Menu
Zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła? Monoblok czy split to pytanie, na które z pewnością musisz odpowiedzieć! Podpowiadamy.
Monoblok czy SPLIT – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli nieruchomości, którzy już zdecydowali się na zakup powietrznej pompy ciepła. W poniższym artykule skonfrontujemy ze sobą te dwa rozwiązania, jak również przedstawimy Ci parę przydatnych informacji i ciekawostek związanych z pompami split i monoblok. Pojedynek czas zacząć!
Pompy ciepła SPLIT i Monoblok to urządzenia o bardzo podobnej budowie. Różnica polega na tym, że w przypadku pomp SPLIT z urządzenia umieszczonego na zewnątrz “wychodzi” czynnik chłodniczy, natomiast pompy ciepła MONOBLOK doprowadzają wodę bezpośrednio do centralnego ogrzewania lub zasobnika CWU.
Ogólna zasada działania jest więc dla obydwu tych rodzajów pomp ciepła taka sama. Pozyskują one energię cieplną z powietrza, która następnie odbierana jest przez parownik za pośrednictwem czynnika roboczego – który następnie jest sprężany i przekazywany do skraplacza, gdzie następuje przekazanie energii grzewczej do wody użytkowej lub w centralnym ogrzewaniu. W kolejnym kroku czynnik jest rozprężany i może ponownie spełniać swoją funkcję.
To tak w dużym skrócie – więcej na ten temat w naszym poradniku zatytułowanymJak działa pompa ciepła?
Powtarzamy więc - pompa ciepła powietrze-woda SPLIT charakteryzuje się tym, że pomiędzy jednostką zewnętrzną (urządzenie z wentylatorem montowane z reguły poza budynkiem), a jednostką wewnętrzną przepływa czynnik chłodniczy. Oznacza to, że skraplacz znajduje się w jednostce wewnętrznej i tam następuje przekazanie ciepła, który następnie trafia do pompy obiegowej zaopatrującej instalację c.o. lub c.w.u. w wodę o określonej temperaturze.
Zapamiętaj więc – w pompach typu SPLIT czynnik chłodniczy przepływa pomiędzy jednostkami specjalnymi przewodami.
Warto w tym miejscu powiedzieć parę słów o rozwiązaniu All-in-one, które przewija się w ofertach niemalże każdego producenta pomp ciepła. Oznacza to po prostu, że wraz z pompą ciepła dostarczana jest klientom jednostka wewnętrzna, w której znajduje się dedykowany zbiornik do ciepłej wody użytkowej. O plusach i minusach tego rozwiązania napiszemy w dalszej części artykułu.
Pompy ciepła monoblok to rozwiązanie, w którym przekazanie energii na wodę następuje w całości w jednostce zewnętrznej. Tym samym pomiędzy urządzeniem umieszczonym na zewnątrz, a zasobnikiem wody użytkowej lub centralnym ogrzewaniem płynie woda. To tak naprawdę więc jedyna różnica pod kątem budowy systemu pomiędzy monoblokami a pompami typu SPLIT.
Wielu ludzi może mieć obawy dotyczące tego rozwiązania. Co bowiem z zamarzaniem wody, która pojawia się w jednostce zewnętrznej przy mocno ujemnych temperaturach?
Zgadza się. Pompa ciepła powietrze-woda typu MONOBLOK potrzebuje dodatkowej ochrony przed zamarzaniem wody, a szczególnie gdy pojawi się awaria podczas sezonu grzewczego. Więcej na temat tych rozwiązań w naszym artykule dedykowanym pompom monoblokowym.
Trzeba natomiast pamiętać, że uszkodzenia układu w wyniku zamarzniętej wody nie podlegają gwarancji, a nawet powodują jej utratę. Warto więc upewnić się, że firma montująca pompę ciepła przedstawi nam, jak również zastosuje właściwe rozwiązania. Możesz znaleźć zaufanego instalatora za pomocą naszej wyszukiwarki!
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościSkoro mamy za sobą już wyjaśnione cechy budowy i działania dwóch rodzajów pomp ciepła powietrze-woda, możemy wgłębić się w pytanie – SPLIT czy monoblok. Odpowiedź jednak nie powinna być zaskakująca. Jak to w technologii bywa – to zależy.
W konfrontacji pomiędzy pompami ciepła typu monoblok, a SPLIT weźmiemy pod uwagę cztery czynniki – wydajność, hałas, cenę, montaż i serwis. Poniżej umieściliśmy również krótką tabelkę, w której zaznaczymy, która pompa ciepła wygrywa pod kątem danego aspektu.
Tabel 1
Pompy ciepła monoblok są z reguły nieco bardziej wydajne. Oczywiście, w zestawieniu dwóch ofert różnych producentów znajdziemy pompy ciepła typu SPLIT, które przewyższają wydajnością pompy monoblok innej marki.
Natomiast raczej nie zdarzają się sytuacje, kiedy to jeden producent wprowadza na rynek pompy SPLIT i monoblok, a te drugie zapewniają lepszą wydajność.
Wynika to przede wszystkim z samej konstrukcji pomp ciepła monoblok, gdzie droga od pozyskania ciepła z powietrza do przekazania go na czynnik jest znacznie krótsza. Takie urządzenia grzewcze są także bardziej kompaktowe i lepiej izolowane termicznie.
Ciśnienie akustyczne w przypadku pomp ciepła monoblok jest niższe niż pomp ciepła SPLIT, tym samym ich stosowanie jest nieco bardziej komfortowe. Wynika to również ze wspomnianej lepszej izolacji termicznej, która przekłada się na lepszą izolację akustyczną. Poziom hałasu generowany przez jednostkę zewnętrzną ma bardzo istotne znaczenie w przypadku zabudowy bliźniaczej – wysoka moc akustyczna mogłaby irytować naszych sąsiadów.
Jeżeli jednak mamy możliwość umieszczenia pompy ciepła w dużej odległości od przestrzeni, w których spędzamy dużo czasu – pompa ciepła SPLIT może okazać się lepszym rozwiązaniem ze względu na niższą cenę.
A skoro przy cenie już jesteśmy to – więcej przyjdzie nam zapłacić za pompę ciepła powietrze-woda typu monoblok niż SPLIT. Dla przykładu – wariant Vaillant aroTHERM SPLIT o mocy 10kW to koszt rzędu 30 000 zł, natomiast Vaillant aroTHERM plus monoblok o mocy 10 kW kosztuje mniej więcej 40 000 zł. Różnica jest więc zauważalna.
Montaż w przypadku pomp ciepła monoblok jest prostszy i tym samym może być tańszy. Czynnik chłodniczy napełniany jest bowiem fabrycznie, tym samym firma montażowa nie musi posiadać też uprawnień F-gazowych. Nie następuje bowiem ingerencja w układ chłodniczy, jak ma to miejsce przy pompach typu SPLIT – tutaj monter musi napełnić układ czynnikiem roboczym samodzielnie.
Trzeba też pamiętać, że pompy ciepła typu monoblok są hermetycznie zamykane, tym samym niezwykle szczelne. Tym samym niemalże do zera wyeliminowane jest ryzyko rozszczelnienia, jak również popełnienia błędów instalacyjnych.
Z drugiej strony pompy ciepła SPLIT są bardzo często montowane wraz z dedykowaną jednostką wewnętrzną ze zbiornikiem na c.w.u. (tzw. All-in-one). W przypadku awarii jakiekolwiek komponentu musimy liczyć się z wielogodzinną naprawą, gdyż trzeba rozbierać mocno „zamknięty” układ. Natomiast w tradycyjnych pompach ciepła powietrze-woda SPLIT jest to ułatwione, gdyż wszystkie komponenty są bardzo łatwo dostępne dla serwisanta. Z jeszcze kolejnej strony – All-in-one to znaczna oszczędność miejsca, co może mieć znaczenie dla wielu właścicieli budynków.
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Trzeba pamiętać, że modele typu monoblok to najczęściej po prostu flagowce danego producenta, dlatego dążą oni do uzyskania jak najlepszych wyników swoich modeli pod kątem wydajności, designu, generowanego hałasu. Przekłada się to oczywiście na wyższe ceny takich jednostek.
Monobloki są łatwiejsze w montażu, lecz trudniejsze w serwisowaniu – odwrotnie jest w przypadku pomp ciepła SPLIT. Warto wspomnieć, że oba te systemy mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną, która zasila urządzenie – tym samym gwarantowane są jeszcze większe oszczędności.
Wybór właściwej pompy ciepła może więc zostać dokonany wyłącznie w oparciu o nasze potrzeby i możliwości. Polecamy w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertami różnych producentów pomp ciepła, w czym mogą pomóc nasze recenzje. Trzeba też pamiętać, aby wszelkie prace montażowe zlecać zaufanym firmom – szczególnie w przypadku bardziej wymagających pod tym kątem SPLIT-ów. Powinni oni być także partnerami producentów, gdyż bardzo często jest to wymóg do otrzymania gwarancji.
Dobry i autoryzowany instalator pomp ciepła to zatem:
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę: