Menu

Limit 2000kWh dla prosumentów, a pompa ciepła i fotowoltaika

Limit 2000kWh wywraca do góry nogami kwestie zużycia energii w gospodarstwach domowych i nie tylko. W poradniku dogłębnie omówimy ten temat!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 07/02/2023

Czas lektury: 7 min

Szalejące ceny energii elektrycznej i nośników w Europie, przełożyły się na konieczność interwencji ze strony rządów. Instrumentem, który ma ograniczyć skutki kryzysu energetycznego poprzez zmniejszenie zużycia prądu w Polsce jest limit na prąd w wysokości 2000kWh.

Jak zmiany przełożą się na sytuację gospodarstw, w których za ogrzewanie odpowiada pompa ciepła? Co z fotowoltaiką i pompą ciepła? Jak uzyskać większe limity? Wszystkie te kwestie rozjaśnimy w poniższym poradniku.

Kryzys energetyczny w 2022 roku

Trzeba naprawdę mocno sięgnąć do pamięci, aby przypomnieć sobie podobny kryzys energetyczny, który byłby porównywalny z tym, co dzieje się obecnie na giełdach energii. Niektórzy eksperci uważają nawet, że jest to sytuacja bezprecedensowa.

Inwazja Rosji na Ukrainę i związane z nią sankcje na rosyjskie paliwa, sprawiły, że ceny energii dosłownie „wystrzeliły w kosmos” na światowych giełdach. Wynika to z faktu, że Rosja odpowiadała za import aż 40% gazu ziemnego, 35% ropy naftowej i 20% węgla, które były wykorzystywane do zasilania elektrowni i gospodarstw w całej Unii Europejskiej. Embargo na te paliwa nie mogło więc nie odbić się na cenach energii i jej nośników na terenie UE.

Tak nagła zmiana sytuacji w tak poważnym sektorze jak energetyka, wymagała od Państw UE natychmiastowych działań. Tym samym w Polsce został wprowadzony m.in. obowiązek ograniczenia zużycia energii o 10% w obiektach administracji rządowej i samorządowej. Planowane są również lokalne inwestycje np. w energooszczędne oświetlenie miejsc i obiektów publicznych. Podobne rozwiązania zastosowały inne kraje w Unii Europejskie m.in. Niemcy czy Francja.

Limit na prąd – o co chodzi?

Dokładnie 29 września 2022 roku została wprowadzona ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.

Tego dnia ustanowiono limit 2000kWh, w ramach którego cena za prąd w 2023 roku pozostanie zamrożona na takim sam poziomie jak w cennikach obowiązujących w 2022 roku. Jednakże nawet powyżej 2000 kWh cena za jedną megawatogodzinę będzie wynosić maksymalnie 693 zł.

Łączny, przewidywany koszt tego instrumentu będzie wynosić 23 miliardy złotych.

Istnieje także możliwość zwiększenia limitu do 2600 kWh lub nawet 3000 kWh – opiszemy to poniżej.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Zamrożenie cen energii dla firm

Wspomniane powyżej zasady rozliczania prądu w 2023 roku dotyczą wyłącznie odbiorców prywatnych. Co zatem z firmami z sektora MŚP, które jeszcze od czasów pandemii mogą mieć spory problem z płynnością finansową? W ustawie przewidziano zamrożenie cen prądu dla takich odbiorców, jak również dla samorządów na stałym poziomie 785 zł/MWh.

Niestety duże przedsiębiorstwa (powyżej 250 zatrudnionych osób) nie skorzystają z tej ulgi, co niestety może zrodzić poważne konsekwencje dla ich rentowności.

Limit 2000 kWh – dla kogo?

Podsumujmy więc krótko – limit 2000 kWh w 2023 roku będzie obowiązywał dla wszystkich gospodarstw domowych.

Limit 2600 kWh – dla kogo?

Wspomnieliśmy wcześniej, że w ramach Tarczy Solidarnościowej przewidziano podwyższony limit 2600 kWh. Będzie on obowiązywał dla gospodarstw domowych, w którym znajduje się osoba:

  • Z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
  • Z orzeczeniem, o którym mowa w art. 5 pkt 1, 1a lub 2 albo art. 62 ust. 2 pkt 1 lub 2 albo ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Limit 3000 kWh – dla kogo?

Z kolei najwyższy dostępny limit w ramach Tarczy Solidarnościowej będzie przysługiwać rodzinom z Kartą Dużej Rodziny, które posiadają trójkę lub więcej dzieci, jak również rolnikom.

