Menu
Pompy ciepła marki Kaisai cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością w Europie. Sprawdzamy, czy warto zwrócić na nie uwagę!
Polska
500+ pracowników
Od 1996
Kaisai to marka, która dopiero od niedawna zdecydowała się na ekspansję na międzynarodowe rynki. Czy oferowane przez nią pompy ciepła są godne uwagi? Sprawdzimy w dzisiejszej recenzji.
Na ostateczną ocenę pomp ciepła Kaisai będą miały wpływ poszczególne oceny takich cech jak: wydajność, opłacalność, wiarygodność i warunki gwarancyjne. Naszą recenzję zaczniemy jednak od krótkiej historii tego producenta.
Pomimo orientalnego brzmienia nazwy marki Kaisai, to jest ona bardzo silnie związana z Polską, a konkretnie z przedsiębiorstwem Klima-Therm – to do niego należy brand Kaisai.
Warto więc rozpocząć od historii samego podmiotu gospodarczego Klima-Therm, który z systemami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi oraz grzewczymi jest związanya od ponad 25 lat. Produkty tej marki trafiają zarówno do firm, jak i osób indywidualnych.
Przedsiębiorstwo Klima-Therm jest również partnerem innej znanej marki Fujitsu – co ciekawe posiada ona w swojej ofercie pompy ciepła. Pompy ciepła Fujitsu zostały przez nas również ocenione!
Tłumaczeniem słowa Kaisai z języka japońskiego na polski jest – organizacja wydarzeń lub konferencji. Z kolei głównym hasłem firmy jest „We Care About Air” (w tłumaczeniu na polski – „przejmujemy się powietrzem”), które z resztą zobaczymy na niektórych urządzeniach tej marki. Klima-Therm za jeden z najważniejszych priorytetów swojej działalności uznaje bowiem proekologiczne podejście.
Firma Klima-Therm oferuje również asortyment z zakresu: systemów klimatyzacji freonowej, wody lodowej oraz, klimakonwektory, rekuperatory, jak również kurtyny powietrzne.
Co nam się podoba?
Co nam się nie podoba?
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Firma Klima-Therm oferuje więc pompy ciepła Fujitsu jako flagowce, natomiast swoją markę Kaisai uznaje za ekonomiczną. Dość unikalne podejście.
Kaisai pomimo swojej relatywnie krótkiej obecności na rynku (dopiero od 2011 roku) wypuścił, można powiedzieć, zaskakująco wydajne pompy ciepła jak na niską półkę – nie oszukujmy się, do niej należy marka Kaisai.
Największym plusem tej marki jest bez wątpienia solidna wydajność – wiele modeli oznaczonych jest klasą energetyczną A+++. Wysoka efektywność grzewcza w zestawieniu z dość niską ceną sprawiają, że pompa ta wydaje się być opłacalnym wyborem.
Producent chwali się, że ma na to wpływ innowacyjna konstrukcja łopatek wentylatora, dzięki której zużywa nawet 30% mniej energii elektrycznej. Sposób wykonania wentylatora ma odpowiadać również za zmniejszenie emitowanego hałasu.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, to pompy ciepła Kaisai są rzeczywiście zaskakująco ciche – wynik 48 db(A) w odległości 1 metra od jednostki zewnętrznej w przypadku urządzenia o mocy 8kW, jestto wynik wyjątkowo dobry.
Warto wspomnieć, że dzięki zastosowaniu komunikacji Modbus (co ciekawe jest ona w standardzie), można w łatwiejszy sposób umieścić jednostki w kaskadzie, a tym samym rozbudowując układ do mocy nawet 180 kW.
Jeżeli chodzi o design pomp ciepła Kaisai, to można mieć mieszane uczucia – jedna osoba doceni minimialistyczny, spójny kolorystycznie design, natomiast inna uzna, że jej wygląd jest nudny. Osobiście sądzimy, że pompy ciepła Kaisai prezentują się przyzwoicie. Minimalizm to bowiem cecha marek o japońskich korzeniach (w tym przypadku charakterze).
Warto wspomnieć, że pompy ciepła Kaisai w standardzie posiadają łączność WiFi… która nie działa na wszystkich urządzeniach – producent mówi o tym otwarcie i podkreśla, że nie stanowi to podstaw do reklamacji. Problem ma zostać w niedalekiej przyszłości rozwiązany.
Również interfejs sterownika to w naszej opinii bolączka marki Kaisai. Niestety w naszej opinii jest dość mało czytelny. Pomijając oczywistą wadę w postaci problemów z łącznością WiFi, sama aplikacja pozostawia w naszej opinii także wiele do życzenia.
Wydajność pomp ciepła Kaisai znajduje się na wysokim poziomie, co jest dużym plusem z racji obecności na niższej półce tych urządzeń grzewczych. Większość jednostek posiada klasy energetyczne A+++ w temperaturze na wylocie +35°C i klimacie umiarkowanym.
Opłacalność w przypadku pompy ciepła Kaisai wypada naprawdę interesująco. Pomijając relatywnie krótką historię tej marki w stosunku do innych producentów – stosunek ceny, do tego co otrzymujemy, jest bardzo atrakcyjny.
Wysoka wydajność, dobre warunki gwarancji i bezpieczny serwis stanowią najważniejsze cechy każdej oferty pomp ciepła. Kaisai w tych kwestiach wygląda dobrze, choć nie można mówić oczywiście o żadnym deklasowaniu konkurencji.
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościPod względem wiarygodności marka Kaisai wypada… i dobrze i źle. Otóż nieco niepokoi nas zastrzeżenie w warunkach gwarancji, które mówi o tym, że czas serwisu w okresie zimowym może się wydłużyć ze względu na brak dostępnych części.
Firma nie ma też tak bogatej historii, jak np. Daikin, tak więc doświadczenie nie jest najmocniejszą stroną marki Kaisai.
Na plus, pod kątem wiarygodności, działa jednak bardzo silna obecność na rynku polskim. Producent nie powinien więc unikać kontaktu, a wszelkie ewentualne roszczenia w związku z pompą ciepła powinny być szybko rozpatrywane.
Standardowa gwarancja na urządzenia marki Kaisai wynosi 36 miesięcy od momentu sprzedaży urządzenia. Warto jednak zaznaczyć, że można nieodpłatnie wydłużyć ten okres do 5 lat (nieodpłatnie – pod warunkiem, że pompa ciepła była zakupiona, zamontowana i uruchomiona przez użytkownika modułu ZNS).
Małym mankamentem (tak, czepiamy się wszystkiego) gwarancji przy pompach ciepła Kaisai jest fakt, że rozpoczyna się w momencie zakupu pompy ciepła - u większości producentów gwarancja rozpoczyna się wraz z pierwszym uruchomieniem.
Klima-Therm realizuje postanowienia gwarancyjne za pośrednictwem autoryzowanych Partnerów Serwisowych. Tak silna obecność marki na polskim rynku powinna przełożyć się na szybką reakcję serwisu w przypadku wystąpienia awarii pompy ciepła..
Kaisai daje sobie 15 dni roboczych na usunięcie usterki z zastrzeżeniem, że okres naprawy może wydłużyć się w związku z czasem oczekiwania na części zamienne od dostawcy. Mamy nadzieję, że z tytułu takiego zastrzeżenia, nie wynikają zbyt wydłużone terminy napraw gwarancyjnych. Zgłoszenia o awarii należy dokonać w ciągu 3 dni roboczych od jej wystąpienia pisemnie lub mailowo.
Wynik: Dobry
Keymark?
Tak
EHPA Q?
Nie
Altman Z-score
Szara Strefa
Jak oceniamy Kaisai?
Gwarancja
4.4
Wydajność
4.6
Wiarygodność
3.9
Opłacalność
4.6
Oferta pomp ciepła Kaisai jest standardowa na tle konkurencji i obejmuje urządzenia typu split, monoblok i all-in-one. Z kolei moc poszczególnych jednostek mieści się w przedziale od 6kW do nawet 30kW.
Czyli seria z pompami ciepła typu split, w których czynnik przepływa pomiędzy jednostką zewnętrzną i jednostką wewnętrzną. Typoszereg pomp ciepła Kaisai obejmuje aż sześć rodzajów jednostek zewnętrznych. Każdy z tych modeli wykazuje klasę energetyczną A+++ przy +35°C na wylocie. Z drugiej strony żadna z tych pomp ciepła nie posiada klasy A++ przy +55°C na wylocie. Oznacza to, że pompy z tej serii najwyższą wydajność osiągną przy ogrzewaniu podłogowym.
Sezonowa efektywność grzewcza (SCOP) znajduje się powyżej 5 w przypadku jednostek 8kW (5,21) i 10kW (5,19). Oczywiście mówimy o pracy przy temperaturze na wylocie +35°C – mimo to, jest to naprawdę dobry wynik. We wszystkich jednostkach z tej serii zastosowano sprężarkę typu twin-rotatory, czyli klasyczne rozwiązanie.
„Podserią” wspomnianej powyżej serii splitów, jest rozwiązanie All-In-One, czyli jednostka wewnętrzna jest zintegrowana z zasobnikiem cwu o pojemnościach 190 lub 240 litrów – czyli mocno klasycznie.
Kolejna seria pomp ciepła Kaisai to monobloki, czyli system, w którym występuje wyłącznie jednostka zewnętrzna, z której „wypływa” woda bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania i zbiornika cwu.
Pompy ciepła typu monoblok sygnowane logiem marki Kaisai występują w wariantach mocy nominalnej 6, 8, 10, 12, 14 i 16 kW – kolejny raz, klasyczne podejście. Warto jednak wspomnieć, że to dość dużo jednostek w typoszeregu porównując z innymi producentami – dobór pompy może być więc bardziej precyzyjny.
Wartość sezonowej wydajności grzewczej powyżej 5,0 występuje w jednostkach o mocy 6kW (KHC-06RY1), 8kW (KHC-08RY3) i 10 kW (KHC-10RY3). Ciekawe jest jednak to, że SCOP-y pomp ciepła monoblok marki Kaisai są bardzo podobne do ich splitów – z reguły monobloki są bardziej wydajne.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Mocniejsze monoblokowe pompy ciepła marki Kaisai posiadają nieco inną budowę niż wspomniane przed chwilą klasyczne monobloki. Otóż posiadają dwa wentylatory. „Przedstawicielami” takich modeli są jednostki KHC-22RX3 (moc grzewcza 22kW) i KHC-30RX3 (moc grzewcza 30kW). Ze względu na swoje parametry techniczne przeznaczone są one raczej do użytku komercyjnego – nadają się do siedzib firm, biur, hotelów, a nawet obiektów wielkopowierzchniowych (ze względu na możliwość łączenia w kaskady).
Kaisai split 8kW musiała bezapelacyjnie znaleźć się na liście naszych wyborów. Fenomenalna wydajność sezonowa (5,21) przy temperaturze na wylocie +35°C i moc grzewcza 8kW – czynią z tej pompy świetny wybór dla domów energooszczędnych, lecz dość dużych. Oczywiście trzeba pamiętać o konieczności posiadania ogrzewania podłogowego lub grzejników niskotemperaturowych dla uzyskania najlepszych rezultatów.
Zasobnik 190 litrów to optymalny wybór dla rodzin do 4 osób. Nie zajmuje dużo miejsca, a w przypadku dużych mrozów (powyżej 15 stopni) grzałka o mocy 3kW „wesprze” proces podgrzewania w celu uzyskania docelowej temperatury na wylocie.
Za tym zestawem przemawia przede wszystkim cena, która sięga 32 500 zł, co w porównaniu z ofertą innych producentów jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.
Kaisai monoblok Artic KHC-22RX3 zdecydowaliśmy się umieścić na liście naszych wyborów ze względu na fenomenalną wydajność jak na tak dużą pompę. Z uwagi na swoją moc grzewczą (22kW) jest to raczej wybór dla bardzo dużych domów lub siedzib firm, w których coraz częściej stosuje się takie rozwiązania celem optymalizacji kosztów.
Na dodatek w razie konieczności zwiększenia mocy grzewczej systemu można bardzo łatwo „podpiąć” drugą jednostkę za sprawą wspomnianych wcześniej ułatwień w tym zakresie.
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.