Menu
Stiebel Eltron to znana na rynku grzewczym marka - od ponad 45 lat produkuje pompy ciepła. Czy oznacza to, że to dobry wybór? Sprawdzamy!
Niemcy
3700 pracowników
Od 1924
Chcesz oszczędzić na rachunkach i zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła Stiebel Eltron? Przyjrzymy się tym urządzeniom w dzisiejszej recenzji!
Weźmiemy pod uwagę takie czynniki jak wydajność, opłacalność, wiarygodność oraz gwarancja. Powiemy również parę słów o historii, designie, jak również opiszemy konkretne serie i modele pomp ciepła marki Stiebel Eltron. Zapraszamy!
Początki marki Stiebel Eltron miały miejsce w 1924 roku, kiedy to doktor Theodor Stiebel wynalazł pierwszą elektryczną grzałkę zanurzeniową kreując pierwszy produkt tej marki. W następnych latach firma rozwijała się bardzo dynamicznie dostarczając asortyment z zakresu ogrzewaczy wody.
W 1943 roku firma „przeprowadziła się” do Holzminden, natomiast rok później powstają w tym miejscu hale produkcyjne w związku z wzrastającym zapotrzebowaniem na produkty przedsiębiorstwa założonego przez T. Stiebela. W 1960 roku zmarł założyciel firmy. Jej rozwój został nadal kontynuowany przez pionierów nowoczesnej techniki grzewczej wody.
Natomiast to, co dla nas w tym momencie najważniejsze. Stiebel Eltron jak jeden z pierwszych producentów rozpoczął produkcję pomp ciepła na szerszą skalę. Nastąpiło to w roku 1976.
Firma Stiebel Eltron w kolejnych latach kontynuowała rozwój technologii pozyskiwania energii z powietrza lub gruntu. W tym samym czasie wypuszcza na rynek podgrzewacze wody o znacznie zwiększonej wydajności. Jak również dostarcza pierwszy elektroniczny podgrzewacz wody użytkowej cwu.
Kolejne dekady to dalszy dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa Stiebel Eltron. Producent do swojego asortymentu włącza systemy rekuperacyjne.
W 2007 roku w Holzminden powstaje gigantyczna fabryka pomp ciepła, której wydajność produkcyjna to 25.000 pomp ciepła rocznie. Inwestycja pochłonęła około 10 milionów euro. W 2009 roku powstaje kolejna fabryka w tym miejscu, która jeszcze bardziej zwiększa przepustowość produkcji.
W roku 2017 firma osiągnęła najwyższy przychód w swojej historii, wynoszący ponad 500 milionów euro. Natomiast w 2018 roku przejmuje inną duńską firmą produkującą pompy ciepła – Thermia.
Co nam się podoba
Co nam się nie podoba
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Pompy ciepła Stiebel Eltron to zdecydowanie wysoka półka. I jak na markę premium przystało posiada wszelkie jej charakterystyczne cechy.
Na uwagę zasługuje bardzo unikalny design. Producent postawił raczej na nietuzinkowe obudowy, które w połączeniu z maksymalnym minimalizmem, wyglądają nawet nieco futurystycznie. Podoba nam się!
Większość pomp ciepła Stiebel Eltron są zasilane inwerterowo – oznacza to, że moc jest modulowana, a tym samym dostosowywana do warunków pracy. Stosowanie takiej technologii wpływa na ostateczną całoroczną wydajność – w okresie letnim może bowiem pracować na minimalnej sprawności gwarantując niższe zużycie energii.
Inną zaletą pomp ciepła Siebel Eltron jest bez wątpienia niski hałas generowany podczas pracy tego urządzenia.
Niestety wadą w naszej opinii jest wąska oferta pomp ciepła typu SPLIT dla klasycznych domów mieszkalnych, a tym samym typowych układów All-in-one. Jesteśmy mocno zaskoczeni, że producent nie wprowadził ich do swojej oferty.
Co prawda seria WPL-S to splity, jednak są to urządzenia o mocy grzewczej 25 kW i 47 kW. Nie jest to jednak zdecydowanie oferta dla domów mieszkalnych.
Występują jednak zestawy, które są połączeniem monoblokowej pompy ciepła, modułu hydraulicznego i zbiornika CWU tego samego producenta.
Producent nie posiada również w swojej ofercie wysokotemperaturowych pomp ciepła. Wszystkie rozwiązania są więc dedykowane raczej nowoczesnemu budownictwu lub dla domów o wysokim standardzie energetycznym.
Musimy przyznać, że jesteśmy nieco zawiedzeni wydajnością pomp ciepła Stiebel Eltron. Z jednej strony spotykamy się oczywiście z klasami energetycznymi A+++ przy +35°C, jednak producent tej klasy powinien móc się pochwalić klasą A+++ chociaż przy jednej jednostce przy +55°C na wylocie. Można więc powiedzieć tak – wydajność pomp ciepła Stiebel Eltron jest na dobrym poziomie, jednak oczekiwałoby się nieco większych SCOP-ów.
Nie ukrywajmy, że pompy ciepła Stiebel Eltron to półka klasy premium, co ma odzwierciedlenie w cenie. Monoblokowe jednostki kosztują grubo ponad 30 tysięcy. Z kolei zestawy ze zbiornikami cwu to koszt podchodzący nawet do 40 tysięcy złotych. Czy na rynku występują, w naszej ocenie, alternatywy dla pomp ciepła marki Stiebel Eltron – uważamy, że tak.
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościWiarygodność marki Stiebel jest zdecydowanie na fenomenalnym poziomie. Powtarzamy – jest to producent, który jako jeden z pierwszy dostrzegł potencjał i przyszłość w pompach ciepła. Wprowadzał innowacje w tych urządzeniach, co robi również we współczesnych czasach, kiedy to konkurencja również wzrasta.
Marka Stiebel Eltron jest znana, doceniana i uznawana za solidną. Nie sposób myśleć o niej inaczej w kwestii pomp ciepła, których technologie rozwija przecież od ponad 40 lat.
Podsumowując – wiarygodność marki Stiebel to zdecydowanie duży atut tej firmy.
Warunki gwarancyjne na pompy ciepła Stiebel są atrakcyjne, choć w zestawieniu z konkurencją nie są w ścisłej czołówce. Stiebel Eltron oferuje:
Gwarancja obowiązuje od momentu „pierwszego rozruchu”, lecz nie później niż 6 miesięcy od dnia zakupu pompy ciepła. Gwarant daje sobie 21 dni od zgłoszenia na usunięcie usterki z winy producenta.
Jeszcze jedna mała uwaga – pompy ciepła Stiebel nie będą posiadały gwarancji, jeżeli były magazynowane u Gwaranta dłużej niż 24 miesiące. Zalecamy więc weryfikację tego faktu u samego Gwaranta.
Jak u każdego producenta, gwarancja nie obejmuje awarii, które wynikają z nieprawidłowo wykonanej instalacji. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług fachowych instalatorów, których możesz znaleźć za pomocą naszej wyszukiwarki!
Stiebel Eltron oferuje również możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie można jej wykupić w trakcie użytkowania pompy – chcąc uzyskać wydłużoną gwarancję należy wpłacić 1000 zł netto nie później niż do dnia przeprowadzenia pierwszego uruchomienia.
Jest jednak ciekawy wyjątek – w przypadku zakupu pompy ciepła wraz rekuperatorem marki Stiebel, wydłużenie gwarancji jest nieodpłatne.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Wspomnieliśmy już na samym początku recenzji, że bogata oferta to zdecydowanie atut producenta Stiebel Eltron. Z drugiej strony liczebność różnego rodzaju oznaczeń, może naprawdę namieszać w głowie. Zacznijmy więc od powietrznych pomp ciepła, a następnie przejdziemy do konkretnych serii i modeli. Analogicznie opiszemy gruntowe pompy ciepła i pompy ciepła do grzania cwu.
Powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które montuje się obecnie najczęściej – ze względu na ich wysoką wydajność i łatwy montaż. Te urządzenia grzewcze u producenta Stiebel dzielą się na następujące serie:
Seria HPA-0 to monobloki, które służą do ogrzewania wody w centralnym ogrzewaniu i zbiorniku cwu. Większość modeli posiada również funkcję chłodzenia, lecz nie wszystkie – o czym wspomnimy dalej. Moce tych pomp mieszczą się w przedziale od 4 do 13 kW, dlatego jest to oferta skierowana przede wszystkim do odbiorców prywatnych.
Wszystkie pompy ciepła Stiebel Eltron z oznaczeniem CS stanowią urządzenia z funkcją grzania, jak również chłodzenia. Oznaczenie premium dotyczy natomiast przede wszystkim designu, który w ich przypadku jest bardziej minimalistyczny, a tym samym estetyczniejszy. Nie znaleźliśmy natomiast dużych różnic w wydajności. Szkoda tylko, że moce pomp z oznaczeniem premium i bez premium nie pokrywają się. Dla przykładu – jeżeli określimy, że potrzebna nam pompa ciepła o mocy 8 kW, musimy wybrać serię wyglądającą mniej minimalistycznie.
W ramach serii CS wyróżniamy również kolejne konfiguracje z różnymi oznaczeniami. Seria flex Set występuje z modułem hydraulicznym, natomiast compact z zasobnikami wody użytkowej – nie jest to jednak seria All-in-one, gdyż wciąż mówimy o monoblokach.
Z kolei pompy ciepła o oznaczeniu HPA-0 bez CS, lecz C lub bez tych literek, to pompy ciepła służące wyłącznie ogrzewaniu wody w co i cwu – nie posiadają w swoich funkcjach chłodzenia pomieszczeń. Mowa o jednostkach o mocy 10 kW i 13 kW.
Można więc określić je jako pompy wysokotemperaturowe, które przeznaczone są raczej do instalacji starego typu. Więcej na temat tego typu urządzeń napisaliśmy w artykule o wysokotemperaturowych pompach ciepła.
Kolejna seria powietrznych pomp ciepła wprowadzonych na rynek przez markę Stiebel Eltron to WPL – czyli urządzenia przeznaczone raczej do budynków wielorodzinnych i komercyjnych. Wynika to po prostu z mocy tych pomp, które wynoszą: 18 kW, 25 kW, 47 kW i 57 kW.
Uwagę zwraca od razu niebanalna konstrukcja podserii WPL Set A, na wzór litery T, która po obydwu stronach jednostki posiada wloty powietrza od dołu.
Z kolei seria WPL-S wygląda nieco jak… kuchenka elektryczna. Bardzo unikalną cechą tej serii jest umieszczenie sprężarki w jednostce wewnętrznej, dzięki czemu poziom hałasu emitowany przez jednostkę zewnętrzną jest znikomy. Jest to jednocześnie zaletą i wadą - zamiast hałasu na zewnątrz, hałas pojawi się we wnętrzu budynku.
Pompy te mogą współpracować z innymi źródłami ciepła np. kotłami na gaz.
Ostatnia seria, która znajduje się pod kategorią powietrznych pomp ciepła to LWZ – łączy ona w sobie wentylację, chłodzenie i grzanie. Nie jest to więc typowa pompa ciepła. Jednostka jest umieszczana wyłącznie wewnątrz, do której prowadzone są rury z powietrzem - pamiętajmy tutaj również o hałasie wewnątrz budynku. Urządzenie umożliwia odzysk aż 90% energii cieplnej w związku z pracą wentylacji.
Kolejny „dział” pomp ciepła marki Stiebel Eltron to te, które pozyskują energię z gruntu. Tutaj również mamy do czynienia z ogromną liczbą jednostek z różnymi oznaczeniami.
Pierwsza podseria gruntowych pomp ciepła dzieli się na jednostki z oznaczeniem DS, DCS, CS S. Wszystkie z nich mają również oznaczenia premium. Analogicznie jak w przypadku powietrznych pomp ciepła – DS oznacza, że pompa służy jedynie ogrzewaniu, natomiast w DCS występuje również funkcja chłodzenia. Dostępne jednostki w ramach serii HPG-I to 4 kW, 6 kW, 8 kW, 12 kW i 15 kW. Przy oznaczeniach DS i DCS jednostka wewnętrzna posiada wbudowany zasobnik CWU o pojemności 200 litrów, natomiast przy modelach z oznaczeniem S i CS – musimy zaopatrzyć się w taki zbiornik oddzielnie. CS również analogicznie, pozwala na chłodzenie pomieszczeń.
Pompy z serii HPG-I opierają swoje działanie na wspomnianym czynniku R454 C, co odróżnia je od oferty innych producentów. Maksymalna temperatura wody na wylocie wynosi +75.