Jak uzyskać wyższy limit na prąd?

Aby uzyskać podwyższony limit na prąd, należy wypełnić i złożyć specjalne, ustawowe „Oświadczenie o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego”, Dokument należy złożyć do:

  • Przedsiębiorstwa zajmującego się obrotem energią elektryczną
  • Lub do przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją energii elektrycznej

Od razu zaznaczamy, że w przypadku podstawowego limitu 2000 kWh nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów.

Limit 2000 kWh, a pompa ciepła

Wiele pytań o limit 2000 kWh zadają właściciele pomp ciepła, która służy jako źródło ciepła w coraz większej liczbie budynków. Jej zasada działania opiera się przecież o energię elektryczną – a każdy właściciel tego urządzenia grzewczego rozumie, że taki limit zostałby wyczerpany w ciągu nawet dwóch miesięcy w okresie zimowym przez SAMĄ pompę.

Niestety nie ma tutaj na ten moment żadnej ulgi – jedynym wsparciem jest jednorazowy dodatek w wysokości 1500 zł na ogrzewanie elektryczne, do którego zalicza się pompa ciepła. Wniosek o zapomogę będzie można składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku, natomiast wypłata środków nie nastąpi później niż do 31 marca 2023.

Trzeba jednak od razu mocno podkreślić, że pompa ciepła cały czas pozostaje najbardziej opłacalnym sposobem ogrzewania budynku. Należy bowiem wiedzieć, że inne paliwa (gaz, węgiel, olej opałowy) również widocznie zdrożały.

Jednak najwięcej korzyści odniesiesz, gdy pompę ciepła zasili fotowoltaika – wtedy bowiem możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej autokonsumpcji, co w dużym stopniu uchroni Cię przed zmianami cen energii na rynku.

Pomożemy Ci obniżyć rachunki za prąd!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Limit 2000 kWh, a fotowoltaika

W przypadku fotowoltaiki sprawa wygląda nieco inaczej. Otóż osoby, które zdecydowały się montaż paneli fotowoltaicznych nawet po 31 marca 2021 roku (czyli rozliczających się w net-billingu) w związku z wzrostami cen energii elektrycznej – otrzymają szybszy zwrot inwestycji.

Większość prosumentów posiada instalację, która pozwala na pokrycie około 70% zapotrzebowania na prąd w danym gospodarstwie. Oznacza to, że 30% energii kupowanych jest z sieci – i tutaj najważniejsze, limit 2000 kWh dotyczy tylko energii „dobranej”, a nie energii wytworzonej przez fotowoltaikę.

Co więcej – w przypadku wystąpienia nadwyżek prądu (ilość energii elektrycznej wytworzonej przez instalację przewyższa zapotrzebowanie budynku) energia elektryczna sprzedawana jest po cenie giełdowej, a odbierana po cenie zamrożonej. Tym samym dla prosumentów jest to bardzo korzystny układ, gdy na cena giedłowa jest wysoka – tak jak miało to miejsce np. w sierpniu 2022 roku.

Dodatkowe 10% upustu w 2024 roku – jak uzyskać?

Tarcza Solidarnościowa przewiduje również dziesięcioprocentowy upust na rachunkach za prąd w 2024 roku, jeżeli od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku gospodarstwo zmniejszy zużycie prądu o co najmniej 10% w zestawieniu z okresem 1 października 2021 do 31 grudnia 2022 roku.

Limit 2000 kWh na licznik – komplikacje

Rozwiązanie z zamrożeniem cen energii tworzy jednak pewne komplikacje. Otóż w wielu budynkach wielorodzinnych występuje jeden PPE (Punkt poboru energii) z jednym licznikiem, co przekłada się na de facto jeden limit dla całego budynku niezależnie od ilości znajdujących się w nim gospodarstw.

Podsumowanie

Limit 2000 kWh to rozwiązanie, które ma na celu zachęcenie do oszczędzania energii. Utrzymanie się w jego ramach nie zawsze będzie możliwe, jednak im więcej naszego zaangażowania i świadomości na temat tego, w jaki sposób ograniczyć zużycie prądu – nie powinniśmy aż tak odczuć zmian. Zachęcamy przede wszystkim do inwestycji w technologie OZE, tym bardziej że cały czas są na niekorzystne dofinansowania!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow