Menu

Pompa ciepła De Dietrich – recenzja, opinie

De Dietrich to francuska marka, która w branży grzewczej jest od ponad 300 lat. Czy doświadczenie przekłada się na opłacalność pomp ciepła od tego producenta? Sprawdzamy!

Francja

employees kilka tysięcy pracowników

clock Od 1684

Pompy ciepłą De Dietrich nie są być może aż tak popularne na rynku polskim – jednak czy jest to znak, że nie powinniśmy się nią interesować? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w poniższej recenzji!

Przedstawimy Ci historię marki, opiszemy najważniejsze cechy pomp ciepła De Dietrich, jak również wskażemy najatrakcyjniejsze modele. Zapraszamy serdecznie!

Historia marki De Dietrich

Marka De Dietrich jest to najstarsza z wszystkich, które mieliśmy przyjemność opisywać. Francuskie przedsiębiorstwo przemysłowe zostało założone w 1684 roku przez Johanna von Dietrich’a – nabywcę warsztatu rusznikarskiego Jaegerthal w Niederbronn-les-Bains. To tam firma rozwinęła się w bardzo dynamicznym tempie, szybko zyskując status jednego z największych przedsiębiorstw metalurgicznych we Francji.

W 1761 roku Jean Dietrich, wnuk Joahnna, otrzymał tytuł szlachecki nadany przez ówczesnego władcę Francji Ludwika XV. Niedługo później odziedziczona przez niego firma, stała się liderem na rodzimym rynku, zatrudniając w tamtym czasie aż 1500 osób.

W 1778 logiem firmy stał się róg myśliwski – głównym powodem, dla którego zdecydowano się na ten krok, na takim etapie historii, była chęć oddzielenia marki od podróbek. Dzisiaj róg, wedle marki, stanowi świadectwo jakości każdego wyrobu spod ramienia tego producenta.

Późniejszy okres to czarne chmury nad firmą – Rewolucja Francuska pogrążyła przedsiębiorstwo w poważnych problemach, które zostały rozwiązane przez 28-letnią Amelię De Dietrich. To ona przywróciła firmę na właściwe tory.

Początki XX wieku to dalszy dynamiczny rozwój w branży metalurgicznej w związku z rewolucją przemysłową. Firma produkowała w tamtym czasie spalinowe pojazdy mechaniczne, jednak bez większych sukcesów. To wtedy rozpoczyna się przygoda De Dietrich z urządzeniami grzewczymi – głównie grzejników i kotłów do centralnego ogrzewania.

W 1998 roku zostaje założona firma DeDietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Nowe tysiąclecie to silny rozwój technologii kotłów kondensacyjnych i innych rozwiązać w zakresie ogrzewania wody i cwu – w tym pomp ciepła.

Nasza ocena pomp ciepła De Dietrich

Co nam się podoba?

  • Szeroka oferta pomp ciepła
  • Wysoka wiarygodność marki
  • Przyzwoita wydajność
  • Atrakcyjne warunki gwarancyjne

Co nam się nie podoba?

  • Wiele modeli wciąż pracuje na wypieranym czynniku R410A
  • De Dietrich nie jest „wirtuozem designu”.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pompy ciepła De Dietrich można określić jako optymalny wybór.

Najmocniejszą stroną tej marki jest wiarygodność. Firma istnieje od setek lat na rynku i jest silnie związana z ogrzewnictwem. Pomimo, że ta francuska marka nie jest aż tak popularna na naszym rodzimym rynku, to wciąż zasługuje na uwagę.

Do jakich klientów trafia De Dietrich? Pragnących stabilności, dobrych warunków gwarancyjnych, pewności, dobrej obsługi i kompleksowych rozwiązań na lata. Cena tych pomp nie jest wygórowana jednak znajduje się ponad średnią rynkową.

Wydajność

Pompy ciepła De Dietrich cechują się solidną wydajnością jednak nie jest to „topka”. Na uwagę zasługują jednostki gruntowe GSHP (bez oznaczeń), które w całym typoszeregu posiadają najwyższe klasy energetyczne zarówno temperatury na wylocie +35°C, jak i +55 °C. Niestety w przypadku powietrznych pomp ciepła wypada to nieco gorzej, a jednostki o klasycznych mocach 8 kW czy 10 kW nie mają COP-ów powyżej dla +7°C (temperatura otoczenia) i +35°C woda na wylocie.

Opłacalność

Pompy ciepłą De Dietrich zdecydowanie wpasowują się w klasę premium – i ma to swoje odzwierciedlenie w cenie. Nic dziwnego, bowiem pompy te wykazują wiele cech urządzeń grzewczych z takiej półki m.in. stosowanie technologii inwerterowej czy sprężarek typu scroll. Warto jednak wiedzieć, że ich ceny nie są też najwyższe z najwyższych w porównaniu z innymi pompami ciepła od producentów z klasy premium.

Wiarygodność

Za wiarygodność marki De Dietrich należą się owacje na stojąco – firma jest obecna bowiem na rynku od ponad trzech stuleci. Do tej pory nie znaleźliśmy firmy produkującej pompy ciepła, która może pochwalić dłuższym istnieniem. Przedstawicielem marki na polskim rynku jest firma BDR Thermea Poland. 

Gwarancja

Gwarancja tego producenta wynosi standardowo 5 lat od momentu uruchomienia urządzenia (nie zakupu, co jest plusem), jednak muszą zostać spełnione pewne wymagania producenta. Otóż urządzenie musi być zakupione w Autoryzowanym Punkcie Sprzedaży, a Pierwsze Uruchomienie wykonane przez akredytowaną firmę instalacyjną.

Następnie co rok trzeba wykonywać przeglądy techniczne, które są odpłatne – cena jednak jest ustalana przez autoryzowane firmy zajmujące się serwisem dla marki De Dietrich.

Serie i modele pomp ciepła De Dietrich

Nadszedł czas na konkretne serie i modele pomp ciepła tej francuskiej marki. Producent oferuje wyłącznie powietrzne pompy ciepła.

Seria Alezio M i S

Seria Alezio zawiera w sobie kolejny podział: na jednostki typu monoblok, jak i jednostki typu split.

Alezio M

Pompy ciepła De Dietrich Alezio M V200 to monobloki o bardzo estetycznym designie. Mogą występować w dwóch wersjach: z oznaczeniem V200 i bez niego. Pierwsza posiada wewnętrzny to moduł hydrauliczny zintegrowany ze zbiornikiem o pojemności 177 litrów (dość spory). Alezio M bez dodatkowych oznaczeń składa się wyłącznie z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego – zbiornik cwu powinniśmy podłączyć na „własną rękę”.

Alezio M występuje w trzech wariantach mocy cieplnej 6, 8 i 11 kW.

Wydajność COP w warunkach +7°C otocz. i +35°C na wylocie wynosi kolejno: 4,83; 4,51; 4,54.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

W standardzie dostępna jest możliwość chłodzenia pomieszczeń (odwrócony obieg – klimatyzacja) przy ogrzewaniu podłogowym. Moc wszystkich jednostek z tej serii jest modulowana, co jest ogromnym plusem.

Alezio S

Seria Alezio S jest analogiczna względem serii M – co oznacza, że tutaj również posiadamy dodatkową „podgrupę” z oznaczeniem V200. Mówiąc o niej, należy wspomnieć więc, że są to klasyczne modele Split All-in-one, w których cały osprzęt wraz ze zbiornikiem cwu znajduje się w jednej obudowie. Moc grzewcza jest również modulowana jak w przypadku serii monobloków. 

Alezio S także występuje w trzech wariantach mocy cieplnej 6, 8 i 11 kW.

A wydajność COP w warunkach +7°C otocz. i +35°C na wylocie również wynosi kolejno: 4,83; 4,51; 4,54.

Seria Strateo R32

Seria Strateo występuje jedynie w wersji All-in-one, czyli jednostka wewnętrzna to zintegrowany osprzęt ze zbiornikiem na cwu o większej pojemności 190 litrów. Cechą charakterystyczną, która również ma swoje odzwierciedlenie w nazwie serii, jest zastosowanie nowocześniejszego i bardziej ekologicznego czynnika R32.

W przypadku tych jednostek (4,5; 6 i 8 kW) mamy wyższy wskaźnik COP niż w serii Alezio. Kolejno wynoszą one dla warunków +7°C/+35°C: 5,20 kW; 5,00 kW; 4,57 kW. Pozwala to na uzyskanie klas energetycznej A+++ (+35°C na wylocie) i A++ (+55°C na wylocie).

Seria HPI S

Seria HPI S to z kolei splity, tutaj dostępnych mocy jest cała gama które występuposiadają bardzo dużą gamę dostępnych mocy (4 kW do 27 kW). Również posiada zasilanie inwerterowe – przy większych mocach (16 TR, 22 TR, 27 TR).

Z obserwowanych wskaźników COP można wywnioskować, że lepiej zdecydować się na serię Alezio M/S lub Strateo R32 niż wybierać pompę o mocy do 11 kW z serii HPI S.  

Seria GSHP

Z kolei seria GSHP to pompy ciepła, które pozyskują energię grzewczą z gruntu, którego temperatura jest stała w ciągu roku. Jako, że seria posiada kilka „podgrup” – opiszemy każdą z nich osobno.

GSHP

GSHP bez żadnych dodatkowych oznaczeń to po prostu jednostka wewnętrzna, do której musi być podłączony zewnętrzny zbiornik cwu. Z tego powodu takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, gdy już posiadamy takie naczynie.

Warto zauważyć, że w absolutnie wszystkich jednostkach w serii, występują klasy energetyczne A+++ zarówno do temperatury na wylocie +35°C i +55°C. Osiągnięcie absolutnie fenomenalne.

GSHP V200 GHL i GSHP B200 GHL

Klasyczne pompy gruntowe do ogrzewania co i cwu. W V200 cały osprzęt i zbiornik na ciepłą wodę użytkową zamknięte są w jednej obudowie przypominającą lodówkę, natomiast w B200 osprzęt oraz podgrzewacz cwu są od siebie oddzielone.

W przypadku całej serii mamy do czynienia z klasami A+++ (+35 na wylocie) i A++ (+55 na wylocie), czyli „tak jak powinno być”.

GSHP V200 GSHL i GSHP B200 GSHL

Serie z oznaczeniem GSHP charakteryzują się tym, że w ich przypadku podgrzewanie wody w cwu jest zintegrowane z instalacjami solarnymi. Zasada jest taka sama jak w przypadku poprzedniej serii z oznaczeniem GHL – czyli V200 to tzw. lodówka, a B200 to dwie rozdzielone jednostki. I tutaj analogicznie mamy również do czynienia z klasami A+++ (+35°C) i A++ (+55°C).

Seria Elensio – pompa ciepła do CWU

Ostatnia seria to Elensio, której jednostki służą wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. Jest to jednostka typu monoblok – co oznacza, że występuje jedna jednostka wewnętrzna (ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową). Oznaczenie H oznacza, że poza dodatkowym wsparciem w postaci grzałki elektrycznej, występuje również wsparcie hydrauliczne.

Najlepsze pompy ciepła De Dietrich – nasze wybory

Nadszedł czas na wybór konkretnych modeli pomp ciepła De Dietrich godnych uwagi.

GSHP

Uchyliśmy już nieco rąbka tajemnicy o serii GSHP, która posiada wyłącznie klasy energetyczne A+++. Jeżeli zatem interesuje Cię nieco większa inwestycja, jednak w zamian za bardzo stabilne i niezwykle wydajne źródło ciepła, jak również masz możliwości wykonania odwiertów na swojej działce – zdecydowanie zalecamy zastanowienie się nad serią GSHP bez dodatkowych oznaczeń. Warto wiedzieć, że w ramach programu Moje Ciepło można uzyskać bardzo dużą dopłatę do takich pomp ciepła.

Strateo R32 6 MR

Pompa ciepła typu split o mocy 6 kW z inwerterową sprężarką to nasz wybór ze względu na przekroczenie COP 5,0 dla warunków +7/+35. Posiada zintegrowany z jednostką wewnętrzną zbiornik na ciepłą wodę użytkową, o czym już wspomnieliśmy przy omawianiu tej serii. Cena jest akceptowalna dla takich cech produktu, wiarygodność marki wraz z faktem posiadania kompletnego systemu grzewczego – to wszystko sprawiło, że zdecydowaliśmy się umieścić ją na liście naszych wyborów.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.