Z kolei seria WPC występuje w wariantach mocy: 7 kW, 10 kW i 13 kW. Może również posiadać oznaczenie „cool”, co oznacza, że posiada funkcję chłodzenia. Seria WPC jest łudząco podobna do HPG-I, jednak „podniesiono” w niej wydajność na rzecz niższej maksymalnej temperatury grzewczej, czyli +65°C. Tutaj również zastosowano zasobnik 200 litrów, chyba że mówimy o serii WPF – w niej zbiornik musi zostać zakupiony oddzielnie.
Oznaczenie M z kolei mówi nam o modelach bardziej kompaktowych i bez zasobnika, w których podkreślono cichą pracę, wysoką wydajność i małe rozmiary – temperatura wody na wylocie wynosi jednak tylko +60°C. Te jednostki mają z kolei moc 10 kW, 13 kW lub 16 kW.
To nie wszystko.
W ramach serii WPF mamy również pompy ciepła o mocy 20 kW, 27 kW, 35 kW, 40 kW, 52 kW i 66 kW, które pomimo braku dodatkowego oznaczenia, różnią się konstrukcją. Takie moce grzewcze sprawdzają się natomiast raczej jedynie w przypadku budynków wielorodzinnych lub komercyjnych.
Ostatnią serią pomp ciepła gruntowych jest WPE-I – czyli pompy ciepła o dużej mocy, które można łączyć w kaskady przy dużym zapotrzebowaniu na energię grzewczą. Seria, która sprawdzi się praktycznie wyłącznie do zastosowań komercyjnych i przemysłowych. Moce jednostek to 33 kW, 44 kW, 59 kW i 87 kW.
Ostatnim działem pomp ciepła marki Stiebel Eltron są urządzenia do grzania ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy chcemy ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem wody w cwu, jednak np. w posiadamy nowy kocioł gazowy, którego nie chcemy się pozbywać. Wszystkie pompy ciepła z tego działu występują w dwóch wariantach: z zasobnikiem 220-litrowym lub 300-litrowym.
Seria SHP-A z oznaczeniem Plus jest serią klasyczną, natomiast SHP-A premium – o czym mówi ten człon w nazwie. Obie te serie różnią się designem. Producent wskazuje, że w przypadku pomp ciepła SHP-F możliwości konfiguracji są większe.
Warto też zauważyć, że pompy SHP-A względem serii SHP-F mają większą wydajność przy temperaturze otoczenia +20°C (3,55 do 3,28), natomiast mniejsza przy temperaturze otoczenia +7°C (2,68 do 3,07). Tym samym pompa ciepła SHP-A to lepsze rozwiązanie poza sezonem grzewczym, a SHP-F w trakcie sezonu grzewczego.
Nie da się zaprzeczyć, że ogromny wybór pomp ciepła marki Stiebel Eltron pozwala nam wybrać kilka świetnych modeli z puli całego asortymentu. Przejdźmy więc do konkretów!
Zdecydowaliśmy się na umieszczenie tej pompy na liście naszych wybór ze względu na wysoką jakość przy jednocześnie relatywnie niskiej cenie – około 25.000 zł. SCOP na poziomie 4,50 jest wynikiem przyzwoitym. Moc pompy jest modulowana, a w cieplejsze dni latem pompa ciepła może pracować na minimalnej wydajności znacznie ograniczając wydatki związane z prądem.
Z kolei pompa ciepła do CWU SHP-A to urządzenie, które przykuło naszą uwagę ze względu na bardzo wysoką wydajność w okresie letnim. Takie urządzenie grzewcze, współpracujące z instalacją fotowoltaiczną, może zapewnić naprawdę duże oszczędności latem. 300 litrowy zbiornik to propozycja raczej dla większych rodzin np. 6 osób, natomiast zbiornik 220 litrowy – dla gospodarstwa liczącego około 4 osób.
„System działa bardzo cicho. Jest pod oknem sypialni, ale tego nie słychać. Woda jest wystarczająco gorąca, a zużycie energii niskie (jestem jednym z tych geeków, którzy monitorują zużycie specjalnym urządzeniem).” Productreview.com.au
„Po 13 dniach od instalacji. Zbiornik pracuje bardzo dobrze i ciszej niż moja stara pompa ciepła. Wygląda bardzo elegancko i prosto. Z mojego doświadczenia wynika, że proste jest najlepsze. Bardzo mi się to podoba.” Productreview.com.au
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.