Menu

Pompa ciepła Stiebel Eltron – recenzja, opinie

Stiebel Eltron to znana na rynku grzewczym marka - od ponad 45 lat produkuje pompy ciepła. Czy oznacza to, że to dobry wybór? Sprawdzamy!

Niemcy

employees 3700 pracowników

clock Od 1924

Chcesz oszczędzić na rachunkach i zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła Stiebel Eltron? Przyjrzymy się tym urządzeniom w dzisiejszej recenzji!

Weźmiemy pod uwagę takie czynniki jak wydajność, opłacalność, wiarygodność oraz gwarancja. Powiemy również parę słów o historii, designie, jak również opiszemy konkretne serie i modele pomp ciepła marki Stiebel Eltron. Zapraszamy!

Historia marki Stiebel Eltron

Początki marki Stiebel Eltron miały miejsce w 1924 roku, kiedy to doktor Theodor Stiebel wynalazł pierwszą elektryczną grzałkę zanurzeniową kreując pierwszy produkt tej marki. W następnych latach firma rozwijała się bardzo dynamicznie dostarczając asortyment z zakresu ogrzewaczy wody.

W 1943 roku firma „przeprowadziła  się” do Holzminden, natomiast rok później powstają w tym miejscu hale produkcyjne w związku z wzrastającym zapotrzebowaniem na produkty przedsiębiorstwa założonego przez T. Stiebela. W 1960 roku zmarł założyciel firmy. Jej rozwój został nadal kontynuowany przez pionierów nowoczesnej techniki grzewczej wody.

Natomiast to, co dla nas w tym momencie najważniejsze. Stiebel Eltron jak jeden z pierwszych producentów rozpoczął produkcję pomp ciepła na szerszą skalę. Nastąpiło to w roku 1976.

Firma Stiebel Eltron w kolejnych latach kontynuowała rozwój technologii pozyskiwania energii z powietrza lub gruntu. W tym samym czasie wypuszcza na rynek podgrzewacze wody o znacznie zwiększonej wydajności. Jak również dostarcza pierwszy elektroniczny podgrzewacz wody użytkowej cwu.

Kolejne dekady to dalszy dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa Stiebel Eltron. Producent do swojego asortymentu włącza systemy rekuperacyjne.

W 2007 roku w Holzminden powstaje gigantyczna fabryka pomp ciepła, której wydajność produkcyjna to 25.000 pomp ciepła rocznie. Inwestycja pochłonęła około 10 milionów euro. W 2009 roku powstaje kolejna fabryka w tym miejscu, która jeszcze bardziej zwiększa przepustowość produkcji.

W roku 2017 firma osiągnęła najwyższy przychód w swojej historii, wynoszący ponad 500 milionów euro. Natomiast w 2018 roku przejmuje inną duńską firmą produkującą pompy ciepła – Thermia.

Nasza ocena pomp ciepła Stiebel Eltron

Co nam się podoba

  • Ogromny wybór pomp ciepła
  • Minimalistyczny, lecz unikalny design
  • Stosowanie innowacyjnego czynnika chłodniczego R454C
  • Przyzwoita wydajność

Co nam się nie podoba

  • Ogromny wybór.. w którym można się pogubić
  • Wąska oferta pomp ciepła typu SPLIT

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pompy ciepła Stiebel Eltron to zdecydowanie wysoka półka. I jak na markę premium przystało posiada wszelkie jej charakterystyczne cechy.

Na uwagę zasługuje bardzo unikalny design. Producent postawił raczej na nietuzinkowe obudowy, które w połączeniu z maksymalnym minimalizmem, wyglądają nawet nieco futurystycznie. Podoba nam się!

Większość pomp ciepła Stiebel Eltron są zasilane inwerterowo – oznacza to, że moc jest modulowana, a tym samym dostosowywana do warunków pracy. Stosowanie takiej technologii wpływa na ostateczną całoroczną wydajność – w okresie letnim może bowiem pracować na minimalnej sprawności gwarantując niższe zużycie energii.

Inną zaletą pomp ciepła Siebel Eltron jest bez wątpienia niski hałas generowany podczas pracy tego urządzenia.

Niestety wadą w naszej opinii jest wąska oferta pomp ciepła typu SPLIT dla klasycznych domów mieszkalnych, a tym samym typowych układów All-in-one. Jesteśmy mocno zaskoczeni, że producent nie wprowadził ich do swojej oferty.

Co prawda seria WPL-S to splity, jednak są to urządzenia o mocy grzewczej 25 kW i 47 kW. Nie jest to jednak zdecydowanie oferta dla domów mieszkalnych.

Występują jednak zestawy, które są połączeniem monoblokowej pompy ciepła, modułu hydraulicznego i zbiornika CWU tego samego producenta.

Producent nie posiada również w swojej ofercie wysokotemperaturowych pomp ciepła. Wszystkie rozwiązania są więc dedykowane raczej nowoczesnemu budownictwu lub dla domów o wysokim standardzie energetycznym.

Wydajność
4.3

Musimy przyznać, że jesteśmy nieco zawiedzeni wydajnością pomp ciepła Stiebel Eltron. Z jednej strony spotykamy się oczywiście z klasami energetycznymi A+++ przy +35°C, jednak producent tej klasy powinien móc się pochwalić klasą A+++ chociaż przy jednej jednostce przy +55°C na wylocie. Można więc powiedzieć tak – wydajność pomp ciepła Stiebel Eltron jest na dobrym poziomie, jednak oczekiwałoby się nieco większych SCOP-ów.

Opłacalność

Nie ukrywajmy, że pompy ciepła Stiebel Eltron to półka klasy premium, co ma odzwierciedlenie w cenie. Monoblokowe jednostki kosztują grubo ponad 30 tysięcy. Z kolei zestawy ze zbiornikami cwu to koszt podchodzący nawet do 40 tysięcy złotych. Czy na rynku występują, w naszej ocenie, alternatywy dla pomp ciepła marki Stiebel Eltron – uważamy, że tak.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Wiarygodność marki Stiebel jest zdecydowanie na fenomenalnym poziomie. Powtarzamy – jest to producent, który jako jeden z pierwszy dostrzegł potencjał i przyszłość w pompach ciepła. Wprowadzał innowacje w tych urządzeniach, co robi również we współczesnych czasach, kiedy to konkurencja również wzrasta.

Marka Stiebel Eltron jest znana, doceniana i uznawana za solidną. Nie sposób myśleć o niej inaczej w kwestii pomp ciepła, których technologie rozwija przecież od ponad 40 lat.

Podsumowując – wiarygodność marki Stiebel to zdecydowanie duży atut tej firmy.

Gwarancja

Warunki gwarancyjne na pompy ciepła Stiebel są atrakcyjne, choć w zestawieniu z konkurencją nie są w ścisłej czołówce. Stiebel Eltron oferuje:

  • 24 miesięcy gwarancji standardowej przy pompie ciepła „w niekompletnym systemie” (czyli np. łączonej ze zbiornikiem cwu innego producenta);
  • 36 miesięcy gwarancji standardowej w przypadku kompletnego systemu, który został dostarczony przez Gwaranta. Obejmuje on: pompę ciepła ze zbiornikiem buforowym i zasobnikiem, jak również ewentualną stację do ładowania ciepłej wody użytkowej.

Gwarancja obowiązuje od momentu „pierwszego rozruchu”, lecz nie później niż 6 miesięcy od dnia zakupu pompy ciepła. Gwarant daje sobie 21 dni od zgłoszenia na usunięcie usterki z winy producenta.

Jeszcze jedna mała uwaga – pompy ciepła Stiebel nie będą posiadały gwarancji, jeżeli były magazynowane u Gwaranta dłużej niż 24 miesiące. Zalecamy więc weryfikację tego faktu u samego Gwaranta.

Jak u każdego producenta, gwarancja nie obejmuje awarii, które wynikają z nieprawidłowo wykonanej instalacji. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług fachowych instalatorów, których możesz znaleźć za pomocą naszej wyszukiwarki!

Stiebel Eltron oferuje również możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie można jej wykupić w trakcie użytkowania pompy – chcąc uzyskać wydłużoną gwarancję należy wpłacić 1000 zł netto nie później niż do dnia przeprowadzenia pierwszego uruchomienia.

Jest jednak ciekawy wyjątek – w przypadku zakupu pompy ciepła wraz rekuperatorem marki Stiebel, wydłużenie gwarancji jest nieodpłatne.

Jakie są serie i modele pomp ciepła Stiebel?

Wspomnieliśmy już na samym początku recenzji, że bogata oferta to zdecydowanie atut producenta Stiebel Eltron. Z drugiej strony liczebność różnego rodzaju oznaczeń, może naprawdę namieszać w głowie. Zacznijmy więc od powietrznych pomp ciepła, a następnie przejdziemy do konkretnych serii i modeli. Analogicznie opiszemy gruntowe pompy ciepła i pompy ciepła do grzania cwu.

Pompy ciepła powietrzne

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które montuje się obecnie najczęściej – ze względu na ich wysoką wydajność i łatwy montaż. Te urządzenia grzewcze u producenta Stiebel dzielą się na następujące serie:

HPA-0

Seria HPA-0 to monobloki, które służą do ogrzewania wody w centralnym ogrzewaniu i zbiorniku cwu. Większość modeli posiada również funkcję chłodzenia, lecz nie wszystkie – o czym wspomnimy dalej. Moce tych pomp mieszczą się w przedziale od 4 do 13 kW, dlatego jest to oferta skierowana przede wszystkim do odbiorców prywatnych.

HPA-0 CS

Wszystkie pompy ciepła Stiebel Eltron z oznaczeniem CS stanowią urządzenia z funkcją grzania, jak również chłodzenia. Oznaczenie premium dotyczy natomiast przede wszystkim designu, który w ich przypadku jest bardziej minimalistyczny, a tym samym estetyczniejszy. Nie znaleźliśmy natomiast dużych różnic w wydajności. Szkoda tylko, że moce pomp z oznaczeniem premium i bez premium nie pokrywają się. Dla przykładu – jeżeli określimy, że potrzebna nam pompa ciepła o mocy 8 kW, musimy wybrać serię wyglądającą mniej minimalistycznie.

W ramach serii CS wyróżniamy również kolejne konfiguracje z różnymi oznaczeniami. Seria flex Set występuje z modułem hydraulicznym, natomiast compact z zasobnikami wody użytkowej – nie jest to jednak seria All-in-one, gdyż wciąż mówimy o monoblokach.

HPA-0 C

Z kolei pompy ciepła o oznaczeniu HPA-0 bez CS, lecz C lub bez tych literek, to pompy ciepła służące wyłącznie ogrzewaniu wody w co i cwu – nie posiadają w swoich funkcjach chłodzenia pomieszczeń. Mowa o jednostkach o mocy 10 kW i 13 kW.

Można więc określić je jako pompy wysokotemperaturowe, które przeznaczone są raczej do instalacji starego typu. Więcej na temat tego typu urządzeń napisaliśmy w artykule o wysokotemperaturowych pompach ciepła.

Seria WPL

Kolejna seria powietrznych pomp ciepła wprowadzonych na rynek przez markę Stiebel Eltron to WPL – czyli urządzenia przeznaczone raczej do budynków wielorodzinnych i komercyjnych. Wynika to po prostu z mocy tych pomp, które wynoszą: 18 kW, 25 kW, 47 kW i 57 kW.

Uwagę zwraca od razu niebanalna konstrukcja podserii WPL Set A, na wzór litery T, która po obydwu stronach jednostki posiada wloty powietrza od dołu.

Z kolei seria WPL-S wygląda nieco jak… kuchenka elektryczna. Bardzo unikalną cechą tej serii jest umieszczenie sprężarki w jednostce wewnętrznej, dzięki czemu poziom hałasu emitowany przez jednostkę zewnętrzną jest znikomy. Jest to jednocześnie zaletą i wadą - zamiast hałasu na zewnątrz, hałas pojawi się we wnętrzu budynku.

Pompy te mogą współpracować z innymi źródłami ciepła np. kotłami na gaz.

Seria LWZ

Ostatnia seria, która znajduje się pod kategorią powietrznych pomp ciepła to LWZ – łączy ona w sobie wentylację, chłodzenie i grzanie. Nie jest to więc typowa pompa ciepła. Jednostka jest umieszczana wyłącznie wewnątrz, do której prowadzone są rury z powietrzem - pamiętajmy tutaj również o hałasie wewnątrz budynku. Urządzenie umożliwia odzysk aż 90% energii cieplnej w związku z pracą wentylacji.

Pompy ciepła gruntowe

Kolejny „dział” pomp ciepła marki Stiebel Eltron to te, które pozyskują energię z gruntu. Tutaj również mamy do czynienia z ogromną liczbą jednostek z różnymi oznaczeniami.

Seria HPG-I

Pierwsza podseria gruntowych pomp ciepła dzieli się na jednostki z oznaczeniem DS, DCS, CS S. Wszystkie z nich mają również oznaczenia premium. Analogicznie jak w przypadku powietrznych pomp ciepła – DS oznacza, że pompa służy jedynie ogrzewaniu, natomiast w DCS występuje również funkcja chłodzenia. Dostępne jednostki w ramach serii HPG-I to 4 kW, 6 kW, 8 kW, 12 kW i 15 kW. Przy oznaczeniach DS i DCS jednostka wewnętrzna posiada wbudowany zasobnik CWU o pojemności 200 litrów, natomiast przy modelach z oznaczeniem S i CS – musimy zaopatrzyć się w taki zbiornik oddzielnie. CS również analogicznie, pozwala na chłodzenie pomieszczeń.

Pompy z serii HPG-I opierają swoje działanie na wspomnianym czynniku R454 C, co odróżnia je od oferty innych producentów. Maksymalna temperatura wody na wylocie wynosi +75.

Seria WPC i WPF

Z kolei seria WPC występuje w wariantach mocy: 7 kW, 10 kW i 13 kW. Może również posiadać oznaczenie „cool”, co oznacza, że posiada funkcję chłodzenia. Seria WPC jest łudząco podobna do HPG-I, jednak „podniesiono” w niej wydajność na rzecz niższej maksymalnej temperatury grzewczej, czyli +65°C. Tutaj również zastosowano zasobnik 200 litrów, chyba że mówimy o serii WPF – w niej zbiornik musi zostać zakupiony oddzielnie.

Oznaczenie M z kolei mówi nam o modelach bardziej kompaktowych i bez zasobnika, w których podkreślono cichą pracę, wysoką wydajność i małe rozmiary – temperatura wody na wylocie wynosi jednak tylko +60°C. Te jednostki mają z kolei moc 10 kW, 13 kW lub 16 kW.

To nie wszystko.

W ramach serii WPF mamy również pompy ciepła o mocy 20 kW, 27 kW, 35 kW, 40 kW, 52 kW i 66 kW, które pomimo braku dodatkowego oznaczenia, różnią się konstrukcją. Takie moce grzewcze sprawdzają się natomiast raczej jedynie w przypadku budynków wielorodzinnych lub komercyjnych.

Seria WPE-I

Ostatnią serią pomp ciepła gruntowych jest WPE-I – czyli pompy ciepła o dużej mocy, które można łączyć w kaskady przy dużym zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Seria, która sprawdzi się praktycznie wyłącznie do zastosowań komercyjnych i przemysłowych. Moce jednostek to 33 kW, 44 kW, 59 kW i 87 kW.

Pompy ciepła do podgrzewania CWU

Ostatnim działem pomp ciepła marki Stiebel Eltron są urządzenia do grzania ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy chcemy ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem wody w cwu, jednak np. w posiadamy nowy kocioł gazowy, którego nie chcemy się pozbywać. Wszystkie pompy ciepła z tego działu występują w dwóch wariantach: z zasobnikiem 220-litrowym lub 300-litrowym.

SHP-A i SHP-F

Seria SHP-A z oznaczeniem Plus jest serią klasyczną, natomiast SHP-A premium – o czym mówi ten człon w nazwie. Obie te serie różnią się designem. Producent wskazuje, że w przypadku pomp ciepła SHP-F możliwości konfiguracji są większe.

Warto też zauważyć, że pompy SHP-A względem serii SHP-F mają większą wydajność przy temperaturze otoczenia +20°C (3,55 do 3,28), natomiast mniejsza przy temperaturze otoczenia +7°C (2,68 do 3,07). Tym samym pompa ciepła SHP-A to lepsze rozwiązanie poza sezonem grzewczym, a SHP-F w trakcie sezonu grzewczego.

Pompy ciepła Stiebel – nasze wybory

Nie da się zaprzeczyć, że ogromny wybór pomp ciepła marki Stiebel Eltron pozwala nam wybrać kilka świetnych modeli z puli całego asortymentu. Przejdźmy więc do konkretów!

Pompa ciepła HPA-0 8 CS Plus flex set

Zdecydowaliśmy się na umieszczenie tej pompy na liście naszych wybór ze względu na wysoką jakość przy jednocześnie relatywnie niskiej cenie – około 25.000 zł. SCOP na poziomie 4,50 jest wynikiem przyzwoitym. Moc pompy jest modulowana, a w cieplejsze dni latem pompa ciepła może pracować na minimalnej wydajności znacznie ograniczając wydatki związane z prądem.

Pompa ciepła SHP-A

Z kolei pompa ciepła do CWU SHP-A to urządzenie, które przykuło naszą uwagę ze względu na bardzo wysoką wydajność w okresie letnim. Takie urządzenie grzewcze, współpracujące z instalacją fotowoltaiczną, może zapewnić naprawdę duże oszczędności latem. 300 litrowy zbiornik to propozycja raczej dla większych rodzin np. 6 osób, natomiast zbiornik 220 litrowy – dla gospodarstwa liczącego około 4 osób.

Pompy ciepła Stiebel Eltron – opinie

„System działa bardzo cicho. Jest pod oknem sypialni, ale tego nie słychać. Woda jest wystarczająco gorąca, a zużycie energii niskie (jestem jednym z tych geeków, którzy monitorują zużycie specjalnym urządzeniem).” Productreview.com.au

„Po 13 dniach od instalacji. Zbiornik pracuje bardzo dobrze i ciszej niż moja stara pompa ciepła. Wygląda bardzo elegancko i prosto. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​proste jest najlepsze. Bardzo mi się to podoba.” Productreview.com.au

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.