarnej, czyniąc system jeszcze wydajniejszym.

Termodynamiczna pompa ciepła Estia została wydana w dwóch wariantach – ze zbiornikiem o pojemności 190 lub 260 litrów. Większy model sprawdza się nieco lepiej przy niższych temperaturach +7°C, natomiast pierwszy zyskuje przewagę przy temperaturze otoczenia +15°C.

W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań termodynamiczna pompa CWU Toshiba została zaprojektowana pod kątem wysokiej wydajności również w sezonie letnim – tym samym zakres pracy wynosi od -7°C do +40°C. Wysoka górna granica oznacza, że pompy są niezwykle wydajne w okresie letnim.

Systemy VRF

Toshiba produkuje również pompy ciepła przeznaczone do użytku komercyjnego o znacznie większych mocach. Pojedyncze moduły od 22,4 do 67 kW mogą zostać połączone w jeden system generujący wspólnie moc grzewczą na poziomie 335 kW. Takie rozwiązania są jednak wykorzystywane np. w przypadku dużych hoteli, siłowni, centrum SPA, czy w ogrodnictwie i sadownictwie.

Najlepsza pompa ciepła Toshiba – nasz wybór

Pompa ciepła Toshiba Estia Split R32 801HRW-E/1101XWH**W-E 12kW

Zestaw o maksymalnej wydajności grzewczej 12 kW w układzie SPLIT to w naszej opinii najlepszy wybór ze względu na najwyższą sezonową wydajność grzewczą (SCOP) zarówno dla ogrzewania niskotemperaturowego i średniotemperaturowego spośród całego typoszeregu – kolejno 4,63 i 3,63. Czynnik R32 i możliwość grzania wody z CWU w temperaturze do +43°C – to zdecydowanie coś, co wyróżnia tę pompę spośród innych urządzeń z tej samej półki.

Pompy ciepła Toshiba – opinie

Używam jej [pompy ciepła] od ponad 5 miesięcy. Firma, której zaufałem, to Toshiba. Pompa ciepła, której używam, jest bardzo dobra i niezawodna. To sprawia, że otoczenie naszego domu jest bardzo ciepłe.

-Furnacecompare.com

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.