Menu

Pompa ciepła KOŁTON – recenzja

KOŁTON to polska marka o 40-letniej tradycji. Oferuje dość unikalne pompy ciepła. Sprawdzamy, czy to dobry wybór.

Polska

clock Od 1979

Szukasz oszczędnego, ekologicznego i wydajnego sposobu ogrzewania Twojego domu? Pompy ciepła KOŁTON to polska propozycja. Czy warto się na nią zdecydować?

Odpowiadamy na to pytanie w dzisiejszej recenzji. Weźmiemy pod uwagę kilka cech pomp od tego producenta – wydajność, opłacalność, wiarygodność i gwarancję. Zapraszamy! 

Historia marki KOŁTON

KOŁTON to kolejna polska marka, która pojawia się wśród naszych recenzji. Istnieje na rynku od 1979 roku i od samego początku związana jest z branżą ciepłownictwa, co zawsze stanowi ogromny plus – doświadczenie zdecydowanie robi swoje. Założycielami firmy są Krzysztof Kołton i Karol Wojciech Kołton – można więc łatwo zauważyć skąd wzięła się nazwa tego producenta.

KOŁTON zasłynął z produkcji wysokiej jakości kotłów grzewczych na paliwa stałe, które do tej pory obecne są w wielu polskich gospodarstwach (trzeba jednak pamiętać, że obowiązek „przejścia” na zieloną energię musi zostać wykonany do końca 2022 roku). Firma zajmuje się także obróbką metalu – cięciem laserem, plazmą lub gilotyną, jak również spawaniem stali węglowych i nierdzewnych.

Siedziba firmy mieści się w Jabłonce – bardzo małej miejscowości znajdującej się w województwie małopolskim w pobliżu Nowego Targu.

Warto wspomnieć, że swoją flagową pompę ciepła KOŁTON zaprojektował we współpracy z Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie.

Nasza ocena pomp ciepła KOŁTON

Co nam się podoba

  • Stosowanie czynnika roboczego R290 w najnowszych modelach
  • Atrakcyjny design pomp
  • Gwarantem i serwisantem jest firma KOŁTON
  • Łączność WiFi w standardzie
  • Cicha praca

Co nam się nie podoba

  • Dość przeciętna wydajność
  • Bardzo wąska oferta – tylko monobloki
  • Brak inwerterowych pomp ciepła
  • Brak dedykowanych zasobników wody użytkowej

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

KOŁTON dopiero niedawno pojawił się w sektorze pomp ciepła ze swoimi propozycjami. Szczególnie na polskim rynku, marka zyskała swoje uznanie za sprawą nowoczesnych kotłów, które zbierały raczej dobre opinie ze strony użytkowników.

Wydaje się więc, że chcąc nadążać z duchem czasu, KOŁTON zdecydował się na wprowadzenie na rynek pompy ciepła – zrobił to jednak dość późno, zważając że temat jest aktualny od kilkunastu lat, a firma od samego początku była związana z branżą ciepłownictwa.

Pompy ciepła KOŁTON pracują na bardzo „nowoczesnym” czynniku R290 o niezwykle ekologicznej charakterystyce, ich design jest ciekawy, jednostki pracują cicho, jednak oczekiwałoby się nieco więcej od wydajności za tą cenę. Na dodatek możemy zdecydować się wyłącznie na pompy typu monoblok. Producent nie oferuje również zbiorników c.w.u. We własnym zakresie, sugeruje jednak, że jednostki będą współpracować z każdym zbiornikiem dedykowanym do pomp ciepła.

Kolejna kwestia to brak inwerterowych pomp ciepła. Z jednej strony KOŁTON idzie z duchem czasu oferując jednostki pracujące na czynniku R410A, a z drugiej strony nie zdecydował się na regulowaną moc - dość specyficzne.

Musimy więc przyznać, że oferta pomp ciepła Kołton nie jest oszałamiająca, jednak z pewnych powodów może być to wciąż solidny wybór. W dalszej części recenzji wyjaśnimy dlaczego tak uważamy.

Wydajność

KOŁTON nie posiada żadnej jednostki, która wskazywałaby najwyższą klasę A+++ w warunkach +7 °C temp. otoczenia i +35 °C na wylocie wody. Przynajmniej jedna czy dwie pompy ciepła w typoszeregu z taką klasą pozwoliłoby mówić o średniej półce. Pod tym kątem wygląda to nieco słabo, choć wydaje się, że inżynierom KOŁTON po prostu się trochę nie „poszczęściło” – ponieważ wydajność oferowanych pomp jest dość blisko klasy A+++. Taką wydajność zawdzięczają prawdopodobnie bardzo dobrej sprężarce typu scroll – za jej obecność dajemy plusa, gdyż wyróżniają się one także większą żywotnością niż tradycyjne sprężarki rotacyjne.

Opłacalność

Tutaj również jesteśmy nieco zawiedzeni. Pompy ciepła KOŁTON kosztują ponad 25 000 zł – biorąc pod uwagę klasę energetyczną jednostek, nie jest to zatem idealny stosunek jakości do wydajności. Z drugiej strony najbardziej ekologiczny czynnik R290 – tak naprawdę dopiero pojawia się w pompach ciepła bardziej znanych producentów np. Vaillant, który uchodzi przecież za markę „premium”.

Na dodatek technologie zastosowane w pompach KOŁTON m.in. wspomniana sprężarka scroll też powinny być brane pod uwagę przy rozpatrywaniu opłacalności tej marki. Być może zainteresuje kogoś design, polska marka – to także ważne cechy pod kątem ceny.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Marka istnieje na rynku od ponad 40 lat, co jest  dość solidnym stażem. Zawsze doceniamy również polskich producentów pomp ciepła - ma to wpływ na komfort związany z ewentualnymi roszczeniami gwarancyjnymi itp.

Trzeba też pamiętać, że serwis wykonywany jest przez KOŁTON, nie za pośrednictwem autoryzowanych partnerów, co z jednej strony może być plusem. Z drugiej natomiast mamy nadzieję, że nie zaważa to na terminach usuwania usterek. Jedynie serwis sterownika realizowany jest przez zewnętrzną firmę.

KOŁTON od samego początku była związanya z ciepłownictwem – kolejny plus. Niestety z pompami jest związana od niedawna, jednak sądząc po opiniach użytkowników – nie psują się i są niezawodne.

Gwarancja

Producent KOŁTON oferuje standardową 2-letnią gwarancję na oferowane przez siebie pompy ciepła. Niestety jest to „minimalna” propozycja i absolutnie niczym nie wyróżniająca się na tle konkurencji, dwa lata otrzymujemy praktycznie na wszystkie produkty ze względu na wymogi prawne. 

Mamy jednak możliwość przedłużenia gwarancji o kolejne 3 lata za opłatą, która wynosi 1 200 zł netto. Cieszymy się z takiej możliwości, jednak są na rynku producenci, którzy oferują taki okres gwarancyjny za darmo np. Kaisai.

Kolejnym minusem, który musimy dać w tej kategorii, jest zdecydowanie koszt pierwszego uruchomienia wynoszący 500 zł brutto plus koszt dojazdu. Większość marek wlicza ten koszt w cenę montażu, który jest wykonywany przez autoryzowanych instalatorów. Jesteśmy nieco zawiedzeni.

Serie i rodzaje pomp ciepła KOŁTON

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – KOŁTON posiada w swojej ofercie wyłącznie jedną serię pomp ciepła, a mianowicie Airkompakt, którą opiszemy poniżej.

Pompy ciepła KOŁTON Airkompakt

Tak naprawdę, jako że seria Airkomapkt to jedyna seria producenta KOŁTON, to powiedzieliśmy już o niej sporo wyżej.

Warto jednak dodać, że sprężarka w serii Airkompakt uruchamiana jest w trybie tzw. soft-start, czyli systemem łagodnego rozruchu, który przekłada się na trwałość tego podzespołu.

Na plus tej serii działa także cicha praca, która wynika z zastosowania podwójnego zawieszenia sprężarki i wentylatora z dyfuzorem oraz kierownicami powietrza. System pozwala także na automatyczny odzysk ciepła z nagrzanego parownika, co przekłada się na niższe zużycie energii w ciągu roku.

Pompy ciepła KOŁTON Airkompakt pracują bez dodatkowej grzałki do temperatury nawet -25 °C, natomiast w okresie letnim mogą działać jako klimatyzacja (rewersja).

Trzeba też przyznać, że pompy ciepła KOŁTON Airkompakt są ogromnych rozmiarów. Zdecydowanie wyróżniają się tym na rynku. Producent mówi jednak, że zastosowanie większych elementów ma związek z dostosowaniem urządzenia do klimatu, w którym znajduje się Polska. Ma to związek z lepszą optymalizacją odszraniania parownika.

Pompy ciepła KOŁTON – nasz wybór

Poniżej prezentujemy nasz wybór najlepszej jednostki oferowanej przez producenta KOŁTON, a mianowicie:

KOŁTON Airkompakt P0916 10 kW

Pompa ciepła o mocy grzewczej 9,85 kW. Jest to standardowa pompa, którą montuje się w przypadku obiektów budowlanych o dobrej izolacji termicznej i powierzchni mniej więcej 150-170 m2. Wydajność COP przy +7 °C temperaturze otoczenia i +35°C na wylocie wynosi 4,61, natomiast w temperaturze otoczenia +2°C 3,97. Warto też zwrócić uwagę, że poziom mocy akustycznej sięgający 62 dB(A) jest praktycznie taki sam, jak w przypadku jednostki o mocy 8 kW (P0714) – 61 db(A), natomiast dużo mniejszy niż jednostki P1118 o mocy 11,2 kW – 66 db(A).

Pompy ciepła KOŁTON – opinie

Poniżej prezentujemy opinie na temat pomp ciepła KOŁTON, które znaleźliśmy w Internecie (Stan na Q2 2022):

Super wykonanie, produkt najwyższej jakości, cicha praca urządzenia, wydajność na szóstkę. Jestem zadowolony polecam.

- Profil KOŁTON, facebook.com

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.