Menu

Pompa ciepła monoblok – co warto o niej wiedzieć?

Po przeczytaniu tego artykułu zyskasz pełną wiedzę na temat tego, czym są pompy ciepła monoblok. Zachęcamy więc do przyswojenia tej wiedzy w całości!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 06/02/2023

Czas lektury: 9 min

Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła monoblok lub chcesz dowiedzieć się, co kryje się pod tym oznaczeniem? Jesteś we właściwym miejscu! Opiszemy wszystkie aspekty pompy ciepła tego typu w poniższym poradniku.

Przedstawimy schemat budowy tego urządzenia grzewczego, jak również opiszemy sposób montażu i inne niuanse związane z monoblokową pompą ciepła. Zapraszamy!

Budowa pompy ciepła monoblok

Z pompami ciepła monoblok mamy do czynienia wyłącznie w przypadku urządzeń pozyskujących energię grzewczą ze źródła, jakim jest powietrze. Więcej na temat działania samej pompy ciepła dowiesz się z artykułu "Jak działa pompa ciepła?"

Pompy ciepła monoblok to urządzenia o zwartej konstrukcji, w której to wszystkie elementy umieszczane są w jednostce zewnętrznej (montowanej najczęściej na zewnątrz budynku), natomiast zbiornik na wodę umieszczony jest wewnątrz. Oznacza to, że przekazanie energii cieplnej z czynnika chłodniczego (R410a, coraz częściej R32 lub „najnowszy” czynnik R290) następuje w obszarze jednej kompaktowej obudowy. Tym samym w przewodach „wychodzących” z pompy do budynku płynie już woda.

W jednostce wewnętrznej znajduje się więc: wentylator, parownik, sprężarka, zawór 4-drogowy, skraplacz. Natomiast poza nią znajduje się pompa obiegowa, która odpowiada za wywołanie przepływu wody w instalacji grzewczej.

Warto wspomnieć, że na rynku występują pompy ciepła monoblok z dwoma jednostkami. W wewnętrznej znajduje się jednak zintegrowany z układem zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, jak również jest z pewnością najbardziej zoptymalizowane – czego możemy oczekiwać od współpracujących ze sobą urządzeń tej samej marki.

Czy pompa ciepła monoblok jest lepsza od split?

Warto wspomnieć, że obok monoblok-ów na rynku spotkamy się z pompami typu SPLIT. Działanie takich pomp jest praktycznie identyczne, jednak różni się sposobem, w jakim rozmieszczone są elementy w układzie. Otóż w pompie ciepła typu SPLIT, zawór 4-drożny znajduje się w jednostce zewnętrznej, zatem w przewodach pomiędzy urządzeniami płynie czynnik roboczy, a nie woda – jak w przypadku monobloków.

Wydajność pomp ciepła monoblok jest z reguły nieco wyższa od opcji SPLIT. Wynika to z bardziej kompaktowej budowy, jak również większej skrupulatności producentów - monobloki to bowiem najczęściej flagowe modele danej marki.

W artykule Pompa ciepła – split czy monoblok wgłębiamy się w temat i porównujemy te dwa rodzaje pomp ciepła.

Montaż pompy ciepła monoblok

Instalacja pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok w budynku przebiega znacznie prościej niż pomp ciepła split. Wynika to z braku konieczności napełniana układu czynnikiem roboczym podczas montażu. W przypadku monobloków jest on bowiem umieszczany w pompie na etapie produkcji. Przekazanie ciepła na wodę następuje w hermetycznie zamkniętej jednostce, co również wpływa na większą niezawodność i mniejsze ryzyko błędów instalacyjnych.

Nie ma zatem konieczności prowadzenia rur obiegowych pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, co wymaga wysokiego poziomu wiedzy, praktyki, jak również odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Należy także zadbać o dodatkowe zabezpieczenia układu przez zamarzaniem, czemu przyjrzymy się w dalszej części artykułu.

W teorii można spróbować zamontować taką pompę ciepła samodzielnie. W praktyce jednak – tracimy najczęściej gwarancję producenta, gdyż jednym z wymogów jest z reguły montaż przez autoryzowanych partnerów. Mimo wszystko polecamy w każdej sytuacji zlecenie instalacji dobrej firmie, dzięki której będziemy mieli pewność, że cała instalacja została wykonana przez profesjonalistę.

Cena pomp ciepła monoblok

Rozpatrywanie ceny pomp ciepła monoblok jest prawie takie samo, jak rozpatrywanie ceny samochodu. Na pytanie ile kosztuje pompa ciepła monoblok, pozostaje więc udzielić prostej odpowiedzi – to zależy. Trzeba jednak powiedzieć, że pompy ciepła monoblok są nieco droższe niż split od tego samego producenta.

Pompy ciepła typu monoblok o standardowej mocy 9-12kW ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. kosztują od 28 000 do nawet 50 000 zł. Analizując koszty, trzeba wziąć pod uwagę ponownie cenę samego montażu, która jest niższa w związku z mniej skomplikowanymi pracami.

Poniżej przedstawiamy ceny samych (bez montażu) pomp ciepła o standardowej mocy 10kW.

Ze zbiornikiem CWU Bez zbiornika CWU
Pompy ciepła monoblok klasy budżetowej 25 000 - 32 000 zł 18 000 - 25 000 zł
Pompy ciepła monoblok klasy premium 32 000 - 45 000 zł 25 000 zł - 30 000 zł

Na cenę pomp ciepła monoblok ma wpływ:

  • Marka – pompy marek premium są droższe, możemy jednak liczyć na wysoką wydajność i udogodnienia, czy też lepszy design.
  • Moc grzewcza pompy – mocniejsze pompy wymagają mocniejszych podzespołów.
  • Zastosowane technologie – pompy ze sprężarkami spiralnymi (scroll) są droższe od sprężarek rotacyjnych.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pompy ciepła monoblok zamarzanie

W związku z budową i zewnętrznym umiejscowieniem pompy ciepła monoblok, przewody z wodą muszą być odpowiednio zabezpieczone przez zamarznięciem cieczy znajdującej się wewnątrz. Ma to bardzo istotne znaczenie, gdy pompa ulegnie awarii, która uniemożliwia jej pracę. Brak zastosowania zabezpieczenia przed mrozem mogłoby w takim wypadku doprowadzić do rozsadzenia przewodów i innych bardzo poważnych usterek.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatora typu UPS lub agregatu prądotwórczego. Jest to jednak skuteczne jedynie w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej, a nie awarii, która może unieruchomić pompę na kilka dni niezależnie od tego, czy zasilanie jest aktywne.

W takich sytuacjach skuteczniejsze okazuje się zastosowanie zaworów antyzamrożeniowych w przewodach, które ułożone są ze spadkiem w kierunku jednostki zewnętrznej. Brak zasilania pompy obiegowej wprawiającej wodę w ruch zostanie tym samym zrekompensowany działaniem grawitacji. Warto w takim wypadku zamontować jeszcze napowietrzacz, który rozpręży ciśnienie w układzie, tym samym pozwalając wodzie ujść z wymiennika ciepła.

Polecane jest również zastosowanie specjalnych otulin, których grubość i izolacja cieplna pozwolą ochronić wodę przed zamarzaniem w czasie największych mrozów.

W przypadku układów centralnego ogrzewania, gdzie możliwe jest zastosowanie chemii, warto zdecydować się natomiast na uzupełnienie mieszanki o środek zapobiegający zamarzaniu. W tej kwestii należy być jednak bardzo skrupulatnym i odnieść się do zaleceń producenta danej jednostki. Najczęściej są to środki na bazie glikolu propylenowego, który jest w pełni bezpieczny dla życia i zdrowia – co również ma znaczenie np. w przypadku pojawienia się awarii samego systemu ogrzewania. 

Należy jednak unikać wszelkiego rodzaju tanich “glikolów” i nadmiernej ilości tego związku, gdyż możemy doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji - warto też sprawdzić czy w połączeniach stosuje się uszczelki, które są odporne chemicznie na działanie glikolu. Konieczne jest także w takim przypadku zwiększenie przepływu wody w instalacji grzewczej o ok. 10% ze względu na mniejszą pojemność glikolu względem wody.  

Warto wiedzieć, że wielu producentów pomp ciepła powietrze-woda monoblok uznaje zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem za warunek konieczny do zatrzymania gwarancji na produkt.

Pompy ciepła monoblok - nasze wybory

Chcemy być trochę bardziej konkretni. Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić nasze trzy propozycje pomp ciepła monoblok, którymi warto się zainteresować. Wybraliśmy zarówno marki premium, jak i godne uwagi budżetowe.

Vaillant aroTHERM plus

Vaillant aroTHERM plus, czyli jedna z obecnie najlepszych pomp ciepła typu monoblok na rynku. Niesamowita wydajność przekraczająca 5,0 w sezonie grzewczym – co oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej, otrzymamy 5 kW energii grzewczej. Bardzo nowoczesny i elegancki design, jak również sterownik – za które Vaillant otrzymywał z resztą prestiżową nagrodę Ret Dot Awards. Na dodatek najbardziej ekologiczny czynnik roboczy R290, który dopiero od niedawna pojawia się w pompach ciepła.

Viessmann Vitocal 150-A

Kolejna propozycja, to pompa ciepła z półki niżej – średniej, czyli Viessmann Vitocal 150-A. Monoblok tego niemieckiego producenta gwarantuje wydajność grzewczą w przedziale od 4,50 do 4,83 w zależności od mocy konkretnej jednostki. Pompa ciepła Viessmann Vitocal 150-A może ogrzewać wodę nawet do temperatury +70°C, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji. Również opiera swoje działanie na najnowszym czynniku roboczym R290.

Hitachi Yutaki M 5HP

Umieściliśmy na liście naszych propozycji pompę ciepła monoblok Hitachi Yutaki M 5HP o mocy 14kW, która jest przeznaczona raczej do większych budynków np. 200m2. Wydajność na poziomie 4,71 przy temperaturze otoczenia +7°C i wody na wylocie 35°C jest bardzo solidna. Mimo, że pompa pracuje na starym czynniku R410A to jest wyposażona w sprężarkę typu scroll, która uważana jest za trwalszą. Wszystko to w cenie około 25 000 zł sprawia, że pompa ciepła Hitachi Yutaki M 5HP posiada atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Podsumowanie

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok to rozwiązanie droższe, jednak idzie za tym standard wykonania. Praktycznie zawsze zapewniają one większą wydajność ze względu na swoją konstrukcję, jak również są znacznie prostsze w montażu niż pompy ciepła typu split.

Jako, że producenci traktują monobloki jako flagowce, dbają również o ich design – choć nie jest to oczywiście regułą, szczególnie u japońskich producentów, którzy raczej przekładają niezawodność nad aspekty wizualne.

Dobra pompa ciepła monoblok może również wykazywać się większą trwałością, jednakże ze względu na obecność wielu podzespołów w hermetycznie zamkniętej obudowie – w przypadku awarii mogą być wymagane bardziej skomplikowane prace serwisowe.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow