Menu

Pompa ciepła – miesięczne koszty ogrzewania

W poradniku omówimy wszystkie kwestie związane z kosztami ogrzewania pompą ciepła w ujęciu miesięcznym.

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 06/02/2023

Czas lektury: 7 min

Wielu ludzi zastanawia się, jaki rzeczywiście jest miesięczny koszt ogrzewania pompą ciepła. Mówi się bowiem często o tym, że może być on znacznie niższy niż przy dotychczas stosowanych źródłach ciepła.

Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzimy w poniższym poradniku. Zapraszamy!

Co wpływa na miesięczne koszty ogrzewania pompą ciepła?

W pierwszej kolejności należy rozpatrzeć, jak działa tak naprawdę pompa ciepła. Przeciwnie do tradycyjnych źródeł energii cieplnej tj. wszelkiego rodzaju kotły, zasada działania jest tutaj nieco odmienna. Pompy ciepła nie produkują energii w procesie spalania, lecz pozyskują je z otoczenia – najczęściej powietrza, rzadziej gruntu. 

W ramach odmiennej zasady działania pomp ciepła od tradycyjnych źródeł trzeba też rozpatrzeć, że do przeprowadzenia tego procesu wymagana jest energia elektryczna. Pompa ciepła nie jest jednak w żadnym wypadku synonimem ogrzewania elektrycznego – energia przekazana do budynku jest znacznie wyższa niż wartość energii elektrycznej.

Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej o zasadzie działania pomp ciepła.

Tym samym największy wpływ na miesięczne koszty ogrzewania pompą ciepła ma moc pompy ciepła, która określa ile prądu zużywa urządzenie do ogrzania budynku. Dlatego tak ważne jest to, aby dopasować pompę ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku.

Nie można też zapomnieć, że na rynku panują obecnie duże zawirowania związane z cenami za energię – również elektryczną. Tym samym wzrosty stawek za energię elektryczną, zwiększają koszty związane z ogrzewaniem pompą ciepła. Trzeba jednak wiedzieć, że wzrastająca wydajność pomp ciepła nieco niweluje ten efekt. Pamiętajmy też, że ceny za paliwa tradycyjne rosną jeszcze szybciej.

Rozwiązaniem tego problemu jest w dużym stopniu instalacja fotowoltaiczna, która zasila pompę ciepła. W ten sposób wykorzystujemy energię z paneli na własny użytek, a tym samym pompa ciepła może pracować niemalże za darmo.

Ile kosztuje miesięczne ogrzewanie pompą ciepła?

Zakładamy więc na samym początku, że energia pochodzi klasycznie z sieci energetycznej. W lipcu 2022 roku średnia cena za 1kWh energii elektrycznej wynosi 0.77 groszy.

Trzeba także rozpatrzyć oczywiście inną ważną kwestię – miesięczne ogrzewanie pompą ciepła zależy także od pory roku. Tutaj istotne jest również, czy mówimy o klasycznej pompie ciepła ON/OFF czy inwerterowej.

Jeżeli zatem mówimy o ogrzewaniu wody w co i cwu w okresie zimowym (kiedy to zapotrzebowanie na energię jest największe), to zużycie klasycznej pompy ciepła o mocy 8 kW wyniesie około 700-1200 kW miesięcznie.

Natomiast latem zużycie prądu spada drastycznie (chyba, że pompa ciepła będzie pracować w trybie chłodzenia). Pompa ciepła służy wtedy raczej wyłącznie grzaniu wody w cwu, a zużycie może sięgać nawet.. 20 kW miesięcznie.

Miesięczne koszty ogrzewania pompą ciepła dla klasycznego urządzenia o mocy 8 kW prezentuje więc poniższa tabela:

Okres w roku

Szacunkowe zużycie prądu

Szacunkowe miesięczne koszty

Zima

700 - 1200 kW

539 zł - 924 zł

Lato

20 - 80 kW

15 zł - 61 zł

Pomożemy Ci wybrać oszczędną pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Jak obniżyć miesięczne koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła?

To naturalne, że właściciele nieruchomości decydując się na pompę ciepła pragną maksymalizować oszczędności związane z ogrzewaniem – szczególnie biorąc pod uwagę ciężką sytuację na rynku energetycznym.

Warto więc wiedzieć, że obniżanie kosztów rozpoczyna się już na etapie wyboru pompy ciepła. Kluczową sprawą jest zatem, aby dopasować moc urządzenia do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku. „Przewymiarowana pompa ciepła”, czyli o zbyt dużej mocy, przekłada się z natury na większe zużycie energii i szybsze wygrzewanie wody, co z kolei wiąże się z częstym uruchamianiem się i wyłączeniem pompy – te procedury wymagają dużych ilości energii. Nie wspominamy już o skróceniu żywotności sprężarki.

Fotowoltaika

Istnieje pewien bardzo skuteczny sposób na obniżenie miesięcznych kosztów ogrzewania nawet… do zera – za sprawą zasilania pompy ciepła prądem wytwarzanym w panelach fotowoltaicznych.

Inwestycja w instalację pozyskującą energię elektryczną ze słońca pozwala na znaczne zniwelowanie rachunków w skali roku, natomiast w skali miesiąca – tutaj również musimy rozważyć po raz kolejny porę roku.

Latem fotowoltaika bez problemu pokrywa w pełni zapotrzebowanie pompy ciepła służącej jedynie do grzania cwu, natomiast zimą – pokrywa je jedynie w 10-20%. 

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Docieplenie budynku

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków jest termomodernizacja w celu zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Tym samym możliwy jest zakup pompy ciepła o mniejszej mocy, zużywającej mniej energii elektrycznej.

Miesięczny koszt ogrzewania pompą ciepła do cwu

Na rynku występują pompy ciepła, które służą jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tutaj również, koszty różnią się w zależności od:

  • Temperatury wody, którą preferują domownicy do kąpieli lub prysznica
  • Ilości ciepłej wody użytkowej zużywanej przez domowników

W przybliżeniu można oszacować, że zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej wynosi 12,5 kW – 30 kW na osobę.

Tym samym miesięczny koszt użytkowania pompy ciepła do cwu wynosi dla standardowej rodziny 4-osobowej – od około 40 zł do nawet 100 zł. Tutaj również wiele zależy od temperatury otoczenia, a tym samym pory roku.

Sprawdź nasz obszerny artykuł o pompach ciepła do cwu!

Miesięczny koszt ogrzewania pompą ciepła basenową

Miesięczne koszty związane z ogrzewaniem wody basenowej są nieco bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Wspomnieliśmy więcej na temat obszernego artykułu dotyczącego basenowych pomp ciepła.

Pomijając już kilkukrotnie omawiane różnice w temperaturach otoczenia w różnych miesiącach roku – wodę w basenie najpierw należy podgrzać do docelowej temperatury, a później tę temperaturę utrzymać.

Istnieją sposoby, aby uniknąć ucieczki ciepła z basenu m.in. poprzez okrycie go na noc, dzięki czemu nie trzeba ponownie podgrzewać wody w takim samym stopniu.

Oczywiście ilość energii wymaganej do ogrzania basenu zależy także od jego powierzchni i innych czynników, które wymieniliśmy w przytoczonym wyżej artykule. Tutaj naprawdę „widełki” mogą być szerokie.

Wróćmy jednak do konkretów.

Woda basenowa na samym początku musi być podgrzewana przez około 3 dni. Z reguły powinno kosztować to około 100 złotych, ale tutaj także mają znaczenie warunki pogodowe – najlepiej wybrać więc słoneczne dni.

Natomiast utrzymanie temperatury w wodzie basenowej latem to koszt  około 5-10 zł dziennie. Zimą ten koszt wzrośnie nawet kilkukrotnie.

Tym samym miesięczne koszty ogrzewania basenową pompą ciepła wynosi od 200 zł latem do nawet 1000 zł zimą. Pamiętaj – są to wartości bardzo szacunkowe.

Podsumowanie

Ciężko rozpatrywać miesięczne koszty ogrzewania ze względu na zmienność różnych czynników na nie wpływających. Tym samym o wiele lepiej rozpatrywać koszty ogrzewania w ujęciu rocznym – nawet producenci podają wskaźniki SCOP, które określają wydajność w ciągu całego sezonu grzewczego. Niemiej jednak mamy nadzieję, że przybliżyliśmy szacunkowe koszty ogrzewania pompą ciepła w różnych warunkach.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow